Puerto Vallarta

Puerto Vallarta | Autor: Alice12

Link direct la acest mesaj

Scriu la Diaspora pentru ca am vazut multe fete din Canada&US calatorind in Mexic. Eu si sotul suntem in US si ne gandim sa mergem intr-o mini vacanta de ~1 saptamana la plaja in Mexic in jur de 1 iunie.
Am vazut multe oferte in Purto Vallarta la preturi rezonabile si ni se pare prea frumos sa fie adevarate. Pt 5 zile, in jur de 700$/persoana, totul inclus?Ni se pare cam ieftin si ne e teama sa nu ne stricam vacanta. Ce opinii aveti despre Purto Vallarta? Este o perioada favorabila pt plaja? Daca aveti alte recomandari pt o vacanta la plaja la inceput de iunie, sunt binevenite. Nu putem sa calatorim in Cuba, in rest am putea sa mergem oriunde in America de Nord si de Sud. Pt Europa nu ne ajunge timpul.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Se fereste lumea de Mexic acum de aia e ieftin. Puerto Vallarta e super frumos si relativ safe. adica nu-s bandele de traficanti de droguri acolo, dar grija mare la portofel, camera foto etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Noi am fost in Puerto vallarta la Riu Jalisco. Era prima iesire in sud si nu am stiut ce astepta. Hotelul a fost 5 stele dar plaja (acum dupa multe iesiri in Jamaica, Diminicana, Cuba si Mexic pot face comparatia)nu a fost cu nisip fin si alb ci grunjos si maro. la fel si apa oceanului , nu era clara.Ziceai ca e un lac murdar.

Noi am mers apoi in Riviera Maya , pe partea cealalta a mexicului, si in iunie plecam tot acolo dar mai in Sud la Xpu-ha.Nisipul este lab, fin, si apa in degrade de turcoaz.

Este f cald si umid in iunie, dar la malul marii e bine iar in majoritatea restaurantelor si in camera ai AC. Pretul este ok, depinde de cite stele are resortul, dar daca zbori din state (probabil cu American Airlines-cei mai ieftini) si numai 5 zile cam pe acolo este pretul.

Nu stiu daca esti familiara cu tripadvisor, dar acolo gasesti toate opiniile celor care au calatorit acolo si poze din vacanta. Eu ma bazez f mult pe acele opinii.

Este frumos si in Republica Domincana, am fost de citeva ori la plaja bavaro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Multam mult de opinii.
Pana la urma am rezervat la Riviera Maya, Gran Bahia Principe Sian Ka'an Golf Resort & Spa. Sper sa fie ok, plecam peste cateva zile.

Vrem sa mergem sa vedem Chichen Itza. Daca ati fost, ar fi de preferat sa mergem in grup organizat sau cu masina noastra? Inchiriem masina oricum si ne gandeam ca poate ar merita sa facem o plimbare de capul nostru daca e safe in Mexic.Multam mult inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Alice, uite ca n-am apucat sa-ti scriu de Puerto Vaillarta. Noua ne-a placut foarte mult, insa eram in timpul sezonului sec, in decembrie, deci foarte placut. Se pare ca in sezonul umed e destul de greu de suportat.

La Rivera Maya am fost de 2 ori si ne-a placut de fiecare data, idem am stat in hoteluri mari in sistem de all-incl. Si da, masina ne-a folosit foarte bine caci ai mai multa libertate in alegerea datelor de excursie, le poti grupa dupa plac si Chichen Iza e, intr-adevar, exceptional.
Excursiile organizate de hoteluri nu prea ne interesau, doar daca era ceva iesit din comun ca vazut de balene in Baja California.

Despre calatorit cu masina : circulati pe axele prinicpale si turistice, nu va abateti in satele mici, nu circulati cu geamurile deschise (luati deci o masina cu AC), nu lua bijuterii cu tine.

Vacanta placuta !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Alice , o sa-ti placa Sian khan, au numai revieweri bune. plaja are ceva pietre dar sunt si zone fara. Bahia in general are reputatie f buna, noi am fost de 2 ori la rind la Bahia in dominicana.

Am fost la Chichen itza, Coba (singura piramida pe care se mai urca) dar cu grupuri organizate. Nu ne-am incumetat la condus prin mexic de capul nostru, politie este peste tot, masinile inchiriete au numere separate si culmea ca le cam opreste politia. Se asteapta spaga ca in ro. Asta e ceea ce am citit.
Cu grup organizat am beneficiat si de ghid, fost profesor de istorie, istoria mayei in sine pe noi ne-a impresionat mult. Astea nu le poti auzi cine mergi pe cont propriu. In plus sunt 4 ore de condus pina la piramida each way. Eu ti-as recomanda un tur organizat.

Nu cumva sa nu te duci pe 5th Avenue, la disco Coco Bongo unica in lume. In rest distractie placuta si vreme frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Ce ma bucur ca sunteti pe aici!
Inclin sa mergem in grup organizat la Chichen itza. Unul, din cauza stirilor din Mexic si apoi din cauza ca am putea sa pierdem avantajul unui ghid bun care sa ne explice istoria chichen itzei.

Si daca ne vom indrepta in directia asta, nu stiu daca mai are rost sa inchirirem masina pt transferul aeroport-hotel. Dana, cum ai organizat tu transferul? Am inteles ca este optiunea unui buss Collectivo(?), care opreste la fiecare hotel. Ne intrebam daca optiunea asta nu ar fi buna si atunci sa renuntam complet la inchiriatul masinei. Mai sunt alte variante pt transfer? Mii de multumiri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Alice, USA Transfers. intra pe site-ul lor, iti dai destinatia si te ia de la aeroport. Te asteapta cu o pancarta cu numele tau, te duce direct la hotel, pretul ti-l da pe net dar platesti numai cind ajungi acolo. Pretul este dus intors, sunt f seriosi. Si pe noi (suntem 10) ne vor lua anul asta.

Ma bucur ca ai decis sa iei grup organizat. Daca esti curioasa intra pe youtube si da Chichen Itza clap quetzal call, sau snake. O sa ti se faca pielea de gaina. Si ai sa vezi ca exact asa e si la fatza locului. De asemenea cind veti ajunge la terenul de sport -un fel de fotbal dar loveau cu soldurile, ne-a zis ghidul sa stam in cele 2 capete ale terenului (vorbim de 200 m) si sa vorbim intre noi. Iti jur ca iti auzi partenerul ca si cum ar fii linga tine. Nici asta nu am crezut cind ne-a spus ghidul pina nu am facut-o.

vacanta placuta si sa ne spui impresii la intoarcere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Recomand mersul in grup la Chitchen Itza, musai cu un ghid (sunt multi si la fata locului, autorizati, cu licenta). Sit-ul este fantastic, insa e si mai grozav daca va explica cineva ce si cum. :) Musai sa va luati palarii de soare (eventual o umbrela?), o sa umblati prin soare si e crancen. Langa cenota e un barulet, noi am profitat si ne-am mai adapostit de soare (am fost in mai-iunie).
Coba este si ea interesanta (mai ales acel drum maias de 100 de km care duce fix la Chitchen).

Personal pastrez amintiri foarte frumoase legate de Mexic. Noi am stat in Playa del Carmen si nu ne-am simtit niciodata in "pericol" de-a fi jefuiti sau agresati. Ni s-a explicat ca pana si baronii drogurilor inteleg ca zona Cancunului e prea importanta pentru turism ca sa fie implicata in luptele lor teritoriale. Nu stiu daca situatia s-a schimbat intre timp (noi am fost in 2008), stirile din zona indica o crestere a violentei in zona granitei cu USA, acolo unde au fost dintotdeauna probleme...

Distractie placuta!! Si daca poti, ia-ti si o excursie cu submarinul de langa insula Cozumel, e o experienta unica! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Coracora, de unde ai luat tu excursie cu submarinul? Asta mi-ar place mie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:


Citat:
citat din mesajul lui Podeanu

Coracora, de unde ai luat tu excursie cu submarinul? Asta mi-ar place mie...

Born to shop, forced to work.


Excursia am "cumparat-o" de la agenta noastra din Playa del Carmen si s-a desfasurat astfel: trezit dimineata devreme, mers pe jos pana in port, luat feribotul pana pe insula Cozumel (cam 40 minute), de-acolo te ia un taxi si te duce la terminalul de unde pleaca barca de te duce la submarin si apoi te plimbi cu submarinul. Traseul invers e identic.
Noua ne-a placut foarte mult. Si-am platit si putin.. in jur de 40 euro / persoana (echivalentul in dolari, bineinteles). E drept ca in 2008 cand am fost noi dolarul se prabusise, asa am boierit cu euro in buzunar.
Asta e site-ul celor cu submarinul: http://www.atlantissubmarines.travel/

Wow.. acum vad ca pretul a ajuns la 100 euro / persoana...
De fapt ce ma mir... un amic de-al nostru a fost anul trecut la Xcaret si a platit 55 euro / persoana (iar noi platiseram 20 euro / persoana).... Preturile au crescut foarte mult.
Apropo, spectacolul despre istoria Mexicului de la Xcaret este superb, daca aveti ocazia, sa nu-l ratati (e numai seara din cate tin minte).

Mergi la inceput