Legislatie adoptie(2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Citat:
citat din mesajul lui amy2007

Eu l-am vazut si nu a spus nimic important, una il intreba Andreea Esca, alta raspundea dl. BP... Pana la urma aluat-o pe carari politice, ca trebuie sa multumim guvernului actual... bla-bla... L-a intrebat A.E. ce se intampla cu restul de copii din 40.000 daca doar 1000 sunt adoptabili, a evitat raspunsul... M-a dezamagit si tind sa cred ca concluzia sotului meu ca vreo 3-4 persoane de genul asta incurca mai rau treaba decat o descurca.
E numai parerea mea personala, asteptam si alte puncte de vedere vis-a-vis de interviul dat de B.P.

_
Copiii nu le datoreaza parintilor viata, ci cresterea (Nicolae Iorga) [http://handmadeamy.blogspot.com/]

Tristdesi ma asteptam. Nu stiu ce speram, poate intr-o minune.

Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soricica spune:

am mai gasit un interviu interesant cu Bogdan Panait.
pun link-ul mai jos si sper sa mearga.

http://www.mediafax.ro/social/interviu-panait-numarul-anual-de-adoptii-este-sub-realitatea-de-zi-cu-zi-din-sistemul-de-protectie-8324155


concluzia o trageti si voi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mika03 spune:

Feteleeeee, cum e cu plasamentul dupa ce obtii atestatul???? Am citit ca iti pot da din maternitate un bebe in plasament. Dupa care poti sa-l adopti. E complicat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Mika, e ilegal sa iei un copil in plasament dupa ce ai atestatul, dar pt ca suntem in Romania, cu pile, cunostinte si atentii totul e posibil. Plus ca un copil luat in plasament nu are situatia juridica clara si e mai riscant pt ca se poate intampla ca el sa nu devina adoptabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Iata stadiul modificarilor legislative din camera deputatilor:
-pe 05.09.2011 trebuia sa fie depus un raport de catre Comisia juridica, raport care nu a fost depus.
-se mai astepta aviz de la comisia drepturilor omului si de la comisia de politica externa.
La Comisia drepturilor omului in data de 06.09.2011 membrii Comisiei au hotarat cu majoritate de voturi sa amane dezbaterea pe fond intrucat depunerea raportului a fost amanata si de Comisia juridica dupa intrarea in vigoare a noului Cod Civil, la 1 octombrie 2011.
Si uite asa se amana la nesfarsit o ,,urgenta legislativa".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Citat:
citat din mesajul lui amy2007

Iata stadiul modificarilor legislative din camera deputatilor:
-pe 05.09.2011 trebuia sa fie depus un raport de catre Comisia juridica, raport care nu a fost depus.
-se mai astepta aviz de la comisia drepturilor omului si de la comisia de politica externa.
La Comisia drepturilor omului in data de 06.09.2011 membrii Comisiei au hotarat cu majoritate de voturi sa amane dezbaterea pe fond intrucat depunerea raportului a fost amanata si de Comisia juridica dupa intrarea in vigoare a noului Cod Civil, la 1 octombrie 2011.
Si uite asa se amana la nesfarsit o ,,urgenta legislativa".

_
Copiii nu le datoreaza parintilor viata, ci cresterea (Nicolae Iorga) [http://handmadeamy.blogspot.com/]

Din pacate, nu cred ca vom avea o lege noua pana la sfarsitul acestui anAu lucruri "mai importante" de dezbatut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

erato draga mea nu mai te necaji.eu am asteptat si am sperat din 2009 modificarea legii.Toata speranta era in lege si am fost tare dezamagita.Urmaream emisiuni,am cerut audienta la BP si???ei au altele pe cap...dau din gura si atat...eu disperam si Oana Sarbu ca era vedeta fara atestat isi ducea bebelusul acasa urmand dupa aceea sa demareze actiunea de adoptie....so??? si eu atestatul in mana disperam...te rog nu pune baza si speranta ca legea se va schimba asa repede si ca imediat dau drumul la adoptii.Nu va fii asa,pana pun ei sistemul la punct tu o sa ai deja copilasul acasa dar cu legea veche

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Citat:
citat din mesajul lui simo_75

erato draga mea nu mai te necaji.eu am asteptat si am sperat din 2009 modificarea legii.Toata speranta era in lege si am fost tare dezamagita.Urmaream emisiuni,am cerut audienta la BP si???ei au altele pe cap...dau din gura si atat...eu disperam si Oana Sarbu ca era vedeta fara atestat isi ducea bebelusul acasa urmand dupa aceea sa demareze actiunea de adoptie....so??? si eu atestatul in mana disperam...te rog nu pune baza si speranta ca legea se va schimba asa repede si ca imediat dau drumul la adoptii.Nu va fii asa,pana pun ei sistemul la punct tu o sa ai deja copilasul acasa dar cu legea veche

Mami de Alexandru....minunea mea!!!

Ai dreptateLa inceput, chiar am sperat in schimbarea legii, apoi cand am vazut cat se tergiverseaza lucrurile, mi-am dat seama ca inca o data a fost "praf in vant". Iar sistemul de pile si relatii functioneaza la cote maxime, din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adeze spune:

Atentie ca prevede ca [url=http://legeaz.net/noul-cod-civil/art-462-adoptia-simultana-sau-succesiva-conditiile-de-fond-ale-adoptiei-adoptia]Noul Cod Civil[/url]
Adoptatorul trebuie s#259; fie cu cel pu#355;in 18 ani mai în vârst#259; decât adoptatul.

(2) Pentru motive temeinice, instan#355;a de tutel#259; poate încuviin#355;a adop#355;ia chiar dac#259; diferen#355;a de vârst#259; dintre adoptat #351;i adoptator este mai mic#259; decât 18 ani, dar nu mai pu#355;in de 16 ani.

Interzicerea adop#355;iei între fra#355;i

Adop#355;ia între fra#355;i, indiferent de sex, este interzis#259;.

Dou#259; persoane nu pot adopta împreun#259;, nici simultan #351;i nici succesiv, cu excep#355;ia cazului în care sunt so#355; #351;i so#355;ie.

(2) Cu toate acestea, o nou#259; adop#355;ie poate fi încuviin#355;at#259; atunci când:

a) adoptatorul sau so#355;ii adoptatori au decedat; în acest caz, adop#355;ia anterioar#259; se consider#259; desf#259;cut#259; pe data r#259;mânerii definitive a hot#259;rârii judec#259;tore#351;ti de încuviin#355;are a noii adop#355;ii;

b) adop#355;ia anterioar#259; a încetat din orice alt motiv.

(3) Dou#259; persoane de acela#351;i sex nu pot adopta împreun#259;.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielsyta spune:

Buna, sunt noua aici. Imi doresc si eu enorm de tare un copil, si cum n-am reusit pe cai naturale, m-am gandit (impreuna cu sotul meu) sa adopt unul. Am inteles ca pe langa multele conditii care trebuie indeplinite, una ar fi ca ar trebui ca beblul sa aibe camera lui. Cele care au adoptat deja un copil, ce ziceti, asa e? Va multumesc

Mergi la inceput