De ce Bucovina, tinutul echilibrului suprem

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns new_camy86 spune:

[b]Am ajuns cu familia in magnifica zona bucovineana.Locul te imbie la relaxare, meditatie si voie buna. Un loc indicat ar fi Manastirea Lepsa, ce poarta hramul Nasterii Maicii Domnului, amplasata intr-un cadru natural deosebit de pitoresc si ingrijita cu foarte multa dragoste de maicute. De cum pasesti pe aleea lunga, strajuita de o parte si de alta de brazi, simti ca linistea pune stapanire pe tine. Intrand pe poarta veche descoperi lumea maicutelor, universul lor si parca tot ce te-nconjoara sta sub semnul armoniei si al perfectiunii. Multitudinea culorilor te fac sa crezi ca ai patruns intr-o lume de basm, albul chiliilor, pridvorul cu muscate, mersul smerit al maicutelor, binecuvantarea lor, totul parca este ireal. Am pasit in bisericuta de lemn, rugandu-ma si avand grija sa nu tulbur cu gandurile mele linistea. De la bisericuta de lemn, mergand in partea stanga, se vede noua manastire ,la care inca se mai lucreaza. Nefiind inca sfintita, putem si noi sa intram in altar,unde frumusetea picturilor te fac sa tresari.
Pentru cei care vor ceva mai mult, se pot face drumetii, pe cararile muntilor, si-n special in rezervatia naturalaCheile Tisitei-nu am ajuns-nu stiu prea multe-un motiv sa mai revin aici. In schimb nu am ratat Cascada Putnei, accesul se face foarte usor, unde sunt scarile de piatra ce coboaral la cascada, sunt cu balustrade pentru protectia celor care coboara. Este o minune a naturii, puterea apei de a modela piatra intr-un fel anume si de a forma ceva spectaculos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Discutand cu sotul zilele astea unde sa mergem noi macar un weekend fara sa cheltuim prea mult:P si nici sa nu fie drumul prea lung am decis sa mergem tot pe la Sucevita,Moldovita,Gura Humorului si sa ajungem si la Vatra Dornei..si tot vorbond imi zice sotul de "zona Bucovinei "si uite asa am aflat si eu ca asa i se spune
Cu rusine spun ca nu am stiut pana acum ca asa se numeste -zona Bucovinei desi am mers de cateva ori,iubim acele locuri,mancarea traditionala de la Casa Bucovineanasi apa de la izvor de la Vatra,de fiecare data inainte sa plecam acasa luam cateva sticle :P
Pentru cine iubeste natura ,zona de munte,deal,zona Bucovinei e un loc ideal pentru vacanta,pentru aer proaspat ,pentru recreare.
Ce este ideal e ca e frumos atat vara cat si iarna ,noi cand mergeam iarna luam telescaunul pana sus si cand ajungeam beam cateva pahare de vin fiert?:))))
Anul acesta tot pe acolo sa mergem ptr ca e si mai aproape ,e bine si pentru copii,si ne place foarte mult zona(acolo ne-am si cunoscut si am ramas insarcinata cu primul bb)asa ca este si o amintire de neuitat si un loc special pentru noi:)
Deci DA pentru zona Bucovinei si desigur apei Bucovina

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutu81 spune:

Am fost o singura data in Bucovina si m-a fascinat. Mie si de fapt si familei mele, ne place linistea si acolo am regasit-o pe deplin. Ne-a atras peisajul absolut mirific, muntele semet si dealurile inverzite, paraurile cristaline si micile vietati ale padurilor. Am vizitat si Voronetul care ne-a lasat cu gura cascata, o minune de manastire foarte frumos pictata care te linisteste pe deplin. Oamenii acelor locuri sunt parca mai calzii decat in restul tarii, sunt mai prietenori si cu frica de Dumnezeu iar traditiile si obiceiurile sunt mai bine pastrate.
De indata ce vor mai creste putin copii, avem de gand sa revenim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Mi-am petrecut copilaria acolo, mai excat in zona Sucevei, si mereu m-a fascinat locul acela. Stiu ca le povestesc si acum copiilor mei cu drag, cum vedeam din varful dealului casa bunicilor, cum totul era sublim..si-ti aducea acea stare de liniste. Am vazut de nenumarate ori Ozana"cea frumos curgatoare", cetatea Neamtului, Casa lui Mihail Sadoveanu, unde am cantat si la pianul de acolo, Rezervatia de zimbri, de acolo din Neamt..si lista poate continua cu nenumarate descrieri. Am stabilit o vizita sa le arat si copiilor mei acele locuri de neuitat, si sunt convinsa ca se vor indragosti pe loc de zona aceea frumoasa numita Bucovina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doldoran spune:

Sincer nu am ajuns inca in aceea zona,dar citind despre ea vad ca este o zona frumoasa care merita sa o vizitezi si poate in aceasta vara vom si reusi,de ce nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Mai aveti la dispozitie inca 16 zile sa va inscrieti in acest concurs minunt! Mult succes!

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Ce pofta de vacanta mi-ati facut cu acest concurs!!!
Imi trezeste asa o dorinta de plimbari in aer liber, in natura, cu multa verdeata in jur, cu liniste, dorinta de a bea o cafea in curtea unei pensiuni cu vedere spre dealuri inverzite...

Asa vad Bucovina in clipa asta.

De vizitat am fost, dar eram prea mica, prin clasa a doua. Imi amintesc vag vizitele la manastiri... la bojdeuca lui Crenaga, la teiul lui Eminescu... si cam atat.
Acum as vedea totul in alt fel. Normal!

Oricum, este o destinatie pe lista noastra de vreo 3 ani. Doar ca, n-am reusit inca si nici in anii urmatori prea curand nu vom reusi, ca-s copiii prea mici pentru un drum asa lung. Dar va veni si randul Bucovinei. Si abia astept! Pana atunci, raman cu visul si cu imaginile mele cu dealuri inverzite, case frumoase, pitoresti, curatenie si liniste .


Mami de muschetar Luca (12.04.2011) si 34+ Ilinca Maria
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Ultimele 11 zile in care va mai puteti inscrie !

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Mi-ar fi placut ca anul acesta sa scriu un jurnal de calatorie din Bucovina, insa nu s-a putut pentru ca n-am mai mers intr-un pelerinaj pe care mi l-as fi dorit.
Am fost o singura data acolo, in urma cu 11 ani, intr-o excursie de studii. Am vizitat atunci cele mai importante manastiri.
Am prezentat Voronetul, fascinata fiind de pacea si linistea dintr-o manastire, un loc unde te rupi de lume, insa te incarci de atata energie pozitiva, cat sa-ti ajunga pentru cel putin un an.
E de ajuns sa mergi o singura data ca sa mai vrei.
Peisajele din Bucovina sunt un punct de atractie. Manastirile de asemenea. E un loc perfect pentru o calatorie pentru suflet.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coollove spune:

Imi doresc sa vizitez Bucovina la pas, metru cu metru deoarece este cunoscut#259; pentru m#259;n#259;stirile construite de fo#537;ti domnitori #537;i boieri moldoveni fiecare cu culoarea sa specific#259;: Vorone#539; (albastru), Humor (ro#537;u), Sucevi#539;a (verde), Moldovi#539;a (galben) #537;i Arbore (combina#539;ie de culori).

Mergi la inceput