Viatza in Germania - cap.79

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
si ca sa exemplific invidia lor, m-am ridicat in picioare si m-am intors cu popoul la ei si le-am spus ca pot sa muste cat vor, dar costa muscatura 100 euro . ma inundat apoi asa un sentiment de satisfactie .....



Kari pe bune? Super coool!!!!

Miru mi-a scos parleala cu Zeugniss-ul pentru toate fitzoasele alea de mamici de la ea din clasa, care se uita la mine chioras si ma numesc (cica in gluma) Rabenmutter ca lucrez Vollzeit si vezi-Doamne imi neglijez copiii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
si ca sa exemplific invidia lor, m-am ridicat in picioare si m-am intors cu popoul la ei si le-am spus ca pot sa muste cat vor, dar costa muscatura 100 euro . ma inundat apoi asa un sentiment de satisfactie .....



Kari pe bune? Super coool!!!!




da, pe bune. acum stiu ca-s cam dusa, da mai bine asa am uitat sa spun ca mi-am pus si palma explicit pe kur. pana la urma toti au ras de indrazneala mea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiul11 spune:

Hallo fetelor
poate ma puteti ajuta daca ati patit careva ca mine, m-au invadat furnicile prin hol, o mica parte de trecere prin living si isi continua traseul in bucatarie. au un traseu pe care il respecta vad fffff cu strictete si nu merg la cosul de gunoi sau pe masa la mancare. cu ce sa dau ca acum le vanez cand apar, din ce am observat mai ales cand este innourat si ploua, ma ingrozesc ce ma va astepta acasa cand ne vom intoarce dupa o luna de concediu in august. vreau sa rezolv pana atunci dar nu stiu nici o solutie.
va multumesc

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

, de abia acu imi adusei aminte cu leusteanul. Mi-a adus cumnata, dar din ala de la supermarket si arata cam prapadit. L-am pus in gradina dar daca nu se prinde, la tine bat . Multzam fain de oferta!

Daca n-ai zis nimic, am zis no, nu ma bag in sufletul omului , da' al nostru creste si infloreste. Mi-am amintit ca am si cel putin un coleg cu nr. de inmatriculare de GF, asa ca poate nici nu-i nevoie sa veniti aici, il angajez pe el de curier.

puiul11, contra furnicilor am aplicat cu succes praful de copt (Backpulver). Aici scrie ceva despre Ameisenstraßen (ce aveti voi), si acolo e pomenit praful de copt, dar si inca altele cateva: http://de.wikipedia.org/wiki/Ameisenstra%C3%9Fe#Bek.C3.A4mpfung_von_Ameisenstra.C3.9Fen

In alta ordine de idei, aseara am avut prima sedinta cu parintii la scoala unde va merge Mona din septembrie. Fiica-mea a primit ceva reclama la gradi, de la un magazin de papetarie de aici din oras, unde daca dai lista cu rechizitele si le cumperi acolo, primesti "Schulstartbox" (ce-o mai fi si aia!) gratis, plus 10% rabat pe rechizite. Am zis ca daca ma duc acolo cu lista mea, ori imi dau un sut in fund sa ies din nou din magazin, ori o sa ma intrebe daca fac misto de ei. Sa va zic de ce:
"Damit eure Kinder gut für den Schulanfang gerüstet sind, brauchen sie auf jeden Fall eine kleine Tasche (Schlampermäppchen), die mit folgendem gefüllt sein soll:
2 weiche Bleistifte
1 Anspitzer mit Auffangbehälter
1 Radiergummi
1 spitze Schere

zusätzlich:
eine A4-Transportmappe (adica un Eckspanner, ceva de genul asta: http://www.herlitz.de/uploads/media/easy_orga_Eckspanner.jpg) für Infozettel, Briefe oder den Durchblicker (asta e ziarul scolii)
einen Farbkasten mit 12 Farben."

Asta e TOT, restul primesc de la scoala. Nu le trebuie manuale, caiete, Arbeitshefte, nici macar pensule pentru acuarele! Si cand ma gandesc ca vazusem anul trecut lista de rechizite a scolii de aici din sat (incerc sa fac rost si de lista de anul asta, de curiozitate!), cu acuarele doar Pelikan, si creioane colorate doar nu stiu care marca, si creioane normale iar de nu stiu ce fel, si 5 Schnellhefter in 5 culori si nu mai stiu ce ... era o pagina A4 intreaga, plus manualele si Arbeitshefte.

Ma gandesc ca alea 2 creioane nu-i vor ajunge tot anul, si poate o sa piarda si mai mult decat o radiera , dar asa ca idee.

Si ma intreb de ce am studiat teste peste teste de Stiftung Warentest, care ghiozdan e mai bun si mai usor (ea e mai firava) si mai nu stiu ce, cand ajungea sa-i cunpar o punga frumos colorata.

M-ar interesa cum s-a facut la voi, cele care isi mai amintesc , cu Schultüte. La scoala de aici din sat e o sedinta cu parintii parca 1-2 zile inainte sa inceapa scoala, atunci duc parintii Schultüte la scoala si copiii o primesc candva acolo, dar nu stiu cand. La scoala unde va merge Mona incepe Einschulung la ora 10, dar a zis ca e intai doar kurze Begrüßung, apoi au copiii prima ora, parintii stau in curtea scolii, unde ceilalti parinti, ai copiilor din clasa a II-a (deci asta ma paste si pe mine la anul ) organizeaza mancare, bautura, mese, scaune, banci, dupa o ora vin copiii afara, primesc Schultüten, se fac "obligatoriile" poze si cred ca atunci se va desfasura si ceva mic program al elevilor mai mari, totul tine cam pana la 11:45-12:15.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Chista, e a 3- a orara cind scriu mesajul asta si - l pierd


Aici lista de care au nevoie copii la scoala la care a fost fata mea ( cam aceleasi ni s- au ceut si oua cu ani in urma)

http://www.martinbuberschule.de/parser/parser.php?file=/demo-de/anfaenger.de.htm

Revin mai tarziu cu restul de mesaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Puiul, si noi avem furnici cu duiumul, ca cel care a construit casa, a facut-o fara treapta la intrare, de e suficient o usoara briza ca sa intre toate alea in casa . EU, avind copil mic, nu pot sa folosesc orice. Am incercat ci praf de copt (eventual amestecat cu zahar), si merge cit de cit. Afara linga usa am turnat apa clocotita (solutia favorita a sotului). Si am luat cindva nu stou de unde (si tare ma oftic) o capcana din aia rotunda si intr-o noapte (ca le pun numai noaptea cind juniorul e in pat) a fost suficient sa scapam de ele dintr-un anumit loc. Era cu insecticid natural. Cred ca am luat-o de pe la vreun Baumarkt...A fost metoda cea mai eficienta.

Christa, lasa ca de abia astept sa am motiv sa terec prin Wolfenbüttel. Iubesc oraselul asta! Numai ca deocamdata sunt cam busita din cauza sarcinii, nu a mers totul asa de bine. Saptamina viitoare imi pleaca sotul taman in China, saptamina trecuta mi-a fost juniorul bolnav si eu la fel. Tja, noi cam de astea ne tinem . Faina lista voastra! Eu ii vedeam pe copii din Dresden cite carau dupa ei (ca multi mergeau cu autobuzul singurei la scoala). Si era asa de simpatic sa vezi gigilicile alea cu ditamai rucksackul si inca o plasa cu papucii de sport si inca o geanta cu lucruri de sport. Eu ma intrebam cum de nu pica in nas, zau .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Christa, si noi am primit rechizitele de la scoala - adica caiete, acuarele, pesule si restul de nimicuri. Noi a trebuit sa furnizam doar Federtasche cu creioane de ceara, Bleistifte, guma de sters si ascutitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Amonar, multumesc pentru articol. E foarte interesant. O sa-l recitesc, pentru ca engleza mea cam scartaie. Mi-e ciuda, dar ce sa-i mai fac si ei.

Miriluta nu pot sa-ti spun cum ar arata rezultatul unui test de alcoolemie daca iei de trei ori pe zi, cate 12 picaturi de tinctura. Eu stiu ca am luat si cu siguranta nu m-am imbatat . Te poti interesa si de alte variante. Din cate stiu exista si capsule.

Si un banc dragut: (Comuna Rasinari se afla la 8km de Sibiu)
Doi ciobani de la Rasinari cu treaba la Bucuresti, merg la un restaurant mediteranean.
Dupa ce se uita muti de uimire pe meniu intreaba un chelner
- Dom'le draga, ce-s alea “fructe de mare”?
- Caracatita, calamar, rac, creveti, raspunde chelnerul.
- No Ghio, bag de seama dupa cum zice domnu,
vulpea, ursul si lupul is fructe de padure!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Puiul11 ca solutie impotriva furnicilor poti folosi otet si praf de copt. De otet am vazut si eu ca fug ca disperatele. De praf de copt, cica se unfla si mor (asa am auzit). Prin magazine sunt diverse alte substante si solutii.
Cand au roit la bunica-mea in casa, un unchi de-al meu a luat un spray si a dat pe ele, pe urma le-a ars cu bricheta. Si nu, casa nu a luat foc .
Eu am un amestec de apa cu esenta de otet. Am mai pulverizat prin balcon si pe peretii exteriori. Anul acesta nu ne-au intrat furnicile in casa.

Mergi la inceput