La multi ani, gemanutze!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

'Neata!
A zis cineva cirese amare? Asa am aparut pe-aici, v-am auzit!

Black, multumim! In realitate s-o vezi cu ce pofta mananca!

Daca tot ai amintit de facebook, ne dati si noua niste like-uri a putem castiga o excursie la mare? Va rugaaaam! Multumim!
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=275132092584291&set=o.303960892825&type=1&theater
si la pagina de facebook DCS Travel trebuie dat like, de asemenea.

Dau cate cafele doriti, pentru asta!
O zi frumoasa!

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Azi sunt suparata, mi se potriveste horoscopul ala ca nuca in perete ... m-a suparat prietena mea cea mai buna din Romania pe care eu o numesc sora mea, pentru ca una naturala nu am.

Vi s-a intamplat vreodata sa simtiti ca sunteti manipulati si, in mod constient, sa va lasati manipulati ?
Fata asta, cum sa va spun - o iubesc si o urasc in acelasi timp - are o karisma careia nu ii poti spune NU si de fiecare daca cand spui DA, o spui cu nervi si frustrare si resemnare ca asa e ea. O stiu de 25 de ani, sa nu-mi sugerati sa stau departe de ea, ca n-o sa stau, ca de fiecare data, o s-o iert si o s-o accept de parca ne-ar curge acelasi sange prin vene ... sunt sigura ca si ea m-a iertat pe mine de multe ori in astia 25 de ani.
Voi cum tratati situatii din astea cand sora / fratele va folosesc si va dezamagesc ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buflea, nu stiu daca in situatia data, sfaturile noastre vor fi de folos...Depinde de multe...de ce te-a suparat...daca sentimentele de prietenie sunt la fel de sincere de ambele parti...si de toate la un loc...
Cei 25 de ani de cand va stiti sunt o viata de om...tu stii cel mai bine...Ca are karisma...are, dar motivul pentru care te-ai suparat conteaza...tu esti in masura sa decizi...Eu am doi frati mai mici, cel mijlociu m-a suparat de multe ori...dar sangele apa nu se face...sunt situatii diferite...Iar acum doua saptamani, o familie care ii credeam prieteni ne-a tras o teapa...deci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Doina, ce inseamna "sangele apa nu se face" ?
Adica poti ierta mai usor ?
Sau nu poti rupe relatia definitiv, pentru ca va uneste acelasi DNA ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buna !
Buflea,
"Sangele apa nu se face"...este o expresie cand e vorba de rudele de gradul 1. Mai bine se aplica a doua varianta, din cauza ADN-ului, probabil...sau ceva din el...frateleui meumijlociu ii place "paharul" mai mult decat orice...cu asta ma supara rau, dar, RAU...Locuieste cu mama mea, are 38 de ani, nu e casatoriti, tot din cauza prietenului sau "paharul" si mama are aproape 70 ani si "o roade ca o capusa".Munceste, dar suma pe care o da in casa e infima...nu il intereseaza cheltuielile curente ale casei...ii mananca ultima bucatica de paine...restul banilor din salariu...este pentru viciul lui...Saptamana trecuta a fost botezul fetitei fratelui nostru mai mic...cel de 32 ani si el a stat toata saptamana baut...pe banii lui, normal...Mai normal ar fi fost sa fie acolo alaturi de cel care si-a botezat fetita, sau sa cumpere un cadou sa il trimita, macar ceva cat de mic...Nici o treaba...Si cand are probleme...caci are...de sanatate(are epilepsie)noi am fost alaturi de el...spitalizare la Bucuresti ale carui cheltuieli fratele mai mic le-a supartat acum ceva ani...daca nu il ajuti, striga ca fratii nu sunt cu el...si cate altelele...Pe mama a bagat-o in datorii din care nu stiu cum va iesi, iar mie cand vorbesc cu el imi spune: ce...beau banii tai? Indirect, facandu-i mamei rau, ne face si noua rau...E o situatie pe care nu am cum sa o rezolv...nici eu , nici nimeni...E ca si la drogati...nu realizeaza ca fac ru tuturor celor din familie...Iar eu nu am cum sa imi ajut mama caci le am si eu pe ale mele...copii, sanatatea lui Dan, iar el considera ca toti trebuie sa il ajute pe el...dar el nu face nici macar pentru el nimic...adica sa renunte la bautura...si tigari bineinteles...O fi putin raul facut de el?

V-am plictisit destulcu ale mele...sa vedem ce ne ofera astrele azi:


Evita speculatiile bursiere pe toata durata zilei, caci sansele nu sunt de partea ta. S-ar putea sa te simti putin stresat sau obosit, asa ca ofera-ti cateva ore de odihna. Este indicat sa vorbesti cat mai putin in fata prietenilor, caci unii dintre cei pe care te bazezi ar putea sa te minta, in interese personale.


Ia uite Buflea, referitor la prieteni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Doina, inteleg si nu am solutie. Aici in America alchoolismul este considerata "boala" si companiile de asigurare platesc pentru sesiuni de dezalcolizare. De asemenea este singura conditie care prin lege iti da dreptul sa lipsesti de la serviciu pe perioada tratamentului, care cateodata poate fi luni de zile.
Desi este o dependenta, dependenta de droguri de ex nu este tolerata nici de companiile de asigurari si nici de legislatia muncii (aia aproape inexistenta in America) ... eu deduc de aici ca alcholismul este o conditie serioasa, s-a dovedit ca are o puternica mostenire genetica si este o dependenta greu de invins.
Nu stiu daca la voi in familie poate fi vorba de o mostenire genetica pe fondul unui caracter mai instabil ... dar ca orice dependenta, daca el nu vrea, daca dimineata cand se scoala nu se dispretuieste pentru ce a facut cu viata lui, nimeni nu il poate ajuta.
Si noi avem in familie un caz similar, fara happy end - fratele mamei mele este alchoolic de 50 de ani ... ani de zile a avut si n-a avut serviciu, ani de zile a avut un anturaj foarte periculos, juca poker si castiga / pierdea acolo bani, ani de zile a fost "o problema" pentru familia lui, eu copil fiind imi aduc aminte de extinse intalniri de familie cu discutii aprinse la care el raspundea "lasa draga, o viata avem, putina distractie nu strica" ... s-a casatorit de tanar, are si un copil (adult acum), i-a facut viata de cosmar nevestei lui iar varul meu este un adult cu mari insecuritati si probleme de commitment pe care eu le pun in carca mediului din care provine. Ce sa spun, trist, trist de tot ...
Finalul acestei povesti parca defineste resemnarea - unchiul meu are acum 75 de ani si este exact la fel - a avut probleme de sanatate, o interventie chirurgicala care a necesitat masuri speciale pentru ca este dependent si a intrat in sevraj in spital, s-a recuperat si e in continuare calare pe damigene ... are aceeasi mentalitate ca la 20 de ani - viata e scurta si trebuie sa ne distram - nu i se pare ca face nimic rau, e mandru de el, e mandru de fiu-sau care insa il dispretuieste dar nu pare sa-l deranjeze - de fiecare data cand ne intalnim am impresia ca traieste intr-o realitate deformata si pare mult mai fericit decat noi ceilalti. Nu am auzit vreodata ca el sa fi avut vreo problema, vreo dilema, vreo ingrijorare sau vreo depresie - nici macar atunci cand a fost bolnav - si cred ca asa o sa moara, un om fericit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buflea, ai "zugravit"cum nu se poate mai bine...Fratele meu are si cate 3 saptamani cand nu bea,asta ca nu are bani...dar cand are...o tine cateva zile...pana termina banii...Nu are nici un stres...cheltuielile casei,intretinerea aprtamentului...Indiferent cine si ce ii spune...sunt nebuni...au ceva cu el...
Diferenta e ca aici in RO...legile de dezalcolizare sunt diferite, iar el indiferent cum are fi nu ar accepta ideea ca el are nevoie de asa ceva. Este un foarte bun meserias in ceea ce priveste constructiile, de la a ridica de jos o casa, vila, pana la cele mai fine finisaje. Are serviciu dar platit la vreo 680 lei, net...cand are lucrari particulare, in timp ce lucreaza nu bea, dar dupa...si din ce castiga mare majoritate ii bea, impreuna cu prieteni care sunt pe langa el numai atunci cand ii cinsteste...cand nu are ,nu il mai cunosc.Ca il cearta mama frecvent din cauza asta, meserias fiind nu a mai vrut sa zugraveasca dormitorul de ani de zile...ii zice sa isi plateasca daca vrea meserias...in conditiile in care acolo locuieste...si multe altele...Mai e si boala : epilepsia pe care a dobandit-o nu stim cum, caci in familie din bunici nu a fost nicmeni cu asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ca sa trecem la o nota mai optimista, am sa va spun ca vineri m-am inscris la gym ... Adica doar am platit dupa care am fugit repede acasa sa ma odihnesc. Mi-au facut aia un tur acolo si tocmai se desfasura o clasa de dans, moaaamaaa ce muzica era, dansau gagicile alea de n-aveau treaba, asa ca asta m-a convins . Este un gym numai de femei, ca la fizicul meu fermecator, inca nu sunt pregatita sa-l dezvalui intr-un gym mixt ... Am la dispozitie 3 luni sa "dance my ass off", poate devin la loc o gazela silfida si gingasha asa cum am fost odata ... Va anunt cand ma intorc de la prima clasa, trebuie sa imi fac curaj

Mie sa imi spuneti daca scrie la horoscop ca devin cea care am fost la 20 de ani, daca nu scrie, nu vreau sa stiu horoscopul pe luna asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mai scriu repede un mesaj ca sa va dau dreptul de a comenta pana ma trezesc eu maine dimineata
Desi am avut in plan sa ma duc duminica dimineata la gym, am gasit alte activitati pe care cu bucurie le-am pus pe lista de prioritati si asa ca nu m-am dus ...
Sambata am fost la soccer la fiu-meu si ne-am batut cu parintii pe teren ... La propriu, tzipat, injurat, amenintzat, venit politzia, facut ordine ... Totul s-a intamplat din cauza ca un pushtan l-a accidentat intentionat pe fiu-meu in timpul meciului ca sa-l scoata de pe teren, asta la sfatul antrenorului ... Fara minge, a ridicat piciorul si i-a tras cu crampoanele in zona intima, nu l-a nimerit la putza, undeva pe picior si i-a facut o vanataie de ne-a venit rau ... Fiu-meu a inceput sa se tavaleasca pe jos, sa planga, noi am crezut ca la lovit in locurile intim, barbata-meu s-a ratzoit la pushtanul ala (get the fuck out of here), antrenorul a venit sa-i ia apararea, arbitrul a zis ca da fault, parintii au zis sa ii dea rosu, buluceala, aglomeratie, tzipete ... S-a lansat un zvon ca parintii il bat pe arbitru, ceea ce nu era adevarat desi cam tzipau la el si arbitrul era un baiat de 20 de ani care tremura tot ... S-a chemat politzia care a venit sa faca ordine, s-a intrerupt complet meciul ( din cauza parintilor ) si victoria a fost atribuita echipei noastre. Fiu-meu s-a refacut repede, a fost in stare sa mearga la inot si dupa amiaza a fost si la hockey unde a pierdut.

Acum sa va spun de fica-mea ...azi duminica, a avut spectacolul final de la dans. A fost organizat foarte frumos, au inchiriat un teatru si toata scoala a dat reprezentatie cu ce au facut in timpul anului ... Cand a venit numarul fica-mii, frate, s-a inrosit toata, a pus mana la gura, i-a scapat un accesoriu pe jos si cand sa spuna o replica, tot ce a putut sa scoata pe gura a fost "ups" . Adica de asta am platit eu tot anul lectii de teatru si dans si barbata-meu a fugit lunea de la serviciu mai repede ca sa o duca acolo, de asta ? Ca fica-mea sa se balbaie, sa se inroseasca si sa spuna ups ? ... Au trecut mai departe fara replica ei si spre finalul numarului si-a revenit ... Dar mi-e clar (de parca mai exista vreun dubiu) ca activitati din astea cu public sunt un bilet de succes spre un eshec dezastrus in ceea ce o priveste ... Fetelor, daca se intalneste pe strada cu copii care o cunosc de la scoala si aia o striga, fica-mea lesina, isi ascunde fatza dupa mine, nu ridica ochiidin pamant si desigur nu scoate o vorba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

La Multi Ani, draga buflea. Sa-ti fie viata frumoasa si aventuroasa, asa cum ti-o doresti! Sa-ti ramana sufletul la fel de copilaros. Te imbratisez! Petrecere faina sa ai (am convingerea ca o sa fie extraordinara).
Sa-ti fac o declaratie de ziua ta: mi-e drag tare sa te citesc, ca povestesti atat de spumos despre toate lucrurile simple din jurul tau. Si asezat, si frumos .

P.S. Am o perioada destul de obositoare si ajung greu rau de tot sa pot scrie ceva. Sa ma iertati



Mergi la inceput