Viatza in Germania - cap.79

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Andreia si Cristian felicitari pt judecata cistigata si, respectiv, servici!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Hehe ziua asta o notam in calendar ca prea multe vesti bune are.

Felicitari Osna pt cetatenie si...ma bucur ca ai revenit printre noi. Eu mai arunc cite un ochi la bucatareala ta

Am fost cu Bianca si la dr mea oftalmo. A vazut 100% cu dreptul si cam 70% cu stingul. Nu- i da ochelari, ca a incercat corectie si mai rau a vazut. Insa, trebuie tzinuta sub observatzie si control la 3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Am calcat rufe in ultimele zile cat nu am calcat in tot anul asta...miliarde de tricouri mari si mici, cateva tone de rochitze...si fuste...si pantaloni de in...si bluse...

ICH HASSE BÜGELN!!!


Osna felicitari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Miri, si eu am acelasi lucru de facut. Dar azi mi_am achizitionat un dampfbügelstation ( cred ca e modelul de i-l are si Alina) si sper sa mearga mai repede asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Miri, si eu am acelasi lucru de facut. Dar azi mi_am achizitionat un dampfbügelstation ( cred ca e modelul de i-l are si Alina) si sper sa mearga mai repede asa

Andreia




Si eu am Bügelstation dar tot imi ies aburi pe nas de cate ori ma gandesc la calcat. Pentru hainele de birou am facut "outsourcing" - adica le duc la calcat,insa cu hainele teroristilor ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

ooo, ce de vesti bune.
Cristina, felicitari ptr noul job.

helbi,

osna, felicitari si voua.

sa dau si eu vesti bune, daca tot e saptamana roz. poate ca va mai amintiti, va povesteam anul trecut de fiul meu ca a fost aruncat de niste colegi in gardul viu de la scoala. ei bine, ieri a fost procesul acelor tineri, printre care si unul de 20 si ceva de ani, care se afla atunci in curtea scolii. tanarul a fost condamnat la 5 ani ed inchisoare, avea recidive. judecatoarea a fost foarte dura cu el, la intrebat daca si-a cerut iertare de la fiul meu iar el a mormait ca nu. bai frate, cand a izbit odata cu ciocanul ala in masa am crezut ca pica tavanul. imediat ia spus sa se ridice in picioare si sa-si ceara iertare.
eu m-am bucurat sincer. chiar daca nu-i un motiv de bucurie ca cineva merge la inchisoare. dar macar s-a facut dreptate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

andreia, acum am citit cu fata, bravo, m#259; bucur ca e bine... e de bine, nu?

Osna, felicitari, ati mai scapat de.o grija

kari, mie mi.a scapat capitolul asta, wow ce chestie! cum se judeca in cazul asta, civil sau penal? bine ca s.a terminat, mai ales ca era va despre un copil si niste golanoi, ca la 20 ani nu mai sunt demult copii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

Buna tuturor!

Am mai scris acum cateva luni aici, dar, cum inca nu am ajuns pe pamant german, m-am limitat doar la a va citi din cand in cand!

Am o rugaminte la voi (mai ales la tine Helbi, ca esti in Frankfurt;): cunoasteti un contabil vorbitor de romana in zona Hessen? sotul meu are nevoie de o consultatie, pentru ca cea la care e acum nu i se pare de incredere!

va multumesc mult!

PS: in august o sa ajung si eu acolo si atunci poate ma primiti si pe mine ca membru activ al topicului acesta :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Concret, nu stiu pe nimeni. Am auzit ca in Offenbach e cineva vorbitor de lb romana, dar nu stiu.

Am insa 2 carti de vizita si poate iei contact cu astia, poate stiu ei ceva:

Dinu Lungu - Unternehemnsberatung: Organisation, Marketing, Controlling
dinu.lungu@birou.de
www.frankfurt.birou.de
tel: 069-29729454
Mobil: 017699528629


Cristina State
asigurare.birou.de
www.asigurare.birou.de
Tel. 06929729374
Mobil: 01623228928


Cred ca lucreaza amandoi la aceeasi firma, dar domenii diferite.

Mergi la inceput