Viatza in Germania - cap.79

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ziua buna,fetele!

Miriluta,iti tin pumnii sa iasa totul bine. Iti doresc sanatate multa!

Maraki,nu ne zisei ca in weekend e ziua ta? Asa parca tin minte.La multi ani fericiti,sa fii sanatoasa si sa te bucuri de ai tai!

Amonar,situatia ta e destul de complicata aici cu galagia . Am si eu o gramada de experiente,acum ma bucur tare ca imi poate cinta copilul la pian la orice ora (ma rog,nu cinta noaptea,se intelege) si nu am decit o pereche de vecini foarte de treaba .
Si la noi in sat e ora de liniste 12-15 si abia apoi taie sotul meu iarba si musai pina in ora 20,nu duminica sau in sarbatori legale.Drept e ca se cam respecta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Amonar, tunsul ierbii este permis vineri seara (la noi pana la ora 8) si sambata in afara orelor de pranz. La noi nici nu stiu care-s alea, incerc sa evit zgomotele in jurul pranzului si gata, nici n-am avut discutii ca sa imi tb sa stiu exact. Ce-mi pune mie un semn de intrebare este cum de aud vecinii cainele si voi nu? Nu stiu daca e inca suficient de cald, dar nu puteti incerca sa dormiti cu geamul deschis cateva zile ca sa auziti si voi despre ce e vb? Si incercati sa vb cu vecinul direct, inainte de a escala conflictul, ca daca se ajunge la discutii alea raman forever asa in peisaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71

Cred ca e o buna idee sa mergi sa vorbesti cu ei,asa,cu frumosul...sa incerci sa le explici ca vei face totul sa le respecti linistea,dar sa inteleaga si ei ca e totusi un animal caruia nu poti sa ii lipesti gura sa nu mai latre...Poate ii aduci la sentimente mai bune si va lasa in pace...

Si eu iti inteleg punctul de vedere si mi se pare normal sa aiba libertate cainele,daca e caine de curte,dar na,asa e cu vecinii...eu zic ca ar fi foarte bine sa vorbesti cu ei...


Lara


Da,e cea mai buna idee.Sa mergi sa vb cu ei cu frumosul si sa le explici cum a zis Loredana.
Iti zic e cel mai aiurea daca incepe razboiul cu reclamatii,amenzi,procese,etc .

Are sotul meu un coleg,un domn la vreo 50 si ceva de ani,singur.Acum vreo 2 ani si-a achizitionat un pian cu coada cu care a ocupat toata sufrageria unui apart cu 2 camere,proprietate pers.Si tot de-atunci are conflicte cu niste vecini,amenzi,procese (numai cu o pereche de vecini....)desi omul cinta regulamentar,numai intre ora 17-19,nu mereu,nu continuu insa se aude,pe vecini ii deranjeaza si cica l-ar accepta dar nici nu le place ce cinta ,ma rog,mie imi place dar...gusturile nu se discuta....
Ei,are omul asta parte de atitea sicane ca e saturat pina peste cap,are si un proces pe rol,zice ca sunt unele lucruri si in legea asta,destul de interpretabile...nu stiu ce va face pina la urma,omul are hobby-ul asta de multi ani,a facut ani de zile de meditatii si se pricepe...cu siguranta ii iese pe nas investitia de peste 12000 de euro cit a costat pianul(e cumparat de la Steinhause,e o bijuterie de mare calitate ...).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Miri, si eu cu gindul la tine! Tzin pumnii strinsi sa fie totulok joi!

Monica, La multzi ani si din partea mea cu multa sanatate si bucurii alaturi de cei dragi!

Ramona, si eu zic la fel, discuta cu vecinii. Ca va fi tare nasol pe viitor daca stricatzi relatziile. Si la fel ca si Cristina intreb si eu: voi cum de nu auzitzi ciinele si vecinii da?! Si Bianca mea doarme cu hamsterul al cap, se da ala pe roata toata noaptea si ea nu-l aude. In schimb, eu din camera cealalta (si e ceva distanta) aud perfect.

Si eu is cam necajita ca e posibil ca Bianca sa aiba nevoie de ochelari. A zis acum vreo luna si ceva duap tenis ca nu a vazut mingea clar. Am fost sapt trecuta la dr. si cum dr mea e oeprata am nimerit la o ametita care nu stia sa umple cu aparatura Mie mi-a bagat teniometrul in ochi In fine, i-am zis ca eu n-am nimic cu ea dar nu-i pun fetei atropina pina nu vine dr mea. Acum, pt ca dr mea vine probabil numai la sf. lunii, m-am agitat si i-am obtinut termin miercuri la altcineva...in 28 iunie am la dr mea si apoi plecam in Ro (sper) si o mai duc si acolo la inca 2 dr. Stiu ca poate par nebuna cu atitea controale, dar, din pacate stiu din experienta ca ochelarii odata pusi, cam greu ii mai dai jos. Alina, voi cum atzi constatat ca Marie are nevoie de ochelari si ce dioptrii are? Biancai pe fundul de ochi ia- iesit -0,50.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna seara germanute,

Fetelor va multumesc foarte mult pt urariSa fiti sanatoase si fericite alaturi de cei dragi
Alinaaaa heeelppp plssss Prietena lui Robert sta la noi, o doare ingrozitor gingia in locul in care-i iese maseaua de minte. S-a umflat gingia si se vede si maxilarul putin umflat. Nu stie ce sa mai i-a in afara de ibuprofen, nu o lasa deloc durerea de 2 zile Mai devreme mi-a spus ca a luat pe la ora 17.00 doua ibuprofen de am zis ca mor Astea sant puternice, de 600 mg. Ai o idee ce poate sa faca sa o mai lase durerea? Ea nu are asigurare medicala....pls daca intri, sa imi spui ce sa facem

Miriluta sanatate si vesti bune sa ne dai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Seara buna,fetele!

Andreia,eu dupa 3 ani am dus-o regulat la control la oftalmolog si niciodata nu au existat probleme.In grupa mare,inainte de scoala,cind a fost d-na de la Schulamt pt testari mi-a scris pe un bilet sa o duc la oftalmolog ca ei i se pare ca nu vede cu ochiul sting.Am mai dus-o si a fost ok.La inceputul clasei a 3,intr-o seara a vrut sa ia ceva din camera si a intrat cu capul in tocul usii,s-a lovit si m-am speriat,am dus-o la doctor si abia atunci mi-a zis ca Marie nu vede bine...ea nu s-a plins niciodata ca nu vede,a stat mult timp si in ultima banca si nici poveste sa-mi zica ceva si nici inv nu a observat...A inceput cu minus 1,75 si minus 2,40 si de-atunci dioptriile au crescut f putin dar vor mai creste datorita modificarilor de la pubertate si in jur de 18-20 ani se vor stabiliza (asa a fost si la sotul meu)si daca vrea,se poate opera...dar ea e incintata de ochelari,ii poarta constiincioasa peste tot,are grija de ei,i-am ales rame moderne (am fost in mai multe magazine pina am gasit ceva sa ne placa)si in toamna,i-am promis ca ii iau altele,am ochit deja unele dar ne mai gindim...mi-a zis ca se simte sic si deosebita cu ochelarii asa ca nu am nici o problema cu asta .Cam odata cu ea,au mai aparut inca 4-5 colege cu ochelari...
Ce sa zic,miopia asta forte merge in familia sotului de generatii bune:strabunic,bunic,tata si ei toti 3 fratii au aceleasi dioptrii,in jur de 6-7...in fine,sa fim sanatosi ca asta nu e asa o problema in zilele noastre.
Marie face balet dar acolo nu-i poarta,nu are nevoie de ei...si nici la sport nu-i foloseste.

Maraki ,iti trimit pm imediat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alina, sii eu de la 3 ani o duc regulat la control. La varsta aia am dus-o si in Bucuresti si aici si rasp., ambelor doctorite a fost ca, dat fiind ca eu am miopie forte e posibil (sanse erau de 10%) ca la pubertate sa i se declanseze si ei o usoara miopie. Anul trecut a vazut la panou 100% si pe fundul de ochi i-i iesise -0,25. Miercurea trecuta a vazut 70% cu dreptul si 50% cu stingul. Numai ca eu nu sunt sigura pe drita aia care facea Vertrettung. M-am enervat rau pe ea: faci Vetrettung si nu stii sa umbli cu aparatele Azi am sunat la un alt dr cu super bewertunguri unde merge un coleg al ei. Initial mi-au dat termin in 23 august. Dar vineri dadusem si un mail si pe dupa amiaza m-a sunat o alta asistenta si mi-a zis ca a abgesagt cineva terminul de miercuri de la 10 si daca vreau ni-l da noua. Nici nu i-am zis ca mai am unul in 23 august

Ea numai acum o luna jumate a zis ca nu a vazut mingea....pe autostrada vede, aproape vede.....nu-mie clar de fapt ce nu vede. Si la ea in clasa au destule fetite ochelari. Ea imi cere, daca chiar va fi nevoie de ochelari, sa-i iau macar pt sport lentile de contact. Are o colega de-a ei a carei mama e farmacista....
Om vedea....dar faza asta mi-a amintit de ce a scris miriluta sapt trecuta: copii sa fie sanatosi! Unele din voi stiti ce pb am avut eu cu ochii....ei bine, cind mi-a zis de Bianca (care in nici un caz nu are din nastere pb. asa cum am avut eu), parca mi-a fugit pamintul de sub picioare. Imi era si f rau, aveam aproape 39 febra


Am uitat sa va zic ca ieri am fost la cules capsuni si azi am facut tarta primita reteta pe PM Dar am o pb si va rog mult as nu rideti de mine: nu am stiut sa fac gelatina Am pus asa cum scris pliculetul in 4-6 linguri de apa 10 min si apoi n-am mai inteles cum sa fac mai departe Asa ca, am aruncat gelatina si am facut frisca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Legat de galagie in geneal si a animalelor de companie in special a aparut in revista noastra TV (tv hören und sehen ) un articol.
latratu de caine nu poate sa tina, in 24h mai mult de 30 min. dupa 10 minute de latrat continuu devine unzumutbar! (OLG Hamm:22 U265/87-astea sunt sentinte judecatoresti)
Chiar si avocatii recomanda sa se discute amical cu vecinii altfel se ocupa de caz Ordnungsamt de la Primarie.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiul11 spune:

helbi eu tarta o fac cu boden din magazin cumparat si apoi pun o budinca de vanilie in mijloc di apoi pun si fructele peste. Gelatina eu nu pun intotdeauna peste fructe si cand folosesc fac numai juma de plic astfel: pun 3 linguri apa, juma din cantitatea de praf si 1 lingura zahar, lasa pana fiarba in clocot si apoi inca 1 minut apoi torn imediat peste fructe caci daca las mai mult incepe sa se inchege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

pui, merci de explicatie. Data trecuta am cumparat bodenul, dar apoi am primit de la fete niste retete tentante si azi l- am facut in casa#128522;Numai faza cu gelatina m- a depasit, ca eu nu folosesc in general asa ceva. Dar cu frisca a fost totusi decilcioasa tarta. Nu ne mai gindim la calorii, ok? #128513;

Mergi la inceput