Viatza in Germania - cap.79

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

Miri sanatate multa, te asteptam cu vesti bune!
La multi ani Monica!
Amonar de la galagie ne-am trezit o sg. data, exact la renovare inainte sa ne mutam, cu un domn la usa, ca ciocanim prea tare, nici astazi nu stiu sigur unde sta acel domn, oricum nu e printre vecinii de langa, dar era ziua de paste la ei, e normal, doar ca noi ca romanul voiam sa dam gata cat mai repede...de atunci am mai facut lucrari deci si galagie dar fara reclamatii, nu am respectat perioada de pauza de la pranz dar nici nu am exagerat, iarba o tund cand reusesc, nu tin cont de ce zi este sau daca e la pranz, dar nici nu am vecini copii mici, catelul cand ajung cu el pe acasa latra cam la tot ce vede , e mahalagioaca rau dar am noroc ca prefera patul in locul curtii, totusi mi se pare deplasat ca la casa, curte, sat...sa ti se reclame cainele, decat daca ar latra mult, dar cum voi cei mai aproape nu-l auziti....
Andreia gelatina se pune nu doar sa tina fructele laolata ci si sa nu oxideze ele, la primele tarte si eu turnam gelatina peste, cum spunea puiul, apoi am incercat doar sa ung cu pensula, intra mult mai putina gelatina si are si tarta un aspect mai frumos...bineinteles ca poti pune peste si frisca

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

E o vorba: der liebe Gott weiß alles - die Nachbarn wissen mehr!

Citat:
citat din mesajul lui zuzi.simona

iarba o tund cand reusesc, nu tin cont de ce zi este sau daca e la pranz


Hai ca masina de tuns iarba face galagie. Dar pe vremea cand inca lucram la Fachhochschule, deci inainte sa se nasca Mona, si aveam si ore de 10 zile, pliveam straturile cand apucam, si duminica la nevoie. Ei bine, si aia s-a gasit sa deranjeze pe cineva. "Vai, dar astazi? Nu se poate, e duminica!" Pai bine dom'le, vino matale joi si pliveste-mi straturile, ca eu doar azi am timp.

Cu cainele stiu ca poate fi foarte enervant. O fosta colega de-a mea de serviciu mi se plangea intr-o vreme ca la ea in cartier (nu direct in vecini!!) latra undeva un caine, de preferinta noaptea. Citez dintr-un mail al ei (Frank e un alt fost coleg):
Citat:
Ich hatte doch mal von diesem Hund erzählt, der hier im Sommer immer nachts aus voller Kehle bellt. Auch Frank war letztes Jahr genervt. Letzte Nacht hat mich dieser Hund (Kööööööter!!) von 2:15 bis 3:00 unterhalten. Grrrrr! Ich bin aus dem Bett gesprungen, raus aufs Rad und habe versucht, diesen Köter ausfindig zu machen. Prompt hielt er gerade die Klappe. Als ich wieder bettfertig war, kläffte er wieder los. Da soll mich doch... Ich habe dann das Fenster zugemacht. Bei den lauschigen Temperaturen hier ist das aber auch kein Vergnügen. Da kann man sich aussuchen, warum man nicht schlafen kann: Wegen Gekläffe oder wegen Hitze.
Also bin ich heute Abend die Gegend abgeradelt und habe Hunde gesucht. Hm, einen habe ich gefunden. Sein Herrchen startete gerade einen Spaziergang. Die Größe würde zur Stimme passen, aber leider tat mir der Hund nicht den Gefallen probezubellen. Mist. So bin ich auf Vermutungen angewiesen. Aber jetzt habe ich wenigstens einen Verdacht. Mal sehen, ob man diesem Terror nicht mal ein Ende bereiten kann.

Tre' sa spun ca ea locuieste la mansarda, si vara nu prea ai cum sa supravietuiesti cu geamul inchis. Deci la ea era (si) din cauza geamului deschis, dar nici sa latre un caine 45 minute noaptea nu mi se pare normal.

La stapan poate fi chestie de obisnuinta ca "nu-l aude". Adica de ex. si vara-mea din Romania sta undeva aproape de calea ferata, pe mine ma calca pe nervi trenurile, dar ea zice ca nu le (mai) aude.

Ah, stati ca mai am una, apropo de hamsterul Biancaii. In anul in care am mers aici in DE la scoala sa-mi dau bac-ul, am facut si o excursie cu "clasa" la Berlin, o saptamana. Aveam hamster pe vremea aia, ce naiba sa fac cu el? A trebuit sa-l iau cu mine, in autocar. Si mai mult, in camera unde am innoptat. Nu mai stiu unde innoptaseram, daca a fost un fel de Jugendherberge sau ce a fost, cert e ca eram mai multe fete in camera. Pentru ca stiam ca face galagie noaptea, cica hai sa atenuez din galagie, l-am bagat in dulap, care dulap era gol, deci va dati seama ce ecou. Acum nu imi mai amintesc daca atunci i-am scos roata si a rontait cu ardoare gratiile custii, sau inca nu ma gandisem sa-i scot roata si a fugit toata noaptea in roata, cert este ca ma trezesc dimineata (dormisem ca lemnu'!), ma duc la dulap sa vad ce-mi face hamsteru', si cusca nu-i. Ca sa-mi spuna colegele de camera ca l-au scos in hol, ca facuse asa o galagie de nu puteau sa doarma. Si eu nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Multumesc fetelor pt raspunsuri. Cu vecinii nu am ce sa vorbesc pt ca nu stiu cine a sunat la telefon si normal ar fi daca cineva are probleme cu noi sa vina ziua si sa vorbeasca ca omul cu noi, ziua. Asa ca...pana nu se prezinta personal nu stiu cine a fost.

Cainele l-am bagat in casa de asta noapte. Are o blana de urs pe el si ii este cald, nu stiu ce vom face la iarna cand va merge caldura. Cainele asta traieste in Rusia la minus 20 sau mai rece, fara cusca, fara acoperis. Asa sunt crescuti. Eu sper ca la iarna sa doarma afara fara sa faca galagie pt ca iarna mai mult ploua si ninge si nu mai trec oameni sau alte vietati pe langa casa.

Am citit si eu chestia cu 30 de minute pe zi...si va spun ca mie imi sta mintea in loc. Deci daca cineva mi-ar fi spus ca cineva e in stare sa inventeze asa ceva, nu l-as fi crezut. Cine sta cu creionul, hartia si ceasul sa calculeze cat latra un caine? Cred ca trebuie sa fii bolnav cu nervii. Inteleg ca este iritant sa auzi un caine latrand non-stop, dar sa pui limita de 30 de minute....nici de domeniul fantasticului nu mi se mai pare ci de dereglaj mental.
Pai nu va spun ca stiu de la alti romani cum un neamt l-a parat pe altul la primarie ca ii rage magarul intre ora 1 si 3. La mine asta chiar ca este limita absurdului.
Sa vad cum poate cineva sa tina calculul ala de 30 de minute, cum poate dovedi. Sta cu microfonul aprins toata ziua ca sa adune 30 de minute....Deci in sensul asta mi se pare chiar exagerat.

Mi-a spus un roman care lucreaza prin Germania prin constructii ca in zona Munchen exista o regula la primarie. Daca parasti pe cineva de 3 ori ti se iarta o reclamatie de la altcineva. Sa mai spun la ce ma gandesc cand aud asta? Undeva la 50 de ani in urma...cand cu totii stim ce s-a intamplat.

Noua nu ne zice nimeni nimic daca facem ceva duminica sau in zile de sarbatoare. Le-am zis de la inceput ca suntem 'holanders' si ca nu nu suntem religiosi. Asa am spus si la primarie, daca religia costa bani, atunci nu suntem religiosi. Nu zic ce nod a inghitit doamna de la inscrieri. Ei stiu despre olandezi ca sunt non-conformisti si nu prea le au cu conservatismul. Vecinii nu comenteaza, ei ii spun la sot 'aa, tu esti olandez, tu faci ce vrei'...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar


Mi-a spus un roman care lucreaza prin Germania prin constructii ca in zona Munchen exista o regula la primarie. Daca parasti pe cineva de 3 ori ti se iarta o reclamatie de la altcineva. Sa mai spun la ce ma gandesc cand aud asta? Undeva la 50 de ani in urma...cand cu totii stim ce s-a intamplat.



Scuze insa asta e Bullshit! Nu tot ce zboara se mananca si nu tot ce auzim prin vecini e si adevarat. Si eu am auzit ca toti olandezii fumeaza Hasch insa nu trebuie sa si cred.
Noi avem grija sa nu deranjam vecinii intre 1-3 in weekend (in timpul saptamanii nu suntem oricum acasa) iar duminica ne abtinem de la tuns iarba - din respect pentr sus-numitii vecini. Nu e vina lor ca noi lucram in timpul saptamanii.
Unii vecini au caini insa nu latra noaptea. Alt vecin are un cocos care canta in fiecare dimineata pe la 5...nu s-a dus nimeni sa il reclame, insa si omul e "de treaba". Poate daca ar fi fost genul " mi-se-rupist" si "ma-doare'n pix de ce cred vecinii" poate s-ar fi luat cineva de el sa faca ciorba din oratanie..

Poate ar fi bine sa discuti deschis cu vecinii, sa le explici ca cineva a sunat noaptea si presupui ca e din cauza cainelui. Le spui ca iti pare rau ca deranjezi si le explici situatia cu cainele "de Siberia".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Miriluta, eu stiu ca iti sare tandara cand auzi parti negative despre Germania dar asta nu inseamna ca nu sunt adevarate. Ca nu toata lumea se baga in aceeasi oala, da e adevarat.
Prin respectivul domn am facut cunostinta cu o familie de romani care si ei au fost terorizati de vecini care tineau evidenta intr-un caiet cu ceasul langa ei tot ce se intampla, in afara legii, la ei in casa. Daca nu as fi vorbit cu ei poate as fi avut motiv sa cred ca respectivul delireaza. Normal ca si mie mi-e greu sa cred asa ceva, dar eu nu refuz sa accept ca s-ar putea sa fie realitate. Nu stiu cum a ajuns la informatia asta dar am sa il intreb, poate chiar de la un neamt..cine stie.

Si pt mine suna plauzibila informatia pt ca m-am trezit ca doamna de la primarie ca mi-a spus sa iau loc cand m-am dus dupa un formular ca ea trebuie 'sa vorbeasca' cu mine. Ca 'lumea' o suna si se plange ca eu am relatii cu mafia romaneasca si ca avem un caine din cauza caruia oamenii fac atac de cord de frica (pe atunci cainele statea numai in casa, il vedeau numai la plimbare). Eu am ramas stupefiata, asa ceva nici in Romania nu am patit, sa ma 'certe' doamna de la primarie ca pe un copil de gradinita. Deci toate reclamatiile se duc prin spatele nostru direct la primarie. Asta cum se explica? Oare nu o exista o regula care incurajeaza asa ceva?

In ceea ce priveste hashisul olandez, da e cunoscut ca si politicienii in timpul studentiei si-au facut de cap (si poate o mai fac), ca studentii de la medicina il folosesc cu regularitate...deci am putea trage concluzia ca da , toti olandezii trag la hasish. Eu cel putin cred ca intr-adevar toti olandezii au incercat cel putin o data. So, care-i problema? Asta chiar nu e o rusine acolo.

Daca citeai cu atentie ce am scris, inainte de a-ti sari tandara iese in evidenta faptul ca :
- ma deranjeaza vecinii care nu vin sa imi spuna in fata ce ii deranjeaza
- ca mi se pare absurda legea cu cele 30 de minute de latrat pe zi
- ca mi se pare absurd sa interzici latratul in zilele de duminica si de sarbatoare si sa bagi magarul in grajd in timpul pauzei numai din cauza sunetului, mai ales la tara
- ca m-am conformat si respect faptul ca noaptea nu se latra, nu-l mai las afara

In rest, e normal sa tinem cont unii de altii si sa nu ne facem zile negre unul altuia.

Edit: informatia vine de la un maistru neamt cu care a lucrat acest roman pe un santier mare din Munchen. Echipa de muncitori romani era tot mereu parata ca nu stiu unde isi lasa masina si cineva tot le facea poze si ii reclama la primarie. Mesterul neamt le-a explicat cum e cu paratul de 3 ori pt ca sa ti se ierte o incalcare a legii. Daca el minte, voila, unii nemti mai si mint, de fapt ca tot omul).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Ieri a avut mandra mea repetitie generala pentru piesa de teatru pe care o monteaza la scoala si am fugit repede de la birou sa o vad si eu. Bineinteles ca era cea mai frunoasa (cra-cra, cum zicea cineva) insa toti au fost super tari. Costumele m-au lasat masca - au fost cusute de cateva mamici...si au inclusiv efecte speciale, cu fum, petarde si tot felul de jim-bom-waw.

In rest, s-a linistit oarecum vremea si in Hamburg si azi e chiar un pic de soare - cred ca o fi dat cineva acatist la biserica.
Cat despre animale de casa, i-am expus lui Maza ideea mea cea marteata si anume, ca veveritele care locuiesc in stejar sunt de fapt animalele noastre de (pe langa) casa. S-a uitat la mine jumate mirat, jumate razand, si m-a intrebat: Mami, bist du bescheuert? Das sind Wildtiere, mann kann sie nicht zähmen.
Sor'sa mi-a soptit apoi: Na? Frau Schlaumeier! Tolle Idee! Doar ti-am zis ca nu o sa functioneze!
Mda...asa e cand oul se crede mai destept decat gaina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo doamnelor

despre galagie, numai de bine. am locuit timp de doi ani intr-o casa, intr-o zona unde erau multi batrani. noi eram singuri de pe strada care aveam copii. o vecina de vis-a-vis urmarea mereu activitatea copiilor. si ne reclama mereu la politie. de fapt suna si chema politia. pana s-au prins politistii ca batrana are ceva la cap. odata ne-au chemat la politie, dar eu m-am dus cu temele facute. am fost si am vorbit cu un avocat inainte. si el mi-a spus sa stau linistita, ca nu au ce sa-mi faca. in birou la avocat am vazut o carte, "Drepturile omului". am cerut-o imprumut si am mers cu ea la politie, am pus-o pe masa ca s-o vada bine politistii.
concluzia mea este ca exista destui functionari care nu cunosc nici ei bine legile, asa ca ne-avand concret ce sa spuna incep sa-ti arunce diverse in fata. iar unii profita de faptul ca esti strain si cred ei nu esti informat.
dar daca te duci cu "temele" facute de acasa si nu te lasi intimidat de faptul ca esti strain, ai succesul asigurat.


in alta ordine de idei, v-am spus ca ne mutam. proprietara noastra e batrana si a dat casa in grija unei Verwalterin. am facut noi Kunding direct la proprietara, apoi a venit Verwalterin sa vada casa. si cica trebuie sa zugraviti. Was??? ca trebuie sa lasam curat, desi casa arata impecabil. cu mici, foarte mici pete inevitabile traiului zilnic. am sunat la proprietara si sotul ia spus ca nu este nevoie de zugravit, casa arata super bine. proprietara a spus ca totusi putem cumpara ceva vopsea si sa dam strict acolo unde sunt micile pete. dar daca vrem ea poate sa vorbeasca cu Verwalterin si sa-i spuna sa nu ne preseze cu zugravitul.

intre timp ne-am mai interesat pe la colegi cum este cu zugravitul asta. noi stam doar de doi ani si ceva in casa asta, mie chiar nu mi se pare ca ar fi atat de necesar sa zugravim. un coleg ia spus sotului ca de anul trecut este o lege care spune ca nu mai trecuie zugravit. am cautat legea aia si n-am gasit-o. cel putin pana acuma, inca nu am gasit-o. dar barbatul deja a fost la Obi si a cumparat o galetusa mica de vopsea. ca sa astupam urmele pe unde am trecut noi.
in contract scrie ca odata la 5 ani se zugraveste baia si bucataria si la 8 ani toata casa.

cu ani in urma am locuit intr-o casa, timp de 10 ani am avut contract acolo. si nu am zugravit nimik, dar si proprietarul era super de treaba. locuia in cealalta jumatate a casei si ne-a cunoscut destul de bine. dar si noi am mentinut casa curata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Hello,

Kari cred ca depinde si de propietar cum i se pare ca lasati casa. Noi am stat 6 ani intr-un apt. iar cand am plecat, am zugravit toata casa dar banii pe cautiune nu i-am mai vazut. Din 1500 euro, nici macar un cent nu ne-a dat inapoi desi a spus ca ni-i va baga in cont. Nu am mers noi mai departe, ne-a lasat timp de 6 ani fara cabina de dus, cada nu avea deloc Ne promitea mereu ca aduce cabina, stergeam mereu pe jos dupa fiecare dus dar tot s-a depus ceva calcar pe gresie si avea din aia mai zgrumturoasa. Nu a fost vina noastra, ar fi trebuit sa ne dea cautiúnea.Sa ne spui daca voi o primiti inapoi
fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Citat:
citat din mesajul lui Amonar


Mi-a spus un roman care lucreaza prin Germania prin constructii ca in zona Munchen exista o regula la primarie. Daca parasti pe cineva de 3 ori ti se iarta o reclamatie de la altcineva. Sa mai spun la ce ma gandesc cand aud asta? Undeva la 50 de ani in urma...cand cu totii stim ce s-a intamplat.



Scuze insa asta e Bullshit! Nu tot ce zboara se mananca si nu tot ce auzim prin vecini e si adevarat.

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


Miriluta, ,si eu gindesc la fel.Nu pot sa cred toate aberatiile si daca totusi aberatia e pe bune ,inainte sa o cred,m-as informa oficial nu din...gura satului .

Amonar,sorry,eu nu cred si nu am observat niciodata ca Mirilutei ii sare tandara ci e o reactie normala la aceleasi vesnice idei cu care vii, cit de ingusti/limitati/certareti/hitleristi/etc sunt nemtii si cit de super-minunati si open-mind sunt olandezii.Sincer,daca eu as fi tu si as fi asa chinuita de viata de zi cu zi in De,m-as muta indata in Olanda si as scapa de toate problemele ,mult mai simplu decit sa ma necajesc real si virtual....

Pina una alta,fotbal...Germania-Olanda:).
Seara faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alina, am fost azi cu Bianca la un alt Augenarzt... i-a facut o gramada de test si vede 100%. Mi- a zis di asta azi doua chestii care le sti de la dr mea si una din Ro la care am dus- o pe Bianca cu 3 ani:
- nu a mostenit pb mele
- e posibil cu varsta sa dezvte o usoara miopie.

In 25 am termin si la dr mea si in 2 iulie merg si in Bucuresti la un control. Abia apoi pot sa respir usurata.



Frumos meci!!!

Mergi la inceput