Nasterea la Arcadia - Iasi (40)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

E jale afara

Pe la ora 10 am iesit si eu cu bebe pana la farmacie, care e la 300m de bloc, cum sunt bolnava, l-am pus in carut, l-am cremuit, pus sapca si placat.Am avut noroc ca era umbra,dar cand ajung in fata farmaciei, David arunca sapca din cap, moment in care un domn tinerel coboara din masina,se uita lung la noi, se intoarce si-mi zice:"Doamna esti nebuna,uita-te ca-s 30 gr afara si chinui bietul copil!"
Eu cu amigdalele in gura si cum ma culegeam de sub carut cu sapca nu am reusit sa-i dau nici o replica, norocul acelui domn a fost ca chiar nu pot vb ca-i explicam eu ce si cum...acuma stau si ma gandesc ce-o fi vazut...ca era cu capul gol, ca avea body maieu,....nu mai conteaza, oricum inca imi suna vorbele lui in urechi

Eu sunt pe antibiotic, sper sa trecem cu bine peste acest episod si sa nu afecteze lapticul.

Iulia drum bun!!!

O zi racoroasa!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Clau cred ca s-a referit omul ca il chinui pe bebe pentru ca e foarte cald.Adica nici bebe nu suporta arsita... de caldura si-a dat si sapcuta jos din cap:))Eu degeaba ii pun pe cap pentru ca isi smulge si ea totul.Noroc ca avem coviltir la carut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Eu inca n-am indraznit sa ies din casa azi. S-a trezit mai tarziu bebe si deja mi se parea cuptor afara. Dupa amiaza iesim oricum sa facem vaccinul de 2 luni (chiar daca noi avem 3 luni si o saptamana). Au venit intr-un final vaccinurile de la stat!!!

Nu mai tin minte de la Elisa... spuneti-mi si mie ce reactii da vaccinul de la 2 luni? Febra, mofturi, ceva...?

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

si noi am iesit putin pe la 11 dupa paine,eram terminata de caldura .am vazut un bb mic cu sosete GROSUTE si imi venea sa i le smulg instantaneu abia ma abtin si eu ,sa NU fac k nenea ala de care zice CLAU
nici a mea nu sta neam cu palariuta,f rar uita de ea,incercam sa stam pe la umbraa si nu prea iesim la orele amiezii.de obicei dupa 6 iesim pana pe la 9-10,30 kiar. aseara la 11 am intrat in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Melise e posibil sa aiba unele reactii adverse gen maraiala, temperatura,o sa ti se recomande sa-i pui preventiv ceva,dar am mai citit si auzit la mamici ca nu e ok,mai ales paracetamol deoarece ar scadea efectul vaccinului.Sper sa treceti cu bine asa cum au trecut toti bebei de pe aici.

De cand cu caldurile si cu modificarea orei de somn noi nu iesim dimi afara, azi a fost caz exceptional ca nu aveam medicamente ptr tratamentul meu in casa, asa ca am iesit,si mentionez ca la T center arata 24 gr,ca tampul de domn cu masina in soare si neagra normal ca-i arata peste 30.

Am vazut si eu aseara un bb de max 1 luna cu costumas lung si invelit in patura pufoasa.
Abia astept sa ma insanatosesc si sa plec ..........

Poate face cineva cap nou




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salut si de la noi!


Unde pleaca Iulia, k mi-a scapat?

Noi am iesit la 8 30 si la 10 am intrat in casa pentru ca muream de cald. Credeam ca doar io, dar daca si voi atunci e clar.

Si seara mi-a fost cald, am intrat la 9 in casa ca noi la 9 - 9:30 facem baita si nani :)

Maia incearca sa se ridice punand manutele pe perete :D
Deja mergem de-a busilea la viteza maxima.
Pana acum dak nu era atenta se dezechilibra si cadea din fundulet, acum se echilibreaza foarte frumos daca se intampla sa se duca la vale :))
Cra cra cra :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

CLAU,MULTA SANATATE
LENA,felicitari pt progresele micutei,e o scumpa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonik21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MElise

Eu inca n-am indraznit sa ies din casa azi. S-a trezit mai tarziu bebe si deja mi se parea cuptor afara. Dupa amiaza iesim oricum sa facem vaccinul de 2 luni (chiar daca noi avem 3 luni si o saptamana). Au venit intr-un final vaccinurile de la stat!!!

Nu mai tin minte de la Elisa... spuneti-mi si mie ce reactii da vaccinul de la 2 luni? Febra, mofturi, ceva...?

MElise



Melise, bebele meu nu a avut nici o reactie adversa...fara temperatura (si nu i am dat nimic pt fera)....au fost vreo 3zile de maraiala...mofturos, doar atat. Sa fie bine si la bebitza a tau

Mami fericita cu cuminte, Stefan Darius 15.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza!

La multe lunite bebe Andrei de mami Iulia

Lena Iulia a plecat la Braila la socri

Noi azi la 7.30 eram afara,era asa de bine, ne-am jucat in parc,apoi un nani de 2 ore la umbra pomilor si gata cu plimbarea ca deja la 10 era jale.

Macar mi-au trecut frisoanele, tzumpi al meu daca se poate ar sta toata ziua la tziti si asta noapre s-a foit din juma in juma de ora, recunosc ca a fost cald in dormitor din cauza frigurilor mele

Multa racoare va doresc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

La multe lunite bebe Andrei si bebe Edward Flavius!!!

Si noi am stat aseara pana tarziu afara. A fost ok cu vaccinul, nu a facut febra, nu i-am pus nimic preventiv. IN schimb pe la 11 noaptea la apucat un plans isteric in reprize. ba se calma si suspina, ba tipa tare tare. I-am pus comprese reci si felii de cartof si foi de varza, ca asa mi-a zis asistenta... Suna cam ciudat, dar sa stiti ca s-a calmat dupa comprese si a reusit sa adoarma. Dimineata era ok, mai maraia un pic, cred ca doare locul... Acuma doarme si ne pregatim sa facem fata unei zile caniculare. Am vazut ca la Iasi e azi cel mai cald din tara - 36 de grade.

MElise

Mergi la inceput