Viatza in Germania - cap.79

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Felicitari Miriluta! Ma bucur ca e cu happy end. Nu e usor sa stai in asteptare in astfel de situatii, dar pe urma e usurarea cu atat mai mare.

Eu mi-am propus sa scap de nodulul din san, asa cum am scapat si de altele. Si sunt sigura ca voi reusi chiar daca imi va lua ceva timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Multumesc dragelor

Am mai trecut prin asta acum doi ani cu ficatul. Ce nu inteleg nici sa ma omori e chestia cu hormonii. Si tumorile din ficat si cea din san sunt pe baza hormonala. De unde puii mei atatia hormoni frate?? Antibaby pilule am luat vreo 2 ani - cele mai slab dozate care erau atunci. Am mai avut spirala cu hormoni pe care am tinut-o fix 16 luni si am scos-o din cauza problemelor la ficat...Oare ma apropii de menopauza? Am 35 de ani insa mi-a venit ciclul la 10 ani...

Am inteles ca inclusiv in carnea din magazine sunt multi hormoni..asa ca am trecut pe regim de ierbivore. Deci de baut nu prea beau, de fumat nu fumez, am renuntat la carne...mai urmeaza sa aud ca si sexul dauneaza..desi cu barbatul pe coclauri, nici de ala nu prea am parte

O sa ma duc la doctorul de familie sa imi faca niste analize sa vad care pisici de hormoni sunt in exces.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Miriluta, bine ca te-ai linistit, ma bucur pentru tine.

Intrebare: orfelinat in germana e kinderheim, ori ba? Am o tona de hainute de bebe aproape noi pe care vreau sa le dau unor copii care chiar au nevoie, nu vreau sa le vind, dar nu stiu unde sa le dau. Am cautat kinderheim hannover, dar nu dau decit peste case de tineret, care nu sunt acelasi lucru. Voi ce faceti cu lucrurile vechi de copii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Eu dau hainele ramase mici, la biserica catolica - pentru ca fie-mea merge la scoala catolica. Am mai dus si hainute la conteinerele de la biserica evanghelica insa atentie! Nu toate containerele apartine unor organizatii non-profit. Sunt si multe conteinere care apartin la diverse firme private. Firmele respective comercializeaza apoi hainele in regim de second-hand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Mirilutza, bravo bravo! si eu am gandit la fel ca fetele, si anume ca va fi bine, dar am lasat lucrurile intai pe fagasul lor, ca sa nu spui dupa aia ca bat campii :).

Referitor gradinita, da, l-am incris oficial pe liste la toate gradinitele si asa e, sunt preferati fratiorii celor care deja sunt in gradi (asta a fost si argumentul tipei, cand mi-a zis ca sunt slabe sanse de Krippenplatz). Insa si mamica de care povesteam nu are alti copii deci regula asta nu se pune. Nu mai are rost sa dezbat tema, voi intreba eu mai incolo care e treaba.

Acum insa sunt pregatiri de botez, joi imi vin neamurile (mama-sora-o matusa) si o sa fie casa plina de ia o pauzari. Sotul a si decretat ca el se duce sa doarma in masina :)! Adevar-i ca si eu sunt un pic cam stresata, sau mai bine zis voi fi!...ca toate 3 sunt super-anstengend!
Am o GROAZAAAA de facut prin casa si uite ca stau pe net in loc sa imi vad de treburi...hi!hi!

Pe deasupra mai tb sa pregatesc si un speech, la masa de dupa botez...Nu e musai dar asa se cade...
numai bine si spor la treburi si voua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

dragelor, aici merg hainutzele mici de :

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173008&whichpage=2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Miriluta,ma bucur mult ca esti bine si ca te-ai linistit!Stiu cum e sa astepti rezultate la analize cu sufletul la gura,of,of.

Panseluta,la noi e jale cu locurile la Krippe.Fiu-miu a mers cu 1,5 ani dar l-am inscris de cind aveam 3 luni de sarcina,plus telefoane.Acum sunt f fericita ca am primit loc la gradinita dorita,hm,recunosc ca am avut si noroc ca directoarea ne e vecina si cred ca s-a zbatut pt noi pe argumentul distantei ca altfel cred ca trebuia sa-l duc la cea departe unde e si cresa lui.
Apropo de baietelul tau:al meu e genul timid cu adultii dar cu copilasii nu are treaba deloc,stie exact ce vrea si cum vrea sa se joace,nu are vreo jena sa povesteasca cu toti,sa-si dea cu parerea,sa se bage in jocurile celor mai mari ,e foarte descurcaret total opus fetei...deci 2 firi total diferite .La cresa e cuminte dar inca de cind l-am dus mi-au zis doamnele ca are stofa de lider,controleaza tot,participa peste tot,nu se da in spate de la ajutor(treaba la bucatarie,srins jucarii,toooot)si in special,le innebuneste cu vorbitul si povestitul.Stie deja toata gradinita unde plecam in concediu si am inceput sa ne ferim de anumite discutii cu el ca povesteste tooot .

Si eu am dus hainute la containere pe care scrie ca merg la Crucea Rosie,am dus saci la biserica catolica (le duc ei la diverse actiuni),am trimis in Ro si tot mai am. De jucarii nu m.am atins decit de bebelusenii...

Azi sunt bucuroasa ca fii-mea a primit rezultatele la Känguru de mate dupa 3 luni si ceva si are cel mai bun punctaj pe scoala la grupa ei (clasele 3-4)si un procent de-acolo e meritul meu ca doar cu mine s-a antrenat cu toate testele din anii anteriori.Defapt cel mai tare ma bucur ca a devenit mult mai sigura pe ea .

Andreia,ma bucur ca Bianca e bine cu ochii.Nu stiu ce probleme ai avut tu cu ochii dar o miopie e cea mai mica problema,poate aparea la orice virsta chiar nemostenita si se poate corecta 100% cu succes si pe de alta parte,ochelarii sunt un accesoriu f sic in zilele noastre . Cum am zis,fiica.mea face diverse activitati extra-scoala si nu au incurcat-o niciodata ochelarii.

Zi faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Am primit rezultatul la biopsie: nu e cancer, e un fibroadenom.
Va trebui sa ma duc la fiecare 6 luni la control insa asta e ok.
In weekendul asta am fost de doua ori in iad si inapoi. Seriful a inceput sa planaga la telefon cand l-am sunat. Deja isi facuse rezervare sa vina in seara asta inapoi.

Gata, ma duc sa sarbatoresc cu seful

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


super! azi dimineata in drum spre servici ma gandeam la tine. ma bucur ptr tine de parca as fi eu.
eu sincer prefer medicii de aici care te supun imediat la enspe controale si analize, celor din Romania. care ani de zile mi-au spus ca am reumatism osos desi la analize nu iesea niciodata ca as avea. dar mergeau pe suspiciune. si cand colo buba e in alte parti, nicidecum la oase. in fine, asta e viata....mergem inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Multumesc Kari. Nici nu stiti cat a fost de bine a m-am putut descarca un pic aici pe forum. M-am jucat de-a "femeia minune care mananca gem si se c.ca prune" insa nu sunt decat o femeie obisnuita care a facut tot felul de scenarii nebunesti, a citit tot felul de articole si credea ca nu mai apuca sa isi vada copii mari. Nu am putut sa vorbesc cu nimeni despre asta pentru ca nu am vrut sa ii sperii si mai tare pe ai mei, asa ca in afara, m-am prefacut cool si zambitoare, insa seara m-am inchis in baie si am "urlat" in pumni de disperare.

Mi-am accordat in seara asta un pahar de vin si mi-am cumparat o pereche de pantofi noi, roz. Seriful nu a rispostat cand i-am spus de achizitia mea si a zis doar "tot e vrei tu, soarele meu".

Deci multumesc din nou pentru ca ati fost alaturi de mine, ca m-ati incurajat si ca m-ati lasat sa aberez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina


Miriluta,ma bucur mult ca esti bine si ca te-ai linistit!Stiu cum e sa astepti rezultate la analize cu sufletul la gura,of,of.

Panseluta,la noi e jale cu locurile la Krippe.Fiu-miu a mers cu 1,5 ani dar l-am inscris de cind aveam 3 luni de sarcina,plus telefoane.Acum sunt f fericita ca am primit loc la gradinita dorita,hm,recunosc ca am avut si noroc ca directoarea ne e vecina si cred ca s-a zbatut pt noi pe argumentul distantei ca altfel cred ca trebuia sa-l duc la cea departe unde e si cresa lui.
Apropo de baietelul tau:al meu e genul timid cu adultii dar cu copilasii nu are treaba deloc,stie exact ce vrea si cum vrea sa se joace,nu are vreo jena sa povesteasca cu toti,sa-si dea cu parerea,sa se bage in jocurile celor mai mari ,e foarte descurcaret total opus fetei...deci 2 firi total diferite .La cresa e cuminte dar inca de cind l-am dus mi-au zis doamnele ca are stofa de lider,controleaza tot,participa peste tot,nu se da in spate de la ajutor(treaba la bucatarie,srins jucarii,toooot)si in special,le innebuneste cu vorbitul si povestitul.Stie deja toata gradinita unde plecam in concediu si am inceput sa ne ferim de anumite discutii cu el ca povesteste tooot .

Si eu am dus hainute la containere pe care scrie ca merg la Crucea Rosie,am dus saci la biserica catolica (le duc ei la diverse actiuni),am trimis in Ro si tot mai am. De jucarii nu m.am atins decit de bebelusenii...

Azi sunt bucuroasa ca fii-mea a primit rezultatele la Känguru de mate dupa 3 luni si ceva si are cel mai bun punctaj pe scoala la grupa ei (clasele 3-4)si un procent de-acolo e meritul meu ca doar cu mine s-a antrenat cu toate testele din anii anteriori.Defapt cel mai tare ma bucur ca a devenit mult mai sigura pe ea .

Andreia,ma bucur ca Bianca e bine cu ochii.Nu stiu ce probleme ai avut tu cu ochii dar o miopie e cea mai mica problema,poate aparea la orice virsta chiar nemostenita si se poate corecta 100% cu succes si pe de alta parte,ochelarii sunt un accesoriu f sic in zilele noastre . Cum am zis,fiica.mea face diverse activitati extra-scoala si nu au incurcat-o niciodata ochelarii.

Zi faina!

Alina,mami de 2 copii minunati



Alina, tzie tzi- am pov pe pm alte fete stiu de ceva ani pb mele. Tot ce vreau sabspun este ca afirmatia ca o miopie e cea mai mica pb e complet falsa...si, sunt cazuri, cind nu se rezolva nici macar 50% ...din pcate. Iar transplant de retina nu se face:-(

Mergi la inceput