Fiv Turcia

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

La adresa asta chiar nu trimisesem, dar daca tot i-am ametit pe toti, trimit si acolo. Multumim Nane.
Amaradia si care e considerata prima zi de ciclu daca nu prima zi de sangerare?

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Bebel - iti spun eu cum se calculeaza Z1: daca iti vine la ora 10 si este flux normal (rosu) atunci se considera Z1. Daca in schimb fluxul începe la ora 18, de ex., numaratoarea pentru Z1 se considera de a doua zi.

E mai greu la început cu partea de comunicare, insa o sa fie bine mai apoi .

Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Este este metoda lui Tayfunel de numaratoare? Pentru ca mie de obicei imi vine seara

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Nu este "metoda" lui. Este o regula sa ii zicem generala de numaratoare

Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Am primit raspuns in sfarsit la mailul pe care l-am trimis pe adresa Semrei. M-a cam deranjat. In primul rand imi spune ca mai bine mi-ar veni cilu in timpul saptamanii, auzi, ca altfel nu beneficiez de translator, i-am zis ca nu-i nimic ma descurc cu dr. in engleza, nu pot astepta un ciclu care sa-mi vina cand vrea ea, poate nici asta nu pica in weekend ziua a 2 a , dar de unde sa stiu?
Apoi si-a dat ea cu parerea cu privire la spermogramele sotului. Sa puna mana sa-i citeasca dr. mesajul si sa-mi trimita raspunsul lui, nu parerea ei. Off imi cer scuze, m-a enervat, dupa ce ca nu stiu cum sa imi iau concediul asta....

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaradia spune:

Cum a explicat Nanne este corect.Dar mie mi-a spus Daniela (traducatoarea) ca indiferent la ce ora imi vine a doua zi la aceeasi ora se considera prima zi.Asa ca fiind intr-o totala nebuloasa cand mi-a venit am sunat la clinica si mi-au facut programarea in functie de datele pe care le-am dat eu.


Acum,cum am ajuns in aceasta situatie… Sunt multe de spus.Foarte multe.In mare parte totul se datoreaza prostiei si incompetentei medicilor din Romania.Si, bineinteles, un rol a avut si organismul meu.La inceput au fost durerile.Dureri mari, care, spuneau ei, pot fi tratate cu un vaso-dilatator.Si cum pe vremea aia cel mai cunoscut vaso-dilatator era aspirina, uite asa, eu si aspirna am devenit prietene.Ma duceam destul de des la medic dar deja eram agasanta. „Adica ce vreau? E ceva normal .Se intampla modificari in organismul meu. O sa treaca.”Curios.Aveam o vecina si prietena in acelasi timp care nu avea nicio durere.Cred ca era putin anormal cazul ei.Si nici nu se intamplau modificari in organismul ei.Si asa au trecut anii.Cum ma durea cum inghiteam o aspirina (se pare ca la mine modificarile nu incetau deloc).Dar m-am maritat.Si cum dupa un an nu s-a intamplat nimic, am luat din nou drumul spitalelor.Si m-am lovit de aceeasi prostie si nesimtire.Adica chiar vreau copil dupa un an?! „Du-te draga si te iubeste mai mult”. Si m-am dus sa ma iubesc mai mult.In perioada aia ma gandeam sa scriu o carte despre pozitiile pe care lumea ar putea sa le foloseasca cand se iubea si despre pozitiile pe care ar putea sa le foloseasca cand termina de iubit.Dar cum nu stiu sa desenez m-am lasat pagubasa.Si iar au trecut anii.Faceam ecografii aproape in fiecare luna.N-aveam nimic.Dar intr-o zi pipaindu-mi singura burta am descoperit ca partea dreapta e mai tare ca partea stanga.Mi-am anuntat sotul ca a doua zi voi face o ecografie.Nimic nou.Numai ca in ziua aia planetele s-au aliniat diferit fata de alte dati si asa am dat peste o doctorita care chiar stia sa se uite in monitorul ala.Asa mi-a descoperit ca am o frumusete de fibrom (cea care m-a operat mi-a zis ca a scos un monstru din mine; ma rog, chestie de gusturi) si un chist paraovarian.Adicatelea de jur-imprejurul ovarului.Il inghitise de tot.”Cucoana, esti sanatoasa?! Pai acum doua luni n-aveam nimic acolo.A crescut asa… ca Fat Frumos?A, nu,e acolo de mult timp. Serios?Pai si colegii dumitale care isi purtau cu mandrie stetoscopul atarnand de gat si imbracati frumos in halatele lor albe si apretate.Aia n-au vazut nimic?”
Si uite asa m-au operat si mi-au scos anexa dreapta.Si asa am descoperit ca am probleme si cu trompa stanga. Am zis sa ma duc de data asta la nume ilustre Proasta alegere.Unu m-a uitat in spital dupa ce mi-a facut o histerosalpingografie (prima din viata mea) si mi-a spus ca am trompita dreapta infundata.Trompita care era scoasa de mult.Poate trompita stanga, bre.Ia, uita-te mai bine pe filmul ala.Altul mi-a spus ca am prolactina foarte mare si mi-a dat doua pastilute frumos colorate sa le inghit.Le-am inghitit.Si m-am trezit cu prolactina sub limita minima admisa.Altul mi-a facut doua laparoscopii de desfundare a trompei .Fara succes.Mi-a mai facut si vreo cateva inseminari sau insamantari (depinde cum ma percepea fiecare: om sau ogor ).Apoi m-a trimis la Sovata.Acolo am descoperit o multime de femei frumoase si la exterior si la interior care se luptau cu aceasta nenorocita boala.Acolo am realizat ca nu sunt singura in lumea asta.Ani de-a randul m-am considerat o handicapata care nu e in stare sa faca cel mai usor lucru din lume.Sa stea pe spate si sa faca un copil.Pe unele Sovata le-a ajutat.Pe altele, nu.Printre ele m-am numarat si eu.Si uite asa am trecut granita scarbita fiind de tot sistemul medical romanesc.Iar peste granita am descoperit o alta lume.O lume in care medicii si asistentele stiu sa-ti zambeasca si sa-ti vorbeasca frumos.O lume in care intimitatea ta e numai a ta.Eventual si acoperita.Medicul stie unde sa bage sonda si fara sa se zgaiasca la tine.De fapt nu se zgaieste nimeni la tine.Nici rezidenti, nici studenti, nici asistentele din cabinet sau cele care intra in cabinet cu diverse treburi,nici alte paciente sau multi altii.Echipa de la Acibadem stie sa te respecte.Stie sa-ti respecte drama si lupta.Stie ca porti pe umeri o mare greutate si face tot ce-i sta in putere ca sa scapi de ea.Nu e o reclama, e o realitate.

Am scris foarte mult si multe aici.Dar e putin in comparatie cu ce am trait.Am incheiat o lupta.Si am inceput alta.Dar stiu ca voi fi mama.Stiu ca voi reusi.Trebuie sa reusesc.Si mai stiu ca si voi veti fi mame.Ca din lupta asta ,cateodata sau tot timpul inegala, vom iesi cu toate invingatoare.
Iar pentru asta primiti din partea mea un pupic si tot respectul cuvenit.
Dumnezeu sa va ajute!
Dumnezeu sa ne ajute pe toate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floryma spune:

buna fetelor ,

vin si eu cu o mare rugaminte la ama....(felicitari ama pentru sarcina si fie sa te bucuri din plin de aceasata perioada si nu numai...).

Am citit ca voi ati calatorit cu masina pana acolo. Vreau sa te rog sa detaliezi putin ceea ce a insemnat costuri cu masina (dus-intors parca de 2 ori, caci voi v-ati intors dupa inceperea tratamentului), cat timp ati petrecut pe drum, care a a fost drumul ales de voi, care sunt procedurile la granita cu turcia in ceea ce priveste masina, la cat te-a ajuns pe tine costurile cu tratamentul, cazarea pe total si cheltuielile zilnice.

Multumesc mult pentru ajutor.

Va imbratisez pe toate cu mare drag

_

FIV1 + FIV2 Szeged-2011_nereusit
FIV3 Budapesta-2012_nereusit
va urma...

PAI 675 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Amaradia ce frumos e finalul relatarii tale, atat conteaza rezultatul, ranile le vor vindeca timpul si bebelusul tau. Felicitari!
Fetelor referitor la menstruatie, asta e raspunsul primit de la clinica
In cazul in care menstruatia a inceput seara, urmatoarea zi va fi considerata prima zi a ciclului menstrual si se recomanda sa ajungeti la clinica in a 2-a sau a 3-a zi.

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Ama mesajul m-a emotionat f tare!
Iti doresc sanatate si liniste, ca sa bucuri de aceste momente frumoase din viata ta!

Bebel, ai vazut ca ti-au spus acelasi lucru pe care l-am mentionat si eu Este o regula general valabila - asta e ceea ce trebuie retinut, indiferent unde se fac procedurile!

Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput