Viatza in Germania - cap.79

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Christa Miru inca nu stie exact ce vrea sa devina "cand o sa fie mare". Deocamdata vrea sa fie jurista ca ma'sa sau sa construiasca avioane ca tac'su.
E foarte buna la mate, insa e talentata si ii place foarte mult si muzica. Nu ma gandesc ca ii va fi compromis viitorul si nici nu vreau sa ii impun ceva insa cred, ca parintii isi pot "indruma" copiii si incercam, dupa modelul din familie, sa o indrumam spre "lumea larga" printr-un Ausbildung care sa ii permita sa fie flexibila. Cautam acum ceva cu Naturwissenschaften si limbi straine.Majoritatea gimnaziilor unde ar putea studia bilingual sunt axate pe profil umanist.
Avem in vedere ca liceu, Christianeum - care ar fi aproape de casa insa acolo fac la greu latina si greaca veche, ar mai fi Hochrad, tot aproape de casa si bilingv insa nu ma incanta colectivul de acolo si nici ea nu vrea pentru ca acolo nu ar avea nici o prietena.
Intre timp am mai descoperit inca un Gymnaziu in zona, cu profil Naturwissenschaften si engleza intensiv. O sa il insepectez cand ma intorc din concediu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Miri, Bianca vrea de la anul greaca veche sau chinez aca Wahlunterricht Ea latina nu avrut ca a 2-a limba straina si nici eu nu am incurajat-.o. Ce naiba faci dupa ce ai studiat 7 ani latina, 4-5 ore pe sapt??? Sincer, mi se pare pierdere de vreme, daca nu vrei sa faci medicina, drept. Daca iei oricare alt alimba straina, ca a doua limba, ai apoi ce scrie in CV, stii o a doua lima...asa, pe ce angajator intereseaza ca stii tu latina?! Asta e parerea mea......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Vin cu o veste: va spuneam ca cei la care am lucrat in iarna nu mi-au platit destui bani si nici Lahnsteuerkarte nu mi-au inapoiat-o (o firma de Zeitarbeit). Ei bine, i-am dat in judecata si am cistiga azi Imi dau si actele si diferenta de bani!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Felicitari Helbi (Andreia)! Sper sa am si eu succes intr-o situatie juridica. Azi am trimis actele. Va doresc o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Bafta, Enza. la mine afost vb de Arbeitsgericht si era clar de la inceput ca voi cistiga. N-am inteles insa nici eu si nici avocatul, de ce firma a preferat calea asta, pt ca si ei stiam ca pierd si au venit pregatiti cu oferta azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Vin cu o veste: va spuneam ca cei la care am lucrat in iarna nu mi-au platit destui bani si nici Lahnsteuerkarte nu mi-au inapoiat-o (o firma de Zeitarbeit). Ei bine, i-am dat in judecata si am cistiga azi Imi dau si actele si diferenta de bani!


Andreia



super, bravo! m#259; bucur mult pt tine.


si daca tot suntem la cap. vesti bune, si daca tot m.am plans aici cand nu mi.era bine, sa va zic si eu ca de luni incep noul servici. De fapt de pe 01.07. ca pana pe 30.06. inca mai sunt angajata la ceilalti. Sunt si curioasa , am si emotii, si nerabdatoare... toate la un loc. Dar firma e mare, recunoscuta in dom. si ca produse si ca angajator bun, zic eu c.o sa fie bine.

Andreia, la un sg. punct te contrazic, cu latina: daca vrei sa fii prof de limbi iti tb latina obligatoriu, ori o ai ori o faci atunci dar e f greu pt ca nu te asteapta nimeni sa recuperezi. A, si la filozofie, psihologie, din astea. La noi nu pierzi nimic, franceza si italiana poti face mai tarziu, asta a fost ff important pt ea in luarea deciziei pro latina.
Desigur ca fiecare decide um crede ca e mai bine, la noi sunt 8 clase de franceza si 3 de latina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Andreia felicitari!

Cu latina, si eu zic "mortii cu mortii, vii cu vii". Miruna a fost la gradinita internationala asa ca nivelul ei de engleza e bunicel. Ca a doua limba, neaparat franceza. Suntem des in Franta si e posibil chiar sa ne mutam acolo pentru doi ani (inca nu ne-am decis cand facem pasul cel mare).
Anul trecut, Henrik comanda in Franta cartofi prajiti in germana si cand a vazut ca nu ii raspunde chelnerul, a dat-o pe romaneste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Felicitari Cristina! Sa fie intr-un ceas bun si cu noroc!

Si daca tot vorbim de vesti bune: maine seara plecam in concediu..la soare ca mi s-a luat de ploaie ca de mere padurete. Ieri am calcat toata ziua la tricouri, rochii, pantaloni, fuste...si am boscorodit printre dinti ca nu imi place sa calc. In seara asta termin de impachetat, maine am zi scurta la birou si apoi...zup in avion!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Andreia felicitari!

Cu latina, si eu zic "mortii cu mortii, vii cu vii". Miruna a fost la gradinita internationala asa ca nivelul ei de engleza e bunicel. Ca a doua limba, neaparat franceza. Suntem des in Franta si e posibil chiar sa ne mutam acolo pentru doi ani (inca nu ne-am decis cand facem pasul cel mare).
Anul trecut, Henrik comanda in Franta cartofi prajiti in germana si cand a vazut ca nu ii raspunde chelnerul, a dat-o pe romaneste.

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


Am ris in hohote, caci aceeasi parere o am si eu despre latina. Dar, in fine.....Bianca face engleza is franceza, de la anul vrea greaca veche sau chineza (depinde la ce primeste loc), iar dintr-a 9-a spaniola sau chineza.

Felcitari Cristina, acomodare usoara la noul loc de munca si sa fii multumita acolo!

Miri, concediu placu, soare si relaxare! Si noi plecam simbata dimineata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Andreia felicitari!

si cum e ziua vestilor bune,va spun si eu ca de 3 zile suntem cetateni germani.asteptam in cateva saptamani sa ne vina si ausweis-ul.

Miriluta si Andreia concediu placut sa aveti!noi plecam la sfarsitul lui iulie,abia asteptam!

mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput