Fiv Turcia

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Da, Nane, am bagat la capsor. Am revenit cu mail acum sa urgenteze programarea iar Semra mi-a raspuns ca nu mi-a observat mailul de ieri. Oare?
I-am zis sa-mi faca programare pe 8 febr, vineri, chiar daca eu cred ca a 2 a de ciclu va fi sambata sau duminica, dar asta e, mai bine mai devreme, discutam cu dr. ce si cum si venim iar in ziua 2.
Se lucreaza oare in weekend sau modifica cilcu astfel incat sa nu pice vreo procedura in weekend sa se deranjeze?
Mai voiam sa intreb pe cele care ati fost recent, mai e nevoie de viza turistica pt intrarea in turcia ? Daca da cum se obtine?

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Bebelica , in Turcia se lucreaza sambata - macar juma' de zi si tot e lume acolo, iar mie mi s-a spus ca, daca e cazul, fac si duminica punctia ovocitelor, deci e alta lume!
Nu-ti face probleme din punctul asta de vedere! Singura problema sambata ar putea fi din cate stiu lipsa traducatoarei, care te ajuta mult in discutia cu ceilalti membri ai staff-ului (receptie - nu se vorbeste deloc limbi straine, asistente - unele parca vorbesc o engleza minimala).

Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei78 spune:

amaradia
vreau_bebel,nu te mai stresa,caci va fi bine.Sambata se lucreaza la clinica pt eco,iar pt punctii si ET chiar si duminica,la mine a fost Tayfun special duminica.Sunt f ok,poti sa mergi cu toata increderea la turci.Nu iti trebuie viza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Lorelei o pentru cum ne-am sincronizat

Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Multumesc mult fetelor, nu stiu ce m-as face fara voi.
Dar pe voi mai tineti minte la ce ora v-a programat la prima vizita? mi-ar conveni mai pe la pranz sa apuc sa ma instalez si eu la hotel

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaradia spune:

Floryma

Drumul a durat in jur de 12 ore dus cu tot cu opriri pentru a manca sau alte nevoi.Cand am plecat am facut plinul la masina si am ajuns la Istanbul cu rezervorul putin trecut de jumatate.La intoarcere am facut plinul din nou ca sa fim in siguranta.Dar nu am pus motorina in Turcia ci in Bulgaria ca e mai ieftin.Traseul a fost urmatorul: Bucuresti-Giurgiu-Ruse-Razgrad-Targoviste( oras in Bulgaria)-Omurtag-Kotel-Yambol-Elhovo-Lesovo (granita bulgara)-Hamzabeyli (granita turca)-Edirne-Istanbul.Am ales acest traseu pentru ca este mai putin umblat iar la vama bulgara se sta foarte putin fata de vama de la Capitan Andreev tot in Bulgaria.Pe noi ne-a ajutat si GPS-ul dar si hartile care le-am luat cu noi.Am intrat pe seara in jurul orei 18 in Istanbul.Si am dat de cel mai aglomerat oras.Pentru Bulgaria va trebuie vigneta.In Turcia singura taxa de drum este cea de autostrada si cea de pod la Istanbul peste Stramtoarea Bosfor. Pentru a trece de bariere la intrarea si iesirea de pe autostrad#259;, ave#355;i nevoie de un card preplatit cu diferite denumiri: KGS , HGS etc. Noi am cumparat HGS, l-am incarcat cu 20 euro ( am aflat mai tarziu ca am pus foarte multi bani pe el; cred ca mai avem si acum pentru o scurta plimbare) si l-am lipit sub oglinda retrovizoare. Un sistem electronic va valida cardul si bariera se ridica.Numai ca trebuie sa intrati pe banda pe care scrie numele cardului pe care il detineti voi.Sunt niste chioscuri inainte de a intra in Istanbul dar aveti grija cum ajungeti la ele.Odata intrati in rand cu greu veti mai putea intoarce masina si iesi de acolo.Daca nu ati reusit sa cumparati cardul veti da de bisnitari la bariere.Negociati la sange suma. Nu dati mai mult de 5 euro.Istanbulul este un oras foarte aglomerat.La granita cu Turcia nu am avut probleme cu masina.Daca propietarul masinii sunteti unul din voi nu va trebuie decat permisul, talonul, actele masinii (inclusiv cartea verde ) si bineinteles pasaportul.Cum Turcia nu este in UE trebuie sa aveti pasaport. Daca nici unul din voi nu sunteti propietarul masinii lucrurile se complica. Cam asta cu taxele.A, am uitat.Am platit podul la Giurgiu vreo 30 de lei.
Cazarea ne-a costat 65 euro/noapte cu tot cu parcare.Noi am inchiriat un apartament care avea si o mica chicineta unde am si gatit.E cam scump la Istanbul.Am mai spus: 1 lira turceasca= 2 lei.
Nu am miscat masina deloc.Pentru vizitele la clinica am avut transportul gratuit, iar pentru plimbari prin Istanbul am cumparat un card ( Istanbulkart ) care ne permitea accesul si pe vaporas si in celelalte mijloace de transport.Transportul in comun e scump la Istanbul.O calatorie indiferent de mijlocul de deplasare pe care il alegi costa 2 lire turcesti.
Cazarea am platit-o cash in euro.La clinica am platit cu cardul pentru ca nu prea accepta euro cash.Ni s-a explicat ca toate bancnotele trebuie verificate si asa totul devine mai complicat.Prefera plata cu cardul sau in lire turcesti.Sa nu schimbati banii la banci.Cursul este prost si banca va mai ia si un comision.Noi am schimbat la casele de schimb si totul a fost OK. Un euro era in jur de 2,27 – 2,28 lire turcesti.Eu vorbesc de partea asiatica.Noi acolo am stat.Nu stiu cursul in partea europeana dar banuiesc ca era la fel.
Pachetul fiv m-a costat 2250 euro sau 4640 lire turcesti fara medicatie.La medicatie nu am facut un calcul precis, dar ma uit pe hartii si revin cu informatia.
Te pup si sper sa-ti foloseasca informatiile.Daca mai ai intrebari… nu te sfii.

Bebel, , pe mine la prima vizita m-au programat in jur de ora 14.
Daca pleci cu avionul nu-ti trebuie viza. La Acibadem se lucreaza si sambata si daca e nevoie si duminica. Asa e, nu beneficiezi de traducatoare in weekend, dar limba gimnastica merge foarte bine.Toata lumea o vorbeste si ai sa vezi ca ai sa o vorbesti si tu.Fetele de la receptie si asistentele nu vorbesc engleza.Aici e minusul lor.Dar sunt atat de dragute incat poti sa treci cu vederea lucrul asta.Si, daca vad ca nu se descurca o suna acasa pe traducatoare.Mai au si o tipa psiholog care vorbeste engleza si care o inlocuieste pe traducatoare – Daniela e numele traducatoarei.

Lorelei, Nanne,

Sunt aici pentru cine mai are intrebari



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei78 spune:

nanne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floryma spune:

Ama...., iti multumesc mult, mult pentru detaliile oferite...sunt bine venite si f, f utile .....poate cine se pricepe mai bine cu administrarea subiectului....poate chiar face o prima pagina ca le alte subiecte si postat acolo ca sa fie de folos si pentru viitor.

Lore, gaby, nanne, bebel

toate cele bune...

_

FIV1 + FIV2 Szeged-2011_nereusit
FIV3 Budapesta-2012_nereusit
va urma...

PAI 675 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

Multumim mult amaradia pentri toate informatiile atat de detaliate.
Felicitari!!Citesc cu bucurie tot ce povestiti si ma umplu de speranta si energii pozitive.Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Fetelor pt noi incepe numaratoarea inversa si am niste emotii... nu-mi vine sa cred ca in mai putin de o luna vom incepe o alta lupta cu infertilitatea.
Deci ca sa mai inlatur un stres, visa s-a scos indiferent ca mergem cu masina sau avionul?

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput