Nasterea la Arcadia - Iasi (40)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Claudia, e prima data fara tati si e prima plecare de acasa.
Asteptam cu nerabdare pozici cu frumosul David :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Claudia, e prima data fara tati si e prima plecare de acasa.
Asteptam cu nerabdare pozici cu frumosul David :)


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Si eu cand am plecat prima data, in formatie de 3 stiam ca exista riscul acesta, dar am avut noroc ...acum in 2 fac review mai tarziu, sa scapam de mucisi sa plecam

Gata pus pozica:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

CLAU, fir intins am avut si nu prea ,vb cuiva . cu 2 copii mici care fac zgomot,nu prea vin capturile impresionante la nada .la unmoment dat tati ne-a zis,mie si amicei mele sa ne luam podoabele si sa ne ducem vreun km mai departe . multi si mici
MADA stiu ca am vb cu ea pe fb si a zis k f rar intra pe aci,restul.pe unde sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza!

Mamici care v-ati confruntat cu febra o intrebare...i-am luat temp si e 38,6 rectal, are talpile si palmele la manute calde, dar fruntea si buzele sunt reci, in ce zone se testeaza temp,???/
I-am dat suspensie orala de nurofen, ii pun sosetele cu otet,dar dupa 3 zile de nurofen face temp???
El e vioi, fara pofta de mancare,in ret la fel,offf.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Pupicei fetelor!Clau cred ca organismul lui David se lupta cu un virusel mai ales ca scriai ca totul a debutat cu mucisori.
Cel mai bine testezi daca are febra pe laterala gatului.Asa iti dai seama cel mai bine.Cum scriai si tu pot fi cazuri de febra cu frunte rece sau chiar cu manute si piciorute reci(asa a fost la noi)
- Temperatura normala este intre 36,5°C si 37,5 °C si poate creste cu 0,5°C pe durata zilei.
- Febra moderata - intre 37,5°C si 38,5°C.
- Febra inalta - de la 38,6°C la 40°C.
- Peste 40°C - pot aparea complicatii (convulsii hipertermice, deshidratare…).
NU este bine sa luati temperatura bebelusului imediat dupa alaptat, dupa biberon sau dupa o baie calda, pentru ca temperatura va fi putin mai ridicata. Trebuie lasat un interval de 20-30 de minute pana i se ia temperatura.
Nu puneti copilului comprese reci pe frunte deoarece pot genera sinuzite!

La noi cu febra 40 au fost eficiente sosetutele cu otet in picioare si sirop nurofen.Dupa 2 doze a scazut temperatura la normal.
Multa sanatate sa se faca bine puisorii Maya, Dsvid si ceilalti micuti bolnaviori!
Clau daca are febra ai grija sa fie foarte bine hidratat.Ai scris ca nu prea bea apa...Eu am descoperit acum un sirop de coacaze 100% natural e in jur de 15 ron o sticluta de 500 ml si ii fac fetei.Bea cu o pofta de nu ii mai pot lua cana de la gura Nu are nici un fel de aditivi, coloranti sau acid citric.Eu am facut in casa sirop din muguri de brad insa e cu zahar rafinat facut si nu prea ii dau.Asta cu zahar invertit e mai ok decat zaharul rafinat :P
http://www.steaua-divina.ro/produs/52/sirop-de-coacaz-negru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Dada multumesc

Si eu am in casa sirop de coacaze de la Steaua divina, am baut si pe sarcina ptr imunitate la streptococ( ma gandeam ca nasc la CV)
( si eu am sirop de brad )
Deja suntem OK, a scazut febra, muci par a se diminua, nu-i place deloc la aerosoli, cat despre lichide off e bau bau mare apa asta, chiar m-am gandit sa iau ceai de la Humana, apa cu nus ce gust, macar sa bea ceva ceva,il pun la san ca sa mai bea lichid...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci

Neatza!

Mamici care v-ati confruntat cu febra o intrebare...i-am luat temp si e 38,6 rectal, are talpile si palmele la manute calde, dar fruntea si buzele sunt reci, in ce zone se testeaza temp,???/
I-am dat suspensie orala de nurofen, ii pun sosetele cu otet,dar dupa 3 zile de nurofen face temp???
El e vioi, fara pofta de mancare,in ret la fel,offf.



Mami fericita de David 12.09.11


Cateva informatii Claudia
reclama ilegala - considera acesta un avertismentsanatatea/febra.html

Eu nu as pune sosete cu otet (vezi in articol) este acid si nu e bine mai ales la pici asa de mici. Comprese cu apa la temperatura camerei e cel mai ok.
Eu daca eram in Iasi o lasam pe Maia pana la 39 (in axila) sau chiar mai mult. Prefer sa las organismul sa lupte singur, daca il ajutam el o sa se obisnuiasca asa si nu o sa mai lupte data viitoare.
Eu la Maia imi dadeam seama dak are sau nu febra dupa ce puneam mana la axila sau pe capusor, si ea a avut extremitatile reci.

De unde cumparati siropul de coacaze?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Lena nu i-am mai pus sosetele ca ii scazuse temp dpa aproape o ora si inca e scazuta, 37,1.

Sirop de coacaze de la plafar eu am luat, cel din Carefour sigur are,eu am luat la cel de langa mine...dar mi-am dat seama ca nu pot sa-i dau lui bb ptr ca nu are 1 anisor si noi cu alergiile...mai bine nu...trebuie sa gasesc o alternativa la apa repede.

Nu merge link sau ce ai pus, zice ca e consid reclama

Azi Claudia de mami Oiyoy face un an si o luna

Iulia mami ce mai faci,ce face bb Andrei??

Ce ziceti daca sapt care urmeaza am face o intalneala intr-o dupa-ma in Copou??? Cum o sa fie cald merge sa ne refugiem undeva prin Expozitie la umbra teilor,va bagati??

o seara frumoasa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlynaB spune:

va salut mamici,burtici si scumpi bebei!!!!!!!!!!!
Nu am mai intrat de o caruta de timp....De cand am inceput serviciul imi este f geu, nu mai am timp de nimic.
Sa va spun despre noi:) Suntem bine, Alex alearga toata ziua....numai lovituri,vanatai,cucuie....avem parte.Este obraznic foc, isi baga manutele peste tot!!!!!
Imi doarme bine, toata noaptea fara sa se trezeasca, papa bine, aproape de toate....creste mare si din ce in ce mai obraznic.
Voi ce mai faceti?sper ca sunteti bine toate mamicile, toti copilasii, nu am citit nimic din urma, am pierdut multe capitole.
Va pup dulce si va doresc multa sanatate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Lena eu am luat siropul de la Plafarul de langa piata Independentei.Cum cobori pe Lascar pe partea dreapta exact inainte de intersectia cu Str.Vasile Conta.Costa 17,50 ron.

Mergi la inceput