Puerto Vallarta

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Noi am stat in Mexic ceva vreme si eram "burduf" de istorie, nici nu ne-a trecut prin cap sa luam ghid.

La Xcaret e foarte fain, luati-va costumele de baie caci sunt si atractii cu apa. Inotat cu delfinii, riu subteran cu pesti exotici ...
E drept ca si noua ni s-a parut scump.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Ramasesem datoare sa va povestesc despre vacanta mea. A fost frumos si recomand la toata lumea Gran Bahia Sian Khan.A fost extrem de cald, in prima zi m-am ars. Era nor si nu mi-am pus sunscreen pentru 1 1/2h ca am zis ca era mai mult nor decat soare. Soarele ala cu intermitente m-a ars urat de tot pe umeri.
In afara de asta, am fost la siturile arheologice de la Chichen Itza si Tulum si ne-a placut foarte mult. N-am putut sa-l conving pe sot sa mergem cu grup organizat, asa ca a condus el o masina inchiriata. Nu am avut nici o prolema, ne-am dus pe un drum federal(3.5h) si ne-am intors pe drumul platit( toll road, 3 h) si mare ne-a fost uimirea sa platim 30US$ pentru 200 km la intoarcere. Noroc ca ne mai ramasese niste pesos maruntis prin buzunar, ne intrebam ce ne-ar fi putut face daca nu mai ramaneam cu nimic.Sper ca luau si cred carduri.
Pe drumul federal am trecut prin cateva satuce, orasele si am vazut o groaza de saracie de mi s-a rupt sufletul. Ne-a determinat sa dam si mai mult tip(bacsis) la toti mexicanii din statiune.Vai de ei ce greu traiesc. Aici am avut mixed feelings, parca as prefera sa merg intr-o vacanta in care sa nu-mi fie mila de bastinasi.

Am intalnit si un cuplu de montrealezi la plaja. Ne-a facut capul mare cu toate lucrurile rele din Quebec. Ea lucra in departmanetul de psihiatrie la un spital din Montreala si ne-a povestit printre altele ca prin Nov-Dec are multi clienti din cauza ca elevii primesc report card-urile. Cei mai multi veneau de la o scoala internationala(??) In fine, am scapat de ei si ne-am continuat vacanta in liniste.

All in all, a fost foarte frumos, iesirea din all inclusive m-a tulburat putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Am uitat sa spun ca ne-am luat ghid la Chichen Itza, a fost in jur de 50$. Nu am stat pt light and sound show ca am vrut sa ne intoarcem pe lumina, nefiind siguri de starea toll road-ului. Dar toll road-ul s-a dovedit excelent, nu trece prin nici o localitate, speed limit-ul este 120km/h, asa ca daca e sa dau timpul inapoi as fi stat si pt light&sound show. Poate data viitoare.

De acolo am cumparat un calendar mayas, care-mi place foarte mult, inca ii caut loc in casa, un covor cu care nu stiu ce sa fac, probabil nu-l voi folosi vreodata. Un vanzator ambulant l-a acostat pe sot si cum lui ii place sa negocieze si i s-a parut ca ar fi un deal sa dea $15 pe un covor, l-a luat....
Ne-am mai oprit la o alta taraba si vanzator era un baietel cu niste ochi negri superbi, dupa o mica discutie despre marfa lui i-am spus ca nu cumparam nimic, i s-au intristat ochii asa de tare ca sotul a cumparat doua palarii de paie de la el...noroc ca n-am mai avut timp si bani. Nu stiu cum ne-au ramas bani de toll road, tb sa admit ca nu am prevazut ca toll road-urile sa fie asa de scumpe in Mexic.

Mergi la inceput