Nasterea la Arcadia - Iasi (40)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Mersic, o sa caut si eu sirop.

Claudia, eu ma bag la intalneala, numai sa nu fie foarte cald.
Linkul l-am trimis pe mess :D

AlynaB, nu cred ca e obraznic, doar curios :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Netza la mamici si puiuti!

Noi ne-am baut cafeluta si sparam ca azi vom fi ok, ca de 2 zile avem numai nervi si mofturi...

Vrem si noi in Copou, la intalneala. La noi e caaaaald, nu mai stim unde sa fugim, de asta intram si mai rar pe aici.

Sanatate multa la bebelusi si o duminica frumoasa!

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza!

M-am pricopsit cu in virus urat de tot, o amigdala s-a inflamat urat de tot, e cu infectie, de aici si starea de frisoane si retinerea la inghitit,daca ma credeti prefer sa scuip decat sa inghit. Deocamdata nu a cedat la leac babesc, gen cartof cu hrean si spirt( odata cu brio folosit), iar pastilute de supt nici nu trebuie sa iau prea multe dar am luat de toate si degeaba.
Aveti idee aerosoli la gat sunt buni??

Muci lui bebe s-au diminuat de la aerosoli,sa nu va inchipuiti ca a stat ca un om mare, cateva reprize de cateva secunde,ACC-ul miroase oribil,dexa nu i-am pus ca nu e recomandat la copii alergici,si doar cu ser nu cred ca are mare efect.

Ar fi minunat daca am reusi sa organizam o intalneala, oare sa punem pe grup de pe FB eveniment, cum considerati

O duminica minunata, caniculara deja este

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

eu, sapt viitoare, pot marti, joi si sambata sa ies la intalneala!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

siropul de coacaz e f eficient in curele de detoxifiere,e ok pt copii asa mici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Alyna imi inchipui ce sotii face Alex al tau.Eu ma uit la gaza mea cate de energica de nu-mi sta intr-un loc decat atunci cand doarme.De pozne si trasnai nu mai scriu...
cori de la 1 an e mai mult decat ok.Citeam undeva ca este numit si "aurul regilor" iar pentru copii face minuni."Siropul de coacaz negru este dupa parerea parintelui medicinei naturiste, Sebastian Kneipp, un elixir dand sanatate pentru gat si caile respiratorii superioare.
Siropul de coacaz-negru reprezinta o sursa importanta de calciu, ajutand la formarea oaselor la copii si mentinerea calciului in limitele normale la adulti. Continutul bogat in fier al coacazelor negre influenteaza procesul de formare a globulelor rosii, fiind indicat in tratamentul anemiilor, in convalescenta. Datorita rutozidului, siropul de coacaz- negru are rol important in prevenirea accidentelor vasculare. Prin continutul ridicat de vitamina PP stimuleaza circulatia periferica. Previne si amelioreaza arteroscleroza, hipertensiunea arteriala, insuficienta cardiaca. Datorita antocianilor si polifenolilor, siropul de coacaz -negru are actiune antioxidanta in distrugerea radicalilor liberi, antiinflamatoare si antialergica, fapt pentru care se utilizeaza in boli inflamatorii, reumatismale (artrite, artroze), digestive (gastrite, ulcer gastro-duodenal), hepato-biliare, respiratorii (laringite, angina pectorala), in sindromul alergic care insoteste astmul bronsic. Siropul de coacaz -negru mareste diureza ajutand la eliminarea acidului uric, a calculilor biliari si ameliorarea nefritelor.
clau sa treaca cele rele!
Cand va intalniti sa scrieti si aici.Eu oricum ies toata ziua in parc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Buna dragele mele ! Nu am mai reusit sa intru de ceva vreme dar am citit repede din urma
Pai ,noi saptamana ce tocmai s-a incheiat ne-am facut de cap :o zi la plimbare in Copou ,ca mami a vrut sa se plimbe in miros de tei
o zi pe la PALAS ,prin parc /gradina ,am facut poze ,am fost si la mall si am cumparat cate ceva pt bebe
intr-o dupa-amiaza am fost la strand ca sa se balaceasca tati ,noi am stat pe bancuta si ne-am uitat si i-am dat papa lui ANDREI
AZI am fost la ziua de nastere a nepotelului meu ,a implinit 7 ani .
Si maine plecam la BRAILA la socrii ,uf cand ma gandesc ce drum lung ne asteapta si caldura mare si loc putin in masina ca eu i-au toata casa dupa mine pt ANDREI iar tati si-a luat aproape toate sculele de pescuit nu stiu cum o sa incapem in masinuta noastra mica
I-am dat out lui ANDREI un sfert l-am pus in pireul de legume ,a papat bine ,nu a avut nici o reactie
Am repetat proba la scaun pt ANDREI la Sf. MARIA si a iesit bine .
Claudia scriai cateva pagini in urma ca DAVID a facut reactie la cerealele de la topfer ,de care i-ai dat ,cu orez simpu si le-ai amestecat tu cu mar ras ? i-am dat si eu lui ANDREI dar le-a tolerat bine ,i-am dat si niste biscuiti granulati si inca un fel de cereale cu malai si tapioca si nu a avut nici o reactie negativa,Slava Domnului
Multa sanatate la mamici si pitici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Saptamana aceasta o sa fie foaaaaaaaarte cald. Poate amanam intalneala pe saptamana viitoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonik21 spune:

Neatza si o cafelutza savutara pe deplin!

Dadaina, f interesant ce ai scris despre siropul de coacaze negre. Dar voi cum il dati? Combinat presupun,nu?
Bag si eu la capusor pt mai trz

O sapt cat mai frumoasa si suportabila cu caldurile astea si distractie placuta pt cele care pleaca pe undeva

Mami fericita cu cuminte Stefan Darius 15.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Pupicei fetelor!Eu am fost de mi-am facut piata la ora 10 cu gaza si am ajuns acasa alba ca varul cu vreo 5 opriri pe drum.Mai am si probleme...am ametit de caldura si efectiv imi curgeau burboane reci pe frunte.Noroc ca eram la 2 stradute distanta de casa.Maxim 5 minute de mers...Azi la plafar nu mai era sirop de coacaz.Mai aveau doar catina si afin.Am luat si unul de afin sa il incerc.Simonik eu ii pun "din ochi" cam 2 lingurite de sirop in 250 ml apa de la filtru, amestec si il suge cu bibe cu tetina variabila sa treaca si pulpa fructului sau soarbe cu paiul din pahar.
Azi am luat biscuiti DITA cu fibre pentru mine si i-am dat si ei.Vad ca ii plac mult.Mi-a mancat mai inainte niste cuburi mari de pepene rosu si acum sta si ea tolanita la racoare.De mancare vad ca nu are chef nici ea E jale afara!

Mergi la inceput