Nasterea la Arcadia - Iasi (40)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

nu Iulia nu am facut poate mai vor si alte mamici si ne cuplam...noi plecam la sfarsitul lui iunie..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle2012 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gravidacori

imi pare rau MICHELLE, pt necazurile din familie, dar nu cred ca nerespectarea superstitiilor au dus la ele.sunt de natura medicala ..etc..dar uneori e mai usor sa dam vina pe superstitii.

MAMA PRINTESEI ESTERA ELENA-26MAI 2011


Nimeni din familie nu crede ca respectarea sau nerespectarea superstitiilor a dus la problemele avute si nimeni nu da vina pe ele, sora mea a avut probleme cu mentinerea sarcinilor, a nascut intotdeuna pe la 32 de saptamani, una din cauze fiind RH-ul diferit cu cel al sotului, al ei negativ. O alta cauza ar fi neglijenta asistentelor si/sau dotarea de la terapie intensiva, caci incubatorul avea scapari de oxigen si astfel nepotelul a murit la 2 zile de la nastere,cumul de factori. Povestea e mult prea lunga si veche (se intampla acum 10 ani). Dar, dupa cum spuneam, doar mama considera ca obiectele cumparate cu dedicatie pentru un copil care nu a mai ajuns acasa provoaca si mai multa durere la vederea lui.

Michelle 35 w DPN 3.07.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

adevarat MICHELLE, in cazuri dramatice vederea lucrurilor cumparate pt bebe e dureroasa.
sa trecem la lucruri mai frumoase , ca o burtica trebuie sa fie vesela mereu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

buna si de la noi!am avut de recuperat cu cititul.
Noi o tinem intr-un leagan de cutremure.primul de vreo 6grade acum 10zile la 4 dimi. Azi 2 de vreo 5 grade, acum la pranz.si pe parcursul zilelor trecute vreo 450 replici mici.
Michelle felicitari draga burtica!de-acum esti in atentia noastra.si eu ma alatur fetelor multumite de serviciile oferite de arcadia, in conditiile in care in spital la Roman ,caci de-acolo suntem,nici instrumente pt trat nu au.sau se fac ca nu au daca nu dai bacsis.mi-e scarba doar cand ma gandesc....cicatricea de la cezariana arata bine acum la mine dupa un an.e facuta pe linia chilotului, deci nu se va vedea urat dupa.plus ca dr astia au un fel de a coase pe dedesupt lasand pe dinafara cat mai putin fir.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonik21

Michelle, iti spun si eu bun venit printre noi. Ai primit deja toate raspunsurile, dar iti spun si eu k dak as mai naste de 10 ori tot acolo va fi.

Mamici, eu am o "problema" de aproape o sapt. Darius simt k nu se satura de papa. De la cele 5 min de papa s-a ajuns si la jumatate de ora stat la san si de multe ori il iau eu pt k deja au inceput sa ma doara sanii. Acum termina demancat, acum park ii este foame iar. Am inceput sa pap si cand nu imi este foame k sa fac lapte, spun eu. Noapte se trz si mai des acum sa pape fata de inainte. Nush ce sa fac...multi imi spun poate numai este consistent laptele si at trebuie suplimentat. Eu nu vreau:((
Vi s-a intamplat si voua vreodata asa?
Help!!

Va

Mami fericita cu Stefan Darius 15.02.2012


Mie imi suna a puseu. Hidrateaza-te bine, dormi, fa o baie fierbinte inainte de alaptare. Da sanul la cerere, cat mai des si cat mai mult. Fii atenta la atasare ( sanul doare cand bebe nu e atasat corect nu cand sta mult la san. Contactul piele pe piele cat mai mult si cat mai des

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

eu am scos firul la roman ca sa nu mai fac un drum la iasi si se uita asist ca nu stia cum sa-l scoata.anul trecut in mai la ora 4dimi am facut aprox o ora de la noi de acasa pana la arcadia.eram in travaliu.la ora 10impreuna cu medicul am decis cezariana, fetita noastra avand 4kg si nu era cooperanta.din momentul acela tot personalul medical s-a miscat f repede si in 20 min fetita era scoasa.cred ca au un protocol in ce priveste cezariana de urgenta.am avut rahi.avand in vedere ca operatia nu era programata toata lumea s-a miscat bine si nu erau deranjati de situatia nou creata.lapticul vine cu atat mi repede cu cat pui bbe la san si-l tii.tati a facut prima baie la fata impreuna cu asist.iar adina casapu la cursul lamaze ii indeamna si ii invata pe tatici cum sa fie aproape de mamici.o face intr-un mod in care sa nu se simta stanjeniti ca se vb de un subiect dedicat femeilor.
Si noua ne placea cartoful dulce acasa tare dar aici n-am gasit deocamdata.claudina e cam agitata....banui un dinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Cum citesc in mare fuga raspund tot asa

Era o intrebare despre muscat : cu cat bebe prinde mai mult din areola mamara cu atat ii va fi mai greu sa muste idiferent cati dinti are. deci, pe langa desfacutul bland mai e necesara si atentie suplimentara la atasare.

Michelle( sper ca am scris corect):
Cezariana * la cald* deci la declansare e cea mai buna solutie dupa nasterea naturala in situatia in care bebe e sanatos si mama tot asa.
Mie mi se pare crunt de greu sa te intorci cu bebe acasa si sa nu ai nimic... indiferent cum nasti, in primele zile nu ai timp/chef de cumparaturi / spalat/ calcat/ aranjat
Povestile celor 2 nasteri ale mele le gasesti pe blog( daca vrei sa le citesti) Una e l#537;a Cuza si una la Arcadia. Concluziile le poti trage singura

Nasterea naturala poate crea probleme numai daca nu e naturala. Deci imediat ce ai primit medicatie/perfuzii/ interventii... nu esti lasata sa te misti sa te asezi.... sa impingi numai cand simti nevoia sa impingi.... imediat tu si copilul puteti fi in pericol. In general insa, daca nu esti foarte ferma, se intervine masiv in nasterea naturala care numai naturala nu mai ramane si devine dureroasa, de nesuportat, bebe nu are ocazia sa se aseze corect, este grabit, impins, tras , traumatizat si de aici pot apare probleme pe toate planurile.

Ma bucur mult pentru intentia de a alapta. Pana vine laptele insa nu uita ca ai COLOSTRU! cel mai important dar de care are nevoie bebe. La sfarsitul lunii, pe blogullui Rox Dudus( consultant acreditat pentru alaptare La leche League) Mami, alapteaza-ma! vor fi o serie de povesti despre alaptarea dupa cezariana.
Colostrul de care spun e singurul aliment de care ae nevoie bebe abia nascut. E extrem de pretios( in alte tari are un pret fabulos in industria farmaceutica) e plin de anticorpi si are rolul de a-i oferi copilului exact ce are el nevoie. Colostrul secretat de mama de copil prematur e total diferit de cel secretat de mama de copil la termen pentru ca, in ambele cazuri, acesta e adaptat varstei copilului.
Ce incerc sa spun e ca dupa nastere nu trebuie asteptat nimic. Pur si simplu copilul primeste ce este in san si exact asta ii e necesar.


Mami fericita de Mihnea si de Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Citat:
citat din mesajul lui Michelle2012

- cred ca majoritatea mamicilor si-au cumparat diverse lucruri necesare pentru bebe, dar eu am o mama superstitioasa si ma bate la cap sa nu cumpar nimic pana se naste bebe. Am dat doar comanda de un patut de lemn cu masa de infasat pentru bebe...

Michelle 35 w DPN 3.07.2012


Michelle, din experienta, stiu ce insemna chestia cu sperstitiile. La primul copil m-am lasat pe mana mamei si a soacrei...si rau am facut. La al doilea am facut cum am vrut eu. Am avut pregatite dinainte si patut si hainute si tot ce stiam ca trebuie pt bebe. Ar fi fost stupid sa alerg ca nebuna dupa ce ma introc de la maternitate. Si asa noroc de sotul meu ca a fost foarte implicat... oricum cand vei veni cu bebe acasa vei avea nevoie de una alta atunci pe moment, deci e mai bine ca unele chestii sa le ai pregatite dinainte.

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonik21 spune:

Multumesc,Ionela. La puseu m-am gandit si eu...
Sper sa treaca cat mai rpd per asta.

Mami fericita cu Stefan Darius 15.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Clau, Tudor inca nu are dinti dar uneori ma musca pana doare si, la fel, se amuza teribil cand zic "Au"...ma gandesc cu groaza cum o sa fie cand ii ies dintii, daca acuma ma doare.

Simonik21 eu am avut aceeasi problema saptamana trecuta, cateva zile in care bebe vroia la san din ora in roa si statea o gramada si nu cred ca aveam foarte mult lapte, pentru ca a trebuit sa plec si cu chiu cu vai am stor 80 de ml din ambii sani ca sa-i las surorii mele sa ii dea cat lipsesc. Ne-am reglat de la sine, fara vreau tratament special. Doar ca am baut mai multe lichide.

MElise

Mergi la inceput