Viatza in Germania - cap.79

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Ziua buna,fetele!

Kari,psoriazisul e boala autoimuna si poate avea o predispozitie genetica dar nu e boala genetica,nu se mosteneste.Iti doresc sanatate multa!

Andreia,ai zis ca una ti-a recomandat ochelari,una ti-a zis ca un ochi e cu 100% vedere si celalalt 70% si controale la 3 luni,una nu ti-a recomandat ochelari si Bianca a zis ca simte(ma rog)cu un ochi nu vede asa bine.Cam asta e sinteza la ce ne-ai scris.Parerea mea e ca cele mai multe opinii converg spre ochelari. Ideea e ca daca e diferenta asta mare intre ochi (30 de procente)nu e buna nici pt ochiul sanatos pt ca il forteaza sa preia si din capacitatea celui mai slab deci cumva sa lucreze pt 2,asta ar fi explicatia simpla.Din cite stiu de la dr meu,in cazul asta se dau ochelari.Si fiica-mea vede cu un ochi cam 90% si are dioptrie mica si la stingul are 2 si ceva,a inceput de la mai putin dar e in perioada de crestere si cresc si dioptriile.Dar ti-am mai zis,gindindu-te la problemele tale,iei prea tragic o posibililtatea ochelarilor.Iti zic sigur ca nu e un capat de tara,cunosc pers cu ambii copii cu ochelari fara ca parintii sa aiba,in ziua de azi sunt f multi copii cu ochelari si e f ok,merg regulat la dr si tin situatia cu succes sub control...e o problema ca oricare alta.

Maraki,du-te la Arbeitsamt.Tu ai facut cursuri de limba? Si da,uita-te in ziarele locale la oferte de munca in gastronomie.

gata,ma grabesc sa plec,avem balet azi,trebuie sa-i cos bretelele la balerini ,etc,etc,nu se mai termina treburile .

Alina,mami de 2 copii minunati



Alina:
-dr care a recomandat ohelarii e cea care nu stie sa citeasca aparatele si are mie mi-a bagat tensiometrul in ochi. Am vazut-o prima dat ain viata mea atunci, mi s-a parut incompententa, pt caatita timp cit faci Vetretung pe cel putin 2 luni de zile, si nu stii sa umbli cu nici un aparat, nu explici nimic parintelui, ba i-l si ignori......tu te-ai baza pe opinia ei?
- dr care nu a recomandat ochelarii (si la care am facut controlul la ora 10, la celelalte am fost la ora 15), i-a facut cele mai multe teste: de msicare a ochiului, de citit al distanta, de citit la apropiere, tzest de retina. A reomandat vizita anuala.
- dr. mea in care am f multa incredere, a testat-o luni la ora 15 (si ne-a spus si ea ca depinde si ora testului, ca pe dupa amiaza ochii sunt mai obositi) ne-a spus a vazut 100% cu un ochi si 70% cu celalalt. Am mai spus is in mesajul anterior ca imediat a incercat corectia cu ochelari, iar Bianca nu a vazut cu ei (si banuiesc a dioptria a fost mica). Concluzia: Acum nu are nevoie de ochelari, dar se recomanda control la 3 luni.

Bianca o singura data a spus ca a vazut incetosat mingea la tenis, acum cca 2 luni. De atunci, nimic.

Eu acum ce sa fac, sa i-i pun eu de la mine putere ochelari? Nu e decat o singura parete care momentan inclina spre ochelari, si e a acelei dr incompetente cel putin pe aspectul nestiintei de a lucra cu aparatura din dotare.

Daca va avea nevoie de ochelari, asta e, o sa-i pun, normal. Insa, sincer itzi spun, oricit de frumoase ar fi ramele, oamenii sunt mult mai frumosi fara ochelari. Asta e parerea mea si am fost f fericita cind mi s-a oferit ocazia sa fac ceva si sa nu-i mai port toata ziua.

Sory, nu vreau sa creez discutzii contradictorii, dar am vrut sa puntez exat cum stau lucrurile, pt ca din mesajul tau se deduce ca cei mai multi inclina spre ochelari, iar eu m-as opune (nu ai scris asta, dar se poate intelege printre rinduri, dat fiind ca eu am pb cu ochii). Nu stiu citi parinti in situatia mea si-au dus copii la 3 doctori in 3 sapt si mai au o programare luni dimineata, ca sa nu mai spus ca as putea cu mama unei fete de aici, sa merg si luni dipa amiaz la control cu ea. Ma intreb insa, ma ajuta controalele din RO cu ceva acum? Cind revenim in DE mergem pt dilatare de pupile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Am primit si Lohnsteuerkarte inapoi[pk...dupa 3 luni....si trimisa la cabinetul avocatului
Acum mai am doar banii de primit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui ddi_escu

Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri!Ma ajuta foarte mult...!!
Multumesc pentru informatiile despre salariu asa cum banuiam noi i s-a oferit mai putin decat piata (3500 euro lunar-inginer CAD) probabil din cauza ca nu este vorbitor de germana...


Mie personal mi se pare o ferta ff buna. Acum 11 ani jumate, cind multzi din sotzii nostri au venit aici, nu au inceput cu acest salarii...ca sa nu mai zic ca sunt oameni care stau de 2-3 ani aici, lucreaza in domeniu, intre timp au mai invatat si limba si nu au salariul asta. Asa ca, nu comparati cu ce au oamenii cu ceva experienat de munca in Germania si care mai stiu si limba. Din 3500 brut lunar, vetzi trai decent totzi 3. Am facut acum o simulare pe net si v-ar ramine 2430 euro in mina lunar. Chiar crezi a nu va descurcatzi? Cistigatzi amindoi acum in RO, mai mult decat ar cistiga sotul tau singur aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Andreiapai atunci la ce ne mai re-intrebai daca mai are nevoie de inca un control in Ro daca tu stii ca nu ii trebuie ochelari si acea opinie cu purtatul de ochelari apartine unei doctorite incompetente? Zau,ca nu inteleg atunci care iti e nelamurirea si ingrijorarea.

Sincer,nu stiu ce sa-ti zic...mi-ai zis in citeva pagini mai in spate sa am grija ca miopia nu e inofensiva,sa stau in garda ca ne paste dezlipirea de retina.Sa pic pe spate cind am citit...noroc ca am cit de cit notiuni medicale si nu iau de bun tot ce citesc,mai si selectez .

Sa stii ca frumusetea unei persoane nu sta intr-o pereche de ochelari sau grija unei mame pt copilul ei sta in numarul de controale la medici...Uite,am in jurul meu cam 80% purtatori de ochelari (fiica,sot,prietene reale,prietene reale dintre forumiste,etc)si ii consider oameni deosebiti,nu m-as putea gindi nici o secunda ca le sta frumusetea intr-o pereche de ochelari sau ca i-as aprecia mai mult daca nu ar purta...

Cam atita am avut de zis...las*placerea altor fete sa te linisteasca daca vor reusi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alina, nu am scris ca va paste dezlipirea de retina, doamne fereste. Ci ca miopia forte poate duce la dezlipire de retina....mai ales ca avetzi cazuri de miopie forte in familie (tu mi-ai zis cum toata familia sotului are asa ceva). Cu toate custintele tale medicale, daca dai o cautare pe google dupa miopie forte (deci, sa ne intelegem f clar, miopia mai mare de - 6 dioptrii) vei gasi riscul de dezlipire de retina, reducerea la maxim a efortului fizic (poate duce la cresterea tensiunii oculare, care, la un ochi miop forte poate duce la dezlipire de retina), nastere prin cezariana (ca altfel exista pericol de dezlipire de retina la nastere...si chiar am vazut in spitalul militar cind mergeam la control, o mamica care tocmai ramasese complet oarba in urma unei nasteri naturale, pe un fond de miopie forte).

Iar faptul ca am dus-o la mai multe controale intr-un timp atit de scurt, l-am specificat pt ca tu ai zis pe de o parte ca parerea majoritara inclina spre ochelari si ca tu i-ai pune (de parca e cum vrei tu, nu cum spune dr...si nca odata: corectia nu a ajuta-o. Iar Bianca nu stia cind e corectie pe ochi si cind nu, ca nu vedea ce schimba dr la aparat)) si ca te stie lumea ca esti o mamica panicoasa, ca lumea te cunoaste si in realitate, ca sa nu se creada ca tu n-ai facut ceea ce era important pt copilul tau cind a trebuit sa poarte ochelari, etc ....Eu cred ca orice mamica responsabila (iar la topicul asta cel putzin, eu asa am senzatia, ca avem de-a face numai cu astfel de mamici) se "agita" cind e vb de copilul ei. Exact asta am facut eu de 3 sapt incoace: am mers la controale, am cerut pareri de specialitate.

Si nu astept sa ma linisteasca nimeni, ca zau daca are de ce. Daca va avea nevoie de ochelari, cu siguranta ca-i va primi si purta, iar eu am sa fiu prima care se va ocupa ca ea sa-i foloseasca. Nu ma joc cu asa ceva, crede-ma.

De ce am intrebat azi ce atzi face voi, daca atzi mai duce copilul la inca 2 programari luni in Romania? Pt simplul motiv ca nu sunt sigura daca nu-i obosesc ochii Biancai cu atitea controale intr-un timp atit de scurt. Deci clar ma preocupa problema si faptul ca ACUM nu are nevoie de ochelari, chiar nu m-a linistit cu nimic.

Nici eu nu imi selectez prietenii dupa "poarta sau nu poarta ochelari", au sau nu aparat auditiv, schiopateaza sau au vreo alta boala/handicap. Nu are nimic de-a face cu frumusetea interioara sau cu inteligenta (se stie de mult zicala "oamenii inteligenti, poarta ochelari). Ci doar, pur si simplu, ca aspect fizic, prefer varianta fara (sau ai ca sa fiu mai exacta, dupa ani de zile in care am purtat ochelari (si crede-ma ca va veni ziua in care Marie itzi va cere lentile de contact) m-am simtit mai bine, dupa ce nu i-am mai avut.

Si cu asta, sper ca mica divergenta de opinii pe tema asta sa se opreasca aici...ar fi pacat sa degenereze in altceva, mai ales ca nu ne "stim" de ieri de azi.[:)] (eu nu itzi voi mai raspunde la nici un alt mesaj pe tema asta).


@@@
Si, pt ca, desi mi-am amintit de mai multe ori, dar am tot uitat sa te intreb: nu ai povestit cum a fost la examenul de balet? Sau inca nu a avut loc? Multa bafta Mariei, in cazul in care, in curind urmeaza sa-l sustina si asteptam poze cu pernutza "magica"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ce sa zic,dupa cum privesti tu problema,purtarea ochelarilor e mare nenorocire mare...nu incerc eu sa te conving ca esti deja setata pe asta asa ca ar fi fara efect.
In primul rind,nu-mi place ca am dus aici o discutie care am avut-o pe privat.
In al doilea rind,pe unele siteuri scrie ca miopia forte incepe cu minus 8 pe altele cu minus 6 (spun aici ca sa stie lumea daca tot ai vrut ca cei din familia mea au in jur de 7) si oricum daca privesti asa,ar insemna ca cei cu miopie sa nu se mai ocupe cu nimic ce inseamna efort ,doar sa stea sa se ingrase ...sincer,mai mari probleme mi-as face daca ai mei ar fi supraponderali dar aici avem noroc cu totii...macar aici sa fim si noi norocosi . Sotul meu face efort fizic cind ii permite timpul (intr-o vreme facea ff mult sport si efort fizic,e un tip robust si atletic) si mai ales,efort intelectual ca lucreaza 10 ore/zi,100% cu computerul si nu a avut nici un fel de alta problema,nici macar dioptriile nu i-au crescut de ani de zile.In ultimii ani nu a mai avut atita timp pt foarte mult sport pt ca e foarte prins cu sahul.

Nu stiu daca o sa-mi ceara Marie lentile de contact sau nu,exista alternativa si operatia daca si-o doreste,deocamdata se simte foarte bine si foarte mindra in pielea ei asa cu ochelari. Oricum pt noi e cea mai frumoasa si cea mai desteapta.Lumea a devenit mult mai educata,ochelarii cu mult stil si numai e ca acum o suta de ani cind rideau copilasii fara de cei cu ochelari.

Ma deranjeaza tare ca imi pui vorbe pe care eu nu le-am spus,nici acum nu m-am lamurit daca asteptai sa ne dam cu parerea cit de incompetenta e doctorita sau cine mai stie ce.Eu facusem o sinteza obiectiva a mesajelor pe care ni le-ai scris pe tema asta,nu.i pun eu ochelari,nu-ti fa griji,nu-mi permit eu sa ma bag in treburile nimanui.

In alta ordine de idei,cred ca am ocupat destul topicul,suna ca o rafuiala personala si chiar nu am nimic cu tine insa recunosc ca discutia asta ma face sa ma tin mai departe si sa fiu mult mai precauta cu ce spun despre mine si ai mei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Alina, boala autoimuna zici? hm...inca n-am cautat informatii despre psoriazis, astept sa merg la medicul de familie. dermatologul mi-a pus diagnosticul. apoi mai vad ce-i de facut....

la noi ploua, poate se mai racoreste putin, ca azi ne-am copt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Kariguld, ai fost la doctorul/terapeutul TCM? Psoriazis poate fi 'doar' o declansare ca urmare a problemelor care deja existau. Nu vreau sa iti spun ca din rezultatele obtinute de TCM-isti vindecarea este posibila fiindca nu exista o sursa oficiala. Dar adevarul asta este. Pt tine ar fi ideal sa incepi acum cu tratament TCM pt ca esti la 'inceput'. La fel ca orice bola care se cronicizeaza, cu cat incepi mai tarziu cu tratamentul adecvat cu atat rezultatele vor fi obtinute in timp lung. Daca ai inceput cu TMC-ul, terapeutul ar trebui sa iti spuna ce se intampla cu aceasta boala si de unde provine. Si mai ales ca TCM vindeca psoriasis si ce e mai important ce dieta este indicata la o astfel de boala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddi_escu spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Citat:
citat din mesajul lui ddi_escu

Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri!Ma ajuta foarte mult...!!
Multumesc pentru informatiile despre salariu asa cum banuiam noi i s-a oferit mai putin decat piata (3500 euro lunar-inginer CAD) probabil din cauza ca nu este vorbitor de germana...


Mie personal mi se pare o ferta ff buna. Acum 11 ani jumate, cind multzi din sotzii nostri au venit aici, nu au inceput cu acest salarii...ca sa nu mai zic ca sunt oameni care stau de 2-3 ani aici, lucreaza in domeniu, intre timp au mai invatat si limba si nu au salariul asta. Asa ca, nu comparati cu ce au oamenii cu ceva experienat de munca in Germania si care mai stiu si limba. Din 3500 brut lunar, vetzi trai decent totzi 3. Am facut acum o simulare pe net si v-ar ramine 2430 euro in mina lunar. Chiar crezi a nu va descurcatzi? Cistigatzi amindoi acum in RO, mai mult decat ar cistiga sotul tau singur aici?

Andreia




Multumesc pt raspuns...Tocmai de aceea ne e greu sa luam decizia pt ca sotul meu aici in Ro acum are un salariu fff bun comparabil cu ce ar castiga in Germania insa intr-adevar aici are o functie de executive si multe responsabilitati...Singurul motiv pt care dorim sa plecam e pt copilul nostru sa aiba posibilitatea sa traiasca intr-o alta societate...Poate si de aceea ne e asa greu sa ne decidem pt ca nu sunt motivele de ordin financiar care ne imping spre Vest...
Am si o intrebare salariile care se negociaza in Germania peste tot sunt anuale si brute???Care sunt taxele care se platesc apoi ??Cum e cu asigurarea medicala??
Andreia pe site-ul postat de tine salariile erau brute nu???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

DDi_escu, da salariile sunt mereu brute, pt ca depinde apoi clasa de impozitare care nu tine neaparat de angajator. De ex daca tu nu lucrezi sotul te poate deduce si pe tine si pe copil cu o suma de la imposit..cred ca va avea clasa 3. Asigurarea se plateste din burt, jumate voi jumate angajatorul. in De impositul se aplica primul asa ca-s impozitate si procentul de pensie sau de somaj.

Maraki, io as reclama nesimtita aia pe undeva sau macar as inregistr-o. incearca sa nu mai fii umila..si sa iti ceri drepturile, asa cum fac nemtii.
cat despre limba, of grea dilema nici la mine nu prea se lipste neam, si lucrez de aproape 2 ani.dar incerc sa nu ma demoralizez..prea tare . Fa o Bewertungsmappe si lasa pe cineva sa o frunzareasca.. Am vazut si io cum seleteaza asta CV..te doare capu.

Andreia,unde plecati anu asta?

Mergi la inceput