Legislatie adoptie(2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monamariana spune:

Salutare tuturor,
sunt mamica unui baietel de 4 ani si sunt tare, tare fericita ca il am. Dar tot-odata tanjesc si dupa al 2-lea copil. O fetita sau tot un baietel, orice numai sa fie. Din pacate nu mai pot face al 2-lea decat cu foarte mari riscuri.Am numai 2 varianate prin care mai pot avea un copil fara sa risc sanatatea lui sau a mea, adoptie sau inseminare cu donator. Din pacate pentru familia mea, sotul nu este de acord cu niciuna din variante, dar nu este timpul pierdut. Eu tot mai sper si ma rog pentru treaba asta.
Vreau sa va felicit pentru rabdarea pe care o aveti cu autoritatile si doresc tuturor familiilor cu dosare in desfasurare mult succes.
Sper sa ma alatur voua intr-o zi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela73 spune:

buna fetelor,
va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am gasit un baietel, pe care mama lui vrea sa-l dea, are cateva saptamani. Noi ne dorim sa infiem, pt ca nu putem avea copii nostri, am facut si FIV. Cum e mai bine? sa facem actele de adoptie cu atestat si tot??? sa-l luam in plasament si apoi sa infiem??? cum se poate rezolva?Daca a mai avut cineva caz asemanator??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

ionela, daca te inscrii pt atestat de adoptie vei intra pe lista alaturi de celalalte cupluri si nu vei putea alege copilul pe care il vei infii, ti se va prezenta un copil conform profilului pe care il faci cand obtii atestatul. Insa daca il iei in plasament apoi (nu stiu exact care e procedura, dupa cat timp si in ce conditii) poti sa iti depui actele in vederea adoptiei lui. La cea de a doua varianta exista riscul ca oricand cei de la directie sa-l ia si sa-l dea in plasamanet la altcineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela73 spune:

Multumesc, o sa ma mai interesez intai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

printe, sincer nu vreau sa intru in polemica cu tine, dar nu mai da informatii gresite despre plasament

un copil ptr ca sa instituit plasamnetul la o pers sau fam adoptatoare NU II POATE FI LUAT COPILUL (dat in plasamnet deja) DECAT DE MAMA NATURALA daca aceasta doreste reintegrarea in famile SAU FAMILIA EXTINSA -la fel cu reintegrarea in famile (asta se fc numai pe calea instantei)pana la gradul 4, nici intrun caz copilul NU SE DA la o alta fam adoptatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela73 spune:

Multumesc, dar pentru plasament mai imi trebuiesc cursuri ceva? sau pur si simplu il pot lua acasa . Si e obligatoriu sa-mi iau concediu??? eu in general lucrez de acasa. Multumesc de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

ionela...mai intai vezi daca directia de care apartii este de acord sati dea plasament....ptr a nu fi deruta, mai bine dute si intreba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_umg spune:

multumim pentru informatiile din legislatie.
monomaria te astept sa mai vb si sa ne documentam si pe forumul "adoptia unui copil cand exista si ai tai naturali". ganduri bune tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMi spune:

Buna seara

tot caut informatii pt o prietena care s-a hotarat sa adopte, insa vad ca la subiectele cu adoptia nu s-a mai scris de foarte mult timp, poate cineva sa ma jute cu un punct de plecare, de unde ar trebui sa inceapa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

pogonici1977 sigur poate lua copilul in plasament provizoriu , apoi sa intocmeasca dosarul de adoptie . daca familia renunta la el si in familia extinsa nu este nimeni care sa-l vrea - si de obicei nu este nimeni , caci s-ar fi anuntat deja - il va adopta .

ionela asa este cel mai simplu si asa fac toti cei care si-au gasit copil pt adoptie pentru a nu-l pierde . daca veti astepta sa va iasa intai atestarea , veti intra in registrul national de potrivire si veti "concura" cu toate celellate familii care au atestat valabil pentru adoptie .


mult succes .

Mergi la inceput