La multi ani, gemanutze!

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

'Neata!
Mai trec si eu prin zona, sa nu ma uitati si sa va ofer o cafea si-o adiere de vant de la munte.
Si la noi e f. cald...sper sa ploua putin saptamana asta, sa se mai racoreasca atmosfera.

O zi buna, tuturor!

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Raportul meu este aici

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=172288&whichpage=38

In plus, o sa va mai spun ca mi-am propus sa SA SLABESC ... in cinstea acestei decizii mi-am cumparat maieu de gym, care cica te strange de burta si impreuna cu miscarea o sugruma si topeste pana la dispartie (oare ?) si aseara, dupa ce mi-am dus prietenele la aeroport, am facut, cu o gramada de peripetii, celebra supa de varza.
Peripetiile ma fac, ca de obicei, de rusine ... In primul rand am pus prea multa apa si cand am pus legumele, a inceput sa dea pe afara, apoi am pus un ardei iute care a anihilat complet gustul de varza si orice alt gust care mai incerca sa defineasca supa aia, prin urmare am inceput sa o pitrocesc, s-o impart prin diverse alte oale, sa adaug apa si alte legume si uite asa, dintr-o oala timida de 3 litri mi-a iesit un cazan tupeist de "habar n-am cati" litri, oricum cred ca am asa supa de-o nunta ... dar sa stiti ca am dat vina pe Karma, ea m-a pus sa fac toate jongleriile alea ca sa ma oblige sa bag in stomac cat mai multa supa si sa slabesc. In disperare de cauza l-am amenintat si pe barbata-meu ca il fortzez sa manace si el supa, sub pretextul ca imi pasa cum arata si ar trebui sa mai slabeasca ... cred ca am avut o voce dominanta ca nu a indraznit sa spuna decat "da mamicule", dar nu ma mai pacaleste cu asta, ca asa face de obicei si isi vede de ale lui mai departe. O sa vada ca am vorbit serios cand o sa deschida frigiderul si singurul vas care se pastreaza la rece acolo este cazanul de supa.

Azi am doua recipiente la mine la serviciu, pe post de lunch si dinner ...dupa care ma arunc pe ringul de dans de la gym, cu maieul bine strans de abdomen . Va rog sa sesizati ca in proeictul acesta de slabire, punctul meu de concentratie este zona burtzii - supa pe interior si maieul pe exterior ... daca nu fac talie de viespe intr-o luna, ma sinucid

In plus, nu mai este un secret pentru nimeni ca n-o sa concurez niciodata la titlul "gospodina anului", nu-i asa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Buflea, legat de dilema ta cu shoppingul aiurea in Strainezia, ne recunoastem deplin: suntem romani get-beget! In scurta vacanta din Turcia doar la tarabele de langa hotel am shoppinguit de 300 euro, majoritatea lucrurilor luandu-si sotul. Sunt mai bune calitativ si mult mai ieftine in tara. Data urmatoare indiferent de destinatie voi aloca mai multi bani. Nu se compara, degeaba imi vei spune ca si in tara sunt magazine. Da sunt, dar scumpe si proaste calitativ.

Felicitari pt ambitia cu sportul! Si cu supa de varza! Noi, din cauza caldurii, am cam renuntat la mancare. Eu am supa de legume pe care o mananc rece, sotul isi pregateste singur ceva rapid (paste cu sos, gratar). Cand sunt singura la munca nu imi pun pachet, beau doar apa ; cand am asistenta pun branza cu rosii si ardei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Aproape ca imi vine sa deschid un "bishnitz" cu haine - eu trimit de aici haine si voi le vindeti de la geamul apartamentului, direct la consumatorul din strada .

Ieri am mancat doua recipiente de supa si am fost si la gym 2 ore. Dimineata m-am suit pe cantar si nimic nene - nici macar 300 grame nu am slabit ...stiu, stiu ca e normal dar la fel de normal ete sa ma si enervez si apoi depresez.
Barbatul, stiti voi, ala care a zis ieri "da mamicule", mi-a tras tzeapa, aseara a manacat pate de ficat si branza cu rosii - deci cazanul ala de supa ori ajuge la mine in stomac ori pe canalul de evacuare.
Vestea proasta este ca nu prea imi mai vine sa mamanc supa aia si azi - deja m-am plictisit - cam repede, nu-i asa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Oare Mercedes mai trece pe aici pe la noi ?

Mercedes, draga mea, am si eu nevoie de numele si adresa unui pediatru de la Baile Felix ... o sa se duca ai mei cu copiii acolo in 2 saptamani si ma gandeam sa aiba la ei numele si adresa unui pediatru, asa pentru orice eventualitate ... speram sa nu fie cazul dar parca ma simt mai bine daca stim exact unde sa sunam in caz de ceva ...zic si eu. Sunt nebuna, nu-i asa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buna fetelor!
Buflea de ce e nevoie de un pediatru ?are copilul ceva probleme?
Black, ti-am trimis un PM.
Eu am avut doua zile mai agitate; una: nepotica mea nu prea mai mananca cum trebuie de o saptamana si jumatate, si asa este cam slabuta pentru varsta ei, la 11 luni avea 7.300 kg, iar azi a fost cu ea la cantar a mai slabit 300 g. I-a dat sa faca analize...ia cateva guri de mancarica apoi isi face greata...lapte praf cu biberonul nu vrea sub nici o forma...suzeta nu a vrut sa ia, biberon ul il ia numai cu apa, laptele de la tata cred ca nu mai este consistent de cateva luni, eu tot "urlam" sa intarce fata sa o treaca pe lapte praf si Ioana(nora) nu vroia ca sa ii mai dea pana nila un an. Pana acum doua saptamani manca bine, dar nu asimila, i-a mai facut analize acum o luna si jumatate si i-au iesit cica: bune???Dar de ce nu asimileaza copilul? Am vorbit "singura" nu m-au luat in seama nici Ioana nici Catalin...cica sunt invechita...nu mai e ca pe vremea cand cresteam eu copii....La 11 luni si jumate : 7 kg, greutate? Explicatia doctoritei a fost cand a vazut ca analizele sunt bune atunci : ca are fata energie prea multa...Azi i-a zis ca daca la masa pe care i-o da nu vrea sa manance...sa o infometeze pana mananca Ati mai auzit asa sfat al medicului? adica pana cand? pana ajunge cu copilu la perfuzii? ca nu mananca din cauza la caldura ...si cate din astea...
Pai si cand manca: la ora 9 un castronel plin cu cereale, apoi la ora 12-13 un castronel plin de piept pui cu legume, intr-o zi apoi urmatoarea zi un castronel plin cu ficatel pui si legume, apoi urmatoarea zi ou cu legume, si dupa masa de pranz in fiecare zi cereale cu iaurt, biscuiti, banane, mare si tata, sa nu asimilezi? Mi se pare aiurea rau de tot...dar acum de 1 saptamana jumate ia cateva lingurite din mancare , apoi ...nimic...doar apa...Tata noaptea de 2 ori...cred ca ii tine doar de sete si atata...
Asta una: a doua, Dana mea a terminat, masterul. Bun...La spitalul din oras inca nu sa-u deblocat nici un post. Bun...Varianta de a o angaja e urmatoarea: cu contract de colaborare pana se va debloca postul...Bun.
Pentru asta sunt necesare:
1. Obtinerea autorizatiei de libera practica
2. Sa ii facem un P.F.A.
Pentru obtinerea de la Directia de Sanatate Publica a : Autorizatiei de libera practica e nevoie de:
1. ADEVERINTA DE SALARIAT???? Pai daca acum a terminat ...de unde dracu sa ii iau adeverinta de salariat?
2, 3, 4, 5 copie dupa diplome, care le avem, copie C.I. -avem, cazier judicar, il scoate, o cerere catre D.S.P./
PAI CUM SA SCOT ADEVERINTA DE ANGAJAT? cand acum o va angaja dupa obtinerea acestei autorizatii? Nu iti vine sa innebunesti la o asemenea legislatie?
PFA ii facem , dar fara Autorizatia de libera practica nu ai cum sa faci PFA_UL
Efectiv sunt blocata complet de aiureala asta a legii
Cum vor sa se intoarca tinerii in orasele in care locuiesc cu astfel de obstacole? In baza diplomelor nu se poate angaja? eu chiar nu inteleg...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mvai Doina, ce porcarie ? Probabil ca autorizatia aia se poate face daca se omite una din cerinte si pentru asta cineva trebuie "uns" ca s-o omita. Chiar, incredibil ...si mai frustrant este ca probabil nu ai cui sa dovedesti ca este un cerc vicios.

O alta solutie ar fi sa se angajeze in alta parte si cand se deblocheaza posturile de la voi din oras sa vina acolo.
Ce profesie are ea ?

Imi pare rau de aia mica - ca sa fiu sincera si eu sunt de principiul ca copilul trebuie lasat sa ceara de mancare, contrar maica-mii care ar fi in stare sa le indese cu degetul pe gat. Scaderea apetitului poate fi si de la caldura - nici noua adultilor nu ne vine sa mancam 3 mese pe zi pe caldura, e o reactie fireasca.
Un organism sanatos nu sta infometat ... confuzante sunt insa analizele alea bune, oare de viermi din aia intestinali au cautat-o ca stiu ca si aia scad pofta de mancare, sau de streptococ in gat.

Mercedes, nu mai am nevoie de pediatru ca ai mei si-au schimbat planurile - nu se mai duc la Baile Felix se duc la Baile Herculane. Ei iau niste bilete de pensionari, nu am incetes exact de unde si se pare ca au ratat Felixul. Asa ca acum imi trebuie un pediatru la Herculane . Nu sunt bolnavi copiii mei, dar eu, cand plec cu ei in concediu, mereu imi scot o lista cu pediatrii din zona in care ma duc - ca daca Doamne Fereste se intampla ceva, sa nu stau atunci sa caut bezmetica, scot lista si sun direct la numarul de pe lista ...de aia ma gandeam ca nu ar strica sa am un nume si un nr de tel si prin Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buflea, ea a terminat kinetoterapie, are licenta in asta si masterul in nutritie si remodelare corporala. In oras nu exista nimic...de acesta specializare. Se pare ca voi reusi sa o scot la capat...asta vad maine...
Referitor la nepotica, nu "cere mancare" chiar daca trece vremea cu mult peste. Nora nu o indoapa intre mese cu prostii, dar sa ia cateva varfuri de lingurita de mancare, dupa care sa isi fac greata? sa slabeasca...de viermisori ii duce maine analiza, azi i-au facut analize destule, nu stiu ce si cum...cred ca maine va avea rezultatele.Stiu ca pe caldura nu mananca nimeni 3 mese pe zi, dar nici macacr adunate toate cat o masa? pentru un copil de varsta ei? De streptococ in gat nu i-au facut analiza. Astept maine sperand sa iasa analizele bine. Sperand sa fie ceva pasager

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu fac ca babele acum - sugereaza-le si un teste pentru streptococ in gat. Stii de ce spun ? Ca fica-mea de ex a avut streptococ din asta care nu a dat nici un semnal, doar din cand in cand spunea ca o doare gatul dar asa trecator, dupa cateva ore nu o mai durea, nu febra, copilul vioi, si-a pierdut apetitul dar noi nu ne-am ingrijorat ca fica-mea mananca bine in general, asa ca ne-am gandit ca cine stie, e de la caldura, pana cand, dupa vreo 3 sapt, i-a aparut ca un fel de urticarie pe fatza. Am dus-o la doctor si a iesit pozitiva la streptococ. Am trimis-o in Romania cu antibioticul dupa ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

'Neata!
Buflea, e superba zona in Herculane, cred ca e mai frumos decat in Baile Felix (nu am fost la Felix, de aia zic cred). La Herculane, in schimb, am fost ani la rand, ultima data acum 2 sau 3 ani. Nu stiu daca gasesti pediatru in Herculane, o s-o intreb pe vara-mea si daca imi da vreo recomandare, iti spun. Noi o singura data am avut nevoie de medic, acum vreo 6 ani si am mers in Orsova, la spital - ii prinsesem degetul fie-mii in usa, si-am vrut sa fim siguri ca nu are nimic.
Daca "ii tine" fizic vorbind, pe-ai tai, pot face un traseu f. frumos pe munte, spre Grota cu Aburi - e o pestere de unde ies aburi, poti cauta pe net - si de unde se vede toata Valea Cernei. Este si strand unde pot merge - la 7 izvoare.
Deci intreb de medic si-ti spun.

O zi buna!

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput