La multi ani, gemanutze!

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Liliach, anemie, rahitism a spus dr. copilului de familie doar cand a cantarit-o si a vazut ca nu are kg "ca la carte". Ia speriat pe copii mei, normal. Dupa analize, teste de tot felul, ecografe, toate nebuniile posibile, nu a iesit nimic Amaliei.Nici anemie, nici rahitism, nici altceva. Dar eu , asa cum spui tu, sunt multi dr. care te pun ca parinte chiar si pentru o secunda...cu un diagnostic pus asa...dupa nu stiu ce,la un test sadic: sa vada innebunesti pe loc? sa nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mercedes

buflea- ai pm.

Primit PM - multumiri cu sacul !!!

Eu desigur, impotriva curentului, dar o sa va obisnuiti cu mine . Eu am alaptat pana la 3 luni, pe amandoi ...dupa aia am plecat la serviciu, m-am mai tras de ele pe acolo cu pompa (de asta or fi asa bretele acum ?) pana cand mi-am pierdut laptele. Sanatate si virtute, am trecut pe formula - asa se numeste aici. era un lapte direct facut, nu amestecam eu nimic, cica avea de toate in el, chimce desigur , dar ii facea si mai destepti si mai frumosi si mai sportivi, ce sa mai discutam, copii model - asa spunea reclama. La 1 an i-am trecut pe lapte de vaca - organic - va rog sa ma felicitati !!! Pana sa manance cu dintii i-am hranit cu borcanele si ocazional, cand era mama la mine, cu mancare gatita si pasata in casa - stiu, stiu, imi luati felicitarile inapoi, dar nu vi le mai dau .

Cel putin pana acum, copiii mei s-au dezvoltat normal.Nu sunt grasi, sunt in schimb cam obraznici, daca as putea sa dau vina pe chimicale si lipsa laptelui matern pentru asta, atunci am gasit o explicatie . Ce au facut ei in mod constant si intens, au facut sport - dela 3 ani au inceput cu inot, patinaj si hockey (si vara si iarna), fotbal, dans, ski de la 4 ani, tenis ... cand spun intens si constant, asta inseamna in fiecare sambata, vara-iarna au antrenament la cel putin un sport si in functie de sezon, au si in timpul saptamanii. Teoriile spun ca sportul dezvolta frumos, construieste imunitate, le consuma energia intr-un mod util si organizat si noua ne consuma banii si timpul din weekend - avantaj ei, ca asa e in tenis .

Va spun sincer ca ocazional ii duc si la McD, acum in Romania cica mananca parizer si salam de pizza de nu au aer, carnati, branza ... ba mi-a spus fiu-meu la tel ca cica mancarea cu euri din Romania e mai buna ca aia cu hormoni din America. Va rog sa ma felicitati iar, deci copilul stie si de euri si de hormoni, stie ca e important sa manance legume sifructe, macar e informat ...

Eu per ansamblu sunt multumita - incerc sa nu ajung in nici un fel de extreme cu ei - extremele costa - alea sanatoase costa prea multi bani pe care prefer sa ii dau pe sporturi, alea nesanatoase costa sanatatea lor. . Eu cred ca moderatia este cheia unei vieti echilibrate si miscarea, chestii cu care eu, mama lor, nu prea ma laud .

Acum trecand iar greutatea copiilor - aici exista un interval in care copiii trebuie sa se incadreze in functie de varsta. Nu conteaza ca sunt in partea de jos a intervalului sau in aia de sus, atata timp cat sunt in "chart" se considera dezvoltare normala.
Cred ca si in Romania trebuie sa fie la fel, nu ? Daca greutatea copilului iese din lista, eu zic ca este o problema.

In legatura cu dintii - si noi am stat si in continuare stam foarte diferit de restul lumii. Copiilor mei le-au iesit dintii foarte tarziu - primul dinte a iesit la 10 luni - asa ca am o scuza cu borcanasele alea . Daca au iesit dintii de lapte tarziu, se pare ca si cad tarziu. Fiu-meu are 7 1/2 si i-au cazut doar 2 dinti. In rest nimic si nici nimic nu se mai misca. Fica-mea are 6 1/2 si abea i-a cazut primul dinte ...sper totusi ca la poza de graduation de la liceu a aiba toti dintii de adulti in gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

buflea, rilex beibi, ca suntem o gramada care facem ca tine
Ai mare dreptate cu sportul! Este aur curat pentru organism si e cel mai mare declansator de energie.
Noi, din pacate, facem parte din categoria sedentarilor.

Pe vremea cand am dat eu BAC-ul (tare demulta vreme) se putea alege ca obiect sportul. Iti dai seama ca 3/4 de clasa erau performeri. Eu, in ciuda aliurii ascutite si oarecum energice, am ales sa invat la...chimie . Cei din comisie s-au crucit cand le-am zis ca n-am nicio treaba cu medicina dar am invatat ca sa nu dau la sport.
Ah, am niste amintiri pe tema asta de stau si rad singurica...

Se pare ca fii-mea mi-a mostenit talentul Decat sa mergem la tenis mai bine mergem la...franceza, cenaclu, teatru, etc... Cred ca Radu in schimb este mai sportiv, asta pana la proba contrarie.

Cat despre alimentatie, am tinut f mult sa manance mancare gatita. Este f adevarat ca sotul meu este gurmand si nu-l pot tine cu mancare rece. Adica dupa ce baga ciorba, felul II, isi ia si desert niste aperitive dar mancarea gatita nu trebuie sa lipseasca. Si nuuuu, nu prea fac eu. Ori face el, ori maica-mea, ori trimite soacra-mea (aici ridic 2 degete si ma declar o norocoasa!) Asa ca a intrat in reflex sa bucatarim mereu. Dar iesim si noi la pizza. MCDonalds n-am servit decat ocazional, cand am fost invitati pe la vreo petrecere de copii si asta era meniul, doar ca fii-mea nu-i deloc mancacioasa asa ca mai mult a stricat mancarea. Jucaria din interior era importanta pentru ea
Parizer, cremwurst, salam, pate, preparate in general...nu exista in frigiderul meu. Cred ca mai haleste de-astea pe la soacra-mea, dar tac si eu din gura ca doar nu se intampla nimic daca mananca intr-o luna/an de cateva ori.
Fructele la noi sunt la ordinea zilei. Adica am o fructiera care sta mereu plina cu ce este de sezon. Si cand incep ca vor ceva bun...ii invit sa aleaga Ei ar vrea tot felul de rahaturi de-astea ambalate. Am si de-alea in casa dar le mut locul tot timpul ca ar fi in stare sa traisca numai si numai cu de-astea, fara mancare, fara nimic altceva.
La capitolul bauturi...eu nu pot sa beau acidulate. Pur si simplu m-am dezobisnuit. Asa ca sucuri nu cumparam. Mai fac limonada. Storc lamai si portocale, bag miere, pun niste menta si dau la rece. Beau ai mei de n-au aer! Dar nu ma stramb daca isi baga nasul intr-un pahar de Coca-Cola, ocazional.

Asa cum zici si tu, si eu sunt pentru moderatie si echilibru. Nu pot accepta extremismul. Adica nu-mi vine sa lesin daca vad ca a intins copilul mana dupa vreo ciocolata...

Cu dintii, sper ca astia micii ai mei sa semene cu tat-su. La 36 de ani n-are nicio carie!!! Si doar o masea de minte scoasa. Eu sunt praf. N-am masea in gura care sa nu fie tratata. Cred ca tine oarecum si de bagajul genetic al fiecaruia. Ca degeaba ma spal de 2-3 ori pe zi pe dinti ca piatra se depune ca la nebuni. In plus, cred ca-s dependenta de ata dentara Sotul meu nici nu stie cum sa o foloseasca si se distreaza cand ma vede ca iar fac sapaturi...
Dar fata cred ca trebuie sa poarte aparat dentar. Cand i s-au schimbat dintisorii i s-au aliniat in fata drept. Astept sa schimbe caninii si sa vedem cum or sa iasa, daca se aliniaza semicircular...Daca nu, asta e, punem aparat.

Mai, aici sunt niste calduri infernale!!! Si eu stau pe Vest, deci cand ajung acasa mi se coc creierii! Dau drumu la AC si nu face fata cu toate ca am unul destul de babanos!
Asteptam si noi sa se faca o magie si sa plecam la mare. Nu stiu daca va fi posibil pentru ca la serviciu nu prea are cine sa-mi tina locul, deocamdata si nici banii nu-s chiar asa cum ne-am dori. Am si niste nunti in viitorul apropiat care ma vor dezechilibra nitel. Dar am spus ca trebuie sa-i duc p'astia micii macar un we. E putin pentru o cura de aerosoli dar e mai bun decat nimic. Sa vedem acum cat ne pricepem la magii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Uite acum imi dau seama ca nici ai mei nu beau sucuri, nici macar limonada, numai apa ... va rog sa ma felicitati iar .
In schimb cu mancarea gatita nu stam foarte bine ... fica-mea care este si mai putin sportiva, mananca cu placere tocanizte si sosuletze ...dar fiu-meu cel olimpic, foarte rar pune gura, ceea ce este o problema.

Si cu dintii ai dreptate ca tine de ceva "gene" - nici eu nu am avut nici o problema cu dintii pana sa am primul copil. Dupa prima nastere mi-am scos si primul nerv, la a doua nastere am evacuat si un al doilea nerv. Apoi m-am oprit - si cu nasterile si cu nervii - si cum nu o sa mai am copiii vreodata, sper sa mor cu toti nervii ramasi in gura. In plus, nu am nici o masea de minte, cum as va explic, nu mi-a iesit nici una si acum ce sa-mi mai doresc "minte" cand toata lumea zice ca numai batai de cap iti da ? ...

Cat despre aerul conditionat, eu nu pricep de ce nu le lasati voi mergand ... ca doar au termostat, nu ? Intreb pentru ca si maica-mea face la fel, daca pleaca la piatza il opreste, noaptea daca se trezeste il opreste ... maica-mea cica face economie asa dar sa stiti ca am citit un articol care spunea ca consumul este mai mare in a raci o casa care e lasata sa fiarba cand sunteti la serviciu. Ca la frigider, ce, frigiderul il opriti cand plecati de acasa ?
Noi nu oprim aerul si mai ales acum ca nu e nimeni acasa sa inchida si sa deschida usile, instalatia aia merge foarte putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Pauza totala pe aici...Nici nu siu ce sa scriu daca vorbesc singura. O sa mai bag cate un ochi si va astept sa mai vorbim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Si eu mai bag cate un ochi si tot de nimeni nu dau - asa ca m-am dus la pinguine. Nici acolo nu e cine stie ce activitate, e vara, e mocirla politica si toata lumea e ocupata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Nimeni? Buflea...oare au evadat fele altundeva? pe alt site?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Vin eu sa va anunt ca suntem bine
Asta ca sa nu credeti ca am disparut.

Ma enerveaza cumplit pe forumul asta navala de reclame. Deschid forumul...pac, reclame, ma loghez, iar reclame, dau sa scriu iar reclame. Cateodata... abandonez repede. Doar sunt geamana,nu?!

Eu azi am un fel de zi administrativa. Dar numai pana la pranz ca dup-aia ma duc sa-mi aduc fata acasa. Mor de dorul ei, nu mai pot!!! Rau cu rau dar mai rau fara rau, cum se zice

In rest...munca, acasa, iar munca, iar acasa. Caldurile parca ne topesc. Stau la AC si daca ies putin pe-afara ma ia cu ameteala. Iar eu am un serviciu de-asa natura incat cam trebuie sa ma foiesc daca situatia se impune.

Radu e din ce in ce mai vorbaret ceea ce ma bucura enorm.
Am descoperit ca are o carie la o masea. De fapt...sunt 2 puncte negre, unul fix langa gingie si unul deasupra (nu stiu cum sa explic) asa ca sunt in cautare de stomatolog pediatru daca or exista asa ceva pe la noi. macar sa-i sigileze maseluta. Nici nu stiu daca astea se schimba sau sunt definitive.

Eu simt nevoia de concediu. Nu stiu ce am Ca parca nu-s obosita fizic si nici psihic dar e ca o chestie care pluteste in aer. Probabil vazand ca toata lumea in jurul meu pleaca in concedii m-a apucat si pe mine nevoile.

Tot stau si ma gandesc ce o sa fac la inceputul lui septembrie cu copiii pentru ca maica-mea vrea sa plece pe la fratii ei si sa stea vreo 2 saptamani. Iar eu sunt intr-o situatie in care e posibil sa nu-mi pot lua liber atunci (o poveste pe care o sa v-o spun la un mom dat ) I-am propus sotului sa vorbeasca cu soacra-mea sa vina la noi dar in loc sa primesc o reactie fireasca...s-a enervat si mi-a propus sa-i duc la tara, ceea ce nu prea o sa fie posibil pentru ca trebuie sa-i pregatesc de scoala/gradinita. O sa vedem... Gasesc eu vreo vecina/bunica de-a altora. Cert este ca ma tot gandesc cum sa le asez pe toate sa fie armonie, totusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Fetele si eu tot pe aici ... Ziua ma duc la serviciu, seara la zumba si in weekend plivesc gradina si ma uit la Olimpiada.

Sa ma spuna cineva ca mamele nu au intuitie ... Va aduceti aminte cand cateva pagini mai devreme o intrebam pe Mercedes de un pediatru in Oradea, just in case ... Ei bine, dupa 5 zile de Felix s-au imbolnavit ... Amandoi . Fiu-meu infectie la ureche si fica-mea rosu in gat . Desi Mercedes a fost draguta si mi-a dat pediatru, maica-mea care crede ca le stie pe toate si tot ce face e perfect, a decis sa ii duca la ORL-ist si nu la pediatru, ceea ce in fine, nu a fost rau ... Asa ca acum amandoi sunt pe antibiotic. Nimic grav desigur, dupa prima gura de antibiotic fiu-meu era la fotbal, cica e o scoala acolo unde se strang copiii de la pensiuni si in fiecare seara o pun de un fotbal pe maidan, chestie care ma bucura foarte tare ca aici nu exista maidane. Cu fica-mea in schimb e problema, e salbatica ca ta-su, foarte, foarte greu socializeaza ... Trag copiii de ea si lesina de rusine, pana sa isi dea si ea drumul, pleaca toata lumea acasa.

Acum ca sa ma intorc la boli, eu cred ca amigdalitele astea sunt bacteriene cu ceva bacterii care se gasesc numai in Romania ... Aici copiii nu fac amigdalita si vorba aia le flutura parul in aer conditionat din maternitate si gheata in bautura este ca sarea in mancare. Nici fica-mea pana acum nu a facut niciodata amigdalita, uite ca a atacat-o bacteria de la Felix

Va mai spun ca de cand americanca aia a castigat gimnastica, m-am hotarat sa o bag pe fica-mea la gimnastica ... Nu ca ar fi vreun talent, din contra, dar cr ca e mai folositoare decat mascariciul ala de dans care l-a facut anul trecut, asa ca o s-o inregistrez acum, pana plec in Rom ... Sper sa nu-mi faca vreo surpriza si sa spna NU.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buna!
Ieri a fost o zi de cosmar din cauza caniculei...parca ardea aerul. Nu stiu unde vom ajunge cu seceta asta...cum vom suporta cresterile e preturi...
Fetelor voi pe unde umblati? se "pierde subiectul"?
Buflea, sportul e foarte bun si pentru mici si pentru mari. Gimnastica e buna pentru cea mica, dar te-ai gandit cat efort este si ce probleme apar pe parcurs copilului? tasari de coloana si toate cele?

Mergi la inceput