Bobocei de sept-oct 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Aha ,deci garmastanul ar fi o solutie,desi exact pe tema perioadei sunt controversele,cica in ultima luna ,de fapt chiar ultimele doua nu e indicat sa masezi sanii caci se poate declansa travaliul,dar io stiu e nu e adevarat ?!

22+

Mihnea Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielabejan spune:

apropo k mi-ati adus aminte de gogosele, cine are o reteta de gogosi pufoase k eu am avut una foarte simpla si buna, dar am pierdut-o si oricat am incercat nu reusesc sa mi-o aduc aminte


20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_rainbow spune:

lalu, la multi ani!!! sa fii sanatoasa si fericita alaturi de familia ta!

Gabrielle, mami de Lucas (14.10.2010) si 24+


2 ingerasi in ceruri, opriti din evolutie la 12 si 16 saptamani
mutatia MTHFR C677T heterozigota si mutatia MTHFR A1298C heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Neata gagici cu burtici

Eu ma dau pe sani,burtica si coapse cu ulei pt gravide de la Bubchen,se absoarbe repede si miroase f.frumos,il pun pe sotior sa ma masezenu se plange

Sa aveti o zii faina

Paulafericita 20+ cu Roland

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

adinaz. eu am luat un ulei de dus de la Eucerin, de la farmacie, cu care te dai in timpul dusului, face spuma, te clatesti si are ca scop hidratarea pielii. Eu l-am folosit de 2 ori si nu am vazut vreo schimbare radicala. Costa 35 lei 200 g si 50 de lei 400 g. In buzau apa este fff dura si in permanenta folosesc geluri de dus ca sa combat cumva efectele apei. Eu am o crema de galbenele f grasa cu care ma dau pe burta si pe sani, intra in piele un pic mai greu dar intra.
Legat de sani nu stiu ce sa-ti spun. Sunt pareri care spun ca ar trebui masati inainte de nastere iar alte pareri sustin ca nu ar trebui sa faci nimic. Sunt fete cu sfarcul mic si intors, nu stiu cum, si care au reusit sa alapteze.

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Legat de constipatie, am inceput si eu sa am problema asta de cand am inceput sa iau elevit. Ca si remedii eu am folosit cu efecte garantate:
- iaurt cu tarate de grau
- kiwi (f bun diuretic)
- seminte de in (o lingurita intr-un pahar de iaurt sau intr-un pahar de apa. Atentie insa a nu se consuma "a la long" in timpul sarcinii)
- supozitoare cu glicerina
daca imi mai aduc aminte iti spun. Dar tine minte ca fiecare organism reactioneaza in felul lui. Sunt persoane pt care merele sunt diuretice iar pt altele constipa.

Ma uitam la un reportaj care spunea ca pentru o alaptare indelungata este indicat ca pe perioada sarcinii si dupa, mama sa aibe o dieta hiperproteica: carne, peste, oua, olegioase (ulei masline, seminte floarea soarelui, fistic, nuci). SPuneau ca ouale sunt ff bune (un ou la 2-3 zile) dar eu am interdictie la oua din cauza ficatului iar pestele consumat de 2 ori pe saptamana (eu cred ca indicat ar fi de consumat crapul, pastrav si evitat somonul, dorada, tonul care sunt pesti oceanici, cu o concentratie mare de mercur). Dar mie nu-mi prea place pestele la gratar iar prajeala imi este interzisa tot din cauza ficatului

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!
bine v-am gasit in casutza noua! sa fie un nou capitol plin de vesti bune!!!
lalu la multi ani! sanatate, impliniri si fericire!
eu ma dau rar pe burta si atunci folosesc melkfet, crema cu galbenele si vitamina e sau ulei de masline cu galbenele, preparat de mine...mie sfarcurile mi s-au facut maronii si ma dor...garmastanul cred ca-i pentru asa ceva...am auzit multe persoane care lauda crema antivergeturi de la sanosan, dar n-am folosit-o...

azi facem cinste!!!! am ajuns la jumatate de drum!

va pupam


20+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

bravo corina. Eu sunt in spatele tau. Azi facem 19 saptamani.

Ia uitati ce ma asteapta dupa nastere: http://www.jocurban.ro/injoaca/?p=6732

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

felicitari anne! si numai bine in continuare!


20+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patricbebe spune:

Buna dimineata!!

Anne din astea o sa avem parte toate, la tine cu gemeni o sa fie dublu. Rabdare multa, de acum sa faci exercitii sa numeri pana la 10 inainte sa raspunzi

Noi azi am implinit 23 de saptamani si bebelina are deja program. Dimineata e activa dar nu foarte, incepe pe la pranz si seara la 8 e deja apogeul de bombaceli. Nici nu pot sa lenevesc la tv uneori ca nu e bine nici pe drepta nici pe stanga. Asa ca iau catelul si stam pe balcon corespunzator pe scaun si ne uitam la stele si dupa pisici
Am incercat sa ii pun sa asculte muzica, am pus ipod-ul pe burta si cred ca adormit, am pus diverse genuri muzicale si nu a reactionat. In schimb cand latra catelul sau vorbeste Marius aproape de mine imediat o simt.

Despre creme si sani, eu cred ca trebuie lasati in pace pana la nastere ca efect asupra lactatiei au si toti hormonii din timpul si dupa nastere. GArmastan si mie mi-a fost recomandat in cazul in care o sa pot alapta. Inca nu stiu daca o gasesc aici asa ca e pusa pe lista de ce sa imi aduca mama din tara.


23w cu

Mergi la inceput