Nasterea la Arcadia - Iasi (40)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Va pupam fetelor!Bun venit Michelle!Sa ai parte de o nastere asa cum iti doresti!
Eu nu sunt superstitioasa asa ca am cumparat tot ce trebuia unui bebelus chiar cu cateva luni inainte de a se naste.De la mobilier pana la hainute si tot ce trebuie.Sincera sa fiu mi-au prins tare bine pentru ca nu cred ca mai ai timp de cumparaturi cand ajungi acasa cu bebe.
Noi am fost la vaccinul de 1 anisor, ne-a consultat, cantarit,masurat verificat torace, gat si toate cele :)A fost totul ok desi am avut mari emotii.Ma asteptam la tipete si urlete (ca are un tignal gaza mea....) insa a fost ok.Nici macar nu a plans si cand am ajuns la masina se pitigaia la tati.Parca ii povestea si lui ce s-a intamplat in cabinet.Acum face nanita.I-am dat 5ml de Nurofen, sirop pt copii.E prima oara cand ii dau Nurofen dupa vaccin.S-a facut rapel la vaccinul de la 4 luni in piciorus si i-a mai facut ROR-ul in manuta sus.Acuma am scapat sper eu fara reactii adverse.Am venit deja de 2 ore acasa si e totul ok pana acum cu exceptia starii de somnolenta.Vaccinul de la 4 anisori cica e posibil sa nu se mai faca.Am intrebat dr. si mi-a spus ca e posibil ca urmatorul vaccin sa fie de acum la 6 anisori.Eu am mers si merg in continuare pe schema obligatorie de vaccinare.Nu ii fac nimic in plus din cele optionale.Raportam 10 kg si 75 cmMa asteptam la mai putine kg ca desi mananca foarte bine in afara minutelor de somn nu imi sta o secunda in loc.Dr. a zis ca e perfecta. E in permanenta miscare dornica sa mai faca o pozna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

LENA m-am uitat la marime ,ii bun asa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

oki Iulia
mai asteptam pana maine sa vedem dak e vreun doritor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nico_A spune:

Simonik tu ii faci vaccinul Rotarix lui bebe ?? Sau mai bine, mamici voi ati facut acest vaccin bebeilor vostri ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

neatza!

Lena stiu ce zici, cu perceptia bebelusilor,dar totusi.....la san am rezolvat problema din prima, si exact cum a spus si Ionela, e important ca bb sa se mufeze bine si nu musca...dar el are boala ca tot ce prinde sa muste, evident si mainile mele, ma musca in general cand il tin in brate sa-l adorm, sau plange si trebuie sa-l iau in brate

Dada ce fetita mare avem( David la 8 luni avea aceleasi date)

Eu nu vreau jucarie ca o am si cand ia cate o bucata si si-o da de cap e AU la mine, asa ca i-am luat si din plastic si le-am ascuns ptr o perioada pe cele de lemn, ne jucam de genul el le rastoarna, eu le asez, facem bravo si iar o luam de la capat

Azi fac supa de curcan lui bb, is curioasa, deoarece carnea de pui mi-o refuza, i-am dat cirese, dar s-a strambat ca in vremurile de inceput, dar tot o mai lua in gura si iar stambatura

O zi frumoasa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Neata

am inteles Claudia... ai sa gasesti tu o solutie, e posibil sa fie doar o faza.
Legat de jucarii tari si grele, Maia e ft atenta, stiu ca spunea Dada k i-a ascuns butoiasul fetei pentru ca se lovea, Maia nu s-a lovit niciodata cu butoiasul, acum se joaca si cu linguri mari din inox de-a noastre.
Am incredere in ea si vad ca ea se descurca

Iulia vb pe mess pt detalii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle2012 spune:

[quote]citat din mesajul lui DadaIna

Va pupam fetelor!Bun venit Michelle!Sa ai parte de o nastere asa cum iti doresti!
Eu nu sunt superstitioasa asa ca am cumparat tot ce trebuia unui bebelus chiar cu cateva luni inainte de a se naste.De la mobilier pana la hainute si tot ce trebuie.Sincera sa fiu mi-au prins tare bine pentru ca nu cred ca mai ai timp de cumparaturi cand ajungi acasa cu bebe.

Nici eu nu sunt, din fericire nu e ereditar, incerc doar sa menajez sentimentele mamei mele si sa evit "cicaleala".

Mi-am facut deja listute cu tot ce am nevoie, comanda la patut este facuta, doar ca nu l-am adus acasa, cumparaturile oricum mi le planificasem pentru luna iunie cand intru in concediu de maternitate. Inca lucrez si pana acum nici nu am avut timp sa caut prin magazine.
M-am gandit chiar si la o solutie de compromis cu mama mea, am o prietena care are un magazin pentru copii si vroiam sa imi aleg tot ce imi place si am nevoie. Asa ca as putea sa o trimit pe mama doar sa le ridice in ziua in care are loc nasterea. In trei zile are timp sa le spele si calce, daca tot ma bate la cap...

Michelle 35 w DPN 3.07.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle2012 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Citat:
citat din mesajul lui Michelle2012

ce parere aveti de cezariana programata vs asteptarea declansarii nasterii si realizarea cezarianei?


Michelle 35 w DPN 3.07.2012


Daca se poate eu as opta pt declansarea nasterii. De ce?
- daca treci prin travaliu, macar o bucata (cum am trecut eu) laptele vine mai repede, cel putin asa cred eu
- copilul se naste cand hotaraste el, nu cand hotaraste doctorul



Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



merci pentru info

Cum spuneam, din fericire, fire superstitioasa si prapastioasa, nu e ereditara, mi-am planificat tot ce trebuie cumparat, doar n-am demarat actiune din lipsa de timp. Luna iunie e dedicata acestor activitati dat fiind faptul ca intru in concediu.

Apropo de copilul care vine cand vrea el, dr mi-a propus sa facem cezariana cu 2 zile inainte de DPN...de aici dilema mea daca sa accept aceasta optiune.

Laptele sunt convinsa ca va veni..

Michelle 35 w DPN 3.07.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonik21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nico_A

Simonik tu ii faci vaccinul Rotarix lui bebe ?? Sau mai bine, mamici voi ati facut acest vaccin bebeilor vostri ?


-----
Mami fericita cu Ioan Gabriel /// 8 februarie 2012




Nico, eu ink nu am vb cu dr despre vaccinul de la 4 luni pt k il fac la sf lui iunie, la 4 luni si cv. Nush nimic despre acest vaccin. Eu le fac doar pe cele obligatorii.


Mami fericita cu Stefan Darius 15.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle2012 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oiyoy

buna si de la noi!am avut de recuperat cu cititul.
Noi o tinem intr-un leagan de cutremure.primul de vreo 6grade acum 10zile la 4 dimi. Azi 2 de vreo 5 grade, acum la pranz.si pe parcursul zilelor trecute vreo 450 replici mici.
Michelle felicitari draga burtica!de-acum esti in atentia noastra.si eu ma alatur fetelor multumite de serviciile oferite de arcadia, in conditiile in care in spital la Roman ,caci de-acolo suntem,nici instrumente pt trat nu au.sau se fac ca nu au daca nu dai bacsis.mi-e scarba doar cand ma gandesc....cicatricea de la cezariana arata bine acum la mine dupa un an.e facuta pe linia chilotului, deci nu se va vedea urat dupa.plus ca dr astia au un fel de a coase pe dedesupt lasand pe dinafara cat mai putin fir.

www.facebook.com/media/set/?set=a.216246255109770.54840.100001731918897&type=1&l=2e8787e5b1" target="_blank">Poze Claudia


Michelle 35 w DPN 3.07.2012

Mergi la inceput