"Corida" politica romaneasca!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Eu ma uit la subiectele de pe pagina asta si ma intreb...da de coloneii PDL..nimeni nimic??
http://www.ziuaveche.ro/top-secret/armata-2/coloneii-caporali-din-presa-si-pdl-lista-avansarilor-lui-oprea-102297.html
Sau daca sunt ai PDL ului nu mai e cazul sa dezvoltam subiectul..


Momentan discutam de alte subiecte fierbinti ale saptamanii. Asta cu coloneii a aparut de vreo 2 zile.
Nu are importanta ai cui sunt. Important este abuzul.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Abuzurile sunt abuzuri, indiferent de care parte.
Este absurd sa ne imaginam ca PDL-ul nu le-a comis.

Oprea mi s-a parut mereu absolut aiurea ca ministru. De orice fel. Ceva in felul in care vorbea ma ducea cu gandul ca e labil. A aparut pe listele ministeriale intotdeauna ca rezultat al unor negocieri, fara nici un merit sau calificare pentru functia respectiva.

M-as bucura sa se lamureasca si, daca e vinovat de abuz sa plateasca.

P.S. Turcescu neaga cu vehementa ce s-a intamplat. De asemenea conform legii, din cate am inteles la gradele respective, in rezerva nu exista remuneratie, deci avantaje materiale nu a avut, chiar daca e adevarat. Sunt chiar curioasa de deznodamant.
http://www.ziare.com/robert-turcescu/emisiuni/turcescu-ameninta-mapn-cu-instanta-1174578

Edit: Titlul subiectlui este foarte potrivit: niste baieti imbracati in haine aurite si impopotonate agita o manta rosie... taurii treziti brusc si infuriati se arunca orbeste sa o sfasie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Intr-un fel sau altul, ura a ajuns la cote maxime, si in loc sa ne-o canalizam impotriva abuzurilor politicienilor, noi ne-o canalizam unii impotriva altora!

Eu de cand tot spun asta si nimic. Uitativa la ultimele subiecte din sectiunea asta si o sa constatati ca, cele mai comentate sunt cele ce se refera la persoane.
Subiectele care incearca sa lanseze o dezbatere despre cauze si metode nu au priza.

Nastase a incercat sa suprime libertatea presei, si electoratul l-a schimbat cu unul care a promis sa se lupte cu "sistemul ticalosit".
I s-a dat o sansa pe considerentul ca el cunoaste "sistemul" si "numai unul din interior il poate demola". Cand s-a vazut la "butoane" a incercat sa-si subordoneze "sistemul" si sa beneficieze de avantajele puterii.
Electoratul a sanctionat din nou la ultimele locale, dar nu-i suficient. Pantru ca puterea la varf se tot concentreaza si se intareste. Urmatorii conducatori vor avea mai multa putere decat cei din mandatul 2009-2012. Nu exista contrapondere. Societatea civila este "varza".
Nu se poate redresa situatia daca nu se adopta masuri care sa limiteze si sa resonsabilizeze puterea.
Nici PSD-ul nici PDL-ul nu au vrut sa introduca asemena proceduri.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )



Ai si nu ai dreptate. Stii care e diferenta intre mine si tine de exemplu? Eu am avut curajul sa imi declar preferintele politice si sa mi le asum. Tu incerci sa pozezi in comentator impartial care insa loveste constant si direct in pdl/basescu, mimand insa obiectivitate. Aproape orice idee exprimi, chiar daca la baza e corecta, este adaptata doar greselilor pdl-iste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Daca PDL si Basescu au sustinatori mai multi si mai agresivi, atunci e normal ca acestia sa primeasca replici chiar si de la cei impartiali, deranjati ca sunt luati de fraieri.
Asta da impresia "fanilor", ca sunt doar doua tabere ei si adversarii, in cadrul adversarilor fiind inclusi si cei neutrii.
Dovada ca este asa este chiar formularea "tu incerci sa pari neutru". Ai opinia formata si in raport de ea emiti aprecierile.
Am spus si am repetat de mai mute ori ca d.p.m.d.v nu exista nici o diferenta intre PDL si USL, nici ca obiective, nici ca metode de a-si atinge obiectivele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Iar te contrazic, la capitolul agresivitate fanii usl sunt cu muuuult mai agresivi decat cei pdl. Iar eu sunt doar fan basescu, nu si pdl, si total anti-usl. Da, prin extindere, pot spune ca prefer pdl-ul usl-ului, dar doar din lipsa de alternativa politica cat de cat de dreapta viabila.
Si da, am opinia oarecum formata, insa e rezultatul mesajelor tale, ca altfel nu aveam eu cum concluziona asta. Nu te vad nici pro usl, dar nici neutru, te vad dezamagit de lipsa optiunilor si cumva crezand ca raul guvernarii pdl e mai mare decat cel al guvernarilor trecute ale psd-ului.
Dar e doar parerea mea, evident ca pot sa ma insel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

PS: desi cred sau cel putin sper ca pana la alegeri sa se contureze totusi o alternativa de dreapta viabila, respectiv Partidul Noua Republica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Iar te contrazic, la capitolul agresivitate fanii usl sunt cu muuuult mai agresivi decat cei pdl.

Eu si multi cu care am discutat am perceput sustinatorii PDL/Basescu tupeisti si obraznici. Stilul lui Hoara, singurul propagandist care era sa fie linsat de cetateni, reprodus si de Boureanu, este prezent in general la toti PDL-istii. PSD-istii au adoptat stilul Iliescu: concilianti, intelegatori cu necazurile oamenilor, simuland compasiune pentru dificultatile cetatenilor. Chiar daca sunt la fel de cinici, stiu sa-si ascunda mai bine intentile.

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Iar eu sunt doar fan basescu, nu si pdl, si total anti-usl. Da, prin extindere, pot spune ca prefer pdl-ul usl-ului, dar doar din lipsa de alternativa politica cat de cat de dreapta viabila.

Pentru mine nu exista sustinatori Basescu anti PDL.
Stiu am intalnit si alt grup care care-l considera pe Basescu idol si PDL-ul, in special Blaga, Berceanu, Videanu vinovati de esecul PDL.
PDL-ul este perceput ca partid prezidential pentru ca prin intermendiul lui Boc a executat politica lui Basescu fara nici o corectie sau impotrivire.
Blaga-Berceanu in ultimul an au iesit din primplan. Rezultatele actuale se datoreaza strict lui Basescu.
Unii il acuzau pe Flutur de rezultatele slabe si de faptul ca nu si le asuma.
Eu am o metodologie sau o filozofie de evaluare, care respecta urmatoarele principii.
Daca un efect se manifesta intr-un judet cauzele isi au origine in judetul respectiv. Daca fenomenul este global cauzele se cauta la centru.
Conform acestul principiu, esecul PDL fiind in toata tara, cauzele sunt la varful PDL si cum PDL este executivul presedintelui, presedintele este cauza rezultatelor electorale din tara.
Orice partid s-ar face, daca isi asuma persoana lui Basescu, sau daca este condus de un om carea si-a demonstrat obedienta fata de Basescu (MN, MRU, Bakonski etc.. ), o sa fie consdierat un partid prezidential, si nu o sa aiba nici o sansa.

Basescu este "piatra de moara" a oricarei formatiuni politice, nu pentru ca l-ar fi demonizat antelele, ci pentru ca el a girat politica de sacrificii ca sa asigure clienteli investitii in sali si terenuri de sport, panselute, energie pentru "baietii destepti" etc.., asa cum Iliescu a girat dezastru anilor '90. A girat tupeul si aroganta la fel ca Nastase, si astea se deconteaza la alegeri.

Fanii lui, prin bucuria si aplauzele la scena deschisa prin care au aprobat actiunile lui punitive si nedemocratie, au devenit impopulari.
Fanii PDL-isit s-au comportat ca animatorii de la "corida".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Pentru mine nu exista sustinatori Basescu anti PDL.


Intodeauna exista oameni care apreciaza doar "omul", nu si partidul care-l tine in spate. Si cea mai clara dovada e diferenta intre % obtinute de partid si om, fie ca e vorba de presedentie sau primarie. Basescu a luat intotdeauna mai multe voturi ca PDL-ul, la fel si Boc de exemplu la primaria Cluj, sau acum 4 ani Negoita la sectorul 3. Ce i-a impiedicat pe cei care au votat omul sa nu voteze si partidul?

Citat:
Daca un efect se manifesta intr-un judet cauzele isi au origine in judetul respectiv. Daca fenomenul este global cauzele se cauta la centru
- Aici sunt perfect de acord cu tine,insa aici nu!

Citat:
cauzele sunt la varful PDL si cum PDL este executivul presedintelui, presedintele este cauza rezultatelor electorale din tara.


O sa continui ideea putin mai tarziu, ca mai am de spus cateva chestii, dar cum copii nu sunt pasionati de politica, ai mei trag de mine in acest moment sa le eliberz calculatorul sa se joace

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Eu ma uit la subiectele de pe pagina asta si ma intreb...da de coloneii PDL..nimeni nimic??
http://www.ziuaveche.ro/top-secret/armata-2/coloneii-caporali-din-presa-si-pdl-lista-avansarilor-lui-oprea-102297.html
Sau daca sunt ai PDL ului nu mai e cazul sa dezvoltam subiectul..


Momentan discutam de alte subiecte fierbinti ale saptamanii. Asta cu coloneii a aparut de vreo 2 zile.
Nu are importanta ai cui sunt. Important este abuzul.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

vivi





Nu stiu de ce dar am impresia ca daca noii colonei erau ai USL ului ..ar fi existat timp si pt acest subiect. Mai mult, s-ar fi disecat si paradisecat fiecare nou colonel. Asa, daca sunt ai PDL ului...momentan ..discutam alte chestii..mai fierbinti..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Daca PDL si Basescu au sustinatori mai multi si mai agresivi, atunci e normal ca acestia sa primeasca replici chiar si de la cei impartiali, deranjati ca sunt luati de fraieri.

Fratilor, iesiti din transa antenei3! Dictatura lui Basescu a cazut. De o luna traim sub regimul Ponta!
Unde vedeti voi PDL si Basescu au sustinatori mai multi si mai agresivi? Alegerile au aratat contrariul. Si tot ce vedem de-atunci incoace nu face decat sa confirme rezultatul lor.

Mergi la inceput