Nasterea la Arcadia - Iasi (40)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Michelle2012 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oiyoy

buna si de la noi!am avut de recuperat cu cititul.
Noi o tinem intr-un leagan de cutremure.primul de vreo 6grade acum 10zile la 4 dimi. Azi 2 de vreo 5 grade, acum la pranz.si pe parcursul zilelor trecute vreo 450 replici mici.
Michelle felicitari draga burtica!de-acum esti in atentia noastra.si eu ma alatur fetelor multumite de serviciile oferite de arcadia, in conditiile in care in spital la Roman ,caci de-acolo suntem,nici instrumente pt trat nu au.sau se fac ca nu au daca nu dai bacsis.mi-e scarba doar cand ma gandesc....cicatricea de la cezariana arata bine acum la mine dupa un an.e facuta pe linia chilotului, deci nu se va vedea urat dupa.plus ca dr astia au un fel de a coase pe dedesupt lasand pe dinafara cat mai putin fir.

www.facebook.com/media/set/?set=a.216246255109770.54840.100001731918897&type=1&l=2e8787e5b1" target="_blank">Poze Claudia


Multumesc pentru info... f utile. Si eu fug de maternitatea din Piatra-Neamt. In sfarsit anul acesta se renoveaza macar, serviciile nu stiu cand...Oricum 99% din mamicile pe care le cunosc eu au nascut in ultimii ani in Iasi.



Michelle 35 w DPN 3.07.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Michelle2012

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Citat:
citat din mesajul lui Michelle2012

ce parere aveti de cezariana programata vs asteptarea declansarii nasterii si realizarea cezarianei?


Michelle 35 w DPN 3.07.2012


Daca se poate eu as opta pt declansarea nasterii. De ce?
- daca treci prin travaliu, macar o bucata (cum am trecut eu) laptele vine mai repede, cel putin asa cred eu
- copilul se naste cand hotaraste el, nu cand hotaraste doctorul





merci pentru info

Cum spuneam, din fericire, fire superstitioasa si prapastioasa, nu e ereditara, mi-am planificat tot ce trebuie cumparat, doar n-am demarat actiune din lipsa de timp. Luna iunie e dedicata acestor activitati dat fiind faptul ca intru in concediu.

Apropo de copilul care vine cand vrea el, dr mi-a propus sa facem cezariana cu 2 zile inainte de DPN...de aici dilema mea daca sa accept aceasta optiune.

Laptele sunt convinsa ca va veni..

Michelle 35 w DPN 3.07.2012


Michelle, eu as astepta sa se declanseze daca nu e nici o problema (dar trebuie sa fii diplomata cu medicul sa nu il superi, eventual sa intrebi daca nu ar fi ok sa asteptati declansarea?), te sfatui oricum sa iti iei un set de hainute daca vine bebe mai devreme sa fii pregatita.

Nico, eu nu am facut Rotarix.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Salutare!

Nico nici eu nu am facut Rotarixul, dr de familie mi-a zis ca in momentul in care il dau in comunitete e de preferat, adica la 2 ani.

Michelle
ai toate sansele sa scoata nasucul bb mai devreme daca ti-a programat-o cu 2 zile inainte de DPN

Azi am facut mancare lui bb si nu a papat nik din ce-am facut nou,adica budinca de orez cu mar si supa de curcan.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Clau ce bunatati venim noi sa papam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamaria2 spune:

Un salut mare pentru toata lumea.
Atrecut ceva timp de cind nu am scris dar citesc tot.Bb Darius Ioan a implinit 3 luni si are 66.5 cm, 6900 kg, e vesel si sanatos.Nu mai papa lm de vreo 3 saptamini am incheiat a fo trist la inceput dar acum ne-am obisnuit asta e...

Despre Rotarix ,i-am facut de la 2 luni si cel pt otite deci 2 optionale ,noi am vb cu doctorita si cu alti parinti asa am considerat ca-i cel mai bine.

Despre cezariana la declansare sau la o data stabilita,eu am avut data stabilita cu vreo sapt inainte, doctorul pleca din tara dupa si nu vroiam sa risc sa ma opereze altcineva in ultimul moment, a fost ok, cred ca mergi mai relaxata la spital pentru ca tu practic esti ok, si ai timp sa te obisnuiesti cu ideea, eu am fost mai relaxata asa decit sa fi astpetat acasa sa ma ia durerile dar acum depinde de fiecare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

neata
MICHELLE, e fain ca ai amica cu magazin de hainute pt copii si e super ideea sa ti le alegi dinainte si atunci sa o trimiti pe mama ta sa le ia , asa impaci pe toata lumea
DIAMARIA, m-a intristat putin vestea cu incheierea alaptarii asa rapid....ma bucur ca ai bebe voinic si sanatos
DADA, felicitari pt starea execelnta a ANTONIEI! urmeaza sa facem si noi vaccinul de 1 an, sunt stresata ca de obicei..daca o sa planga..febra sau nu..of . noi am facut si vom face in continuare doar schema obligatorie!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Va salut fetelor.Noi am avut ieri o zi teribila .Daca noaptea de dupa vaccin a fost linistita dimineata de ieri a inceput numai cu simptome ciudate:
-nas smarcait cu mucisori.Am degajat caile respiratorii cu spray humex si cu aspiratorul nazal.
- apatie si stare de somnolenta;
- sete excesiva;
- febra 39,5 masurata rectal.Am reusit sa o scad cu sosetute cu otet in picioruse si cu sirop Nurofen pentru copii.
- Voma.Dupa a doua doza de Nurofen de la pranz a vomat tot ce mancat.Nu stiu daca a vomat din cauza vaccinului ori i-a venit greata de la mirosul de otet ca tocmai ii puneam din nou in picioare sosetute imbibate in otet.
Spre seara incet, incet se simtea mai bine si urmele de febra dispareau.Pe la 9 seara mai avea inca temperatura 38 care treptat,treptat a scazut.Pe la miezul noptii era deja ok.Azi dimineata s-a trezit ca si cum nimic nu s-a intamplat.Fresh si iar cu pofta de joaca.
In afara simptomelor descrise mi-a mancat si a baut toata ziua normal.
Sincer nu ma asteptam la asa ceva pentru ca pana acum nu a avut nici o reactie negativa la nici un vaccin.Si acum a fost prima oara in viata ei cand a facut febra.Sper ca sa nu mai faca vre-un episod de acest gen.Oricum cred ca asta e ultimul vaccin.Nu mai vreau sa ii mai fac nici unul. si tinem pumnii sa nu pateasca nimic buburuzele dupa vaccin!
Lena noi butoiasul il avem primit cadou de pe la 3 lunite.Evident ca l-am strans ca isi dadea in cap cu el atunci.Si Anto e foarte grijulie si am mare incredere in ea.E asa comica cum se apleaca si se uita sa nu dea cu capul de colturile mobilei :.De jucarii nu mai zic...Se joaca acum si cu figurine din plastic cu muchii ascutite fara sa-si dea in ochisori sau sa se loveasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Am mai citit acum cate ceva...de la vaccinul ROR (rujeola, oreion, rubeola) a avut simptomele astea...speram sa nu mai apara nimic.Cica pot aparea si la aproape 2 saptamani de la vaccin...doh
http://www.cdc.gov/vaccines/vac-gen/side-effects.htm
Aici despre ROR:
http://www.cdc.gov/vaccines/vac-gen/side-effects.htm#mmr


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle2012 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Cum citesc in mare fuga raspund tot asa

Era o intrebare despre muscat : cu cat bebe prinde mai mult din areola mamara cu atat ii va fi mai greu sa muste idiferent cati dinti are. deci, pe langa desfacutul bland mai e necesara si atentie suplimentara la atasare.

Michelle( sper ca am scris corect):
Cezariana * la cald* deci la declansare e cea mai buna solutie dupa nasterea naturala in situatia in care bebe e sanatos si mama tot asa.
Mie mi se pare crunt de greu sa te intorci cu bebe acasa si sa nu ai nimic... indiferent cum nasti, in primele zile nu ai timp/chef de cumparaturi / spalat/ calcat/ aranjat
Povestile celor 2 nasteri ale mele le gasesti pe blog( daca vrei sa le citesti) Una e l#537;a Cuza si una la Arcadia. Concluziile le poti trage singura

Nasterea naturala poate crea probleme numai daca nu e naturala. Deci imediat ce ai primit medicatie/perfuzii/ interventii... nu esti lasata sa te misti sa te asezi.... sa impingi numai cand simti nevoia sa impingi.... imediat tu si copilul puteti fi in pericol. In general insa, daca nu esti foarte ferma, se intervine masiv in nasterea naturala care numai naturala nu mai ramane si devine dureroasa, de nesuportat, bebe nu are ocazia sa se aseze corect, este grabit, impins, tras , traumatizat si de aici pot apare probleme pe toate planurile.

Ma bucur mult pentru intentia de a alapta. Pana vine laptele insa nu uita ca ai COLOSTRU! cel mai important dar de care are nevoie bebe. La sfarsitul lunii, pe blogullui Rox Dudus( consultant acreditat pentru alaptare La leche League) Mami, alapteaza-ma! vor fi o serie de povesti despre alaptarea dupa cezariana.
Colostrul de care spun e singurul aliment de care ae nevoie bebe abia nascut. E extrem de pretios( in alte tari are un pret fabulos in industria farmaceutica) e plin de anticorpi si are rolul de a-i oferi copilului exact ce are el nevoie. Colostrul secretat de mama de copil prematur e total diferit de cel secretat de mama de copil la termen pentru ca, in ambele cazuri, acesta e adaptat varstei copilului.
Ce incerc sa spun e ca dupa nastere nu trebuie asteptat nimic. Pur si simplu copilul primeste ce este in san si exact asta ii e necesar.


Mami fericita de Mihnea si de Tudor


Multumesc mult pentru mesaj si informatiile f utile.
Intentionez sa cer copilul imediat ce voi iesi din terapie intensiva (dat fiind faptul ca voi naste prin cezariana cu rahi) pentru a stimula lactatia si sa beneficieze bebe al meu de colostru. sper ca imi vor reusi planurile, voi incerca si sa evit sa i se dea ceai

Michelle 35 w DPN 3.07.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle2012 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MElise

Citat:
citat din mesajul lui Michelle2012

- cred ca majoritatea mamicilor si-au cumparat diverse lucruri necesare pentru bebe, dar eu am o mama superstitioasa si ma bate la cap sa nu cumpar nimic pana se naste bebe. Am dat doar comanda de un patut de lemn cu masa de infasat pentru bebe...

Michelle 35 w DPN 3.07.2012


Michelle, din experienta, stiu ce insemna chestia cu sperstitiile. La primul copil m-am lasat pe mana mamei si a soacrei...si rau am facut. La al doilea am facut cum am vrut eu. Am avut pregatite dinainte si patut si hainute si tot ce stiam ca trebuie pt bebe. Ar fi fost stupid sa alerg ca nebuna dupa ce ma introc de la maternitate. Si asa noroc de sotul meu ca a fost foarte implicat... oricum cand vei veni cu bebe acasa vei avea nevoie de una alta atunci pe moment, deci e mai bine ca unele chestii sa le ai pregatite dinainte.
MElise


Total de acord cu tine...chiar daca pana la ale mele 35 de sapt nu am cumparat nimic, mi-am facut multe planuri, listute, patutul ales si comandat, iar hainutele si alte lucruri pentru bebe le aleg eu de la un magazin specializat al unei prietene, urmand sa o deleg pe mama sa le ridice, spele, calce,cand ajung acasa de la Arcadia sa am tot ce imi trebuie si asa voi reusi sper sa impac pe toata lumea

Michelle 35 w DPN 3.07.2012

Mergi la inceput