Viatza in Germania - cap.79

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta
La noi e in sfarsit soare insa bate vantul si din cand in cand ploua - ca nu mai plouase de mult.


Daaa,seceta mare,monser

Ma bucur tare mult ca e totul bine,Cristina!Si eu sunt cu controale la 6 luni,pentru chestii similare,m-am obisnuit deja cu eleBine,dar asta nu inseamna ca nu imi tremura genunchii cand se apropie terminul...Asta e,sanatosi sa fim...

Noi am fost cu bronsita,adica Lara,si pentru ca nu era suficient,am mai luat si un Magen-Darm-VirusIntai Lara,mititica,apoi si eu...Astazi suntem in sfarsit bine....

Sa aveti un sfarsit de saptamana frumos si odihnitor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Miruna e la o scoala semi-privata - adica la scoala catolica.

A, e clar, se discutase recent pe aici de Kirchensteuer, de ce e obligatoriu, acum stim unde se duc banii catolicilor. Dar serios acum, si la noi in oras e o scoala catolica, care de fapt cred ca e de stat, insa si sprijinita de biserica, si se vad mari diferente fata de scolile "normale".

osna, e clar, noi nu mai eram acolo in 2005. La Erse-Park a fost Mona parca anul trecut cu o colega de gradinita si parintii colegei, dar asa din povestite nu m-a prea atras, drept sa spun. Erau (si) tot felul de chestii unde nu puteau merge copiii singuri si unde pe mine ma ia cu ameteli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui CT

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Christa Miruna e la o scoala semi-privata - adica la scoala catolica.

A, e clar, se discutase recent pe aici de Kirchensteuer, de ce e obligatoriu, acum stim unde se duc banii catolicilor. Dar serios acum, si la noi in oras e o scoala catolica, care de fapt cred ca e de stat, insa si sprijinita de biserica, si se vad mari diferente fata de scolile "normale".


Christa


Aici sunt banii Dumneavoastra!

Noi nu suntem catolici, suntem ortodox. Am optat pentru scoala catolica pentru ca e ceva mai stricta decat scolile de stat si sunt considerate a avea un nivel mai bun de performanta - cel putin in Hamburg.
Daca ma uit la ceea ce fac prietene ale Mirunei care sunt la scoli de stat, e o diferenta destul de mare - adica teme mai multe, subiecte mai grele...insa daca compar cu ceea ce se face in Romanika,scola de aici e un fel de gradinita comparata cu ce fac copii in Romania.
La inceput mi se parea mai buna scoala din Romania pentru ce e bazata pe performanta insa in timp, am inceput sa cred ca cea germana (cel putin unde merge Miruna) e bazata pe eficienta.
Dupa cum spuneam, comparativ cu copii de la alte scoli, are teme mai multe si mai complexe insa mie tot mi se pare putin, ca si volum.

Acum ma tot gandesc cum facem cu gimnaziul. Am avea de ales intre un gimnaziu renumit ca performanta insa axat pe Kunst (adica Literatura, Teatru, Musika) sau un gimanziu "normal" care insa e axat pe materiile pe care noi le consideram importante pentru viitorul Mirunei..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

va doresc un sfarsit de saptamana placut si cu soare!
plec sa-mi iau juniorul de la gradinita si ne oprit putin in parc.

mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiul11 spune:

multumesc pt raspunsuri, folosisem si eu praf de copt dar nu prea a dat rezultate, alataieri am sters pe jos cu otet, de atunci doar 1-2 ratacite am mai gasit. Sapt viitoare am vazut ca vine un aldi un spray, ma bate gandul sa il incerc si pe acela.
christa si Alex merge la scoala, in 2 avem prima sedinta la scoala atunci vom primi prima lista si cea de-a doua in prima saptam. Eu anul trecut am cumparat pt Irina de cca 70 euro rechizite, cele mai multe firma Pelikan caci cam asta a fost ceruta, apoi am mai dat 25 euro pe Arbeitheft mate si citire, 2 euro pt lucru manual, doar foarfecile le-au primit de la scoala. Speram caci si anul acesta sa fie la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Aici sunt banii Dumneavoastra!

Ai mei nu, eu sunt ordoxa, de aia ziceam de banii catolicilor.

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Daca ma uit la ceea ce fac prietene ale Mirunei care sunt la scoli de stat, e o diferenta destul de mare - adica teme mai multe, subiecte mai grele...insa daca compar cu ceea ce se face in Romanika,scola de aici e un fel de gradinita comparata cu ce fac copii in Romania.
La inceput mi se parea mai buna scoala din Romania pentru ce e bazata pe performanta insa in timp, am inceput sa cred ca cea germana (cel putin unde merge Miruna) e bazata pe eficienta.

Tocmai aia e, eu nu as compara scoala romana cu scoala germana, pentru ca uita-te unde-i economia Romaniei fata de economia Germaniei. Si nu-mi spune ca e comunismul de vina, ca au trecut totusi peste 20 de ani de la revolutie ...

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Dupa cum spuneam, comparativ cu copii de la alte scoli, are teme mai multe si mai complexe insa mie tot mi se pare putin, ca si volum.

Referitor la asta am o intrebare, inainte de a scrie mai multe: pana cand sta la scoala?

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Acum ma tot gandesc cum facem cu gimnaziul. Am avea de ales intre un gimnaziu renumit ca performanta insa axat pe Kunst (adica Literatura, Teatru, Musika) sau un gimanziu "normal" care insa e axat pe materiile pe care noi le consideram importante pentru viitorul Mirunei..

Ea ce vrea? Eu zic ca nici daca merge la gimnaziul "artistic" nu trebuie sa insemne ca ii e viitorul compromis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui CT

Ea ce vrea? Eu zic ca nici daca merge la gimnaziul "artistic" nu trebuie sa insemne ca ii e viitorul compromis.

Probabil ca e vorba de Gymnasium Lerchenfeld, daca voi stati in Hamburg, sau mai e si altul?

Ca de ex. aici: http://www.gyle.de/wordpress/media/2011/07/Durchblick-25-Final_reduced_richtig.pdf
am gasit, pe pagina 37, ca explicatie a unei poze: "Halime Karakurt (Abi 2010), die nicht Künstlerin werden möchte, sondern Ärztin." Deci se poate si altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

hallo

azi am fost norocosi si am scapat fara ploaie,numai cu nori si vant la sommerfest.copiii au alergat,s-au umplut de noroi,apa si nisip iar la 6 jumatate cand am ajuns acasa matei a cazut frant de oboseala.
de maine la noi se anunta iar ploi si trebuie sa amanam pentru a 2-a oara iesirea la zoo.



mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Buna fetelor!
Scriu aici in ideea ca ma poate ajuta cineva.In vara aceasta asteptam musafiri din Romania.Vin cu avionul la München. Din motive independente de vointa noastra, musafirii vor fi nevoiti ca de la München pana aici, unde locuim noi sa vina cu trenul (aprox. 200km.)
Spuneti-mi va rog, de la aeroport la gara cu ce se pot deplasa? La gara este ghiseu de unde se pot cumpara bilete sau vor fi nevoite sa foloseasca automatul? Ideea e ca nu cunosc limba germana si le va fi destul de greu...Of, ce-mi doresc sa pot merge eu la aeroport!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

de la aeroport se poate ajunge cu S.Bahn, sunt 2 linii S1 si S8 care merg doar spre oras, nu se poate gresi directia. La gara ar fi bine sa mearga spre directia unde scrie DB, apoi sa intrebe la ghiseu, la cati turisti circula prin Muenchen nu.mi pot imagina ca nu stiu engleza.

Pe site.urile www.deutschebahn.de si www.mvv-muenchen.de puteti sa gasiti ce legaturi au si cand.

Mergi la inceput