Viatza in Germania - cap.79

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Kikiactiveaza-ti pm-ul te rog.
Eu am dus-o pe fii-mea la logoped cind avea vreo 5 ani si ceva ca mi se parea ca nu-l zice bine pe r-ul romanesc si nu mi-a cerut nici un Hörtest.Bine,noi am fost numai de vreo 4-5 ori si a fost mai mult un moft daca pot spune asa,copilul vorbea bine in ambele limbi.
Oricum,nu-i rau sa-i faci ca sa excluzi din start alte probleme mai ales daca nici nu stii sigur daca i s-a mai facut,nu e trecut pe nicaieri in vreun carnet al copilului.
In ce sens vb cam greu? Merge la gradi si nu stie inca germana? Poate fi si asta un motiv,cei cu 2 limbi concomitent vb uneori mai greu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Si noi am fost la orl in urma cu vreo 2_3 saptamani, pe acelasi motiv. Al meu are 3 ani si 4 luni aproape. Ni s-a spus ca sunt copii, in special baieti, care se dezvolta mult mai rapid ca motricitate decat lingvistic, dar sunt si copii care aud doar in proportie de 80% , fara ca parintii sa-si dea seama, iar asta poate fi un motiv pt intarzierea limbajului.
Cica aude bine, dar cucoana, ne-a sfatuit sa lasam romana deoparte si sa vorbim doar germana cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui elba

Buna ziua fetelor!!

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns daca stiti.
Eu si sotul suntem cetateni romani si desi suntem de ceva timp in Germania nu ne-am confruntat cu situatia de acum.Vreau sa merg in vizita in tara cu copilul.Sotul nu vine cu noi. Unde si ce fel de procura trebuie facuta ca sa pot iesi cu copilul din Ro la intoarcere? Trebuie scrisa in ro si in germana? Si cam cat ar costa?
Multumesc!



scrii o procura in limba romana (daca ai nevoie pot sa-ti spun cam cum sa sune) si mergeti cu ea la un notar neamt, o parafeaza si semneaza pe loc. costa acum doi ani 12 euro. procura iti va trebui la autoritatile de frontiera romane, cand te vei intoarce in Germania.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



buna dimineata!

mie in vara anului trecut la aeroport in timisoara mi-au comentat ca nu aveam scrisa data intoarcerii si aeroportul pe care voi ateriza in germania...dupa 20 min de discutii m-au lasat sa trec dupa ce-mi crescuse tensiunea la maxim.

cand am fost in iarna in tara am trecut pe la notar si am intrebat daca chiar trebuie scrise toate astea pe procura si m-a lamurit ca s-a schimbat legea si da, trebuiesc trecute.daca te intorci cu masina trebuie scrise inclusiv tarile prin care transitezi...o prostie!



mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

KIKI,
Cel mai complet test ti-l fac la un spital. Io am mersi cu ai mei de mai multe ori la uniklinikum cred ca de vreo 5-6 ode la varsta de 10 luni, la copilul nascut in ro pan la vreo 3+ ani.io am vrut si o analiza in dinamica, ca asta e relevanta. Te programezi la spital si dr de HNO in spital si megicul iti bifeaza dupa un consult o lista de teste si asistentele le efectueaza.
Si io cu 2 copii care au vb si vb ff tarziu. Daca credeam ca primul vb tarziu al doilea l-a intrecut. Dar la 7 ani vb bine.
Io am mers la logoped cu el cu primul la 80 de sedintza..cu mici pause intre ele si la al doilea am asuns cred ca la 40 si am facut o pauza ca-I logopeda in cresterea copilului, si parka nu vreau alta. Io am prelungit logopedia sip e seama recomadarii de la controlul pt scoala.
Ai mei vorbesc bine si romaneste;

Kea, ce timpita, scuzati expresia..


noi tocmai am facut la nr 1 U10..m-a sunat asistenta sa imi zica de el se face pan la 8 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

Kiki si noi chiar acum ne apucam de logopedie cu baietelul cel mare. A inceput si el sa vorbeasca tarziu, doar pe la 3 ani. Acum e relativ OK, dar mai are putin de recuperat ca vocabular si gramatica. Educatoarea m-a tot impins de la spate sa il duc.

Noi mergem cu trimitere de la doctorita lui, asa sunt gratis 10 sedinte si pe urma mai vedem. Intr-adevar pe trimitere trebuie trecute valorile de la testul de auz. Doar ca noi l-am facut la ea in cabinet pe loc. Nu e chiar asa performant ca cel facut de HNO Arzt, dar e OK.

Mie toti doctorii, logopeda si educatoarele mi-au spus sa vorbesc neaparat romaneste cu copiii si germana va veni de la sine. Noi vorbim in casa romaneste, dar afara, prin parc, gradi sau cand mai avem copii prin jur o dam pe germana. Copiii intre ei vorbesc mai mult germana, e cumva limba lor de joaca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Selina, chestia asta cu datu pe germana cand is si altii prin zona e perturbatoare la copii, si odata ce ei stiu ca ii intelegi germana nu vor mai vb romaneste. De obicei io le arata avantajele unei limbi necunoscute de altii: intre ei, ai mei vb germana, dar daca e un al treila si nu vor sa il intelega vb romaneste, apoi cu mine vb egal unde-s romaneste si mi se rupe ce zic ceilalti ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Didi,baietii tai vb romaneste si intre ei?
Ai mei copii incep romaneste si o sfirsesc pe germana pt ca asta micu'ii trage cu germana desi pricepe perfect romaneste.Eu vb numai romaneste cu el,mereu si el imi raspunde 80% in germana si absolut corect deci pricepe romaneste si nu vrea totusi.Eu il rog sa repete romaneste dupa mine,uneori vrea,alte ori nu.
De vorbit...a vorbit f repede si destul de corect si vad ca pe zice trece tot mai corect.Pur si simplu ar povesti continuu,ne uitam pe carti si imi povesteste el mie,inventeaza la greu.

Kea,gresit sfatul cu vorbitul in alta limba decit cea materna.Dar am mai auzit insa majoritatea spun sa vb in limba materna.
Fiecare copil cu ritmul lui! La noi,baiatul a fost si motric si lingvistic mai rapid decit fata.

Zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

Didi de acord cu tine, stiu ca ar trebui sa fiu mai consecventa. Mi-e doar un pic jena sa nu inteleaga cei din jur ce vorbim, stiu ca nu ar trebui. Si mai aveam si stresul ca trebuie sa il ajut putin pe Victor sa recupereze (desi stiu ca nu de la mine trebuie sa vina). El e cel mai micut in grupa lui si diferentele se vad destul de bine. A fost multa vreme si retras fata de colegi, din cauza problemelor de comunicare. Acum se descurca mult mai bine, ba are chiar si vreo 3 fetite care l-au adoptat si cu care se joaca foarte frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

da Alina, vb si romaneste intre ei. mai putin dar vorbesc. Nu au fluetza pe romaneste dar cum spuneam le convine sa comunice pe romaneste cand sutn altii si nu vor sa stie ceilalti .

mie intr-un singur loc mi se intampla se nu pot vb leser cu ei pe romaneste si am fost un pic uimita: la birou.. ce ciudatenie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elba spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui elba

Buna ziua fetelor!!

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns daca stiti.
Eu si sotul suntem cetateni romani si desi suntem de ceva timp in Germania nu ne-am confruntat cu situatia de acum.Vreau sa merg in vizita in tara cu copilul.Sotul nu vine cu noi. Unde si ce fel de procura trebuie facuta ca sa pot iesi cu copilul din Ro la intoarcere? Trebuie scrisa in ro si in germana? Si cam cat ar costa?
Multumesc!



scrii o procura in limba romana (daca ai nevoie pot sa-ti spun cam cum sa sune) si mergeti cu ea la un notar neamt, o parafeaza si semneaza pe loc. costa acum doi ani 12 euro. procura iti va trebui la autoritatile de frontiera romane, cand te vei intoarce in Germania.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



te rog, cand ai timp, spune-mi cam cum ar trebui sa scriu procura

Mergi la inceput