Cazare Mamaia

Cazare Mamaia | Autor: bb_alinus

Link direct la acest mesaj

Anul asta mi-am propus sa revad marea noastra. Si as avea nevoie de sfaturile voastre, caut un hotel/pensiune/vila care sa fie pe plaja, in mamaia ....sau de ce nu si in alte parti. M-am uitat pe net si nu prea stiu ce sa aleg. Asa ca orice parere e binevenita.
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

pai cred ca ar trebui sa alegeti intai daca vreti hoteluri sau vila. vile in Mamaia sunt cateva, noi, in zona cazino-lui sau in partea de nord.
si daca vreti o statiune animata si implicit teribil de aglomerata - din 1 iulie pana in 15 august e cosmar in Mamaia cu circulatul si parcatul, de la un capat la altul.
in mod implicit preturile in Mamaia sunt mai mari decat in celelalte statiuni.
mai aveti si varianta Venus/Saturn - unde sunt ceva hoteluri renovate bine si vile.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Roxana multumesc de raspuns!
Eu vroiam sa stiu din experienta voastra ceva nume de hoteluri sau vile sau pensiuni din Mamaia, aflate pe plaja sau f. aproape. Nu inteleg de ce trebuie sa ma hotarasc dinainte daca vreau hotel sau vila?
Buna observatia cu circulatul, cred ca e o problema generala pt toata lumea noastra moderna: lipsa parcarilor suficiente:)) Sunt obisnuita. Ma gandesc ca macar la hotel sa fie loc de lasat masina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Alinush, ar fi mai simplu daca ai alege initial cateva hoteluri care te tenteaza si apoi sa intrebi despre ele.

ce spui de www.iaki.ro/" target="_blank">Iaki sau de www.phoenicia.ro/phoenicia-holiday-resort/" target="_blank">phoenicia resort, de exemplu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ok, eu ziceam din cauze de ales statiunea sa alegi daca vrei hotel sau vila
in Mamaia sunt ceva hoteluri noi care au alt standard decat cele vechi, oricat ar fi fost ele de renovate.
uite, eu colaborez strans cu cei de la Golden Tulip - au hotel pe plaja, are doua aripi, 4 stele, piscina (mica e adevarat) pe malul plajei (heheh ce expresie) si plaja mica in fata. mica pentru ca se afla in zona in care plaja din Mamaia e ingusta
Iaki e o alegere ok desi in plin sezon sincera sa fiu nu prea isi justifica pretul
Phoenicia Resort mentionat de Maria e in regula, pe sistemul apartamente si e un loc mare de joaca acolo, restaurantele sunt ok din cate stiu eu.
vilele sunt in principiu in partea de nord, actual Mamaia nord egal/fost Mamaia Sat . mie una acolo mi se pare inghesuiala iar lipsa de sistematizare nu o face sa semen cu statiune... mai curand cu 2 Mai

mai zic...? ca nu vreau sa ma lungesc si mai mult sa obosesc decat sa dau informatii utile

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Maria ce sa zic la ce propui: ca ma ruinez de-a dreptul:)) De fapt am nevoie de 2 camere duble la un pret decent.
Iaki sincer nu are referinte bune pe tripadvisor sau booking.com.
Am sa caut si am sa vin cu nume concrete! Multam!

Uite chiar gasisem niste apartamente aici si arata ok, ce ziceti? http://www.turistinfo.ro/mamaia_nord/cazare-mamaia_nord/vila_blue_beach_studios-c66930.html

Roxana imi este foarte util tot ce spui si iti multumesc pentru asta. Vroiam la Mamaia nici eu nu stiu de ce, sunt deschisa si la alte statiuni insa nu prea cunosc altceva. Mentionai Venus, ai idee de ceva vile/ hoteluri faine?

In copilarie mergeam la Mamaia, Navodari si Eforie, cu parintii. Apoi la Costinesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

ups. vezi, nu prea stiam ce cauti.

blue beach le-am vazut acum vreo 2 ani, parca tocmai le terminasera. arata fain. dar sunt departe de toate restaurantele si de toata animatia tipica mamaiei , deci va veti plimba destul de mult si cu masina+cautat loc de parcare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ce inseamna pret decent? da-mi PM daca vrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Roxana nu stiu, pret decent asa sa nu am impresia ca merg in Maldive :)). Ma gandeam pt 3 nopti la un 300 eur un apartament/ studio, ca suntem 3 adulti si 2 copii. Dar na, cred ca pt Ro e putin.

De Hotel Orfeu stiti ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Orfeu e un hotel vechi, in zona de nord. vechi in ideea ca este construit inainte de 1989. am banuiala ca nu are niste camere prea mari. dar e in zona cu plaja imensa - cred ca e cea mai lata din Mamaia. mie mi-au placut intotdeauna hotelurile din intervalul acela - este cu Amiral, Condor, Lido, etc. (pe vremuri erau de "nomenclaturisti" )
in configuratia voastra oare nu e mai avantajos cu 2 camere duble? apartamentele pot fi destul de neincapatoare pentru 3 adulti si 2 copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Orfeu a fost recent renovat, arata bine dinafara, am mancat in vreo 2 randuri la restaurantul gen impinge tava al lor, era ok.


alaturi, la Savoy au apartamente confortabile, noua ne-am placut. dar pentru masa ne trambalam pana in zona centrala, unde era mai mare oferta.

Mergi la inceput