Legislatie adoptie(2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Bine ai venit printre noi !
Citeste aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=166347&nm=M-am-hotaratadoptie(75)
Si tot aici sper ca o sa gasesti raspuns la toate intrebarile si nelamuririle tale.


Mami di Marco

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabrielsyta

Buna, sunt noua aici. Imi doresc si eu enorm de tare un copil, si cum n-am reusit pe cai naturale, m-am gandit (impreuna cu sotul meu) sa adopt unul. Am inteles ca pe langa multele conditii care trebuie indeplinite, una ar fi ca ar trebui ca beblul sa aibe camera lui. Cele care au adoptat deja un copil, ce ziceti, asa e? Va multumesc

Gabrielsytabine ai venit in clubul mamicilor aspirante prin adoptie. Felicitari pt aceasta decizie si un drum cat mai usor. Din ce stiu eu, nu se cere in mod expres acest lucru, chiar zilele acestea scrisese la subiectul pe care ti l-a indicat Marumiha, ca locuieste intr-un apartament cu o camera, si isi face actele. Cel mai bine e sa mergi la DGASPC-ul de care apartii si sa te interesezi exact de ceea ce ai nevoie pt a intocmi dosarul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielsyta spune:

Va multumesc pentru primirea calduroasa si as mai avea o intrebare: cele care ati luat copilasi mai mici de 2 ani, cum ati procedat in cele 3 luni de acomodare? ati mers la lucru in continuare? ca mie mi se pare imposibil sa mergi si la serviciu si sa te ocupi si de un copil asa mic, care necesita atentie 24/24.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

si eu sunt de acord cu acest lucru. orice varsta ar avea copilul ar trebui sa dea macar cateva luni concediu maternal ptr a se face acomodarea, mai ales cu un copil adoptat. pai asa cum facem? il aducem acasa si in primele luni ne vedem cateva ore pe zi atunci cand copilul este asa de bulversat? ar trebui sa apara o lege in privinta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui dacris77

si eu sunt de acord cu acest lucru. orice varsta ar avea copilul ar trebui sa dea macar cateva luni concediu maternal ptr a se face acomodarea, mai ales cu un copil adoptat. pai asa cum facem? il aducem acasa si in primele luni ne vedem cateva ore pe zi atunci cand copilul este asa de bulversat? ar trebui sa apara o lege in privinta asta.

Sa ma contraziceti daca nu spun corect insa eu stiam ca daca copilul are pina in 1 an (erau 2 inainte) ai dreptul sa stai cu copilul acasa.
Daca copilul are peste 1 an (nascut inainte de 2011) trebuie din pacate sa faci slalom intre servici, concedii medicale, de odihna si casa. Puiul lui Simo avea 2 ani si ceva si doar ea va poate spune cat slalom a facut ca sa stea cat mai mult cu copilul. Poate se va schimba legislatia si vei avea dreptul macar 3 luni de acomodare, indiferent de virsta copilului. Deocamdata, doar pina la 1 an, din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielsyta spune:

Va multumesc pentru raspunsuri. Eu ma gandeam de fapt la cele 3 luni de proba, de la inceputul demersurilor, citisem pe undeva ca se da concediu, pt ca altfel cum poti socializa si stabili o relatie cu un copil daca trebuie sa-l plimbi de la bunici la socrii, inapoi acasa si a doua zi s-o iei de la capat... pe mine asta ma sperie, ca n-o sa am timp sa stabilesc o relatie cu un copil inainte de-a ma hotara sa-l iau de tot. Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, sunt de acord ca toti copiii au nevoie de dragoste si toti au dreptul s-o primeasca, dar eu vreau un copil mai mic de un an ca sa apuc si eu sa "cresc" ca mama o data cu el.Sper doar sa am noroc si sa-l gasesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

irina_g chiar ca am facut slalom!Mai ales ca jumatate din concediu era deja efectuat cand l-am adus pe Alex.
Intr-adevar ar trebui macar maxim 6 luni de acomodare sa se dea in adoptii indiferent de varsta copilasului.
Asa d.nele de la DPC aveau pretentii si ma intrebau mereu- dar concediu nu mai aveti??D-zeule pai cat concediu credeau ele ca am...si uite asa mereu fugeam de la job pentru vizite,cand se facea ora de plecare imi sfaraiau calcaiele pana acasa sa-mi vad puiul!A fost extrem de greu dar am trecut cu bine si peste asta!
Nu e normal totusi sa nu acorde acest concediu de acomodare.Era foarte util si ma tot intreb si acum- oare in toata psihologia lor cu adoptia,cum sa te comporti etc etc..nu s-a pus problema acomodarii?Vizitele de dinainte cand il aduci acasa pareau cele mai importante dar dupa ce l-ai adus acasa nu e important??Stiu sa iti faca vizite si sa te ridice in slavi ca wow!ce minune ati avut de la D-zeu ca ati gasit un copilas asa frumos etc etc dar partea de acomodare se pare ca nu prea ii intereseaza
Daca nu ai pe cineva sa te ajute cum a fost la mine cu soacra e foarte dificil.In cazul cuplurilor e clar ca unul din parinti trebuie sa-si lase jobul desi nu e ok nici asa pentru ca cei de la DPC iti cer adeverinte de job pentru toti pasii parcursi pana la final...deci???
Cum sa faci altfel?Aduci copilul acasa si il duci la cresa la gradinita si uite ce familie implinita, nu??Tragic .....e un sistem atat de incomplet pe partea psihologiei....dar pretentii .....
Deci fetelor care inca nu v-ati gasit puiul trebuie sa va ganditi si la aspectul asta...cum veti face cand o sa aveti puiul acasa.Daca e peste 1 anisor deja trebuie sa va ganditi de pe acum la treaba asta.
Eu una nu am putut sa renunt la job,sotul nici atat asa ca un ajutor e binevenit desi nu e normal ca puiul care vine in casa noastra trebuie sa fie mai intai acomodat cu noi apoi cu familia dar ,,,in alte situatii nu avem ce face.
Noi am avut noroc ca Alex e un copil destept si ne-am acomodat extrem de repede ...bine conectia mea cu el a fost de la 600 km distanta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi_m spune:

Salutare tuturor,
Noi avem atestatul din aprilie , dar se pare ca la noi in judet nu sunt copii adoptabili sub 4 ani, asa cum ne dorim... am citit aici ca s-a aprobat proiectul de lege care simplifica procedura, dar i-mi poate spune cineva care mai sunt pasii pana la adoptarea legii ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

nu vreau sa te dezamagesc dar mai dureaza...pana ajunge in monitorul oficial,pana se reglementeaza dpc-urile si refac situatia copiilor,recensamantul ca sa zic asa....
oricum sa va zic ceva- am o ruda care e inspector pe asistenta sociala si a facut un tur in dpc-uri de curand,atat in bucuresti cat si in tara...nu va zic concluzia ca va dezamagesc...sper ca o intelegeti....oricum indolenta e pe primul loc...motivul?salari mici...si atunci?lasam aceste suflete nevinovate sa zaca in sistem....pacat!
sunt putine orase care isi fac treaba....si mi-a povestit niste cazuri in dpc-uri si despre copii care stau in sistem fara sa fie aratati de mi-au dat lacrimile....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Eu nici atat nu vreau sa te dezamagesc insa povestea sta asa (eu verific in fiecare zi stadiul):
-in data de 04.10.2011 Comisia juridica din Camera Deputatilor s-a intrunit pentru discutii, ulterior urmand sa intocmeasca raportul. Raportul nu a aparut nici pana in ziua de azi.
-in sedintele de plen ale Camerei Deputatilor nu figureaza inca propunerea respectiva, se asteapta raportul de la Comisia juridica.
Aici e pagina cu Rapoarte: http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_com.home unde (mergeti pe Comisia juridica, Cauta si trebuie sa apara Raport asupra PL-x 416/2011)
sau aici: http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?idp=12132
gasesti stadiul la zi al propunerii legislative respective.
Mai avem de asteptat.


Mergi la inceput