Viatza in Germania - cap.79

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Hallo germanute,

Fetelor o sa imi fac timp sa redau aici integral scrisoarea de la sefa mea. Sant curioasa cum o interpretati. La sv nu am fost intrebata de sefa daca am primit scrisoarea; nici nu ma astptam. Ma fac frate cu dr..ul pana trec puntea. Ma comport cum vrea ea, nu am ce face pana nu sant sigura de alt loc de munca. Astazi este ultima zi de lucru Abea astazi mi-am dat seama ca luata cu discutiile pt orele in plus neplatite, am uitat sa-i zic de doua zile neplatite lucrate la program normal. Asta este, nu deschid iar subiectul cu ea ca nu voi ajunge nicaieriCu toate ca nu ma dau afara banii din casa...

poop fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddi_escu spune:

Si acum o alta dilema...ce sanse am eu sa imi gasesc un job??Am studii superioare domeniul informatica insa am profesat in invatamant...as fi dispusa sa lucrez si altceva doar pt a putea invata limba mai usor insa as dori sa va intreb cam unde as putea cauta si gasi ceva de munca in situatia mea??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

amonar, am avut doua termine la terapeuta cu TCM si pe amandoua le-a amanat asistenta ei. acum sunt ocupata cu fizioterapia si masajul, cu mutarea, dar am sa sun si o sa ma programez undeva in luna august, ca altfel nu am cand sa merg. cred ca mai bine telefonez luni, poate reusesc sa strecor cumva intr-o zi si acolo un termin.

ddi_escu, citeste macar ultimile trei-patru capitole, s-a tot discutat despre ce ai intrebat tu. daca nu cunosti limba germana, e destul de greu sa obtii un loc de munca. chiar cu studii superioare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Buna ziua fetele!!!! Am si eu o rugaminte, care din voi ma poate ajuta cu ceva luat de pe ebay. Am luat un scaun pentru Alex si am nevoie de traducere din germana in romana si invers a mail-urilor. multumesc frumos de ajutor

mami de maimutzica mica www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Am spus ca nu mai raspund pe tema asta, insa, realitatea nu e cea prezentata de tine. Am inecput discutia pe PM si acolo trebuia sa continue. De ce ai gasit de cuviitnta sa mai scrii pe forum mesajul de mai jos? Crezi ca interesa pe altcineva pb asta sau ca esti tu o mamaia panicoasa si panicata? Crede-ma ca nu. Deci, ceea ce scrii in ultimul mesaj, se bate cap in cap cu acest mesaj pe care ai gasit de cuviinta sa-l scrii (tu stii de ce) pe forum, dupa discutia pe PM.

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Andreia,iti raspund si aici sa nu creada fetele nu stiu ce desi cele care ma cunosc real stiu ca,pe bune,sunt o mamica panicoasa si panicata...nu stiu cum va par voua aici .
Deci nu orice simpla miopie (cum are fata mea,sotul,socrul,cumnatii,etc) evolueaza cu probleme mari,cei mai multi poarta ochelari toata viata fara alte necazuri asa ca deocamdata nu am de ce sa ma ingrijorez...Stiu atit de multa lumea purtatoare de ochelari si fara alte probleme pe termen lung si foarte lung.

Edit:daa,imi amintesc acum ca am mai vb de probleme cu ochii acum citiva ani dar eu am uitat,s-au strins atit de multe in ultimii ani incit am devenit uituca...au,sa nu-mi ziceti ca e din cauza virstei .
Alina,mami de 2 copii minunati



Si pe mine ma cunosc oamenii si in realitate si stiu ca nu vind gogosi, mai les cind e vb de pb cu ochii, unde sunt destul de bine informata. Unde nu ma pricep, nu ma bag, dar ce inseamna miopie stiu. Si tu mi-ai spus ca sotul tau are miopie forte, la fel ca si ai lui, nu aveam eu de unde sa stiu asta si nici nu aminteam nicaieri, daca nu faceai "acea analiza, din care ai tras tu concluzia ca scorul e 2 la 1 pt ochelari.

Nu am nici cea mai mica pb daca va fi sa poarte ochelari. Marturisesc ca stiam de riscul asta (10%) inca de la 3 ani, de cind o duc la control. Totusi, as minti daca nu as spune ca am fost socata cind am auzit ca ar avea nevoie. Mi-a trebuit ceva timp sa ma obisnuiesc cu ideea, ceea ce cred ca i se intimpla oricui, incluvis tzie. Sa nu-mi spui ca nu te-a surprins diagnosticul pus fetei tale (iar detaliile pe care mi le-ai dat, ramin intre noi).

Deci, daca eu te-am suparat/jignit cu ceva imi cer scuze si sper sa se incheie oadat aceasta tema. Am intervenit numai pt ca ultimul tau mesaj imi spui ca itzi pun in irca vorbe aiurea, cind de fapt, uita-te singura, tu ai adus discutia privata aici.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Diana, sper ca ai primit traducerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Fetelor eu cand cumparam din e-bay acum 6 ani, produsele din Germania erau doar pt cei care locuiesc in Germania sau Austria. Poate Diana sa cumpere si sa primeasca in Ro produsul? Eu nu mai am incredere in magazine online pt ca am platit o lenjerie de pat pt bebelusi ( acum 6 ani pe e-bay ) si nu am primit-o nici pana azi. De persoane fizice nu ma plang, au fost prompti cu livrarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Buna dimineata!!!!! Eu am facut azi plata prin pay pal si vreau sa va rog ceva care dintre voi ma poate ajuta sa iau legatura cu vanzatorul si sa stabilim detaliile livrarii. Daca nu se poate livra in Romania eu pot ruga pe cineva din Cluj care merge des in Germania sa il aduca. Va roooog din suflet ajutati-ma

mami de maimutzica mica www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui diannaalex

Buna dimineata!!!!! Eu am facut azi plata prin pay pal si vreau sa va rog ceva care dintre voi ma poate ajuta sa iau legatura cu vanzatorul si sa stabilim detaliile livrarii. Daca nu se poate livra in Romania eu pot ruga pe cineva din Cluj care merge des in Germania sa il aduca. Va roooog din suflet ajutati-ma

mami de maimutzica mica www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream



astept detalii pe PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Salutare doamnelor! Noi ne-am intors la baza dupa 5 zile superbe in Pays Basque.
Am decis ca la anul mergem pentru cel putin 2 saptamani. Am avut un apartament super frumos, un peisaj de vis. Mancarea grozava si preturile mici. Mi-am conamdat dumunica seara eu o ciorba de peste si seriful niste scoici. Am primit, fara exagerare, o oala cu ciorba, plina cu bucati de peste, scoici si creveti..am impartit-o cu seriful si tot a mai ramas. Iar din scoicile lui am mancat si eu si fie-mea.
Copii au fost tare incantati ca s-au balacit in Atlantic si fie-mea a trimis vederi la prietenele ei din Biarritz si San Sebastian.

Ce a fost oarecum cidat: a fost prima data cand am fost in situatia de a nu putea conversa "liber". In Pays Basque, se vorbeste basque - o limba care semana cu spaniola si portugheza insa de fapt e unica in Europa. Pe langa asta, localnicii vorbesc spaniola sau franceza...si cu spaniola am dat-o in balta. Inteleg limba, si ma descurc basic insa nu atat cat sa conversez usor. LA McDonalds in Irun, nu se vorbea decat spaniola sau basque. A venit seriful disperat la mine sa imi spuna ca nu stie sa le zica la aia ca vreo o cafea mare cu lapte...pana la urma ne-am descurcat insa am realizat ce naspa e sa fi intr-o tara unde nu te poti intelege cu oamenii decat prin semne

In drum spre Sare, unde am avut apartamentul, serfiul a avut catvea revelatii legate de francezi si drumuri:
- ce kkt de autostrada e asta? asta e un drum judetean in cel mai bun caz!!! (adevarul e ca asa zisa autostrada 64 are doar 2 benzi pe sens)
- ce autostrada e asta cu limita de viteza 130 kmh?
- francezi conduc ca niste cizme! De aia si exista limitare de viteza pe autostrada pentru ca altfel ar muri toti in accidente si nu ar mai avea cine sa plateasca impozitele si s-ar duce Franta de rapa.
- masinile franzuseti sunt de fapt niste moped-uri mai puternice...singurele masini adevarate sunt masinile germane
- si de fapt si nemtii sunt niste cretini - ca il enervase unul cu numar de Hamburg care tocami de depasise printr-o manevra periculoasa.

Mi-am promis ca dupa ce ies la pensie, daca mai traiesc pana atunci, imi cumpar o casuta in Pirinei, de preferinta undeva in Hendaye, si cresc rate.


Mergi la inceput