Legislatie adoptie(2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

off!eu speram din 2009 la o noua lege....vine 2012 si tot nimic concret.Pacat de copilasii care pot avea dreptul la o noua viata,o sansa sa aiba o familie iubitoare!
Si reportajele de la TV??Se pare ca degeaba,mentalitatea nu s-a schimbat,legea nici atat.....PACAT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela_m spune:

Buna seara, de mult nu am mai intrat pe acest site pentru ca mi se parea destul de dureros sa intrii e un site despre bebelusi atunci cand tu nu poti avea pe unul al tau ...
Acum v-am gasit pe voi ... si sper cu ajutorul mental al vostru sa putem trece mai usor prin procedura care se numeste adoptie. ...
Noi abia suntem la inceputul adunarii actelor ...pentru a le putea depune la dpc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Fetelor, voi trebuie sa stiti, asa ca apelez la voi!
Este o prevedere la noi in lege care spune ca poti adopta copii de la rudele pana la gradul 4, fara sa treci prin procedura obtinerii atestatului!Cum se verifica daca suntem rude?Te pune sa aduci martori, sau cum?Ca banuiesc ca nu merge cu certificate de nastere, numele nefiind aceleasi!
Stiti ceva?
Multumesc

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Se numeste adoptie in familie si da, se dovedeste pe baza certificatelor de nastere si casatorie.
Vorbeste la DPC-ul de care apartine copilul ca ei iti explica mai bine procedura si cum o aplica.



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Au reusit in sfarsit cei de la Comisia juridica sa publice raportul. Il gasiti aici http://www.cdep.ro/comisii/juridica/pdf/2011/rp416.pdf

Nota: Ordonanta de urgenta va intra in vigoare la 4 luni nu la 3 luni asa propune aceasta comisie. Sa vedem ce vor hotari in plen la Cemara Deputatilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Propunerea legislativa va intra in discutiile in plen ale camerei Deputatilor zilele acestea, ea se regaseste pe ordinea de zi din perioada 7-9.11.2011.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Pe cdep.ro proiectul de lege apare ca fiind doar inscris pe ordinea de zi, insa din presa reiese ca a fost deja adoptat proiectul de lege privind adoptiile.

http://www.jurnalul.ro/observator/adoptii-internationale-homosexuali-596220.htm


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Erato, apare din nou pe ordinea de zi de azi, 15.11.2011:

Proiectul de Lege pentru modificarea si completarea Legii nr.273/2004 privind regimul juridic al adoptiei (PL-x 416/2011) - lege organica
Procedura de urgenta
Obiect de reglementare: modificarea si completarea Legii nr.273/2004 privind regimul juridic al adoptiei, avand drept scop redefinirea notiunilor de adoptie interna si adoptie internationala, asigurarea concordantei cu prevederile in materie ale legii 287/2009 privind Codul civil, evitarea eludarii unor proceduri prealabile adoptiei si a unor practici ce ridica suspiciuni cu privire la filiatia copilului fata de tata, precum si stabilirea unor noi conditii si masuri referitoare la adoptia internationala, in conformitate cu instrumentele internationale ratificate sau semnate de Romania.
Comisia juridica propune ADOPTAREA proiectului de lege.

Punct de vedere al Guvernului: - (initiator: Guvernul)
Camera decizionala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne_marie79 spune:

F interesant acest capitol...

Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra!

3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliamihai spune:

buna fetelor!
am tot citit de cativa ani stirile despre adoptie,dupa 4 ani de incercari de a face un bebelus.
Am asteptat si cu dosarul de adoptie....am luat de doua ori atestatul si ...saptamana trecuta a sosit vestea cea mare!!!!
Vom avea o fetita scumpa de 1 an si 7 luni!!!o printesa!
acum cei de la DP au bagat dosarul in instanta si asteptam mult doritul termen pentru a ne lua fetita acasa.

Mergi la inceput