De ce Bucovina, tinutul echilibrului suprem

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andriska spune:







In Bucovina nu am fost dar apa minerala este ffffff. Buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

din pacate nu am ajuns inca prin bucovina...dar mi-as dori fiindca peisajul din fotografia concursului pare un mic paradis as vrea sa ma intind pe iarba si sa ma bucur de soare ( probabil as sta pana m-as bronza ) cred ca si mirosul brazilor din jur e minunat
pare asa relaxant

Anca cu Rares Mihai AMR 11 zile
burtica la 9 luni http://fotosivideo.blogspot.com/2012/05/irina.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micamicu spune:

Anul trecut am fost pentru prima data in Bucovina. De ce as recomanda zona? Simplu: pentru liniste, aer curat, monumente istorice si oameni primitori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentind spune:

Nu am ajuns vreodata in Bucovina, dar as vizita-o cu primul prilej. Mi-ar placea sa vad impistritul oualelor, nu as rata vizita la manastiri, cum nu as uita partea istoria a Bucovinei care isi traieste drama impartita fortat intre Romania si Ucraina, ca si cum un Zid al estului continua sa ii separe pe romani de romani. Mi-ar placea sa aflu mai multe despre apele minerale si despre ciob#259;nescul romānesc de Bucovina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamia1 spune:

Cred ca dupa primele minute petrecute in Romania fiecare va trai pe propria piele o experienta unica. O zona care se face remarcata prin lucrurile simple pe care unii dintre noi le-am uitat. Manastiri, natura, istorie, traditie, oameni ospitalieri si muncitori. In Bucovina ne simtim parte din natura, mai aproape de Dumnezeu, mai buni si incepem sa apreciem lucrurile care candva ni se pareau banale. Manastirea Humorului este aproape de sufletul meu si de fiecare data cand am nevoie de liniste sivreau sa-mi adun gandurile o vizitez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asmin spune:

Despre Bucovina Eminescu spunea ca este partea cea mai veche si mai frumoasa a Daciei si cred ca avea mare dreptate.Bucovina este un tinut incarcat de istorie,cu multe atractii turistice,peisaje de vis si mult aer curat si proaspat.Daca vezi Bucovina te indragostesti pe loc de acest loc mirific.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

sunt geograf de profesie si iubesc plimbarile, lociurile noi si oamenii
am vazut toata tara si ceva din strainataturi atat cat mi-am permis
dar in bucovina m-am intors mereu si mereu
pentru ca de fiecare data ai cate ceva nou de descoperit
pentru ca oamenii sunt calzi si primitori
pentru ca mancarea este minunata
pentru ca apa Bucovina este singura pe care o beau si pe care o cumpar
pentru ca locurile sunt binecuvantate de Dumnezeu
pentru ca oamenii locului sunt foarte credinciosi si cu frica de Dumnezeu
pentru ca zona te umple mereu de oxigenul care iti lipseste
pentru ca linistea te invaluie si te binedispune

sincer pentru toate aceste lucruri mi-ar face o mare placere sa am posibilitatea vizitarii ei inca o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stratmirela spune:

Bucovina pentru ca aici mi-am cunoscut sotul.
Bucovina pentru ca aici am fost in luna de miere.
Bucovina pentru sufletul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana60 spune:

Am vizitat Bucovina in urma cu multi ani dar m-as intoarce oricand acolo. E frumos sa vezi pajistite intinse si ici colo cate o casa, crestele muntoase din care izvorasc paraiase curate ca lacrima, aerul curat, liniste deplina... ce mai, tot ce vrei pentru o vacanta de vis... sa nu uitam si manastirile, traditiile si datinile zonei... Bucovina, ma voi intoarce la tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

De ce Bucovina? Pentru ca inca mai pastreaza traditiile vechi romanesti vechi de sute de ani. De Paste poti incondeia oua in mod traditional, de Craciun esti colindat cum se facea odinioara, poti manca mancarea autentic romanesca, vizitezi frumoasele manastiri unicat in lume. Nu degeaba oamenii vin de la mii de km departare sa vada Bucovina - autentic romanesca.

Mergi la inceput