Viatza in Germania - cap.79

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

hallo fetelor

nu am mai scris de cateva secole pe aici caci intre timp ne-am mutat de vreo 2 ori si ma urnesc mai greu.dar de citit am mai aruncat cate un ochi cand am avut timp liber.

aschiuta,Daniela voiam sa te felicit pentru sarcina! initial am vrut sa-ti scriu un mesaj privat dar cum nu ai activata optiunea iti scriu aici.dupa ce am plecat din BS am cam pierdut legatura si uite ca zilele trecute citesc pe forum ca esti din nou graviduta! sarcina usoara iti doresc!

CT si matei merge din august la scoala si deja am primit prima carte de mate care trebuie sa o cumparam...si costa 18 euro.sedinta pentru restul detaliilor avem pe 2 iulie cand primit lista completa. am vazut ca stai in WF,noi am locuit 5 ani in BS,deci prin zona.acum am coborat mai in jos vreo 250km.

am crezut ca numai eu am avut prb cu furnicile dar se pare ca si puiul are aceeasi prb.eu am cumparat un spray de furnici de la praktiker.la mine au aparut pe balcon si imi era frica sa nu intre si in casa.am tot dat de cateva ori cu spray pe ele si pe langa usa si vad ca de ceva timp nu au mai aparut.

asteptam sa vina soarele si prin nord, dar se pare ca se lasa asteptat.





mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Valeleu Osna, de cind nu am mai auzit de tine!

Tocmai acu cind ne mutaram noi din nou in zona (stam la Gifhorn) ati plecat voi din nou . Asa ii sade bine calatorului . Uneori am impresia ca nu voi prinde niciodata radacini...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

daca esti in zona daniela inseamna ca ti-a ramas la inima BS.noi venim relativ des prin zona,ne este greu sa ne rupem total.iar matei mai are inca prieteni cu care tine legatura.

dani cati ani are baietelul tau?
noi ne-am facut abo la rasti-land si mergem foarte des acolo.poate ne reintalnim in vre-un week-end !

mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

de azi e oficial vara. bine, nu se pune ca deja a fost cald si 30 grade.

de furnici se scapa cu apa si otet, cum spunea Enza mai sus. un sfert apa si restul otet. si poti sa pulverizezi pe o zona mai mare, chiar si acolo unde nu sunt.

maine merg la Sommerfest la servici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

La noi ploua, tuna si fulgera M- am saturat de vremea asta. Abia astept sa plec i O, ca aici cred ca nu mia vine vara anul asta



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

buna dimineata!

in sfarsit e soare la noi si cer fara nori.sper sa tina vremea frumoasa ca maine avem sommerfest la gradinita si ar fi pacat sa inceapa ploaia.



mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Multumesc de raspunsuri.
Miri, a voastra e scoala "normala", de stat? Ca ar fi prima la care aud ca imparte caiete, acuarele & co. Si manuale?

Eu am primit ieri de la o alta mama lista unei scoli din Salzgitter, acolo doar caietele si Arbeitshefte costa 72 euro si ceva, plus inca 25 euro (pentru tot anul) banii de còpii si Bastelmaterial, plus o lista lunga de rechizite, adicatelea caiete, creioane, creioane colorate, foarfece (culmea, cu varful rotund, la Mona ni s-a spus clar ca ascutit), plastilina, acuarele, Schnellhefter etc.

osna, si eu am stat la BS, initial in Weststadt (in primul semestru, pana am primit loc la caminul studentesc), apoi in caminul studentesc de pe Hans-Sommer-Str., si din 1998 pana in 2002 am stat impreuna cu sotul meu (ne-am casatorit insa abia in 2000, deci 2 ani "wilde Ehe" in locuinta comuna), abia in 2002 ne-am mutat la WF. Voi cand ati plecat din BS, respectiv in ce perioada ati stat acolo? Vad ca si voi aveti program la gradinita maine, la noi au avut anul asta un proiect "Kunst im Kindergarten", si maine cica e vernisajul. Ce mi se pare aiurea e ca toate 3 grupele fac separat, adica doua grupe de gradi si una de Hort, si nu au absolut nimic in comun. Adica am zis ca e ok ca vizitarea expozitiei se face pe grupe, ca sa nu fie inghesuiala mare, dar puteau face cumva sa fie si un program comun, daca tot se lauda ca au "offene Gruppen". Vreau sa te mai intreb ceva de Rasti-Land, ca am fost cu nepotii sotului, dar cu multi ani in urma, si habar nu mai am cum a fost, doar imi amintesc ca aveam de asteptat destul de mult la diverse cozi. Sunt totusi peste 70 km de la noi, si nu stiu daca merita drumul. Ziceam candva mai devreme ca vreau in orice caz sa merg la Familienpark Sottrum vreo 2-3 zile, depinde si de vreme, pana acolo sunt doar 35 km. Si avantajul e ca daca stam acolo cu cortul poate folosi parcul si dupa ce se inchide, nu mai stiu exact pana la ce ora, dar cel putin inca o ora dupa inchidere, daca nu chiar doua, si cum acum vara e mult timp lumina afara ...

aschiuta, te astept si la Wolfenbüttel, cum nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Christa Miruna e la o scoala semi-privata - adica la scoala catolica. Contributia noastra inseamna:
- 10€ la inceputul anului pentru Klassenkasse
- 150€/an sub forma de donatie, care insa nu e obligatorie ci facultativa. Marea majoritate a parintilor fac insa aceasta donatie, pe care o putem scadea apoi la taxe.

La noi e in sfarsit soare insa bate vantul si din cand in cand ploua - ca nu mai plouase de mult.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

eu cum nu am mai scris de foarte mult timp pe forum mi se modereaza mesajele si apar cum apuca.

CT noi am stat in BS pe langa TUB(universitate) intre 2005-2009.
la rastiland care este la 100km de noi ne-am facut jahresabo(altfel sincer nu merita,ne-ar costa pe toti 3 o intrare 50 euro si abo e 110) si mergem cam o data pe luna.ideea este ca duminica chiar e aglomerat dar sambata este lejer si nu stai la coada decat poate la 1-2 atractii.

noi stam cam de la 12-18 si al meu baiat nu ar mai pleca de acolo.cu greu dupa ora 6 ne urnim spre casa.



mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

CT sau ar mai fi o idee si Erse Park uetze,am fost o singura data cand stateam in BS dar matei avea atunci vreo 2 ani.voi ati fost?

mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput