La multi ani, gemanutze!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Doina, in afara de lapte matern, banuiesc ca ii mai da si altceva de mancare. Deci nu laptele ei este de vina. Lapte de vaca ii da ?

Nu am idee ce poate fi dar cred ca trebuie avuta incredere in mama. Pana la urma ea e responsabila de copil si sunt convinsa ca ii vrea binele. Imi dau seama ca e greu pentru tine ca bunica, poate daca ti-ar lasa-o o perioada tie la curte, unde oul e ou si laptele e gras, poate si-ar reveni cumva. Din pacate nu poti fortza o asemenea decizie, dar o potzi sugera

Copiii mei sunt in Romania si mananca de sparg. Fiu-meu, un scarciomit prin definitie, cica a manact supa de rosii, era sa cad jos de pe scaun. Ceva se intampla, mancarea are alt gust in Romania.
De fica-mea chiar imi e grija, sper sa nu vina bumflata din vacanta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buflea, ingrijorare nu este numai a mea, este si a Ioanei(nora mea). Deci nu ma agit doar eu asa...pe langa laptele matern mananca de toate ce are voie un copil la varsta ei, apropape 1 an.Caci pe 27 iulie facem un anisor. A avut vreo 2 saptamani cand manca exagerat de putin , bea apa multa si doar tata noaptea de doua ori.Atunci au luat hotararea de a merge la analize. Au facut anile multe. Din ziua aia in care au manuit-o o gramada de dr. asistenit prin mana lor, si a plans rau de tot ca nu ii cunostea, dupa ce a dormit acasa dupa plansul ala mult...a inceput sa manance. Undeva pe parcurs...zic eu s-a pierdut ceva...la greutate.Ioana se ocupa de Amalia cum nu se poate mai bine, numai ca nu vrea sa ii bage lapte praf fiindca smechera nu vrea biberonul cu lapte sub nici o forma, isi face greata, tipa si a incercat de mutle ori. Cu apa ia biberon, cu lapte nu, suzeta nici nu se pune in discutie. E iute Amalia, nu sta decat cand doarme, s-a lungit, nu e slaba vizibil, dar eu zic ce au zis doctorii ca la un an trebuia sa aiba 11 kg, ea are 7,3 kg. Au iesit analizele toate bune, i-au facut si ecografie la burtica, si analize la pipi, kaka, nu au iesit paraziti, au repetat analiza lakaka. Tot bine. Acum sa vedem daca ea o fi mai subtirica...asa a fost Dana mea ...dar fata mea era sclifosita la mancare, nu manca, pe cand nepotica mananca.Nu pot eu , cum spui tu sa le impun sa dea copilul aici. Daca va fi hotararea lor, sunt bucuroasa, daca nu vor , asta este.
Restul fetelor pe unde umblati? Scot catalogul si trec la pus absente nemotivate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Pe aici pe la mine, la 1 an se introduce laptele de vaca ... o sa fie putina agitatie sa scape de san dar pana la urma se rezolva.

O sa fie bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buflea, eu tot cu lapte de vaca i-am crescut. Dar in RO doctorii recomanda laptele praf.
Aici vom avea doua zile de canicula 39-40 grade...
Sa vedem ce zice horoscopul de azi:


Zilele acestea s-ar putea sa te intalnesti cu cineva care te va face sa te indragosti. Inainte de a te implica trebuie sa te gandesti care sunt prioritatile, nu de alta dar un esec te-ar putea complexa. O femeie incearca sa te convinga de unele lucruri pe care insa nu le iei in seama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

doinito, asta cu laptele de mama de proasta calitate e o gaselnita. Numai la noi am auzit de-astea, zau asa.
O chestie pe care ar trebui sa o invete orice mama este faptul ca LAPTELE MATERN ESTE CEL MAI BUN ALIMENT PENTRU COPIL! Nimic nu se compara cu el.
Fata e mai desteapta decat o mie de medici pentru ca refuza laptele praf! Eu m-am indragostit de ea!!!
Este bine ca ati facut analize. Cum au iesit? Ce probleme sunt?
Cred ca daca i se va aplica o alimentatie corecta, fara adaosuri si fara mancaruri chimizate, copila va fi ok.
Acum, vara, si in preajma aparitiei dintilor, mesele nu vor fi bogate si nici extrem de consistente.
Poate daca ne zici ce rezultate au avut analizele putem sa te ajutam cu cateceva. Dar daca sunt bune, atunci nu trebuie sa va faceti niciun fel de griji. Va creste.
Fata mea la 1 an avea cam 9 kile. Iar la aproape 9 ani are 25 de kile. Asa e tiparul ei.

P.S. Eu i-am dat lui Radu consecvent pana la 2 ani si 4 luni. Avea zile cand doar sugea fara sa puna gura pe mancare. Pe la 1 an la fel mi s-a spus, ca trebuie sa terminam cu alaptatul, ca nu mai este bun. Vax!!! Copiii stiu cand sa renunte la ceva daca nu este bun.
Asta e parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Liliach, analizele a iesit toate foarte bine. Nepotica e vioae, dar mai mult deca, e "spirt" cum mai se spune. Vesela, vioaie, certareata, dar mai fragila, daca ma intelegi ce vreau sa zic, nu e cum vor doctorii...ca la carte...ca doar crestem copii ca la carte, toti sunt dupa un tipar, matrita. Smecherita de nepotica nu VREA BIBIERON CU LAPTE PRAF...isi face greata...si a incercat sa o pacaleasca de multe ori...dar nu vrea si pace. Si dintii i-au iesit mai tarziu, abia acum are pe cei doi de jos, se vad si doi sus, in gingie. Mananca tot ce vede ca mananci si tu , daar nu ii da fasole, varza si chestii care chiar nu are voie. Ii place sa ii dai ei in mana ciocanel de pui si sa molfaie ea acolo, dar sa nu iti inchipui ca ii da asa cantitati...ca are doar cei doi dintisori, ii da pasat sau maruntit foarte bine.Fructe s-a apucat de vreo luna sa manance ca pana atunci ii dadea din tate si nu voia, scuipa tot. Acum mananca si piersica, strugura alb cojit de pielea aia, banana, cu marul nu de impaca in nici un fel, isi face greata...Nectarine, pepene rosu cate putin dar sa il manance ea din mana ei. Grija a inceput cand au mers la cantar si dr a inceput sa urle sa tipe ca ce face cu copilul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Doina, tampit dr., crede-ma! La odiseea Adelinei sunt zeci de copii si e diferenta mare de kg intre ei - acum ce-ar trebui, toti sa aiba acelasi nr. de kg? Daca fetita e vioaie si mananca bine, stati linistiti cu totii, ca nu are nimic, asa e ea, mai maruntica. Daca ar avea ceva, ar fi apatica, bolnavicioasa....ar fi imposibil sa nu va dati seama. Si poate sa-i dea linistita lapte de mama in continuare, e cel mai bun pt. copil.
Si nici eu n-as putea sa-mi las copilul sa creasca la bunici, nici macar o luna, nu mai zic de mai mult...as innebuni numai la gandul asta.

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

buflea- ai pm.

Eu am si uitat de mini concediul care l am avut, am revenit la munci de o saptamana.

Fata va merge la scoala va fi studenta la litere ... caut si tot caut si ma minunez la ce preturi au ghiozdanele.

Referitor la laptele matern nu ma bag eu n am avut noroc sa am prea mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Lora, nu se pune problema cu crescutul de bunici, asta numai daca ar cosidera ei, daca Amalia ar fi intarcata si Ioana ar vrea sa se angajeze. Eu am si asa destule pe cap: Dan, care imi ocupa destul timp cu tot ceea ce e necesar zilnic(toaleata si toate cele), magazinul din curte care merge numai pe periaoda scolii, schiopatand dar am de munca,prajitureala si bucatareala cand sunt evenimente si am solicitari, treburile casei, zilnice, curte, porci, deci nu zic ca mi-ar fi usro, dar nici imposibil...Dar doctorita lor de familie pe care o au la copil ne-a pus pe toti pe jar...cu lipsa kg. Nu zic, e bine ca au facut toate analizele s-a vazut ca toate sunt bune. Iii pusesera nepoatei dignosticul numai supa cantar de: anemie majora,rahitism si inca vreo doua, pana sa faca analizele de eram innebuniti la secunda toti...ce sa zic...traim in RO.
Black, tu pe unde esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

doina, anemia s-ar fi vazut la analize, dar daca zici ca au iesit bune atunci n-aveti de ce sa va ingrijorati. Dar pentru a o combate puteti in perioada asta sa-i dati alimente rosii. Sfecla este un f bun aliment pentru combaterea anemiei. Pusa la cuptor iese un deliciu.
Pentru rahitism, expuneti copilul la soare cat mai mult posibil!! Eventual zilnic, dimineata si seara. Atunci cand soarele este numai bun, de pe la 8 la 10, incercati sa ii puneti doar un maiou, fara manecute si fara palarie pe cap. Este cel mai bun remediu!! Sa nu folositi in intervalul asta creme de protectie sau alte bazaconii.
Meniul sa contina suficienti antioxidanti astfel ca organismul ei micut sa lupte cu radiatiile solare.

Daca fata este maruntica atunci asa e soiul, poti sa bagi orice in ea ca nu se va face mai mare. Este posibil ca sa mearga nitel mai greu fiind fragila dar nu trebuie sa ma ingrijorati. Cu dantura iesita dupa 1 an nu-i niciun mare bai!! Nu-i nicio regula in situatia asta. Important este sa fie dintii sanatosi si sa fie ingrijiti corespunzator.
Hai, nu trebuie sa va ingrijorati din atata lucru.

Phoaaaai, au unii medici un talent sa bage frica in om, ceva de groaza
Eu daca ma luat dupa ei (unul fiind cel mai renumit pediatru din Galati), aveam un copil surd, redus mintal si care nu va merge niciodata. Poveste trista... Dar uite ca n-a fost cum au vrut ei ci cum a vrut Dumnezeu si acum am o fata desteapta, frumoasa si minunata!


Mergi la inceput