"Corida" politica romaneasca!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

glimmer, nu sunt de acord cu tine ca ura a fost iscata si alimentata (doar) de Basescu, dar in rest, sunt 100% de acord cu ce spui.

Ieri de exemplu am avut neplacuta surpriza sa constat ca un om caruia nu i-am facut nimic personal, ma face albie de porci intr-un mod extrem de agresiv, pentru ca am avut curajul sa-mi sustin punctul de vedere legat de "tentativa" de sinucidere a lui Nastase, si sa ma declar multumita de actualul presedinte (nu pe forum, in privat)

Intr-un fel sau altul, ura a ajuns la cote maxime, si in loc sa ne-o canalizam impotriva abuzurilor politicienilor, noi ne-o canalizam unii impotriva altora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

glimmer, nu sunt de acord cu tine ca ura a fost iscata si alimentata (doar) de Basescu, dar in rest, sunt 100% de acord cu ce spui.


Nu am nicio problema cu faptul acesta, nici cu faptul ca esti multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Nici n-am spus ca ai avea vreo problema .
Asa cum tu ti-ai spus punctul tau de vedere, si eu mi l-am spus pe-al meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Nici n-am spus ca ai avea vreo problema .


Pai n-am suspectat nimic de genul asta, ti-am raspuns pentru ca mi te-ai adresat direct.

Citat:

Asa cum tu ti-ai spus punctul tau de vedere, si eu mi l-am spus pe-al meu.


Exact, despre asta este vorba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Intr-un fel sau altul, ura a ajuns la cote maxime, si in loc sa ne-o canalizam impotriva abuzurilor politicienilor, noi ne-o canalizam unii impotriva altora!

Eu de cand tot spun asta si nimic. Uitativa la ultimele subiecte din sectiunea asta si o sa constatati ca, cele mai comentate sunt cele ce se refera la persoane.
Subiectele care incearca sa lanseze o dezbatere despre cauze si metode nu au priza.

Nastase a incercat sa suprime libertatea presei, si electoratul l-a schimbat cu unul care a promis sa se lupte cu "sistemul ticalosit".
I s-a dat o sansa pe considerentul ca el cunoaste "sistemul" si "numai unul din interior il poate demola". Cand s-a vazut la "butoane" a incercat sa-si subordoneze "sistemul" si sa beneficieze de avantajele puterii.
Electoratul a sanctionat din nou la ultimele locale, dar nu-i suficient. Pantru ca puterea la varf se tot concentreaza si se intareste. Urmatorii conducatori vor avea mai multa putere decat cei din mandatul 2009-2012. Nu exista contrapondere. Societatea civila este "varza".
Nu se poate redresa situatia daca nu se adopta masuri care sa limiteze si sa resonsabilizeze puterea.
Nici PSD-ul nici PDL-ul nu au vrut sa introduca asemena proceduri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Eu ma uit la subiectele de pe pagina asta si ma intreb...da de coloneii PDL..nimeni nimic??
http://www.ziuaveche.ro/top-secret/armata-2/coloneii-caporali-din-presa-si-pdl-lista-avansarilor-lui-oprea-102297.html
Sau daca sunt ai PDL ului nu mai e cazul sa dezvoltam subiectul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Eu ma uit la subiectele de pe pagina asta si ma intreb...da de coloneii PDL..nimeni nimic??
http://www.ziuaveche.ro/top-secret/armata-2/coloneii-caporali-din-presa-si-pdl-lista-avansarilor-lui-oprea-102297.html
Sau daca sunt ai PDL ului nu mai e cazul sa dezvoltam subiectul..


Daaaa, si pe mine m-ar interesa opinii de paregzamplu despre colonelul fara o zi de armata Turcescu, alfel mare jurnalist de marca, impartial si neaservit politic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Toata mass-media este intzesata cu ofiteri mai mult sau mai putin "acoperiti".
Faptul ca mass-media si politica este dominata de militari, face ca politica sa fie privita ca o lupta si victorile sa fie considerate succese.
Daca societatea civila, care nu exista, le-ar impune niste indicatori de perfomanta sociali si economici, ar trebui sa inlocuiasca "mercenarii" media cu: sociologi, juristi, economisti, pedagogi etc...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Toata mass-media este intzesata cu ofiteri mai mult sau mai putin "acoperiti".
Faptul ca mass-media si politica este dominata de militari, face ca politica sa fie privita ca o lupta si victorile sa fie considerate succese.
Daca societatea civila, care nu exista, le-ar impune niste indicatori de perfomanta sociali si economici, ar trebui sa inlocuiasca "mercenarii" media cu: sociologi, juristi, economisti, pedagogi etc...



Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Legislatia referitoare la acordarea gradelor militare, inclusiv pentru rezervisti, este clara. Vorbim de MAPN, nu de servicii (in servicii nu ministrul Mapn acorda gradele). Asa ca aceasta chestie cu acoperitii nu isi are rostul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

De unde sti ca servicile nu au penetrat si MAPN-ul si nu au grade militare?
Cum putea fi avansat colonel unul care nu a facut armata si nu a activat in MAPN.



Mergi la inceput