Viatza in Germania - cap.79

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

miri, ma gandesc la tine Haha, Mrs. Schlaumeier... ce idei iti "permiti" si tu.

andreia, ma bucur mult, cred ca ti-a luat o piatra de pe inima.

azi nu fac nimic, am alergat ca un cal de curse toata sapt, dentist , ortodont samd, si mai tb sa mai vaccinez si mitza ca am ramas in urma. da' nu azi, azi iau o pauza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Maraki, La multi ani! de ziua ta, chiar daca e cu intarziere.
Miriluta sper sa vi cu stiri bune.

E cam frig la noi, momentan doar 13 grade. Aseara am aflat ca in Romania sunt intre 30-35.
Eu m-am "virusat" putin. Imi curge nasul si m-a usturat gatul.
Am o matusa in vizita si nici ea nu prea este in apele ei.

La Neuburg a fost foarte frumos saptamana trecuta, la ziua de nastere. A fost "intalnire romano-germana", desi romanii au fost ceva mai multi. Mi-a placut si m-am simtit ca acasa .
Merg acum sa vedem cum ne organizam ziua de azi, cu ce ne vom umple timpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Enza, aceleasi simptome le- am avut si eu sapt trecuta si punctul culminant a fost miercuri cu o febra de 39#128542; Multa sanatate!

Cristina, da, m- am mai linistit. Totusi mai cer macar 2 pareri. Sper sa coincida cu cea de ieri. Oricum, partea buna e ca nu m- a mostenit la pb cu ochii.

Bianca a mers saptaminal de o luna juma la ortodont. Stiti. a spuneam ca a operat- o de 3 ori ca erau aiurea iesiti caninii. Ei bine, dupa toate chinure indurate, canini au luat pozitia corecta si un din ei a si iesit marti seara #128540; Al doilea urmeaza zilele astea. Pe de alta parte, dupa 5 luni de Zahnspange fixa dintii arata f frumos, se vede evolutia. #128522;

Si aici e innorat si rece, dar mai ok ca ieri cind a plouat in rafale.

Duminica copii de la scoala ro. au spectac la Main Zfer Fest in Offenbach. Sunt peste 70 Vereine care prezinta program artistic si mincare traditionala. Aviz amatorilir#128522;Copii intra la 14.30.

Noi mai avem 2 sapt si o zi de scoala. Azi a fost ultima zi de Notteneintragung. #128522;Deja miroase a vacanta#128525;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Salut fetelor,

Miri, azi te duci la doctor? iti doresc sa fie bine, sa vii cu vesti bune!

Va povestesc si eu acum oful meu.
Saptamana viitoare Duminica botez baiatul, evanghelic. Nasii (Taufpaten) ar tb sa fie o prietena de a mea, catolica, cu sotul ei, evanghelic.
Preotul mi-a facut Termin pt Besprechung acum in iunie, ca cica e timp pana la botez. Uite asa aflu cu stupoare ca au nevoie nasii sa fie in Biserica (adica angemeldet, adica platesc Kirchensteuer)ca sa obtina acel Patenschein, care le confera dreptul sa boteze.
Nici unul din ei nu e in biserica si nici nu vor - de inteles de altfel - sa fie membrii, din cauza aceste neneorocite de Kirchensteuer.
Ce mai tura-vura, dupa multa alergatura treaba sta asa, botezul va avea loc, insa fara nasi. Nu e asa rau, ca in fond ei tot nasi raman in fata lui Dzeu, chiar daca nu pe hartie. Insa daca stiam asta de la inceput, ma scuteam pe mine si pe altii de un stres si atata alergatura.

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Panseluta

Uite asa aflu cu stupoare ca au nevoie nasii sa fie in Biserica (adica angemeldet, adica platesc Kirchensteuer)ca sa obtina acel Patenschein, care le confera dreptul sa boteze.
[...]
Ce mai tura-vura, dupa multa alergatura treaba sta asa, botezul va avea loc, insa fara nasi. [...]

Asta a zis ca se poate, sa il boteze fara nasi??
Nepoata si nepotul sotului sunt botezati la catolici, cumnata-mea a tinut neaparat sa fim si noi "nasi" (nu ca m-ar fi intrebat si pe mine, ne-a pus direct in fata faptelor implinite, asa ca mi-a fost jena sa zic "nu multumesc"), ca din partea familiei ei au fost sora-sa si cumnatu-sau, si atunci a zis ca si din partea familiei sotului sa fie fratele si sotia. Eu ortodoxa si sotul evanghelic, dar "ausgetreten". Si de fapt cre' ca fata de biserica noi de fapt nici nu suntem nasi ci doar "Taufzeugen".

Dar uite ce am gasit: http://www.ekd.de/einsteiger/taufe.html

Acolo scrie printre altele:
Citat:
Was spricht für eine Kindertaufe?

Die Geburt eines Kindes ist ein Geschenk Gottes. Eltern antworten darauf, indem sie ihr Kind taufen lassen. Gott spricht in der Taufe den kleinen Kindern seine Liebe zu, unabhängig davon, wie sie sich verhalten. Eltern und Paten haben dann die Aufgabe, stellvertretend für die Kinder den Glauben zu bezeugen und den Kindern von ihrem christlichen Glauben, aber auch von ihren Zweifeln zu erzählen. Später in der Konfirmation bekräftigen die Jugendlichen selbst ihr Ja zum Glauben an Jesus Christus.


Asta pentru mine suna ca ar trebui sa aiba si nasi.

Citat:
Wer kann Pate oder Patin werden?

Alle getauften Christinnen und Christen, deren Kirchen der Arbeitsgemeinschaft Christlicher Kirchen (ACK) angehören. In einigen Landeskirchen muss ein Pate evangelisch sein. Evangelische Christen müssen konfirmiert oder mindestens 14 Jahre alt sein. Wer allerdings aus der Kirche ausgetreten ist, hat damit das Recht aufgegeben, Taufpate sein zu können.


Si am mai gasit si asta:
http://taufe-texte.de/Taufpaten.htm#Taufzeugin
Citat:
Ist ein "Wunschpate" nicht Mitglied einer christlichen Kirche und möchte er dies auch nicht werden, so sprechen Sie mit den Geistlichen über die Möglichkeit, diese Personen als "Taufzeuge" bzw. "Taufzeugin" einzusetzen. Entsprechende Regelungen werden unterschiedlich und mancherorts sehr frei gehandhabt. Eine Taufpatin oder einen Taufpaten, der zur Kirche gehört brauchen Sie aber dennoch.

Asa ca cel putin il poti intreba pe preot daca cei alesi de voi nu pot fi macar Taufzeugen, daca va este important asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Salutare de la soare!
Ieri am facut biopsia. Am o gaura de intrare si 5 "impuscaturi". De simtit nu am simtit mare lucru pentru ca mi-a facut anestezie locala. Aseara mi-a fost cam rau..cred ca de la anestezie, ca am avut o durere de cap (nu era migrena) de imi venea sa imi sparg singura capul cu ciocanul (Mazarel, dragutu' lu' mama s-a oferit el sa ma ajute si sa imi "arda" una in cap cand m-a auzit cum ii explicam Mirunei despre durerea mea de cap). Acum doar ma doare putin zona si ma cam incomodeaza la condus. Asistenta mi-a explicat ieri ca urmatoarea saptamana sa ma abtin de la facut curatenie (cool) de la "atarnat perdele" (initial am crezut ca face misto de mine..dar ea era cat se poate de serioasa...cica au si paciente care au in programul saptamanal de curatenie, inclusiv spalarea si respectiv atarnarea perdeleleor)..si nu am voie sa ridic greutati(asta o sa fie mai greu pentru ca Mazarel e topit sa il iau in brate).

Luni aflu rezultatul insa serifului i-am spus ca aflu abia marti. Vreau sa imi las o zi sa diger stirea in caz ca e ceva rau.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Miri, osa fie bine! Stai linistita asa cum tzi- a recomandat si asistenta. si multa sanatate!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Buey, astia isi bat joc de noi ... E aproape iulie si asta e vremea in Germania? Mama lor cu vara lor nemteasca, ieri am facut focul in casa ca ne albastriseram de frig. Si copiii sunt cobza, inclusiv asta mic alaptat exclusiv care cica nu se poate imbolnavi, tuseste si ii curg mucii. Iar eu azi m-am trezit fara voce. Deci care va duceti in Romanica si va intrebati ce sa aduceti? Pai nu e clar, un pic de caldura, citeva grade in plus. Ufff ...

Miriliuta, tinem pumnii sa fie totul ok, luni afli rezultatul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Panseluta, din pacate astea sunt regulile la botez. Daca ai iesit din biserica, nu esti recunoscut ca apartinind ei. Iar eu am inceput sa inteleg cit de folositor e Kirchensteuer. Cu banii aia organizeaza atit de multe si ajuta multi oameni. Sa stii ca atunci cind o biserica nu are suficienti credinciosi, ei comaseaza , adica un preot va face slujbe in doua biserici, sau una se "dizolva", sau primesc numai jumatate de norma. Cu alte cuvinte banii nu vor folosii doar sa tina preotii pe leafa fara sa munceasca. Multi dintre ei se implica f mult social. Si eu mi-am botezat baiatul luteran si am cautat in dreapta si in stinga pe cineva care sa fie nas si sa stiu ca ia atributia cu seriozitate. Nasul meu a fost o persoana deosebita si am vrut sa ofer acelasi lucru baiatului meu. Nu am reusit din pacate, dar asta e....







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Cristoiu ,aici avem canicula .Aseara,tirziu,era cald,seara de vara si azi sunt mai bine de 30 de grade.Imi place asa mult,in sfirsit,pot sa port sandale .Dar pina acum,vara a fost mizerabila ...Si fiica-mea a fost racita,a facut febra peste 39 si m-am speriat,nu-mi mai amintesc de febrele astea,poate de acum 5-6 ani.

Mare lucru nu am avut din vara asta,mai sunt doar 2 luni dar august,dupa 15 e considerat de tranzitie spre toamna....


Mergi la inceput