Scolari de Iulie - August 2004 * (99)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Andrea, asta e exact ceea ce il intreb si eu... :) am rugat-o pe soacra mea sa caute caietele lui din timpul scolii :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Eu intru scurt sa-i spun lui Cristal sa stea in capu doctorului si sa-si vindece comlet HP...ptr. ca combinat cu o gastrita netratata sau mai incolo cu un ulcer...ai mari sanse sa traiesti ca moa cu juma de stomac si frica in san toata viata.Asta in cazul fericit...ca am vazut si nefericite prin plimbarile mele la spitale.
Kim...sunt ok...muncesc pe branci si nu stiu de ce...am ajuns la varuieli...culori...exact ce-mi place mie.
Noi mai avem 3 saptamani de scoala.
Scuze ca n-am avut nici timp de intrat sa fac cinste...de o saptamana sunt mama de un copil....celalalt copil o trecut la maturi.Am imbatranit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Ema, sa-ti traiasca si sa fie sanatos! Ca tot copilul tau ramane...:))

Doctorul mi-a zis ca atata timp cat nu ma doare stomacul sa nu tratez pylori...in schimb mi-a dat tratament de giardia (banuiala mea e ca nu si-a amintit de ce imi daduse sa fac analize, eu cand m-a intrebat daca stomacul ma doare i-am zis ca nu -ceea ce e adevarat)
Ioanei tot tratament de giardia i-a dat...
Cred ca mie mi-a dat mai mult pentru ca o trateaza pe ea, am o vaga senzatie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

pe mine m-ai pierdut..doare stomacul? de ce ai facut testul pt H pylori? ti-a iesit giardia???//dar Ioanei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Mey omule... cumnatul meu, dupa un an si ceva stat cu h.p. plus mancat haotic a tras un ulcer de s-a tavalit pe jos 6 luni de zile (a avut 3 leziuni) si nici acum nu e 100% vindecat...doctorul ala al tau e dus cu sorcova?
Altul, var de-al lui husband, dupa un an de vaitat de dureri surde de stomac, autotratat ca de' ...era de meserie saracul si zicea ca-i stresul si oboseala, a tras un cancer de s-a dus in 3 luni!!

Ai copii de crescut acasa, pune mana si cauta-te, cand o face aia mica 30 de ani si-o fi la casa ei n-ai decat sa stai si necautata ...vezi ca scot batzul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui roberta04

Marina :)
Matei nu este perfect in viziunea sotului pentru ca mai ia cate un Bine la scris (in carnet are doar FB pentru ca notele le da invatatoarea cumulat pentru citit, proactivitate la ore - puncte forte la Matei- si scris). Eu il consider normal tocmai pentru ca mai ia si cate un Bine in lungul sir de rezultate foarte bune. Copilul meu nu e robot, invata bine, dar se si joaca, mai e neatent la ore, se mai urca intr-un copac, mai greseste din neatentie sau pentru ca nu e talentat la pictat litere, atitudini pe care eu le incadrez in normalitate la 8 ani. Oare gresesc ?

poze
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36243" target="_blank">Povestea nasterii



spune-i sa spuna "bogdaproste Doamne ca am un copil normal si tine-l sanatos" ca alti parinti saracii n-au avut asa noroc. Fiecare parinte are copilul lui "perfect", asa ca sa-l rabde

cateodata husband se mai vaita de copii ceva de gen "mi-ati mancat ficatii" si fi-miu ii da replica: "Ai vrut copii? Ti-a dat Dumnezeu 2, dintre care unul si destept!" cred ca e evident ca Vic are o super parere buna despre propria persoana

performanta de exceptie apare acolo unde ai reusit sa pui mana pe un talent nativ si sa te tii bine de el cu multa munca, motivatie, perseverenta si nu in ultimul rand performanta copiilor tine fix cat rabdarea parintilor daca parintele reuseste sa-si tina nervii in frau si sa cultive eficient si nefortat talentul pana la adolescenta atunci sunt sanse ca adolescentul sa vrea sa continue a pune osul la treaba...si nu uitati ca totusi ce se naste din pisica soareci mananca si ca toti avem un loc sub soare

mai e si intrebarea etica: avem noi dreptul sa alegem in locul copiilor nostri ce anume vor deveni ei?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

CORECT! sotul meu si acum reprosaza parintilor ca nu l-au lasat sa mearga la marina....i-au zis.. avem bani de meditatii doar pentru medicina..vrei altceva nu avem bani

vad ca si Andries este de parerea mea..io sincer am scris alt mesaj ..pe care l-am sters...ca am zis ca nu-i treaba mea sa urechez pacienti ...dar eu am gandit simplu...daca este o bacterie care se afla acolo unde nu ar trebui sa fie ..cum s-o ignori doar pt ca nu te deranjaza..????..nah..acum nu te supara pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Cristal,cand incepe sa doara...e cam naspa...cel mai tare gastro-oncolog neamt spune ca HP e responsabila de cele mai multe cazuri de cancer gastric.Asta e realitatea...n-am nascocit-o io.Numai la ideea ca stai cu o bacterie in stomac e...brrrr...no?si apoi bacteria asta poate fi si...mortala...ca vrei sau nu vrei sa pricepi,asta-i alta poveste.Am fost cinci paciente care ne-am tratat in acelasi timp...din zona noastra de aici...si nu eram eu cea mai tanara....numai trei mai suntem pe lumea asta...ptr. doua a fost prea tarziu...si a fost combinatia clasica...ulcer+HP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimienata
intru si eu rapid in gasca cu - Cristal, nu era ok sa pleci din cabinetul doctorului cu impresia ca nu mai stie de ce ti-a dat analize. adica tu esti draguta si ii cam scuzi pe toti, dar nu e intotdeauna asa. deci ia tratament, eventual pe cel zis de Kim si apoi din nou analize, da? promiti????
Robi io tac ca am asa niste cuie impotriva dumnealor..... de as scrie ziua intreaga azi . asa ca doar spun ca Matei e absolut normal
Andreea m asa-i!
o zi frumoasa sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

'Neatza!

Azi dimineata ii impartaseam doctoritei mele nemultumirile cu privire la pretentiile husbandului de a avea un geniu acasa...
Ea are doi baieti, unl termina liceul, celalt gimnazul. Cel mare, 10 pe linie, cel mic 9.96. Cel mic, destept dar mai smecherut, copil 'normal' cum spuneam eu ieri.
Zice:"Ai sa spui ca e o medie extraordinara...Ei bine, intre 9.96 si 10 sunt peste 100, astfel incat el nu 'prinde' liceul pe care l-a vrut..."

Ceea ce o face sa se gandeasca ca a gresit cand i-a tolerat micile scapari.

Nu-i asa ca e complicat?

Mergi la inceput