Nasterea la Arcadia - Iasi (40)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

M-am luat cu cititul si cu raspunsurile si am uitat sa va intreb o chestie care ma roade de cateva zile. Cand am fost cu Tudor la control, al2 luni, doctorita de familie mi-a explicat cum e cu vaccinurile. M-a zapacit de tot cu schemele alea optionale, in final, dupa ce am citit una alta despre ele, am decis ca ii facem doar schema obligatorie. Bun...acuma faza e ca in luna mai astia de la stat nu au facut licitatiile si cica nu sunt vaccinurile venite. Pe de alta parte, am inteles ca vor sa schimbe schema de la stat, sa bage un vaccin mai complex. Acuma nu stiu cum sa procedez... Tudor face pe 11 iunie 3 luni si noi inca nu i-am facut niciun vaccin. I-am zis doctoritei ca daca e nevoie il cumpar, dar mi-a spus ca s-ar putea ca dupa aceea sa cumpar toate dozele, daca ala de la stat nu se va potrivi cu cel cumparat... A zis ca cele de la stat vin la sfarsitul lui iunie si a zis ca e cam tarziu pentru bebe ca deja va avea 3 luni jumate si vaccinarea trebuia inceputa la 2 luni. Dar nu parea foarte convinsa si a zis ca nici nu stie cum sa imi spuna ca e mai bine...

Ma dispera, nu stiu ce sa fac... sa il cumpar sa nu-l cumpar... la o adica nu e un capat de lume, am inteles ca e pana in 3 milioane (desi nu ma dau banii afara din casa), dar mi-ar fi si ciuda sa dau banii aiurea... si in plus sa fie nevoie dupa aia sa cumpar si celelalte 2 doze.

Mai e cineva cu bebe care trebuia vaccinat in perioada asta si are aceeasi problema ca mine? Ca presupun ca daca nu au venit vaccinuri la medicul meu de familie...n-au venit deloc nicaieri, nu?

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Michelle2012

- daca pana acum nu mi-au aparut vergeturi pe burtica, de vreo 4 zile am vazut ca au aparut cateva in jurul buricului (m-am dat cu ulei de migdale si odata pe saptamana m-am mai dus la un masaj)

Michelle 35 w DPN 3.07.2012


Stiu din mai multe surse ca untul de shea face minuni. Cel mai bine e sa iei nerafinat, caci are mai multe subst nutritive. Eu am luat de pe net, dar am vazut si la un plafar din Podu Ros, deci poti cauta in plafar. E ieftin si daca nu te ajuta, macar hidrateaza bine pielea...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci

Corina merci de sfaturi, aku sa am clienti la patutul vechi,ca de nu ma da colegul de camera afara din casa daca mai iau un patut si cel din dotare il dau de pomana

Idei sfaturi cum sa-l dezvat pe bebe sa nu ma mai muste, ca aku cu 6 dintoci e grava situatia, si nu de tzitzi ci de restul corpului, zic si Nu,zic AU,el cand aude Au rade si mai da sa muste odata,plang, el rade, il pisc sa inteleaga ca doare, NIK nu functioneaza, vreo corectie la pampers, dar nu cred ca merge....
da vanataile cum trec mai repede...

poop

Mami fericita de David 12.09.11


Claudia, copilasii nostri cauta reactii, le place sa ne vada facand difertite fete, ei nu disting inca reactiile pozitive de negative. Incerca sa ii arati cum ai vrea sa se comporte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Michelle2012

- cred ca majoritatea mamicilor si-au cumparat diverse lucruri necesare pentru bebe, dar eu am o mama superstitioasa si ma bate la cap sa nu cumpar nimic pana se naste bebe. Am dat doar comanda de un patut de lemn cu masa de infasat pentru bebe...

Michelle 35 w DPN 3.07.2012


Pai dar daca nu cumperi nimic? cine o sa mearga dupa ce nasti la shopping? tu cu bebe la tzitzi? :D
Nu lasati umbrele trecutului si gandurile negre sa va guverneze viata.
GAndirea pozitiva face minuni. Pai eu am cumparat carut cand aveam 4 luni de burtica...
Sincer imi mai veneau si mie ganduri ca daca s-ar intampla ceva...dar le alungam repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Michelle2012

- am citit cu mare atentie discutiile referitoare la alaptat. Sunt pro alaptare exclusiva, sper sa imi vina laptele cat mai repede. Din fericire, fac parte din categoria femeilor cu mamelonul ca la biberon (cum m-a amuzat descrierea unei mamici pe forum), sper sa usureze acest aspect acceptarea cat mai rapida a sanului de catre bebe.

Michelle 35 w DPN 3.07.2012


Nu conteaza din ce categorie faci parte, atata timp cat vrei poti sa faci orice !!!
Mama ce slogane am azi in program :))))
Michelle, eu sunt sigura ca o sa fie totul bine, atata timp cat ai incredere in tine si in puiul tau ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Michelle2012

ce parere aveti de cezariana programata vs asteptarea declansarii nasterii si realizarea cezarianei?


Michelle 35 w DPN 3.07.2012


Daca se poate eu as opta pt declansarea nasterii. De ce?
- daca treci prin travaliu, macar o bucata (cum am trecut eu) laptele vine mai repede, cel putin asa cred eu
- copilul se naste cand hotaraste el, nu cand hotaraste doctorul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Gabrielita, am vb in privat, daca mai ai nevoie de info sa imi spui.

Iulia, oki. Daca nu mai vrea nimeni nimic facem zilele astea comanda.
Sa te uiti la dimensiune... sa stii ca nu e ft mare jucaria. Sau tu vrei altceva?

Simonik si eu cred k e puseu... puseul din sapt 18 care poate incepe chiar din sapt 15 din cate tin eu minte. la noi a debutat in sapt 15.

Melise, eu stiu ca se poate decala... mai cauta info la un medic informat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

http://pinterest.com/pin/206039751672602602/#_=_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Melise, eu am facut primul vaccin la Tudor la 3 luni penru ca asa am vrut eu. Poate trebuia mai tarziu. in alte tari ( vezi danemarca) dupa vaccinurile din spital, primul e la 3 luni. Asta cu 2 luni fix e vrajeala. Asa e schema la noi. E ok sa fie asa , dar nu e obligatoriu si nu e un capat de lume daca se fac mai tarziu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabrielita81

nu Iulia nu am facut poate mai vor si alte mamici si ne cuplam...noi plecam la sfarsitul lui iunie..

fericita de Sofia Gabriela 21.08.2011 si Rares Ionut 01.03.2005

Daca faci comanda ,te rog anunta-ma si pe mine!!!!

Mergi la inceput