Bobocei de sept-oct 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Cat de agasante sunt reclamele din josul paginii

Lalu, no spa nu te ajuta? Si eu m-am trezit cu o jena in partea de jos a burtii dar am luat un no spa si mi-a trecut

Elfica. eu chiar vroiam sa va intreb daca v-a aparut linia aceea maronie pe burta. Sora-mi i-a aparut prin sapt a3-a, a 4-a dar la mine inca nu si-a facut aparitia. Totusi, poate sa-mi apara mai tarziu? Si cu parul crescut pe burta am o problema Eu sunt satena, parul peste tot este saten, dar pe pielea f alba se vede f rau si firul saten. Mie mi-a aparut pe burta ff mult, pe barbie si chiar pe pometi. Pe barbie il iau cu penseta ca nu vreau sa am cioc pana la nastere, dar in rest il las in pace. E o veste buna daca pica dupa nastere.

Noi am foct la eco. Ficatul este marit dar e normal pe timpul sarcinii, dar am namol la fiere. Si dr a zis ca tot din cauza prednisonului am namol la fiere. La rinichi am pietricele si mi-a zis ca pare ca sunt in pragul unei infectii urinare. Am sa repet analizele sapt viitoare ca sa o prind in flagrant. A reusit sa vada splina si ff putin vezica. BB sunt bine, in pozitiile consacrate: unul stanga, unul dreapta. Mi-a zis insa ca la 4 luni si 3 sapt ar fi trebit sa fie mai sus (sunt la 2 degete sub buric, asa cum ii simt cand lovesc). Din cauza asta, sunt mari sansele sa nu-si mai schimbe pozitia pana la nastere. Ceea ce este o veste proasta pentru col pentru ca este flancat de baieti. Sunt pozitionati transversal, dar in loc sa fie unul sus si unul jos ei sunt unul in continuarea celuilalt. Colul este inchis. Mi-a confirmat si dr aceasta cat de greu o sa-mi fie mai incolo, sa am mare grija cu greutatea caci in ultimul trim nu am sa ma pot misca si din cauza greutatii + statul in pat = probleme la solduri, coloana, muschi atrofiati, probleme cu care pot ramane permanent. Dar vom trai si vom vedea. Mi-a spus ca am suficient lichid amniotic. Marti ma duc la 4D

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni81 spune:

Buna burtici,

Nu am mai scris de foarte mult timp :(, dar va mai citesc cand pot. Eu m-am intors la lucru si nu prea mai am timp de nimic :(, dupamasa mai iesim cu copila prin parc. Vreau sa impartasesc cu voi ca vom avea inca o fetita dupa cum ne-a confirmat dr la morfofetala din acesta saptamana. Totul e ok doar e putin mai mica in masuratori decat ar fi dupa UM (5 zile diferenta)mi s-a spus ca probabil va fi mai micuta la nastere.
Felicitari tuturor pentru rezultatele bune sa fie asa si pe mai incolo numai cu vesti bune. Sper sa activez mai mult daca nu in viitorul apropiat atunci probabil cand voi intra in august in prenatal.
Numai bine va doresc la toate.
Pupici

Monika mamica lui Noemi Alexandra (29.04.2010), 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna seara, fetelor

N-am mai intrat nici eu de mult,ca nu mai reusesc sa tin pasul cu voi. Acum am ajuns la zi si am intrat sa va salut.

Noi suntem bine, pe 1 iunie am morfofetala. Dr ginecolog a zis la ultima eco ca bb pare fetita, dar eu tot baiat simt ca e.Acum ramane de vazut.

Referitor la creme pt ragade, pe mine m-a ajutat mult mai mult Multi-Mam, cu Garmastan nu am reusit sa rezolv problema.

Va pup si va doresc un weekend minunat tuturor.

21+
“Never, never, never, never give up.” Winston Churchill

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Fetelor am intrat azi intr-o farmacie si am vazut crema pt gravide de la Mustela "9 month" si costa 140lei mi se pare fff scumpa....
Asa ca mai bine folosesc crema mea de galbenele

lalu85 25+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Ma bucur sa aud ca toate fetele sunt bine!

Anaomaria si eu tot pe 1 iunie merg la morfofetala Sunt sigura ca si chiar daca ar fi fetita tot topita dupa ea ai fi

Baieteii tai sunt nastrujnici anne`mary,sigur se vor intoarce ei cum trebuie in timp. Doar nu toate sarcinile sunt la indigou. Eu zic ca va fi bine! Ce vrei optimismul meu debordant

lalu85, da sunt scumpicele cremele astea. Poti incerca si ulei de masline daca ti-e la indemana. Adevarul este ca si anume crema de galbenele este sfanta! De la cate nu m-a salvat (arsuri, opareli, bataturi si bubite)

Si mie mi-a aparut perisor pe burtica si nu imi place.Inainte aveam puf, dar acum... Linea negra am inteles ca nu apare tuturor fetelor. Mama mea nu a avut si nici mie nu mi-a aparut pana acum.Tot ce conteaza e ca dispare dupa, nu?
Va pup si un weekend pe masura!


20+ cu

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Buna, fetelor, scuze ca scriu la odiseea voastra ... Sunt mamica unui "strumf de iulie-august 2011" si am un port-bebe de vanzare, il puteti vedea aici: www.okazii.ro/port-bebe/alte-produse-pentru-purtarea-bebelusilor/port-bebe-cu-copertina-a113663339" target="_blank">http://www.okazii.ro/port-bebe/alte-produse-pentru-purtarea-bebelusilor/port-bebe-cu-copertina-a113663339 Este in stare impecabila, toate piesele sunt detasabile si lavabile, iar eu l-am folosit intre 0-4 luni, cand ma duceam cu bb prin vizita si nu caram patutul cu noi, sau la doctor ... E foarte practic, pt ca bb poate dormi pe o suprafata plana, are salteluta din burete, si are copertina si aparatoare de picioare, detasabile, care-i asigura intimitatea.

Daca voua nu va trebuie, poate stiti pe cineva interesat.

Mai am si lucrusoare, pe facebook, sub numele "Diverse de vanzare".

Sarcina usoara va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Lalu sa traiesti sa fii snatoasa!
Fetelor chiar voiam sa-ntreb si eu despre creme,mai ales cremele pt vergeturi...mie mi-a zis doctorul ca dp 18 saptamani pot incepe sa folosesc,acum folosesc doar o crema hidratanta si ma chinui sa-mi amintesc si sa nu-mi fie lene sa ma dau in fiecare seara ...pt vergeturi am auzit ca e f buna Elacyl dar e cam scumpa...40E..400ml...ma mai gandesc...
In alta ordine de idei eu inca nu ma prind cand misca bb...sigur se misca dar nu reusesc sa-mi dau seama de miscari....mai astept...
Si eu am par la greu pe burta si inca ceva am asa gaze multe in burta simt in partea de jos burta tensionata asa cum esti cand esti balonata...zilnic am perioade din astea...voi?
Puuup si weekend placut!

18

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Neatza dragelor. Ce faceti? Eu sunt treaza de ceva vreme si inca nu mi=am revenit.

Moni, Ana felicitari pt fustite.

Vorbeati despre miscare. Eu sunt in concediu si ies de 2 ori pe zi afara. Dimineata mai putin, iar seara ies cu lucian si ne plimbam 40-50 min. Dar daca nu ma simt in stare sau nu am chef, nu trag de mine. Tare mi-ar placea sa-mi dea gineco unda verde pt pilates. Din pacate pt mine, in Buzau nu exista cursuri predate de un instructor care sa te supravegheze.

Lalu si eu tot crema de galbenele folosesc dar uit sa ma dau in fiecare seara :(

Daca vreti sa va uitati la un film bun, va recomand ""Maini de aur: povestea lui Ben Carson" un film extraordinar.
Va puup

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Irene_ spune:

Eu mi-am luat crema antivergeturi Mustela 9 luni, dar nu prea o folosesc zilnic si atunci ocolesc abdomenul, masez doar in lateral, pe sani si pe coapse; am gasit-o cu 107 ron, dar oricum e destul de scumpa; dr. mi-a recomandat ulei de migdale, dar deja o cumparasem pe asta; oricum a zis ca dupa 33 sapt nu o sa-mi mai dea voie sa folosesc nicio crema. Ce nu-mi place la Mustela este ca se formeaza un fel de cocoloase daca incerc sa masez mai mult, o fi de la pielea moarta sau poate asa e bine ca sa isi faca efectul, cu alte creme, obisnuite, nu patesc asa.
Legat de masarea sanilor si mie mi-a spus o verisoara, care e medic pediatru, sa frec sfarcurile cu prosopul dupa dus, pentru lactatie; pe dr. mea n-am intrebat-o inca daca e bine. Stiu insa ca mangaierea burtii poate provoca contractii (din cauza asta evit sa o masez cu crema), i-am auzit pe doctori cat am stat in spital spunandu-le pacientelor. Si tot in spital am auzit ca nu e bine sa stai turceste, ca se pot rupe membranele, asa ca ai grija Kytana.
Nici eu nu prea fac multa miscare, fiind in concediu medical; cand e vreme urata nu ies din casa si resimt lipsa activitatii fizice; si pe mine ma dor soldurile si spatele, am senzatia ca o sa fac rani in zonele care sunt mai solicitate cand dorm si nu-mi mai gasesc locul noaptea. Mi-am intrebat dr. daca pot face exercitii speciale pentru gravide si nu mi-a dat voie. Noroc ca inca nu am inceput sa pun kg pe mine, ca daca ma mai si ingrasam chiar nu stiu cum as fi rezistat. Astept sa se indrepte vremea sa pot iesi zilnic la plimbare.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Irene_ spune:

MoRo_K, gazele pe care le simti s-ar putea sa fie chiar miscarile lui bb, la inceput pot fi resimtite ca o balonare. Eu simt ca si cum ar face cineva balonase din sapun la mine in burta, dar senzatia e diferita de balonarile de dinainte de sarcina, nu e o simpla umflare statica a burtii. Chiar si acum cand va scriu simt ca o framantare in burtica, concentrata intr-un singur loc si sunt convinsa ca e buburuza mea, pentru ca inainte de sarcina nu am simtit niciodata asa.
Fetelor, mai ales cele care aveti experienta unor sarcini anterioare, credeti ca e posibil sa simt miscarile lui bb si in lateral, mai spre spate, atunci cand stau culcata pe partea respectiva? Acum doua zile stateam pe partea dreapta si am simtit in lateral dar oarecum mai spre spate lovituri regulate ca si cum ar fi boxat cineva, iar cand am pus mana acolo s-au oprit.

17+

Mergi la inceput