Bobocei de sept-oct 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

neata

stimularea sanilor PROVOACA CONTRACTII uterine, asa ca eu as fi mai rezervata in a aplica metoda(stimularea sanilor e chiar o metoda naturala de inducere a travaliului cand acesta intarzie).
eu n-am masat deloc sanii inainte de a naste si am alaptat bine mersi o gramada de timp. si nici alimentatia nu a fost prea grozava, au fost multe zile in care am mancat un covrig si am baut o cafea si atat...si laptele curgea siroaie. nu stiu daca e o regula fara exceptii, insa eu stiu ca laptele e prea putin influentat de alimentatia mamei, el vine si curge luand resurse de pe unde se poate. da, ideal e ca mama sa aiba o alimentatie corecta pt a nu se deshidrata, anemia si a ramane fara rezerve. ca tot ce-i bun se duce in laptic.

Mami de D mare (4 ani si 8 luni) si d mic (1 an si 11 luni) + bb 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

garmastanul e pentru ragade, adica rani/fisuri ale mamelonului provocate de supt (e un cicatrizant f bun). nu se foloseste
antivergeturi .

Mami de D mare (4 ani si 8 luni) si d mic (1 an si 11 luni) + bb 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patricbebe spune:

Antivergeturi sau special pentru pielea sanilor am vazut de la Mustela gama 9 luni, au si varianta fara parfum. Antivergeturi mi-a mai fost recomandat uleiul cu vitamina E 1500 de unitati. Din pacate aici e tare greu de gasit. Indiferent de ce alegeti trebuie utilizat zilnic ca asa o data pe saptamana sau cand ne aducem aminte nu prea are efect. Pielea sa fie ingrijita.
Garmastan am citit si eu prospectul pe net cand mi-a fost recomandat si am vazut pentru ce e bun doar ca nu pare sa aiba o culoare prea apetisanta!

23w cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna dimineata fete frumoase cu burtici adorabile!

Ce ma bucur ca totul a fost bine la morfologie Olivette! :D Si eu tot cu noada am probleme de la scaun Mai nou stau turceste la munca pe scaun si mi-e mai bine

Eu folosesc produsele din www.mamamio.com/uk/pregnancy/gifts/congratulations-kit.html" target="_blank">acest kit. Mi le-a adus sotiorul din Anglia. Uleiul (cel din sticuluta mica) poate fi folosit si pe sani. Au si produse speciale pentru sani. Sunt cea mai apreciata marca din USA (cica). Desi sanii mi s-au marit cu mai bine de 1 nr, nu mi-a aparut nicio vergetura, nici pe burtica sau mijloc. Seara ma dau cu ulei de masline pentru a alterna. Intra mai greuin piele, dar merita

Astazi facem si noi 20 de saptamani! Mai avem inca jumatate, sunt atat de entuziasmata si simte si Luca si se tot misca prin burtic.

19+ cu

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielabejan spune:

neatza burtici!
am si eu o dilema, eu nu mai lucrez asa ca fac miscare cum apuc, adica depinde de vremea de afara si de starea mea uneori ma misc toata ziua, alteori nu am chef de nimic, alteori le alternez. Insa am momente knd ma omoara spatele si soldurile si obosesc foarte repede, inainte sa raman gravida munceam 6 zile din 7 de la 6 dimineata la 7seara si nu mai simteam oboseala decat knd ma asezam in pat.

voi faceti miscare regulat indiferent de cum va simtiti? obositi tot asa usor ca mine? eu am pus pe mine 2 kg in 3 sapt, bine ce ii drept am inceput sa iau fier si vitamina D,tot de 3 sapt, k asa mi-au iesit si rezultatele si dr a insistat sa incep sa iau vitamine


21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielabejan

neatza burtici!
am si eu o dilema, eu nu mai lucrez asa ca fac miscare cum apuc, adica depinde de vremea de afara si de starea mea uneori ma misc toata ziua, alteori nu am chef de nimic, alteori le alternez. Insa am momente knd ma omoara spatele si soldurile si obosesc foarte repede, inainte sa raman gravida munceam 6 zile din 7 de la 6 dimineata la 7seara si nu mai simteam oboseala decat knd ma asezam in pat.

voi faceti miscare regulat indiferent de cum va simtiti? obositi tot asa usor ca mine? eu am pus pe mine 2 kg in 3 sapt, bine ce ii drept am inceput sa iau fier si vitamina D,tot de 3 sapt, k asa mi-au iesit si rezultatele si dr a insistat sa incep sa iau vitamine


21+


La mine depinde de cat dorm. De obicei la 21.30 adorm, odata cu gainile, insa la 06.30 ma trezesc singura. Mi-am facut un obicei sa urc scarile la metrou mereu si fac acele exercitii Pilates despre care va spuneam intr-o pagina anterioara.
De atunci nu ma mai doare asa tare mijlocul si obosesc mai greu. Pot chiar sa merg in ritm alert

Totusi cred ca depinde de fiecare organism in parte. Poti face miscare cum simti si tu, dar o plimbare nu are ce sa strice. Pot spune cu mana pe inima ca acum 1 luna abia ma miscam, ziceai ca sunt in 8 luni. Oboseam dupa cativa pasi si tot ce vroiam sa fac era sa

19+ cu

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Eu folosesc ulei de argan pe burtica, coapse, sani. Mie imi place; eu il folosesc de mult si pt fata dar nu am probleme ca nu intra in piele. Am folosit si fiole de la Lierac, dar am trecut pe ulei de argan.

Din cate stiu pt sani nu e indicat sa te faci cu nimic, Garmastan e pt rani, daca apar cand alaptezi; dar eu stiu ca din luna a 7-a dupa fiecare dush e indicat s ate freci mai dur pe sfarcuri cu un prosop pentru a le pregati de alaptat.

20+
_
3 FIV-uri si un FET in Debrecen cu dl doctor Bodnar nereusite, FIV 4 reusit in ianuarie 2012 tot la Debrecen, cu dl Bodnar - Doamne ajuta in continuare !
MTHFR C677T in forma heterozigota, mutatia factor XIII Val34Leu heterozigot, tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

hello burtici
pe mine ma doare burtica in partea de jos si nu stiu de la ce....sa fie oare de la oboseala?! sau din cauza faptului ca dimineata pe la 5 m-am trezit cu o senzatie de credeam ca fac pe mine si aveam vezica ful. Poate am stat prea mult fara sa fac pipi, poate ca in somn nu mi-am dat seama....


lalu85 24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Si eu stiu ca nu e bine sa faci masaj la sani inainte de nastere, ca provoaca nasterea. Stiu pe cineva care se dusese la Isis sa nasca si s-a muls cu pompa, stimuland sfarcurile si nasterea a urmat destul de rapid dupa operatiune. Iar sfarcurile vor durea si daca dati cu Garmastan inainte si daca nu dati. Eu am dat doar dupa nastere si desi parea ineficient am continuat sa dau si in final a trecut. Nu imi imaginam cum se poate vindeca o rana/ragada, cand frecusul suptului e constant. Mai ajuta si statul cu sanii la aer, asadar umblam dezbracata prin casa, iar cand era frig in casa si nu puteam, imi faceam niste tinute traznet, sa pot sta cu sanii la aer fara sa inghet in rest.

Si mi-am mai adus aminte ca vroiam sa va mai spun ceva la un moment dat si am uitat. Despre parul de pe burta sau de unde mai apare din cauza sarcinii. Nu il radeti, ca se indeseste si se intareste radacina. Asa spuneau fetele de la odiseea anterioara. Dupa nastere, la o vreme, cade singur. Eu am fost norocoasa, mi-a aparut un singur fir sarcina trecuta si un singur fir sarcina asta, reaparand si cel de la prima sarcina, asadar acum am doua. Eu sunt blonda, iar firele sunt negre si lungi de vreo 2-3 cm. Le las acolo, iar cand risc sa se vada le tai cu foarfeca, dar nu prea e cazul. O sa inceapa sa se vada in curand si o dunga innegrita pe burta pana spre buric, nu va faceti griji, va disparea dupa nastere, in cateva luni.

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

18 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalu85

hello burtici
pe mine ma doare burtica in partea de jos si nu stiu de la ce....sa fie oare de la oboseala?! sau din cauza faptului ca dimineata pe la 5 m-am trezit cu o senzatie de credeam ca fac pe mine si aveam vezica ful. Poate am stat prea mult fara sa fac pipi, poate ca in somn nu mi-am dat seama....


lalu85 24+ cu


Neata Lalu!

Posibil sa te doara si de la articulatii, se tot intind. Dar nici partea cu vezica plina nu este exclusa.

Am citit o carte frumoasa, "..cu dragoste" se numeste. Contine foarte multe informatii despre primele zile ale lui bebe, despre alaptarea corecta. Si cum a zis si tu Elfica, una dintre modalitatile de a-ti ajuta sanii sa se vindece era sa ii lasi la aer, la soare, sa se usuce treptat nu cu prosopul.

Cat de frumoasa este bulinuta ta mica! Sa va traiasca si sa creasca sanatoasa si frumoasa ca o floare (nu ca nu ar fi deja!)
20+ cu

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput