Nasterea la Arcadia - Iasi (39)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Citat:
citat din mesajul lui MElise

Buna dimineata, dragi mamici!

Clau, bebe Tudor face foarte bine. E un copil jucaus, nu avem nicio problema pana acum cu el. Doarme bine, papa si zambeste mult. E asa de comic... dimineata il iau din patut si il pun in patul mare si se intinde si cand da cu ochii de tabloul de pe perete rade cu gura pana la urechi. E un tablou cu flori imense, rosii, un fel de lalele, care ocupa mult din perete. Cred ca il atrage culoarea, ca in general se uita atent la rosu. Dar oricum e mortal cand incepe sa rada la tablou. Critic de arta il fac. Maine il botezam, asa ca suntem in pregatiri. Cu ocazia asta ajung si eu in sfarsit la coafor, ca nu m-am mai tuns de... mi-e si rusine sa ma gandesc decand.

MElise



Asta cu coaforul stiu si eu...eu dupa pensat tanjesc cel mai mult
Si al meu a fost critic de arta ,tot la culoare rosie, acum e fan icoane, e in stare sa-mi sara din brate pe perete .
Sa fie intr-un ceas bun, sa aveti parte de vreme buna si spor la preagatiri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:



Am uitat sa va spun ca nu am mai rezistat si aseara l-am dat pe David cu Advantan milk, in zona scutecului ca nu mai trece si cu alergia s-a accentuat.
Deja in dimi asta era mult mai bine.
L-am dat si la barbie ca m-am gandit ca vin caldurile si daca nu tratez acum o sa fie mai dificil...
I-am luat sapun din lapte de capra si catina,si o crema de corp facuta de o mamica handmade si sunt multumita.
Asta e crema: http://www.breslo.ro/Product/Shea-Body-cream--unt-de-corp-hidratant-si-antivergeturi-Lavandine_487236
O sa-mi iau si eu ptr par sa vad ce se intampla



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

clau multumesc, da trece timpul repede,azi facem 11luni si acusi anul .timpul trece f repede de aceea mamici savurati fiecare moment cu copii. eu nu realizez inca ,ca are 1 an curand, o vad inca mica scoasa din maternmitate. ma bucur ca am ales 2 ani concediu, oricum altfel nu aveam cum ca nu am cu cine sa o las, nu mai zic ca alaptez destul de des, si nu mai zic ca sunt extrem de atasata de ea..nu rezist mai mult de 2 ore fara ea
melise, stiu si eu cum e cu tunsul,cand am fost la coafor a avut ceva treaba coafeza, dar m-am simtit si eu mai bine. nu fusesem de mai mult de jumate de an. era jale cu parul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salut

Dada, da, au dreptate fetele chiar esti o mamica exemplu ;)

Claudia, daca nu ai timp sa mergeti la selgros pot sa merg eu maine sau diseara intr-o plimbare sa vad daca au aparat pentru facut iaurt. sa imi spui pe mess ;)

Clar nu ne place morcovul:
- i-am dat intreg, s-a jucat cu el, cand il punea la gurita se stramba
- am luat si eu unul si i-am aratat cum mananc facand yammy, a incercat si ea mititica si a avut o miscare involuntara (cam cum e cand mananci lamaie)
Acum sa vad ce fac, ori patrunjel ori pastarnac urmatorul :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

gravidacori scuze ca te-am confundat cu Ovy cu diluatul laptelui.Ma gandeam la ce a scris ea ca ii da fetei cereale Mellin si eu cum le combinam cu lapte de capra am facut alte legaturi pe moment:))Scuze inca odata
Fetelor va multumesc mult pentru cuvintele frumoase.Azi am fost la plimbare pana la posta pe jos de manuta.Bineinteles cu pauzele de rigoare in bratele mele.A fost super ok insa ajungem la destinatie foarte greu pentru ca se uita la toti oamenii, se intoarce, se uita la masini, la iarba si la tot ce misca:).E foarte sociabila.A ras si ma tragea spre toti copii ce ii vedea.Cand am ajuns acasa a dormit 2 ore neintrerupte.Era obosita mititica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

dada,si noi iesim afara de vreo saptamana pe jos si exact la fel face si mandra mea.pana ajungem la magazin..imi trece foamea .si o furnica o atrage,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

MElise sa aveti petrecere frumoasa maine !
Si eu ma pregatesc de petrecere ,pe 5 mai facem petrecerea de botez ,ca in octombrie cand am botezat baiatul lipsea cumatrul ( a fost plecat din tara )
LENA chiar ma gandeam la voi zilele astea ,ma intrebam cum merge cu diversificarea ....
CLAUDIA stiu cum e cu rutina zilnica ,in fiecare zi cam aceleasi lucruri,dim la 6 alaptat ,mai motaim pana pe la 9 apoi dau mar / para prin razatoare ,il aduc pe bebe la papa ,dupa aia mai dau putina titi ,dupa il mai las pe el sa se joace ,intre timp mananc si eu ceva ,spal farfurii ,curat legume pt pireu ,ies afar ,stam putin ,venim in casa pun pireul la facut ,apoi papa si pireu si titi,pap si eu, dupa aia iar afara ,unde copilul mai adoarme cateodata dar eu nu ...eu imping la carut ,apoi ne retragem pe la 17 apoi iar papa bebe apoi pap eu si cateodata iar afra vreo ora si apoi in casa ,cateodata baita ,cateodata nu ,apoi la somnic si dimineata o luam de la capat
Si eu am un cap (la par ma refer )vai de capul lui , imi tin parul numai in coada ca daca ma prinde ANDREI e jale,o sa ma coafez putin pt petrecere ,abia astept .
ANDREI e vesel tot ,sare ca broscuta ,in curand va merge in 4 labe ,doarme pe burta ,se mai trezeste noaptea o data ,de 2 ori sau deloc ,ultimele 2 nopti a fost mai cumintel,are 2 dinti si al 3-lea pe drum ,papa tot cei dau ,nu stiu cantitativ cat papa dar papa ,maine ii dau carnita ,am fost la MF ,l-a cantarit ,are 8 kg dar tocmai ce statuse la masa ,era cu burta plina baietelul ,deci s-ar putea sa aiba cu 100-150 gr mai putin in realitate ,mi-a dat o reteta sa-i cumpar un preparat cu Fe ,mi-a spus sa-i dau macar 3 luni ,acum sa vedem daca o sa acepte bebe si sper sa nu se constipe de la Fe ,de pete am mai spus ,e mai bine dar nu vindecat ,cred ca mai dureaza vreo 2 luni pana trec de tot in ritmul in care evolueaza treaba si sper sa nu-i mai iasa altele
In dupa-amiaza asta am fost la MODOVA si mi-am luat si eu un sutien normal (adica nu de alaptat ),m-a intrebat tipa de la magazin ce marime si i-am zis ca habar nu am ,si mi-a dat ea 2 masuri ,m-am speriat ce cupe mi-a aratat ,mari adica ,dar ...surpriza ,unul mi-a venit perfect ,nu-mi vine sa cred ca eu am ajuns sa port cupe atat de mari dar am inteles ca bucuria nu va dura la nesfarsit ci doar pe perioada alaptarii
la fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nico_A spune:

Mamici vi s-a intamplat ca dupa vaccin, bebe , sa faca kk cu putin verzui? ca al meu asa a facut azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

Nico, stai linistita ca e normal kk putin verzui. a facut si a mea de multe ori. bebe a supt mai putin san ca de obicei ?e un motiv.oricum ,nu ai de ce sa te ingrijorezi.
au venit caldurile,maaaaama, ieri am fost mai toata ziua pe afara si in oras,cu treburi cu plimbatul,la amiaza am crezut ca mor de cald , am lasat-o la maneca scurta si bulane goale ,cap gol,la un moment dat si papuceii i-am scos,ii placea la talpicile goale,bine asta in masina .ma gandeam la razele solare, nu am dat-o cu nimic, nici palariuta nu aveam inca, voi ce crema folositi ..sau se da cu crema de fapt?stiu ca de acum la amiaza nu e indicat sa iesim dar daca apare vreo situatie cum a fost ieri la noi?
acusi iesim iar, termin cafeaua si o 'stergem' putin
o zi minunata sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Salutare si de la noi!

Si noi stam afara la program de vara, dimi de la 10-la cat se trezeste, max 12.30, apoi de la 17.30 pana pe la 20

Eu am luat crema aceasta: http://www.amazon.com/Roche-Posay-Anthelios-Dermo-Pediatrics-Spray/dp/B004TBTLVA
Ne dam pe maini ,fata si picioruse ca stam cu ele la aer.

Noi ieri am experimentat si prima cadere de pe pat, gata cu lasat 2 min singurel ....am avut noroc ca patul e doar de 35 cm inaltime si pe jos am un covoras f gros.( dormea pe pat langa mine, mi-a venit sa stranut, am fugit la baie si am mai ramas vreo 2 min, timp in care s-a trezit si in cap cu el )

Am incercat sa fac iaurt singurica ,mi-a iesit de baut nu de ala tare cum vrea si Dada, cred ca l-am lasat putin...dar mai incerc,e asa de buuun

Fug sa hranesc bebeloiul, va doresc o mini vacanta perfecta alaturi de cei dragi

Mergi la inceput