Viatza in Germania - cap.79

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

buna dimineata si de la noi

kea noi in ultimii 5 ani am ramas de fiecare data la: http://www.paprika-csarda-hotel.hu/
rezervarea am facut-o pe net cu 2-3 saptamani inainte ca in vara nu prea gasesti asa kurzfristig locuri iar mancarea la restaurant e delicioasa!

mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki78 spune:

Buna fetelor, am si eu o pb cu baietelul meu, trebuie sa il duc la un doctor pentru un Hörtest.Dc de familie mi-a recomandat o doctorita ce are cabinetul pe Balastrasse, dar apoi mi-a spus ca s-a purtat cam urat cu ultimul ei pacient si ca ar fi bine sa caut pe altcineva.Ma tot uit pe net si nu gasesc pentru copiii nimic. Aveti vreo idee? ...in München.

Cat despre gradi, eu platesc in jur de 180 eur la o gradi de sta cu program de la 8 la 15.Mi se pare cam mult, dar na...tot e bine ca macar am gasit o gradinita ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo doamnelor

kiki78, tot medicul de familie este cel care te poate indruma catre alt medic.

Miriluta, cred ca urticaria mea tot pe fond de stres am facut-o, s-au adunat atatea in ultimile saptamani. deja a trecut, doar vre-o 5 zile am avut pete.
trebuie sa punem tapet in casa noua si ieri a fost barbatul sa cumpere cele trebuincioase, maiculita un sac de bani au costat. plus ca a luat si o masa cu un aparat ptr intins tapetul.... vineri vine bucataria noua, cu montare cu tot. sper sa se potriveasca toate bine...altfel fug de acasa.
in alta ordine de idei, am scos hainele de toamna ca e frig tare pe la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

'neatza fetele!

Kari,daaa,pur si simplu am inghetat dimineata .M-a innebunit vara asta asa instabila,au fost si zile calduroase dar a plouat aproape in fiecare zi .
Succes cu mutatul!

Kiki,nu i-ai facut la nastere Hörtest? Din cite imi amintesc,e obligatoriu la nastere si eu suficient.Orice medic HNO face acest test,poti sa faci singura programare la un cabinet. Ai pomenit de Ballanstrasse,locuiesti in zona aceea? Eu stiu in Unterhaching,chiar linga gara un Gemeinschaftspraxis HNO cu medici buni si amabili.Poti lua de pe net adresa si tel.
Cam asta e pretul pt gradinita si la noi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

'neata!

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Kiki,nu i-ai facut la nastere Hörtest? Din cite imi amintesc,e obligatoriu la nastere si eu suficient.


Hmm, suficient pentru ce? Probleme cu auzul pot aparea si ulterior, nu degeaba se verifica auzul si la Vorsorgeuntersuchungen (nu mai stiu exact la care), si la Schuleingangsuntersuchung.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elba spune:

Buna ziua fetelor!!

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns daca stiti.
Eu si sotul suntem cetateni romani si desi suntem de ceva timp in Germania nu ne-am confruntat cu situatia de acum.Vreau sa merg in vizita in tara cu copilul.Sotul nu vine cu noi. Unde si ce fel de procura trebuie facuta ca sa pot iesi cu copilul din Ro la intoarcere? Trebuie scrisa in ro si in germana? Si cam cat ar costa?
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui elba

Buna ziua fetelor!!

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns daca stiti.
Eu si sotul suntem cetateni romani si desi suntem de ceva timp in Germania nu ne-am confruntat cu situatia de acum.Vreau sa merg in vizita in tara cu copilul.Sotul nu vine cu noi. Unde si ce fel de procura trebuie facuta ca sa pot iesi cu copilul din Ro la intoarcere? Trebuie scrisa in ro si in germana? Si cam cat ar costa?
Multumesc!



scrii o procura in limba romana (daca ai nevoie pot sa-ti spun cam cum sa sune) si mergeti cu ea la un notar neamt, o parafeaza si semneaza pe loc. costa acum doi ani 12 euro. procura iti va trebui la autoritatile de frontiera romane, cand te vei intoarce in Germania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui CT

'neata!

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Kiki,nu i-ai facut la nastere Hörtest? Din cite imi amintesc,e obligatoriu la nastere si eu suficient.


Hmm, suficient pentru ce? Probleme cu auzul pot aparea si ulterior, nu degeaba se verifica auzul si la Vorsorgeuntersuchungen (nu mai stiu exact la care), si la Schuleingangsuntersuchung.

Christa

Da,clar,probleme de auz pot aparea si ulterior.Dar testele care se fac la U,nu-s aceleasi pe care le face un hno-arzt cu aparatul.Deci eu stiu de la doctorul nostru de familie ca daca hörtestul de la nastere a iesit ok,la u-uri testeaza el auzul dupa testele din cabinet (in unele caiete galbene scrie in ce consta)si e suficient fara vizite suplimentare la hno la fiecare u...Sigur daca se suspecteaza probleme,se trimite la hno...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki78 spune:

Copilul s-a nascut in Bucuresti, nu stiu exact ce teste i-au facut dar neonatologul mi-a spus ca totul e ok. Acum are ceva pb cu vorbirea, vb cam greu pt 4 ani, si am decis sa il duc la un logoped.Dar prima data doctorul mi-a zis sa ii fac un Hörtest,probabil e o procedura standard. Mie nu mi se pare sa aiba pb, dar o sa vedem.

Alina,multumesc de idee, chiar acolo am sunat si am facut o programare saptamana viitoare, sper ca doctorita sa fie de treaba.Mai ales ca stau prin zona, Fasangarten.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki78 spune:

Alina inca o intrebare, la ce medic pediatru mergi cu copiii. Trebuie sa-i fac si U8.
Multumesc fetelor.

Mergi la inceput