La multi ani, gemanutze!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

La Multi Ani olim! Sa fii sanatoasa si sa te bucuri de minunile din viata ta! Sa fii fericita acolo unde v-a dus pasii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

La multi ani fericiti, Olim!

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

La multi ani, Olim!
La multi ani, Buflea!

Va doresc amandorura multa sanatate, fericire alaturi de copiluti!
M-am intors din concediu, dar mai vreeeau! Poze pun azi, promit(dc doriti sa ne vedeti ).!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Buflea, te-am citit si ras-citit! O placere, povestesti atat de fain de tine si de familia ta, abia astept sa mai postezi! Io-s ca Liliac cu sportul, mai statica, prefer sa sad decat sa umblu. Sunt acum dipserata ca am cam pus pe mine in concediu si nu ma simt ok. Sper sa treaca saptamana asta cu o cura de fructe.

Liliac, ce faci iubita? Gata scoala si gradinita? Noi abia acum suntem la dezpampersit copilul, tare greu merge, tot se pi2 pe el. Raducu cum sta? Cred ca sunteti inaintati deja, el mereu a fost mai precoce.

Lora, multumim de cafea! Este nevoie, stii?

Olim,ce faceti azi special?

Gata pozele din concediu!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Buna de dimineata (la mine) ca la voi a fost "buna" cu 7 ore inaintea mea

Fetele, dupa cum stiti, sambata am fost la picnic-ul de ziua mea ... a fost foarte frumos. Am avut nocorc de o vreme superba, locul de petrecere a fost un parc care are gratare, mese, loc de joaca, lac amenajat cu bazine pt copiii si salvamar, teren de volei ... deci toata lumea a avut ce face. Maica-mea saraca a facut tone de mancare, va rog sa va imaginati ca am reusit sa umplem portbagajul unui van cu mancarea si bautura.
Copiii si-au vazut de joaca lor, de asta imi place mie locul ala ca nu ai grija copiilor, sunt atatea de facut ca nu trebuie sa stai dupa ei ...si oricum au fost vreo 15 copii intre 7 ani si 15 ani - s-au jucat cu pistoale de apa, in apa, in playground ...cel mai frumos a fost meciul de fotbal care a inceput timid cu cativa copii si tatici si s-a ambalat de au participat toti taticii si toti copiii si restul parcului la galerie ...hahahaha ! sa vedeti cum ieseau taticii din joc leshinati, cu burtzile tremurande, mai luau o gura de bere si pac, intrau inapoi ...am jucat si EU ca ramasesera la un moment dat fara un jucator, asa ca m-am dus in poarta si ...am primit 2 goluri , asa ca m-au ejectat repede ca ori cu mine, ori fara era aproape acelasi lucru. Deci una peste alta, a fost foarte frumos.

Acum sa va spun ce mi-a(m) cumparat de ziua mea din partea barbatului ... am cerut cu ferimitate si dand din gene, ultimul telefon care a aparut pe piata, unul care cica are de toate - kindle, GPS, muzica, tel, internet ... e ca o tableta dar mai mic. Sper sa-mi faca si cafeaua plus masaj, acolo unde il pun eu sa-mi faca, ca daca nu il dau inapoi .

La zumba, dupa cum vedeti ca n-o mai pomenesc, nu am mai fost - puteam sa ma duc duminica dar am fost intzepenita de la sporturile de sambata asa ca am preferat sa dau o tura prin magazine. Primul popas a fost la magazinul de jucarii, sa ii iau lui fiu-meu Ninjago ca a facut 10 plusuri si trebuie sa respect contractul ... dupa care mi-am luat un ruxac si copiilor le-am luat niste rachete de tenis si niste haine pt Romania, din astea de parc.

Black, baga draga niste amanunte despre concediu - cum s-a comportat copilul, ce ati mancat, ce ati vizitat, cata aqua aerobic ati facut, cat volei in apa ati jucat,spectacole, masaje, aerosoli, SPA-uri ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Detalii...

- copilul: pana la urma A FACUT varicela, dar forma usoara (pana in 20 de bube). Naspa ca era contagios fix in ziua in care am plecat, cred ca cel putin 20 de copii vor face varicela saptamana asta , ca doar s-a hlizit cu ei la aeroport unde asteptam pt imbarcare (bila neagra pt aeroportul din Bucuresti: am stat cca 1h40 min in picioare cu bagajele la imbarcat si pana la urma tot noi le-am dus, caci nu le-a mers banda). A mancat tot selectiv: adica menul stiut de-acasa. Nu a vrut sa guste NIMIC. Dar i-a placut apa la nebunie si in mare si in piscina, il scoteam sa se usuce doar cu amenintari.

-drumul extrem de obositor: 2.30 ore cu masina, 20 minute taxi pana la avion, avionul (care a fost mai placut decat ma asteptam, Dragos a stat chiar la geam), mers cu autocarul cca 2 ore pana la hotel.

- mancarea: multa, de prisos, in general multe fripturi/gratare/tocaturi cu sosuri felurite (mai pe gustul barbatului), multe fructe, din belsug, supe creme, salate (aici pe gustul meu). Micul dejun era acelasi, masa de pranz si cina erau altfel, fiecare seara avea o temtica anume. Mi-a mai placut si pestele, gatit in N feluri, insa nu si deserturile (foarte, foarte dulci). O seara am ajuns si la restaurantul mediteranean, unde am mancat tot, chiar mi-a placut.

-sporturi: erau organizate si ore de gimnastica in apa/pe uscat, step, aerobic. Nu am participat la NICIUNA. Fire lenesa, am spus eu!

- spa, masaje NU caci costau cca 50 euro/sedinta, chit ca hotelul era dotat cu ditamai centrul de recreere. Am trecut doar pe langa si mi s-au scurs ochii.

- shopping: la tarabele de langa hotel; barbat'miu a venit complet imbracat de-acolo (blugi, camasi, pulovere, tricouri) si dc nu era pb cu bagajele cred ca isi lua si haina de iarna , mai rau ca o femeie. Mie si lui Dragos doar cate-o bluza, nu m-a impresionat nimic.

- excursii: ne-am ca.cait 2 zile pt o excursie de 3 ore pe mare sa vedem delfinii, dar am renuntat (din cauza copiilor care nu cred sa fi avut rabdare 3 ore sa stea linistiti intr-un loc). Si o jumatate de zi in Alanya, dar tot la tarabe

- spectacole, program de relaxare seara: DOAR barbatii . A venit al meu in camera si pe la 2-3 dimineata, in timp ce eu eram trimisa la culcare cu cel mic de la ora 22.00. Ei se chefuiau fie la discoteca, fie la terasa, fie la bar. In fine, am trecut peste, o singura seara am iesit si noi, fetele, pana in miezul noptii. Dar fix in seara aia nu era program DELOC.

Concluzii: m-am relaxat, am dormit mult caci ce altceva era sa fac? , iar plaja si apa marii sunt ALTCEVA. Pt noi a fost o revelatie dupa atatia ani de Marea Neagra si dc ne ajuta Cel de Sus am vrea cat mai des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Si completari la topicul tau, Buflea.

Eu cred ca esti extrem de mandra de copiii tai, familia ta, prietenii tai. Asa si tb! Ma bucur ca ati petrecut frumos la picnic, pana la urma ce ati gatit ca aperitive? Si noi am iesit ieri pana in pranz la un gratar, dar nu am stat mai mult de 4 ore. Lui Dragos ii era somn si nu doarme in masina/pe patura, plus ca ii pisase lui ta'su pe-un scaun in masina (am spus ca suntem in faza de chiloti, dar fara succes ). Ah, si week-endul acesta am facut si gem: de capsuni si de visine! Am fost harnici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Black, cati ani are Dragos ? A implinit 3 ?

Acum sa imi terfelesc reputatia - eu am mai scris pe forum si inca nu mi-am schimbat parerea ... concediu cu copilul sub 4 ani este pierdere de bani . Stiu ca mentalitatea generala nu este asta dar nu ma convingeti ... ah, ca o gramada de persoane spun ca s-au simtit minunat, cred, dar "minunatul" asta trebuie sa vina din placerea de a schimba patul de acasa cu unul de hotel, ca in rest - esti tot la fundul copilului si dupa programul lui, mancare la ore fixe, somn la pranz, seara daca se depaseste o anumita ora nu te mai intelegi cu ei ...etc (am pus floricica asta ca sa nu ma dushmaniti prea tare).

Acum sa va spun - de la 4-5 ani deja se schimba situatia - e drept ca locurile de vacanta trebuie alese tot in functie de nevoile copilului, dar cu cat copilul e mai ocupat (de altii ), cu atat concediul este mai relaxant. Noi am fost in Mexic la un "all inclusive" ales in functie de numarul de activitati pentru copii - adica resortul avea water park, avea daycare, gradinita, minigolf, bazine pentru copii si cate 5 activitati pe zi pentru ei. Copiii mei aveau 6 si 5 ani si 7 zile am fost in concediu cu copiii si i-am vazut asa trecator intre doua activitati ale noastre si ale lor . Acum sa nu credeti ca suntem asa de insensibili, ne mai duceam sa verificam ca "au fun", ca au palariile pe cap si sa-i mai dam cu crema de soare - in rest, stateau din concurs in concurs pe topoganele alea din water-park, apoi in bazine concurs de inot, apoi minigolf, apoi forbal pe plaja, baseball tot pe plaja ... ce sa va spun - era un fel de tabara pentru copii in care se relaxau si parintii.

La resortul nostru, in fiecare seara era un spectacol pentru copii si unul pentru adulti - amandoua super dragute. Ala pt copii era din asta interactiv, chemau copiii cu parintii pe scena si erau tot felul de intreceri haioase (hahaha, sa-l vedeti pe barbata-meu sarind in sac, sau pe mine stand intr-un picior ca o barza sfioasa in timp ce fiu-meu culegea niste oua de prin sala ).

Cat despre ora de culcare - ha, pai cine sa se scrifice sa culce copiii devreme ? Nu de aia suntem in vacanta, sa stam tarziu si sa adormim pe unde nu mai putem sa ne tinem capul drept ? Am niste poze cu ei intr-un karaoke bar, se uitau asa pe sub gene la aparat - dar de aia spun, de la 4-5 ani nu mai sunt agitati daca sunt obositi, nu se mai miorlaie asa de usor si daca le e somn, se aseaza pe un scaun si li se taie filmul

Sporturile - pai nu am ratat nici unul - organizau aia meciuri de polo, cu masculii in apa si nevestele pe margine, cheerleaders . Barbata-meu a facut polo in tinerete, si va dati seama ca s-a vazut imediat ... imi povestea ca la meciurile profesioniste de polo, cica nu poti tine mingea prea mult ca vin aia pe sub apa si te strang de ... ca nu se vede, ce vede arbitrul ce se intampla pe sub apa ? Asa ca strategia este, odata ce primesti mingea sa o pasezi repede ca altfel iesi soprana la finalul meciului. Si se intreba barbata-meu daca aia stiau oare chestia asta si daca sa joace "profesionist" sau asa, mai lejer - eu i-am sugerat sa nu se atinga de nimeni ca cine stie ce mai patzim pe acolo si nu mai apuca el sa explice cum sunt regulile nescrise ale meciului de polo .

Ce ne-a placut noua in vacanta aia dar ce le-a placut lor - si anul asta fiu-meu a facut o compunere despre vacanta lui in Mexic.

Black, la anul cand te duci sa nu mai ratezi SPA-ul - e drept costa, dar iti spun, un masaj din ala in apusul soarelui, pe plaja, auzi valurile in fundal, miroase a mare, te ung aia cu niste uleiuri de miros dumnezeieste, au si un fel de muzica asa calma, nu exista relaxare mai buna . Ca sa nu mai zic ca daca il incerci dupa o partida de sex, stii cum, nu-ti mai trebuie nimic, devii asa "high", plutesti, nimic nu te mai afecteaza, nimic nu te mai ingrijoreaza - isi merita aia 50 EUR cu varf indesat . Mai mult, ai asa impresia ca esti "miss", ca arati bine, se pierd complexele (pana trece efectul si te uiti in prima oglinda desigur ) ... pana si eu am iesit de pe patul ala cu impresia ca "sunt sexi and I know it" desi tot numarul ala de kg il cantaream.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Si completari la topicul tau, Buflea.

Eu cred ca esti extrem de mandra de copiii tai, familia ta, prietenii tai. Asa si tb! Ma bucur ca ati petrecut frumos la picnic, pana la urma ce ati gatit ca aperitive? Si noi am iesit ieri pana in pranz la un gratar, dar nu am stat mai mult de 4 ore. Lui Dragos ii era somn si nu doarme in masina/pe patura, plus ca ii pisase lui ta'su pe-un scaun in masina (am spus ca suntem in faza de chiloti, dar fara succes ). Ah, si week-endul acesta am facut si gem: de capsuni si de visine! Am fost harnici!

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Pai a facut maica-mea chec cu ciuperci, chec cu sunca si masline, salata vinete, branza cu marar, salata de peshte si apoi au venit fripturile : vita, pui, frigarui porc, pastrama de oaie si mici.
Cel mai greu mi-a fost seara cand am ajuns acasa si a trebuit sa spal copiii pe cap, ca putzeau a lac si nu am putut sa ii culc asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buna!
Eu am avut PC-ul virusat.Abia aseara am avut chef si timp sa il facem cu Dan. Ce frumos ati petrecut.Noi nu avem noutati, decat cele zilnice, caldura care s-a instalat la noi, atat.
Dana are ultimele 2 examene, apoi pana in 10 iulie prezentarea lucrarii pentru master.Vineri seara vine si Catalin cu Amalia si Ioana si vor sta 4 zile caci are el niste zile libere.Abia asteptam sa ne jucam cu fetita, sa o mai tin eu sa se mai relaxeze si Ioana.
Un horoscop sa vedem ce facem azi:


Daca scrii un e-mail sau o scrisoare astazi, ai grija cum iti alegi cuvintele si ce anume vei divulga. Continutul ar putea sa se intoarca impotriva ta. Documentele care te compromit trebuie distruse sau puse bine. Este o zi buna pentru reorganizarea bugetului. Iti dai seama brusc ca ai posibilitatea de a face economii intr-un mod surprinzator de usor.





Mergi la inceput