Hai Albinuta!Fluturasi&Floricele Mai-Iunie'12(54)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Neatza!
Felicitari, josefine, sa va bucurati de fetita, sa fie sanatoasa!!!
Belissima Eva sunt cu gandul la tine scumpa, Doamne ajuta!
Daaaa, s-au precipitat lucrurile rupa cateva zile de liniste s-au bulucit bebelacii peste noi.
Gyan, cine stie poate bb al tau o sa faca nani calumea noaptea.

Eu am visat urat si m-am trezit indispusa........

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si AMR 3 +
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

S-a mai nascut un pui de moldovean.Printre fulgere si tunete ce is in iasi si=a facut aparatia Eduward fiu mandru de SHOSHONIK,nascut azi la 6:50 natural,de 2750 grame nota 8(avea cordonul in jurul gatului si intrase un pic in suferinta fetala)
Felicitam proaspata mamica ii uram crestere usoara si bebe necolicos ca doar a vazut ca e jale:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabiko76 spune:

FELICITARI JOSEFINE, TIGRUTA, MIHA si SHOSHONIK !! Refacere rapida si bebelusi sanatosi si mancaciosi!
Sanatate multa Asteropi!
Eu sunt programata la RM pe 25 mai, 13:15 la cezariana, nu am incotro trebuie sa fac cezariana din cauza riscului de ruptura uterina. Dar din cate am inteles la a doua operatie refacerea e mai rapida (la mine prima operatie a fost miomectomia) asa ca sper...


Gabriela 37+ cu AMR 6 ZILE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Felicitari, Josephine!!!

Felicitari, Tigruta!!!

Felicitari, Miha!!!

Felicitari, Shoshonika!!!

Sa va traiasca bebelusii, sa fiti cu totii sanatosi si sa va bucurati de fiecare clipa impreuna!
Doamne, ce de bebei asa de-o data! Si eu care ma gandeam ca nu mai vrea niciunu sa iasa tauras si asteapta ziua de luni cand se schimba zodia.

Si Eva trebuia sa nasca in dimineata asta. Nu stiti nimic de ea? Sper ca aflam in curand vesti bune si de la ea sa punem felicitarile aici.

Vorbeati de al doilea copil. Noi stim sigur ca-l vrem chiar de cand l-am conceput pe asta mic. Suntem foarte hotarati sa nu ramanem la un singur copil, mai ales eu sunt hotarata pe tema asta pentru ca am fost singura la parinti si sincer cand ma uit la altii care au avut frati consider ca au fost mult mai castigati ca mine. Sotul are o sora cu care se intelege foarte bine si desi sunt la distanta simt ca ar sari imediat sa se ajute in cazul in care unul are probleme. Asa ca eu nici nu concep sa nu incerc sa fac un al doilea copil si am zis ca renunt la idee doar daca mi-ar fi pusa viata in pericol cu o noua sarcina. Ceea ce nu e cazul. Oricum nu pot sa zic ca am avut o sarcina grea, cert e ca am avut o sarcina fara probleme, ceea ce a fost un mare confort. Evident ca am avut mici neplaceri, cu greturile de prim trimestru(care mi se pareau ca nu se mai termina) si acum cu diverse dureri de ligamente, dar pe ansamblu cred ca am avut o sarcina frumoasa.
Ca tot zic aici de sarcina frumoasa, ieri am avut o gramada de contractii, unele dintre ele dureroase. Ma intreb cum de pana acum nu ma prindeam de ele si acum de-o data le simt pe toate. Cred ca pana la control le ignoram, dar e posibil sa mai fi crescut un pic in intensitate. Ieri m-am si obosit si am stat mult pe scaun si m-am aplecat pe burta...Am luat 2 no-spa dar nu cred ca au avut vreun efect. Poate reusesc sa ma odihnesc mai mult.

Andreea, 36+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enona3006 spune:

Buna dimineata!

Multe felicitari pentru proaspetele mamici TIGRUTA, JOSEFINE, MIHA si SHOSHONIK!!! Sa aveti bebei sanatosi, mancaciosi si sa va recuperati rapid.

Asteropian imi pare rau sa aud ca ai avut atatea necazuri cu cezariana. Iti tinem pumnii sa te refaci rapid si sa te simti in cel mai scurt timp ca noua.

Raportez inca o noapte de somn indelungat. Aseara am facut si prima baita si a fost un adevarat succes. A mancat puiul de la 10 la 11, de ma intrebam de unde scoate atata lapte si unde il baga , apoi l-am lasat aproape o ora sa mai motaie in patut ca de dormit nici gand, am umplut cadita in miez de noapte si asa semi adormit pe modelul baitei de la centrul de nasteri francez pe care l-ati postat saptamanile trecute, l-am imbaiat. Era asa fericit si relaxat de nu ne venea sa credem (fata de demonstratiile pe care le-am avut in spital ). Baia l-a rupt: bagat in swaddle a dormit neintors pana la 6.25

Alt instrument de linistire pe perioada zilei a fost wrapul. L-am incercat ieri, si cum l-am bagat in el, s-a linistit brusc. Pana acuma n-am iesit afara din cauza vremii asteia dar poate daca iese un pic de soare incercam macar la un tur de bloc probabil tot in wrap.

Gyan, pentru ca ma intrebai de mameloanele de silicon, singurul avantaj a fost ca nu mi-a terfelit mameloanele. Acuma, la putinele mese la care mananca fara (ieri am reusit doar la doua mese) a apucat suficient de bine incat sa nu ma doara sanii. Doar daca se enerveaza si strange gingiile mai doare, dar pana acuma la nervi nu prea a avut rabdare sa apuce sanul, mamelonul de silicon e mult mai usor de tinut in gura. Eu sper sa scap de ele; cat a fost colostrul a fost ok, acuma cu lapticul oricat le-as spala si steriliza tot nu mi se pare ca sunt suficient de igienice, pe langa faptul ca practice nu sunt deloc, n-o sa pot avea mereu unul dupa mine. Din pacate astea cam au efect de biberon, e mai usor cu ele decat la san asa ca e posibil sa le prefere. Vezi si tu, daca puiutul tau nu vede nici o diferenta le poti incerca, pana trece perioada asta de adaptare a sanilor la program. Bafta!

Fug sa ma intind un pic caci acu incepe programul de zi: pe cat de mult doarme noaptea pe atat de activ si fomist este ziua.

Va puuuup





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Woooowwwwwwwwwwwwwww.....Tigruta, Miha, Josefine, Shosho!!!!!!!!!!! Felicitariiii, dragele mele! Sa aveti parte de o recuperare rapida si de pui cuminti si sanatosi!!!

Yooooiii...dar ce s-au ingramadit bebeii ieri si azi! :)))))

Eva nastere usoara, scumpo!!! Suntem cu gandul la tine si o sa iasa totul super bine. Abia asteptam vesti!

MIRELUSH, dap, neaparat sa ne vedem ca am ramas datoare Sper din suflet sa ne ajute si vremea asta ca asa m-am saturat sa-l tin pe Boom in casa, doar la geam.

Weekend placut dragele mele!
Noi suntem binisor, tot ne mai doare burtica, dar macar reusim sa dormim mai bine.
Azi noapte s-a trezit doar de 2 ori sa pape, la 1.30 si la 5.30, ceea ce e relativ bine...fata de alte dati cand aveam program la 11, 2, 4, 6 dimineata :D

Va imbratisam cu drag!

PS: Deea multumim pt capitol! Cum te mai simti?

Elly de Babyboom minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Neata

Felicitari Shosho pentru minune! Recuperare usoara mami, mult laptic si un pui de moldovean sanatos, mancacios si cuminte!
Belissima asteptam vestile bune!

Elly

Am avut o noapte dureroasa
Am avut niste dureri de ligamente de era sa fac si pe mine ca nu ma puteam misca din pat de durere. Am dormit putin si sunt
Burticosul asta al meu vrea sa ma sperie, nu a miscat deloc de 3 ore de cand sunt treaza, ceea ce nu-i sta in caracter, pana acum imi baga ficatul in suferinta... mai astept, cu toate ca sunt pe cale de a intra in panica. Am baut si cafea, am si mancat...

Deea 36+ cu grabit pe nume Victoras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enona3006 spune:

Mi-am amintit, cand puteti sa completati si la mine pe prima pagina :

41s+, 3000g, 50cm, Apgar 9, nastere naturala

(apgarul a fost 9 cred ca din cauza lichidului verde. Puiul nu era in suferinta fetala, dar meconiul l-a eliminat inauntru. oricum a primit 10 la 5 minute ...pai la cat urla )



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

NEATZAAAAAA,ce frumos e la noi...ploua cu bebeiiiiii!
FELICITARI,proaspetelor mamicutze:MIHA,TIGRUTZA,JOSEPHINE,SHOSHO!
Sa aveti parte de copii buni si sanatosi,sa va refaceti rapid!
Eu zic de pe acum si FELICITARI EVA!Daca era programata la 7.30 sigur a nascut pan la ora asta...sigur se dezmeticeste draga de ea din anestezie
ASTERO,ce experienta horror ai avut...cumplit!Nu cred ca-ti mai trebuie copii in curandNoroc cu cea mica ,iubita,ca-i cumintzica!Sper sa uiti cat mai curand lucrurile neplacute si sa te bucuri de minunea ta pe deplin!
ELLY,exact acelasi program l-am avut si noi as noapte(dar si in celelalte cu treziri din 2 in 2 ceasuri)...Usor-usor ne reglam noi...Cum ti-ai dat seama ca de la apa se constipa puiul mic?
MIRELLA,si eu is mama frigurosilor...prefer caldura,oricata ar fi....
ENONA,norocoasa mami,somn pan la 6 jumate?
AEVER,imi place tare mult ca esti hotarata in privinta celui de-al doilea copil,sper sa nu-ti schimbi perceptia dupa nastere si alaptare.Mie mi-au trebuit 9 ani sa ma hotarasc pt al doilea plod... eram cam ca ONUTZA nostra de acum(sa faca sotzul inca unu daca-i mai trebuie).Da uite ca am uitat ce a fost greu pan la urma si nu m-am putut abtine
Fug ca planje puiu!

Virginia .mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Wow, deschid si eu calculatorul si gasesc atatea vesti bune!!! Felicitari TIGRUTA, MIHA81, JOSEFINE si SHOSHONIK!!!! Sa va aduca puii vostri numai bucurii, sa fie sanatosi si norocosi! Doamne ajuta!!!

Fetelor, inca nimic de la Eva, astept cu sufletul la gura, la 7.30 era programata si ma tot uit la telefon.

Eu am avut contractii pana la 1 noaptea intruna la 5 minute, apoi brusc au incetat si am putut sa dorm. Doamne ajuta sa mai stea bebe al meu!!!

-----------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de fetita Amana (2 ani si o luna) si viitoare mami de baietel 37s+

Mergi la inceput