Viatza in Germania - cap.79

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna dimineata,

Miriluta concediu placut si timp frumos Neaparat dati-va cu crema pt protectie solara! Cum ai ajuns sa te arzi? te daduse-i cu crema? Intreb pt ca plecam si noi intr-o luna in Grecia si sper sa ajute crema la soarele arzator care ne asteaptaVoi unde santeti la mare?
Helbi ma bucur ca ati castigat procesul Nici nu se putea altfel! Am insa o intrebare:baietelul tau a patit ceva cand a fost aruncat in gardul viu? Adica Doamne fereste, vreo mana/picior rupt sau altceva? Mi se pare enorm 5 ani de puscarie si din cauza asta intreb
La Munchen este caaald, vor fi 30 de grade astazi si pana sambata asa o tine Duminica am fost la Poing, sambata ne ducem la piscina, duminica la fel
pup fetele, o zi frumoasa va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo doamnelor

maraki, eu eram cu procesul. baiatul meu a fost aruncat intr-un gard viu, care se afla langa un gard mic de fier, un fel de protectie a gardului viu. a fost ranit doar pe spate, zgarieturi pe toata lungimea spatelui, rani din care curgea sange. l-au luat la spital si a stat 24 de ore sub observatie. slava domnului ca altceva nu a avut. dar nu ma pot opri nici azi sa ma gandesc cum era daca ateriza in acel gard de fier politia a incadrat fapta la vatamari corporale, iar asta se pedepseste serios in Germania.

la mine una calda, alta....rece. ieri am primit rezultatul de la dermatolog, am un inceput de psoriazis. am "anchetat-o" deja pe mama sa vad antecedente in familie, dar cica nimeni nu a avut de-astea. nici nu indraznesc sa caut pe net, ma apuca ametelile numai cand ma gandesc...asa ca mai bine merg pe mana medicului de familie. sau....? of, nu mai stiu nici eu ce sa zic, anul si diagnosticul.

si ptr ca trebuie sa-mi golesc mintea de psoriazisul asta pacatos, azi merg sa-mi cumpar o geanta roz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Aoleoo Kari!!! Nici nu pot sa ma gandesc ce ar fi fost daca ateriza in gardul de fier!!! A patit oricum foarte mult, cred ca o luam pe campii sa fi vazut spatele in halul ala de rani! Imi pare rau de vestile cu psoriazisul, nu ma pricep prea mult la asta Totusi este un inceput, nu ai concret psoriazis; cred ca poti scapa de el in faza initialaDar de la ce apare? Soacra-mea este plina pe maini, fatza si picioare de pete albe, nu are pigment. Giorgos la fel dar spune ca nu s-a nascut asa, i-au aparut in timp. Ma rog la Dumnezeu sa nu semene Angelo cu el ca as innebuni iti dai seama! Nici nu stiu ce este, o fi vitiligo...
Fetelor sant in cautare de munca ccc cu incepere din septembrie cand se deschid scolile. Ma duc la arbeitzammt sapt viitoare sa caut oferte in computere.Eu lucrez la o cantina scolara dar sefa nu mai imi plateste deloc orele peste program si cand imi este lumea mai draga, ma pune sa stau acasa cate o sapt neplatita. Am intrebat-o de banii pt orele in plus si de atunci si.a schimbat atitudinea fata de mine.Mi-a trimis avertisment prin posta ca nu am respect pt ea ( nu am ridcat tonul, am vb civilizat ) ca nu-i place tonul meu, ca la germana mea sant buna doar pt spalat vase si pusa la curatenie unde vrea ea si fara comentarii din partea mea si ca daca nu imi revizuiesc atitudinea, nu putem continua impreuna. Pai ma puse-se sa.i fac curatenie la kela care era pliiina de paianjeni, peretii negri, negri de praf...acolo nu a fost facuta curatenie de cand are asta cantina de 10 ani si pe cine a gasit? pe Monica! M-a intrebat ce nemultumiri am si am spus ca la cele mai schlehte arbeit doar pe mine ma trimite si nici macar nu imi da o colega sa facem impreuna. In aceeasi zi mi-a si trimis scrisoarea de avertisment prin posta, de parca nu putea sa mi-o inmaneze personal ca doar de la ma intorceam acasa atunci cand am gasit scrisoarea in cutie
fug la Penny sa cumpar castraveti bio pt Angelo si dupa la sv. Mai lucrez maine si in mod normal, daca nu gasesc ceva de munca, incep abea pe 1 oct iar pana atunci sant neplatita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Osna, noi plecam simbata in concediu

Miri, concediu placut si multa relaxare.

Monica, du-te si auta altceva la arbeitsamt sau in ziarele locale, alea de vin gratis acasa. Nu te mai lasa umilita de asta, ca apoi itzi trimite si Kündigung-ul. Macar asa i-i dai tu ei Kündigung si ai alta satisfactie.

Mie mi-au trimis Zeugnisul, a doua zi dupa proces. E totul al superlativ, mai putzin ultima fraza in care scriu ca la dorinta mea s-a incheiat colaborarea Aaa, si Niderlasungsleiterina a venit la avocatul meu luni, i-a zis sa-mi transmita schönen Gruß si ca, daca mai vreau, pot lura la ei Cred ca mai vrea un proces Acum astept Lohnsteuerkarte si banii in cont

Kari, ma bucur ca s-a terminat cu bine is la voi procesul si mai ales ca fiul tau nu a patit nimic grav atunci. Si...cu psoriazisul ia-o si tu usurel, nu intra in panica...

Tina, da, deocamdata nu are Bia nevoi ede ochelari, dar trebuie urmarita regulat. Acum, va pun si eu o intrebare si zicetzi-mi ce atzi face in locul meu: am dus-o aici la 3 oftalmologi, doi au zi ca nu are nevoie si una ca are (dar in asta n-am incredere ca nu stia nici sa umble cu aparatele...mie mi-a bagat tensiometrul in ochi).
Iam facut si pt luni o programare la un dr f bun in Bucuresti. Credeti ca mai e cazul sa o mai duc si acolo? Eu cu ea oricum aici voi continua cu controalele si, daca e cazul, tot de aici va primi si ochelari. Ar fi a 4-a parere.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

maraki, psoriazisul asta sunt niste pete rosii ca o eczema , care apar la coate si in spatele genunchilor prima data. la mine e doar la coate deocamdata, mai mult la cel drept. si apare pe linie genetica, dar nu de la parinti, de la unchi sau matusi. sau de la naiba'mai'stie.

ce jigodie si rasista sefa ta. doamne iarta-ma. eu i-as spune in fata ca e rasista si incorecta fata de mine, dar sa mai fie si alti colegi nu doar tu cu ea. bafta sa-ti gasesti alt job mai bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddi_escu spune:

Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri!Ma ajuta foarte mult...!!
Multumesc pentru informatiile despre salariu asa cum banuiam noi i s-a oferit mai putin decat piata (3500 euro lunar-inginer CAD) probabil din cauza ca nu este vorbitor de germana...
Cu gradinitele voi incerca sa mai citesc din urma desi sunt multe capitole si nu am foarte mult timp:)Banuiesc ca pana la urma s-ar adapta si ar invata limba cred ca pt noi adultii ar fi mai greu cu invatatul limbii desi amandoi vb egleza f bine si eu vb si franceza mai bine decat engleza, germana ni se pare ffff grea...
Chiria in zona Duseldorf ne-a fost trimis de catre firma pe mail un tabel cu preturi...apart 2+1 undeva intre 400 si 600 de euro pe luna depinde de spatiu si confort...insa nu au precizat daca apart sunt mobilate si utilate.In general in Germania cand inchiriezi apart e mobilat si utilat??
Va multumesc inca o data!!Suntem in perioada in care adunam informatii ca sa ne decidem probabil vom face si o vizita sa vedem la fata locului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

in general apartamentele nu sunt mobilate.la unele poti avea bucataria mobilata sau o cumperi de la fostul chirias.



mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui ddi_escu

Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri!Ma ajuta foarte mult...!!
Multumesc pentru informatiile despre salariu asa cum banuiam noi i s-a oferit mai putin decat piata (3500 euro lunar-inginer CAD) probabil din cauza ca nu este vorbitor de germana...
Cu gradinitele voi incerca sa mai citesc din urma desi sunt multe capitole si nu am foarte mult timp:)Banuiesc ca pana la urma s-ar adapta si ar invata limba cred ca pt noi adultii ar fi mai greu cu invatatul limbii desi amandoi vb egleza f bine si eu vb si franceza mai bine decat engleza, germana ni se pare ffff grea...
Chiria in zona Duseldorf ne-a fost trimis de catre firma pe mail un tabel cu preturi...apart 2+1 undeva intre 400 si 600 de euro pe luna depinde de spatiu si confort...insa nu au precizat daca apart sunt mobilate si utilate.In general in Germania cand inchiriezi apart e mobilat si utilat??
Va multumesc inca o data!!Suntem in perioada in care adunam informatii ca sa ne decidem probabil vom face si o vizita sa vedem la fata locului...


poti sa te uiti in ultimele capitole, nu trebuie sa le citesti pe toate! apartementele mobilate costa simtitor mai mult.
legat de joburi, daca primesti un job deja din Romania este o realizare mare. cititi contractul cu atentie, de regula primele 6 luni sunt de proba. apoi se poate prelungi, depinde de angajator. salariile intotdeauna sunt mai mici la inceput, indiferent de cate scoli ai. mai ales ca esti la primul job in Germania. cereti recomandari de pe unde ati lucrat si traduceti-le, va ajuta la noul loc de munca sau un alt loc de munca.
iar limba este un aspect ultra important. chiar daca se angajeaza pe un post unde se cere (aparent) numai engleza. actele toate sunt in germana, peste tot (aproape) se vorbeste germana. asa ca aveti nevoie de limba germana ca de aer.
inca ceva, firmele care inchiriaza percep comision, care se ridica la cateva sute bune de euro. atentie marita ce semnati cu firmele de imobiliare, unii profita ca nu cunoasteti limba si va pot pacali sa platiti comisioane uriase. apoi, la inchirierea unei locuinte se cere cautiune, suma a trei chirii care merge la proprietar. daca 400 euro e chiria fara NK, 1200 e cautiunea.

citeste ultimile 4, 5 capitole, s-a discutat deja pe tema asta de cateva ori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ziua buna,fetele!

Kari,psoriazisul e boala autoimuna si poate avea o predispozitie genetica dar nu e boala genetica,nu se mosteneste.Iti doresc sanatate multa!

Andreia,ai zis ca una ti-a recomandat ochelari,una ti-a zis ca un ochi e cu 100% vedere si celalalt 70% si controale la 3 luni,una nu ti-a recomandat ochelari si Bianca a zis ca simte(ma rog)cu un ochi nu vede asa bine.Cam asta e sinteza la ce ne-ai scris.Parerea mea e ca cele mai multe opinii converg spre ochelari. Ideea e ca daca e diferenta asta mare intre ochi (30 de procente)nu e buna nici pt ochiul sanatos pt ca il forteaza sa preia si din capacitatea celui mai slab deci cumva sa lucreze pt 2,asta ar fi explicatia simpla.Din cite stiu de la dr meu,in cazul asta se dau ochelari.Si fiica-mea vede cu un ochi cam 90% si are dioptrie mica si la stingul are 2 si ceva,a inceput de la mai putin dar e in perioada de crestere si cresc si dioptriile.Dar ti-am mai zis,gindindu-te la problemele tale,iei prea tragic o posibililtatea ochelarilor.Iti zic sigur ca nu e un capat de tara,cunosc pers cu ambii copii cu ochelari fara ca parintii sa aiba,in ziua de azi sunt f multi copii cu ochelari si e f ok,merg regulat la dr si tin situatia cu succes sub control...e o problema ca oricare alta.

Maraki,du-te la Arbeitsamt.Tu ai facut cursuri de limba? Si da,uita-te in ziarele locale la oferte de munca in gastronomie.

gata,ma grabesc sa plec,avem balet azi,trebuie sa-i cos bretelele la balerini ,etc,etc,nu se mai termina treburile .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Revin,am citit ce ai scris Kari.

Deci ziceam de psoriazis ca nu e boala genetica in sensul de transmitere genetica clara cu sunt bolile genetice ca hemofilia,de ex.Are o predispozitie genetica adica intr-o familie exista anumiti membrii predispusi sa faca aceasta boala dar nu are un mod de transmitere clar,poate in familia ta au avut 4 generatii inainte boala sau poate chiar nimeni,tu esti prima...
Daca o tii sub control,cred ca pt inceput e suficient si medicul de familie sau poti cere a doua opinie unui dermatolog.


Mergi la inceput