Hai Albinuta!Fluturasi&Floricele Mai-Iunie'12(54)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Uraaa!
Felicitari Miha si Tigruta! Sa va fie bebelusii sanatosi si norocosi!

Deja ma apuca tremuriciul... maine poimaine ma apuca si pe mine nascarea.

Elena 36+ cu Bebster AMR 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Bravo Tigruta, Bravo Miha!!! Felicitari! Sa va reveniti usor, sa aveti bebelaci sanatosi, papaciosi si necolicosi!
Multi pupici! Noapte buna fetelor!

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si AMR 3 +
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Oare Alinushali si carmenstar au nascut?

Deea 36+ cu grabit pe nume Victoras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteropipan spune:

salutare!!!!
scriu rpede 2 cuvinte pana scoate pitica aerul la tati in brate..
in primul rand ,multumim mult pt felicitari si cuvintele frumoase

sa va spun de piticuta...e o minune de copil...bebe mai bun si cuminte ca ea nu mi-a mai fost dat sa vad...papa si doarme toata ziua..nu stim ce inseamna sa plangi...deocamdata...am nascut-o cu 2900gr si 50 cm..micuta si firava...am iesit din spital cu 2720gr..sper sa ne punem repede pe picioare acasa...bagam si san dar si supliment...
am avut 2 zile groaznice cu febra laptelui..azi sunt un pic mai bine, am si reusit sa ma mulg cum trebuie cu pompa...ca astea 2 zile m-am muls manual, pt ca imi facuse niste ragade la sani pitica de imi era groaza cand venea ora alaptatului...e micuta si nu prinde mereu tot sanul, plus ca in spital din cauza operatiei nu puteam sta corect cu ea la san....in fine..acumn incepem incet incet sa intram pe un fagas normal..

cu operatia de cezariana.....a fost cel mai mare cosmar al vietii mele..horror...daca as putea da timpul inapoi, nu m-as mai gandi la cezariana nici o secunda...

pana la urma mi-au facut anestezie generala pt ca anestezistul care trebuia sa il am a plecat urgent in dimi respectiva ,din cauza mamei sale care patise hard attack...asa ca am avut alt anestezist care cica nu ar fi bun la epidurala sau rahi si le-a fost teama dr si moasei sa il lase sa imi faca epi ,asa ca au decis pt generala...
asta ca asta..dar ce a fost mai rau,abia dupa a urmat...spre sfarsitul operatiei, a trecut anestezia si am simtit tot..TOT si nu puteam vorbi pt ca eram intubata,nici nu puteam deschide ochii pt ca inca putin anesteziata eram..insa am simtit cum trageau de burta mea cum ma coase..durere ,nene, de nu mai stiam pe ce lume sunt...si nu puteam schitza nici un gest...si ii auzeam cum vorbeau sii incercam sa misc macar piciorul sau ceva dar nu puteam..offff,bine ca a trecut....
apoi ,cand mi-au scos tubul nu puteam respira, a trebuit sa trag aer de vreo 5 ori pana am inceput sa tusesc si sa incep incet sa respir,mi-au [pus si masca si am fost ok dupa...

iar durerile de zilele astea au pus capac de tot..nu imi imainam vreodata ca o op de cezariana poate durea atat...si nu sunt gaina proasta ,plangacioasa din orice..dar doare taietura,burta...zici ca au pus tone pe burta mea si au sarit cu to cu ele...
la spital in ziua operatiei,si pana a 2 a zi dimi ,la 5 am, m-au tinut la pat cu sonda,asa ca nu am reusit sa ma ridic,apoi in dimi aceea am facut cativa pasi,si fiecare zi cate putin putin,,acum macar ma pot misca ,dar inca doare,..tin firele ..mai ales cand ma asez sau ma ridic..e jale..

as mai naste de 1000 de ori natural decat prin op cezariana...nu se compara durerea din timpul nasterii(1-2-3ore) cu zilele de recuperarea dupa op cezariana...imi amintesc ca la Asteropi,la 2 ore dupa nastere eram fresh..la 4 zile,cand am ajuns acasa ,eram ca inainte...acum sunt ca o baba cocosata care dimineata mai aveam putin si plangeam de durere:((...incerc sa nu i-au calmante dar azi dimi chiar nu mai puteam ...in spital doar in primele 2 zile mi-au bagat perfuzii cu calmante si electroliti si glucoza ,pt ca 2 zile nu mi-au dat nimic sa pap,doar 3 pahare de ceai...

hai ca nu vreau sa infricosez pe nimeni,..poate am fost eu un pic mai ghinionista si nici organismul nu ma ajuta sa imi revin repede..insa VA SFATUIESC SA INCERCATI SA NASTETI NATURAL...

nasteri usoare fetelor care urmeaza si bebei sanatosi..asta e cel mai important...

aaa si felicitari celor care au mai nascut

sunt cam pe dinafara acum cu ce s-a mai intamplat pe aici,dar sper sa reusesc sa citesc zilele astea...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Doamne, Asteropi, prin ce ai trecut!
Imi pare tare rau. Si eu am patit ceva asemantor cu anestezia cand mi-au pus cerclajul, insa eu din fericire, am mai putut urla la ei sa le spun ca ma doare... desi eram si eu aproape adormita! Eu lucrez in mediu toxic, cica de aia nu a prins anestezia...
Offf si cu refacerea, ce sa-ti zic? Sper sa fie mult mai bine de acum incolo!
Cat despre bebelina... ma bucur ca e cumnite si ca e bine!
Te pup si-ti tin pumnii sa-ti revii rapid!


http://lmtm.lilypie.com/p1DRp3.png?Nr8NoC0w
2 sarcini pierdute la 5 s si 7 s, mutatie MTHFR ( A1298C) genotip heterozigot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Asteropipan inca o data felicitari ptr micutza, imi pare rau ca ai tras atata, groaznic ce spui tu acolo cu anestezia, imi pare rau ca te refaci asa greu. Daca ar fi dupa mine as incerca sa nasc natural chiar am intrebat dra dar a zis no way nu vrea sa riscam dupa o cezariana nastere naturala cu toate ca au trecut 4 ani de la taietura uterului... Eu nu am decat sa ma incurajez ca va fi bine...
Pupici

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si AMR 3 +
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Avem de joi o fetita mica si cuminte. 2.99 kg si 48 de cm. s-a rupt apa la munca, iar in 10 ore am nascut natural cu epidurala:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Felicitari pentru micuta minune josefine! Sa fiti sanatoase!



Deea 36+ cu grabit pe nume Victoras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

FELICITARI JOSEFINE si TIGRUTA si MIHA!!!!! Sa aveti parte de bebelusi mincaciosi, sanatosi si neplingaciosi.:))

Tin pumnii tuturor fetelor ce se pregatesc sa devina mamicute!!! Nasteri usoare si recuperare pe masura!!

Va pupam cu drag,

Clara - mami lui Bryce si Kaeden

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Ah,ce s au precipitat lucrurile!!
TIGRUTA,MIHA,JOSEFINE felicitari,refacere rapida si bb sanatosi si cuminti.
Asteropi,da' stiu ca ai tras nu gluma.Bine ca fetita e cuminte si nu ti face probleme.Sanatate multa!
Enona,daca citesti,spune mi si mie te rog cum e treaba cu mameloanele de silicon(sa inteleg ca se obisnuieste cu ele?).Ca eu tocmai le am cumparat in ideea ca ma vor ajuta in caz de ragade.
Ca tot se discuta pe aici zilele trecute de insomnii,ca ne-ar pregati pt noptile albe care urmeaza.La mine e invers,dorm dusa,tai lemne pe mine ca nici la baie de multe ori nu ma mai pot trezi,ba mai trag o tura de 2-3 ore si in timpul zilei.Oare pt ce m-o pregati?
Nastere usoara BelissimaEva!

Mergi la inceput