Viatza in Germania - cap.79

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna seara si de la noi,

Miriluta am intrat cu gandul la tine Ma bucur tare, tare, tare mult ca a iesit biopsia negativa Cred ca a fost cosmarul vietii tale de saptamana trecuta pana astazi! Doamne bine ca esti ok, asta este totul Acum cativa ani am stat si eu in asteptare cu rezultatul analizei fratelui meu, pt plamani. Sincer, cred ca am pierdut 10 ani din viata din cauza stresului, gandurilor negre si scenariilor tampite Te inteleg perfect prin ce stari ai trecut
Fetelor, eu hainele de la Angelo le dau prietenei mele pt nepotelul ei care este mai mic decat baiatul meu cu 2 ani. De cate ori trimit ceva acasa, bag la greu si pt ala mic imbracaminte si incaltaminte. Acum ,din ce mi-a mai ramas, voi trimite in Italia pt alta prietena buna care este gravi in 7 luni Si de la primii copii am dat tot la prietene, nu am vandut niciodata nimic.
Alina tare mandra trebuie sa fi de fetita taFelicitari si bravo,bravo, bravo!!!
fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Fii-mea a intrat la cresa la 2 ani si un pic, si e cea mai mare din grupa, cind a intrat ea erau toti copiii mai mici ca ea, aveau vreo 6 de 1 an si unul de 8 luni. A mea nu a suferit nici-un regres, dar educatoarele ii impart in grupe pe virsta si fac multe activitati cu ei.


Fiica-ta nu a cunoscut alta situatie, si poate de aia a fost mai simplu la ea. La mine a aparut fix regresul cunoscut din familiile cu 2 sau mai multi copii, mai ales la diferenta de varsta relativ mica, atunci cand apare bebelusul ... copilul mai mare se simte nebagat in seama, partial chiar si e, ca daca judecam la rece, bebelusul are mai multa nevoie de tine decat copilul mai mare. Mona a fost un an cea mai mica la cresa, pe vremea aia mai veneau si copiii de la Hort la cresa si o tot foloseau pe post de papusa , ea bineinteles ca savura asta, si deodata, in anul urmator, s-a simtit "detronata" de 5 alti copii de un an, care, normal, aveau nevoie de mai multa atentie decat un copil "mare", de 2 ani. Plus ca atunci s-a separat de tot cresa de Hort, copiii de la Hort nu mai au de atunci practic niciun fel de contact cu cresa, au pus si un "gard" la intrarea in cresa, ca sa fie clar unde-i granita. Chipurile pentru siguranta copiilor din cresa, desi in tot primul an al Monei s-a trait foarte bine si fara gard. Ma rog ...
Iar ceea ce am ingrosat mai sus din textul tau iar e ceva important, ceea ce la noi nu a avut loc. In anul al doilea de cresa abia am asteptat sa treaca anul, ca sa mearga la gradinita, tot asa cum acum numar zilele cat mai are de mers la gradinita, ca deja mi s-a acrit. Daca nu ar fi fost cu placere intre copii si i-as fi oferit zilnic program alternativ, s-ar fi lipsit cu mare drag de gradinita. Tocmai ii spuneam astazi unei alte mame, al carui fiu merge cu mare drag la gradinita, ca Mona sigur n-o sa-i duca dorul. Da, va duce dorul unui copil sau al altuia, cu care s-a imprietenit, dar nu-i va fi dor nici de gradinita, nici de educatoare. Foarte trist, daca ma gandesc ...

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Despre locuri la crese sunt mai multe criterii. Prioritate au Geschwisterkinder, apoi cei de mame singure sau tati singuri, cei de Arbeitsuchend si pe urma de Arbeitnehmer.

Esti sigura de ordinea asta? Parca nu-mi vine sa cred ca cei care CAUTA de lucru au prioritate fata de cazurile in care lucreaza ambii parinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Dupa ce am trimis raspunsul am vazut ca se mai scrisesera 3 pagini.

Citat:
citat din mesajul lui CT

Fiica-ta nu a cunoscut alta situatie, si poate de aia a fost mai simplu la ea. La mine a aparut fix regresul cunoscut din familiile cu 2 sau mai multi copii, mai ales la diferenta de varsta relativ mica, atunci cand apare bebelusul ...

Intre timp am citit si ca ai un bebelus de 2 luni, acum cat timp are fetita "mare"? Chiar n-a regresat deloc dupa aparitia bebelusului? Ca tot ziceam ca de acolo e cunoscut "fenomenul".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Andreia,iti raspund si aici sa nu creada fetele nu stiu ce desi cele care ma cunosc real stiu ca,pe bune,sunt o mamica panicoasa si panicata...nu stiu cum va par voua aici .
Deci nu orice simpla miopie (cum are fata mea,sotul,socrul,cumnatii,etc) evolueaza cu probleme mari,cei mai multi poarta ochelari toata viata fara alte necazuri asa ca deocamdata nu am de ce sa ma ingrijorez...Stiu atit de multa lumea purtatoare de ochelari si fara alte probleme pe termen lung si foarte lung.

Edit:daa,imi amintesc acum ca am mai vb de probleme cu ochii acum citiva ani dar eu am uitat,s-au strins atit de multe in ultimii ani incit am devenit uituca...au,sa nu-mi ziceti ca e din cauza virstei .

Miriluta,cum e pantofii roz?.Am si eu nite sandale ciclam,mi le-am cumparat anul trecut din Italia,sper sa mai tina vremea cu noi sa apuc sa le port...

gata,noapte buna,fetele!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Citat:
citat din mesajvul lui Miriluta

Am primit rezultatul la biopsie: nu e cancer, e un fibroadenom.
Va trebui sa ma duc la fiecare 6 luni la control insa asta e ok.
In weekendul asta am fost de doua ori in iad si inapoi. Seriful a inceput sa planaga la telefon cand l-am sunat. Deja isi facuse rezervare sa vina in seara asta inapoi.

Gata, ma duc sa sarbatoresc cu seful

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
bravoo
Sting lumina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Miriluta,cum e pantofii roz?.Am si eu nite sandale ciclam,mi le-am cumparat anul trecut din Italia,sper sa mai tina vremea cu noi sa apuc sa le port...


Alina,mami de 2 copii minunati



Ii duc inapoi! Am vazut azi o "Tussi" cu exact aceeasi pantofi....isr eu sunt orice mai putin Tussi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alina , eu am intervenit acum numai pt ca tu ai zis ca "o miopie e cea mai mica problema"...si zau ca nu-i asa in multe cazuri. Cine nu are miopie, chiar poate crede ca e o flare la ureche daca o capata.. In multe cazuri, e asa cum spui tu, in cazurile mai putin fericite, si, din pacate, astea chiar nu-s putzine, "miopia simpla" (caci, chiar asa se numeste), poate evolua in "miopie forte" (peste - 6 dioptrii). Un ochi miop forte este un ochi f alungit cu o retin subtiata, care poate duce la dezlipire de retina pt care, din pacate, nici macar in lumea civilizata nu exista inca leac (adica transplant).
Ma bucur ca ai tai au numai o forma relativ usoara de miopie si sper din suflet sa ramina asa (si eventual mai schimbam parare pe PM - ca poate ai mai auzit/citit cite ceva ce m-ar putea interesa - ca sa nu monopolizam subiectul cu ceva ce pe fete nu le intereseaza).


Miri, am si eu o pereche ff frumoasa de pantofi roz, de piele, dar, din pacate nu-i pot incalta, desi sunt super-comozi...sunt noi-noutzi... Aviz amatoarelor (pot trimite poze...mas e 40)


Cristoiu, nu stiu daca tu ai urmarit prin primavara...Tina la München si eu la Frankfurt am organizat niste actiuni de stringere de hainutze, jucarii, rechizite pt copilasii la care a pus Tina link. Au ajutat mai multe fete, trimitindu-ne fie pachete, fie bani (pt rechizite, dulciuri, transport), fie si una si alta. La Frankfurt intentionam spre septembrie, cind reincepe scoala in RO sa mai facem o stringere de lucruri, "fonduri". Daca vrei, potzi sa ni te alaturi sau sa trimitzi singura la acei copilasi. Daca ai nevoie de mai multe detalii, vb pe PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Miriluta, ca tot ai amintit de hormoni, daca crezi in asa ceva sau doresti, poti faci tratament cu tinctura de cretisoara. Am citit ca este recomandat femeilor pe durata a trei luni, in fiecare an. Cretisoara este reglator hormonal si dizolva pana si nodulii mamari. Eu am luat cate 12 picaturi de tinctura de trei ori pe zi.

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Enza

Miriluta, ca tot ai amintit de hormoni, daca crezi in asa ceva sau doresti, poti faci tratament cu tinctura de cretisoara. Am citit ca este recomandat femeilor pe durata a trei luni, in fiecare an. Cretisoara este reglator hormonal si dizolva pana si nodulii mamari. Eu am luat cate 12 picaturi de tinctura de trei ori pe zi.

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562


Enza, mersi de informatie. Nu e vorba ca nu cred ....cred si in mormoloci cand e vorba de sanatate insa vad ca tinctura asta se face cu alcool...daca iau de 3 ori/zi, cum pisici mai conduc eu? Cica se iau 4 lingurite pe zi...asta inseamna vreo 20ml conform lui Dr. Google.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Tincturile de plante se administreaza si copiilor, am invatat de la profu meu olandez ca picaturile se pun in apa fiebinte, alcolul se evapora, dupa care tinctura se poate administra si copiilor.

Mai exista un tratament care curata corpul in totalitate si este foarte benefic mai ales celor care au probleme cu ficatul si bila. In medicina alternativa ficatul are influenta asupra sistemului hormonal, deci si tot ce este legat de sistemul de reproductie feminin, inclusiv sanii si problemele adiacente.

Daca aveti timp va sugerez sa cititi acest articol. Am ajuns la aceasta informatie printr-o colega, terapeuta in Olanda.
Eu insumi si familia mea il urmam.

The Amazing Liver & Gallbladder Cleanse
http://www.petalumahealingarts.com/liver_article.php


Mergi la inceput