Viatza in Germania - cap.79

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Tina, depinde cit vrei sa cheltui. A spa day, ori un gutschein la manichiura, pedichiura.

Eu la asa ceva ma bucur de fiecare data.

Ori un gutschein la un fotograf bun pentru o sesiune foto profi, doar pentru ea sau cu bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Tina, depinde cit vrei sa cheltui. A spa day, ori un gutschein la manichiura, pedichiura.

Eu la asa ceva ma bucur de fiecare data.

mersi ,
ar fi ok ca bani, dar nu se poate ca are bb mic mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinatache

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Tina, depinde cit vrei sa cheltui. A spa day, ori un gutschein la manichiura, pedichiura.

Eu la asa ceva ma bucur de fiecare data.

mersi ,
ar fi ok ca bani, dar nu se poate ca are bb mic mic

cristina


Ei cum nu, eu merg joi la epilat cu bebe dupa mine, al meu are 2 luni.

Vezi optiunea 2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

cristoiu te cred, dar nu e valabil pt toata lumea. in schimb mi-ai dat o idee, poate vine cineva acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Panseluta

O fi Kirchensteuer folositor, cred, insa mi se pare mult: 9% din salariu?!


8% in Bayern si Baden Württemberg si 9% in restul Bundeslandurilor.

Cum se descurca bisericile ortodoxe aici? Greu...f. greu. Cine a fost regulat la buserica din Offenbach stie de unde s-a plecat (o veche hala) si unde s-a ajuns acum...cu ajutorul enoriasilor si al unor muncitori romani care au ajutat la renovare. Exista o taxa (cred ca e 20 euro/luna) dar nu esti obligat sa te inscrii in verein. Eu, de ex. nu-s inscrisa, contribui insa cu donatii ori de cite ori am ocazia.
De curind le-au cumparat la copii de la scoala costume populare (140€/bucata)...a dat fiecare cit a putut (dar in general fiecare parinte a platit costmul copilului, chiar daca poate la anul copilul respectiv nu va mai veni la scoala...si-l va purta altul). Cred ca fara ajutor, nu prea ar reusi nimic.

Tina, si eu tot pt un Gutschein sunt: masaj, cosmetica, coafura, douglas...Noi ieri le-am facut cadou la doamnele profesoare de la scoala romaneasca cite un Gutschein la Kaufhof (desi ideea initiala fusese praline + orhidee). Asa de tare s-au bucurat...fiecare isi poate lua ceea ce ii place si are nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Am primit rezultatul la biopsie: nu e cancer, e un fibroadenom.
Va trebui sa ma duc la fiecare 6 luni la control insa asta e ok.
In weekendul asta am fost de doua ori in iad si inapoi. Seriful a inceput sa planaga la telefon cand l-am sunat. Deja isi facuse rezervare sa vina in seara asta inapoi.

Gata, ma duc sa sarbatoresc cu seful

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Am primit rezultatul la biopsie: nu e cancer, e un fibroadenom.
Va trebui sa ma duc la fiecare 6 luni la control insa asta e ok.
In weekendul asta am fost de doua ori in iad si inapoi. Seriful a inceput sa planaga la telefon cand l-am sunat. Deja isi facuse rezervare sa vina in seara asta inapoi.

Gata, ma duc sa sarbatoresc cu seful

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


Ma bag si eu in vorba ca am trecut si eu peste asta si inteleg prin ce ai trecut...
Tot in Germania eram, acum 2 ani....gasit galma cu pricina, mers la ginecolog, la primul care mi-a facut termin mai repede. S-a uitat, m-a analizat, tot ma palpa, iar ma punea la ecograf, iar ma palpa, iar ecograf....muream acolo, pic cu pic. Mi-a facut termin la mamografie. De azi pe maine. Inainte de a suna acolo, mi-a spus ca "vezi, ca eu o sa exagerez putin la telef, ca sa primesti termin mai repede....".
La mamografie m-am dus mai mult moarta decat vie ....Era o zi superba in Konstanz, imi amintesc si acum....Minutele alea pana mi-a dat rezultatul au trecut naspa de greu....La mamografie nu s-a vazut nimic. M-a intrebat dr care-i problema, ca el nu vede nimic. Mi-a facut si el ecografie, si la fel, cica nu-i nimic böse....

La o luna m-am intors in Ro, unde am mers iar la medic, sa ma asigur....Galma aia tot acolo era (si inca mai este, e de grasime). Din prima, mi-a zis ca nu e nimic....si nu intelegea de ce m-au iradiat in Germania....cica cum sa te puna pt asta sa faci mamografie (nah, orgoliie meseriei...)

Ce vroiam sa spun cu asta e ca nemtii prefera sa faci toate investigatiile posibile (ecografie, mamografie, biopsie), in timp ce multi din Romania se bazeaza si pe fler (sau experienta).

De cum am citit ca te-au trimis si la biopsie, m-am gandit ca o fac mai mult ca asa e procedura completa, nu neaparat ca e sigur ceva urat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Am primit rezultatul la biopsie: nu e cancer, e un fibroadenom.
Va trebui sa ma duc la fiecare 6 luni la control insa asta e ok.
In weekendul asta am fost de doua ori in iad si inapoi. Seriful a inceput sa planaga la telefon cand l-am sunat. Deja isi facuse rezervare sa vina in seara asta inapoi.

Gata, ma duc sa sarbatoresc cu seful

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)

ti-am spus!!!!!! super, bravo!! din asta am avut si io, si uite ce mare si frumoasa am crescut. ma bucur mult pt voi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ce veste buna, Mirilutza! Neaparat sa te tii de facut controalele.

Sa stii ca doctorii germani au marele talent sa iti puna in fata ce e cel mai rau dinrte scenarii. Asa am patit si eu de ma vedem pe juma moarta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Am primit rezultatul la biopsie: nu e cancer, e un fibroadenom.
Va trebui sa ma duc la fiecare 6 luni la control insa asta e ok.
In weekendul asta am fost de doua ori in iad si inapoi. Seriful a inceput sa planaga la telefon cand l-am sunat. Deja isi facuse rezervare sa vina in seara asta inapoi.

Gata, ma duc sa sarbatoresc cu seful

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


Super!!! Ma bucur tare ca totul e ok!

Mergi la inceput