*****Capsunici in jeans Mai Iunie2007 (4)*******

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Betty,

noi mergem la dr. Craiu care e pneumolog de copii; e o somitate, il gasesti pe google.
Sunt foarte multumita de el, desi gasesc loc foarte greu; pe 28 iunie am facut programare la el si primul loc liber e in octombrie la Medlife, unde are abonament.
La IOMC nu am ajuns vreodata, el e seful clinicii.

Ref la flixo, el mi-a spus ca se administreaza nebule numai in faza acuta; deci, ca tratament de intretinere, asa cum faceti si voi, este indicat spray-ul si nu aerosolii din nebulizator.

ia singulair de 4 mg seara 1/zi si puf de 125 flixo unul dimmineata si unul seara; din mai de cand am reiceput, nu a avut vreo viroza, dar nu mai e nici sezonul acum.

Dr. Craiu mi-a explicat ca trat cu flixo care nu se administreaza dimineata si seara , adica doar 1 data/24 ore nu este eficient pentru ca un puf de flixo acopera ca protectie aprox. 12 ore de la admnistrare.

Pana in oct mergem pe schema de mai sus, dupa care mai vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Ella,ca tratament de intretinere, a fost aerius cu singulair 3 luni si continuam doar cu singulair de 4mg pana la 6 luni.

Flixotide cu ventolin si ser i-a indicat doar pentru faze acute. Eu ma intrebam daca pentru fazele astea acute, de tusit non-stop (la fiecare 2-3 minute pot spune) si noaptea crize ca ramane fara aer daca e indicat flixo pufuri. Ce ii faci la Bob cand face asa? Am uitat sa o intreb cand am fost si nu mai vea sa stea la aerosoli.

Si dr asta tot pneumonolog de copii este si cum am mai zis sefa clinicii de pneumo de copii de aici, dar multi dr o tot comenteaza ca da tratamente cam tari. Si altii merg la medici de adulti cu copiii sau alergologi, noi preferam sa continuam cu ea ca mi se pare cea mai potrivita.

Am recitit mesajul tau, inseamna ca mi-a dat corect tratamentul. Eu ma gandeam ca ii pot da un puf in faza acuta si sa nu o mai chinui cu aerosoli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Betty,

Eu stiu ca daca are accese de tuse, mai ales astmatiforma, deci vorbim de crize, chiar este contraindicat flixo, indiferent ca e nebulizat sau spray; pentru crize se recomanda numai ventolin fiindca in puseele de tuse obstructiva se recomanda doar bronhodilatator.
Scrie si pe prospectul de flixo ca poate agrava starea daca este administrat pe criza.

nu a mai facut de ceva luni crize de astm si noi in cazurile astea am folosit numai ventolin.

Si ce mi-a mai spus mie dr legat de singulair, ca pot lua orice brand cu exceptia celui romanesc, care desi are aceeasi substanta activa, montelukast, nu are aceeasi eficienta.
Si e diferenta de pret intre marci, azi am luat Monkasta (singulair facut de polonezii de la Krka) care costa 40 lei o cutie comparativ cu Singulair facut de Merck care costa 150 lei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Ella, multumesc de lamuriri ...

Prima data mi-a scris pe cel romanesc, apoi mi-a facut reteta cu Singulair-ul ala scump care compensat e 120 RON, dar nu am luat numai 2 cutii. Dar intre cel romanesc si polonez ma intreb care o fi diferenta ca pretul e cam la fel?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Buna! vara asta mai mult la tara am stat cu copii. Sotul vine aici in we. Am fost plecatiu la mare o saptamana. Inca un pic si incep si eu serviciul-in septembrie. Va las cateva poze cu noiaici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Alynta, ai 3 copii mari; nu stiu cum te descurci tu dar si celelalte mamici cu 3 copii, insa cu siguranta meritati o statutie.

Copiii vor merge la gradi cand incepi serviciul?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

Buna,
va pup si eu dupa o luuunga absenta...desi acum vad ca nu ati scris prea mult de cand nu mai intrasem eu. Noi ne pregatim de cresa cu bebelina, sper sa fie ok, e cam mamoasa...dupa 1 an de stat cu bona zilnic, tot nu s-a obisnuit ca eu plec la serviciu dimineata!
Cu gradinita Albert sta super, nu am avut probleme deloc. Abia asteapta sa-si revada colegii.
Va pup, cred ca o sa va caut pe fb ca pe aici nu prea am timp sa intru....i-am facut lui Albert program in vacanta mai ceva ca in timpul anului scolar....inot, engleza...nu are decat o zi libera pe saptamana....si implicit nici noi...

p.s
concediu l-am terminat, suntem bronzati toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Buna!
Va las !
Cand incep munca baietii merg la gradi cu program prelungit si fata la cresa! Cu siguranta cei mici vor lua toate virozele... Mama e nadejdea mea ca alta varianta nu am! Ea ar vrea sa o tina mereu pe Maria, dar sta la 50km si sa o vad la 2 saptamani ne e foarte greu. Noi suntem obisnuiti sa stam impreuna. Va trebui sa stam si despartiti atunci cand nu vor putea merge in colectivitate. Dar vom vedea! Multumesc de aprecire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Ella sa stii ca ma gandeam la tine candva. Tu ai avut mari probleme de sanatate cu Bob, poate cate am avut eu cu toti 3 la un loc. E un copil inteligent care va umple frumos viata! Dar tare fain e cand sunt macar doi! Stiu ce parere ai cu privire la asta. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Salutare!

La Multi Ani tuturor celor care s-au serbat ieri!

alynta27, mult succes la servici si acomodare usoara la cresa Mariei!
Didi, ce faci, ai ajuns in Romania?

Am avut cateva zile libere si tare bine a fost, l-am luat pe Matei de la Braila si toti 4 am mers in Moldova ca sa vizitam rudele sotului. Copiii au fost in delir, printre pasari, animale si oameni primitori. La intoarcere l-am lasat pe Bogdan la Braila si l-am adus pe Matei in Bucuresti. Mai are 3 saptamani si incepe scoala!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput