Scolari de Iulie - August 2004 * (99)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Atunci amandoua avem aceeasi problema Kim ... :(
Distractie maxima lui Luca pe azi
Cristal, apoi pune-le pe ele sa-ti aminteasca de gel :D Io asa fac cu Giulik :D si apoi dau vina pe ea daca uita, ahahahaha :-))) sa vada si ea ce bine e :-)))

Si io aflai ieri ca Giulik va canta in duet cu colegu`preferat, era bucuroasa ca fix ei au vocile bune la serbarea asta :-)))

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Scoatempentru Kim si Daria sa le iasa din cap problema cu pricina....meii lasati copii in pace,au timp sa exceleze ei mai tarziu,acum trebuie sa experimenteze de toate si sa-si traiasca cat mai frumos copilaria...
Cristalina si a mea are de ieri trei ciupituri/umflaturi pe picioare desi noi nu avem tzantzari...trebuie musai sa-i cumpar azi ceva contra scarpinatului.....dap si mie mi s-au parut preturi acceptabile la Dana....mai studiem....pentru vara viitoare mi-am propus sa-mi cumpar bilete pentru vacanta din ianuarie si undeva extern...tati ma intreba de unde voi avea io bani in ianuarie ca sa fac lucrul asta...pai cum de unde,din banii de colindat ai mandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Ioana, dar am lasat eu impresia ca stersez copilul cu ceva?? El habar nu are de framantarile noastre!!!El este in lumea lui...si-i este f bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nici io n-o stresez, ba mai mult, i-am zis ca toata lumea isi gaseste pana la urma vocatia si pana atunci e mult timp si are multe de incercat.
Evident mi-a tras-o iar cu vioara A zis ca ma lasa in pace pe perioada verii cat merge la inot Dar nu ma mai vaicaresc pe aici
Giulik nu se impaca cu cunoasterea mediului ... pentru ca ea insasi are alta viziune asupra mediului si a luat un B/FB si inca e convinsa de dreptatea proprie


_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Kim si Daria m-am exprimat gresitsunt sigura ca nu va stresati cupii...ca sa exceleze intr-un domeniu la varsta lor in afara de abilitati le trebuie si multa,multa, munca,am doua exemple: 1. colegul de clasa al mandrei care la toate concursurile posibile a luat punctaj maxim,la inceputul clasei I citea cursiv si facea socoteli cu treceri peste ordin....acum stie tabla inmultirii si scrie perfect caligrafic si corect...dar nu iese aproape deloc dupa amiaza in parc la joaca,lucreaza cam 3 ore pe zi,fise,culegeri,teste si relaxarea lui este o ora de joaca pe consola....si 2.o vecina,de aceiasi varsta cu mandra, care are rezultate excelente la gimnastica ritmica...dar pentru asta munceste cate 4 ore pe zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Performanta cera foarte multa munca, asa e.
Si deocamdata noi nu stem dispuse la asa sacrificii, asta e clar

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Si eu ma lupt cu barbatul care vrea copil PERFECT si eu vreau copil NORMAL...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

tb sa definesti PERFECTUL. ca un copil NORMAL e ala PERFECT in opinia mea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Marina :)
Matei nu este perfect in viziunea sotului pentru ca mai ia cate un Bine la scris (in carnet are doar FB pentru ca notele le da invatatoarea cumulat pentru citit, proactivitate la ore - puncte forte la Matei- si scris). Eu il consider normal tocmai pentru ca mai ia si cate un Bine in lungul sir de rezultate foarte bune. Copilul meu nu e robot, invata bine, dar se si joaca, mai e neatent la ore, se mai urca intr-un copac, mai greseste din neatentie sau pentru ca nu e talentat la pictat litere, atitudini pe care eu le incadrez in normalitate la 8 ani. Oare gresesc ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Stiu ca nu e frumos, dar nu ma pot abtine. Dar el a fost perfect? A avut numai FB si note de 10 in scoala? Eu cred foarte mult in puterea exemplului si de multe ori atrag atentia ca "ai vazut-o pe mami facand asa ceva?".

Matei este un copil absolul normal si perfect pentru un copil de 8 ani.

Mergi la inceput